Тема уроку: Квадрат суми і квадрат різниці двох виразів.
Мета: освітня: закріпити поняття квадрата суми і квадрата різниці двох виразів, формувати в учнів навички виконання тотожних перетворень за допомогою формул (а ± b)2; (а — b)(а + b).
розвиваюча: розвивати навички спілкування у групі;
виховна: виховувати самостійність, взаємоповагу.
Учні повинні: знати формулу (а ± b)2 i уміти їх використовувати в різних ситуаціях.
План уроку
№ п/п |
Назва етапу уроку |
Час,хв |
Методи та прийоми |
1 |
Організація класу Перевірка домашнього завдання |
5 |
Робота біля дошки |
2 |
Систематизація знань |
3 |
Колективне дослідження |
3 |
Засвоєння навичок |
15 |
Робота з підручником |
4 |
Підсумок уроку |
6 |
Прес-конференція |
5 |
Домашнє завдання |
1 |
|
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
Чотири учні біля дошки розв'язують рівняння відповідно до початкового, середнього, достатнього та високого рівнів навчальних досягнень. Перевіряю наявність домашнього завдання в учнівських зошитах. Відповідаю на запитання, що виникли під час розв'язування домашніх вправ.
Повідомлення теми i мети уроку
ІІІ. Систематизація знань
1. Продемонструвавши завдання учні проводять само перевірку та витравляють помилки.
№ 590 (1 і 2 ст.)
а) (m + 2)2 = m2 +2·m·2 +22 = m2 + 4m + 4;
б) (2а + 5х)2 = 4а2 + 20ах + 25х2;
г) (2с – а)2 = 4с2 – 4ас + а2;
д) (5 – х2)2 = 25 – 10х2 + х4.
№ 597 (г) (а + в)2 – (а – в)2 = 4ав. (а + в)2 – (а – в)2 =
= а2 + 2ав + в2 – а2 + 2ав – в2 = 4ав.
№ 604*( 2 і 3 ст)
б) (m + 5ав)2 = m2 + 10авm + 25а2в2;
в) (7 + а2)2 = 49 +14а2 + а4;
г) (3с2 + у)2 = 9с4 + 6с2у + у2;
д) (5х2 – у3)2 = 25х4 -10х2у3 + у6.
2. Тестова робота за завданнями:
Варіант І
1. Квадрат суми двох виразів дорівнює:
a) Квадрату цих виразів;
b) Сумі квадратів цих виразів;
c) Квадрату першого виразу плюс подвоєний добуток цих виразів, плюс квадрат другого виразу;
d) Сумі квадратів цих виразів без їх подвоєного добутку.
2. (а - в)2 дорівнює многочлену:
a) а2 – в2;
b) а2 +2ав + в2;
c) а2 + в2;
d) а2 - 2ав + в2;
3. Серед виразів вказати ті, які є добутком різниці двох виразів:
a) (а – 3)(а +3);
b) (3а + 4)(3а – 4);
c) (2х – 1)(2х – 1);
d) (3а +4)(3а + 4).
4. Якому з многочленів дорівнює (2а + 3в)2
a) 2а2 + 12ав + 3в2;
b) 2а2 + 6ав + 3в2;
c) 4а2 + 6ав + 9в2;
d) 4а2+ 12ав +9в2.
5. Який з многочленів тотожно дорівнює виразу х(х + 3) – (х + 5)2:
a) х2 + 3х – х2+ 52;
b) х 2 + 3х – (х2 + 10х +25);
c) -7х – 25;
d) 13х + 25.
Варіант ІІ
1. Квадрат різниці двох виразів дорівнює:
а) Сумі квадратів цих виразів без їх подвоєного добутку;
б) Квадрату першого виразу без подвоєного добутку цих виразів, плюс квадрат другого виразу;
в) Сумі квадратів цих виразів;
г) Квадрату цих виразів.
2. (а + в)2 дорівнює многочлену:
а) а2 – в2;
б) а2 +2ав + в2;
в) а2 + в2;
г) а2 - 2ав + в2;
3. Серед виразів вказати ті, які є добутком суми двох виразів:
а) (а – 3)(а +3);
б) (3а + 4)(3а – 4);
в) (2х – 1)(2х – 1);
г) (3а +4)(3а + 4).
4. Якому з многочленів дорівнює (3а - 2в)2
а) 3а2 + 12ав +2в2;
б) 3а2 + 6ав + 2в2;
в) 9а2 + 6ав + 9в2;
г) 9а2- 12ав + 4в2.
5. Який з многочленів тотожно дорівнює виразу у(у – 3) – (у – 5)2:
a) у2 – 3у – у + 5;
b) 2у – 3у –(у2 – 52);
c) х2 – 3у –(у2 + 10у + 25);
d) 7у - 25.
Таблиця відповідей до тестової роботи за завданнями
|
№1 |
№2 |
№3 |
№4 |
№5 |
Варіант І |
с |
d |
c |
d |
d |
Варіант ІІ |
a |
б |
г |
г |
d |
Учні об’єднуються в пари і роблять взаємоперевірку. Виставляються бали.
VІ. Засвоєння навичок.
Робота з підручником
1) № 605 (а,б);
2) 607 (в,г);
3) 611 (а, г);
4) № 613 (а).
V. Підсумок уроку.
1. Питання до класу
- Що ми навчились на сьогоднішньому уроці?
- Хто прочитає мені формули:
(а + в)2 = а2 + 2ав + в2 та (а - в)2 = а2 - 2ав + в2.
- Підіб’ємо хто найкраще працював на цьому уроці.
VI. Домашнє завдання