Вчитель: Заєць Марія Олександрівна
Урок Алгебри у 8 класі
Тема: «Квадратні рівняння. Повні та неповні квадратні рівняння.»
Мета: сформувати поняття про квадратне рівняння, види квадратних рівнянь та способи їх розв’язання; сформувати вміння розпізнавати повні та неповні квадратні рівняння, визначати їх коефіцієнти; виробити вміння розв’язувати неповні квадратні рівняння; розвивати логічне мислення, уважність і самостійність; виховувати спостережливість та увагу.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь та навичок.
Обладнання: комп’ютер, опорні схеми, мультимедійна презентація, плакат, тести.
Девіз уроку: Думай і роби, роби і думай.
І. А. Крилов.
Епіграф: Ніколи не втрачай терпіння – це останній ключ, що відкриває двері.
Антуан де Сент-Екзюпері.
Хід уроку
Привітання вчителя з учнями, перевірка готовності до уроку.
В ньому є щось невідоме.
Його треба розв’язати,
Тобто корінь відшукати.
Кожен легко, без вагання
Відповість, що це …
(Рівняння)
Історична довідка
Розв’язувати квадратні рівняння вміли ще у Стародавньому Вавилоні за 2000-1700 до н.е. Займалися вивчанням квадратних рівнянь такі видатні математики минулого як Евклід і Діофант, Омар Хайям і Франсуа Вієт, Рене Декарт І Нільс Абель.
Французького математика Франсуа Вієта називають «батьком» алгебри. Він першим почав у рівняннях позначати буквами не тільки змінні, а й коефіцієнти, що дало можливість узагальнити способи розв’язування рівнянь.
Фронтальне опитування:
План:
а) повні квадратні рівняння;
б) неповні квадратні рівняння;
в) зведені квадратні рівняння.
а) виділенням квадрата двочлена;
б) за формулами;
в) за теоремою Вієта.
1. Основні поняття теми:
Означення 1. Рівняння. У якого ліва частина – многочлен другого степеня відносно невідомої змінної, а права – нуль, називають рівнянням другого степеня або квадратним.
Означення 2. Квадратним рівняння називають рівняння ах² + bx + c = 0, де х – змінна, а, b, с – деякі числа, причому а≠0.
Числа а, b, с, - коефіцієнти рівняння: а – перший коефіцієнт, b – другий, с – вільний член.
На уроках ми будемо користуватися другим означенням.
2. Види квадратних рівнянь:
а). Повні квадратні рівняння
Дискримінантом (дискримінант - discriminant) рівняння ax2+bx+c=0 називають вираз D=b2-4ac.
a)Якщо D>0 рівняння ax2+bx+c=0 має два розв'язки, які знаходяться за формулами:
.
b)Якщо D=0 рівняння ax2+bx+c=0 має один розв'язок, який знаходиться за формулою: .
c)Якщо D<0 рівняння ax2+bx+c=0 не має жодного розв'язку.
Розв’язання повних квадратих рівнянь:
1) x2+4x-21=0.
Розв'язання :
D=42-4·1·(-21)=16+84=100>0.
х1,2=
x1=3, x2=-7.
Відповідь: x1=3, x2=-7.
2)x2-6x-7=0.
Розв'язання:
D=62-4·1·(-7)=36+28=64>0.
х1,2=
x1=-1 x2=7.
Відповідь: x1=3, x2=-7.
б). Неповні квадратні рівняння
Означення. Якщо в рівняння ах ² + bx + c = 0 хоча б один із коефіцієнтів або с дорівнює 0, то таке квадратне рівняння називається неповним.
Опорна схема
Розв’язання неповних квадратних рівнянь:
1). Розв’язати рівняння (із відповідними записами на дошці)
а) 3х² = 0 b = 0; с = 0 х² = 0 х = 0 Відповідь. 0 |
б) 2х² - 8 = 0 b = 0 2х² = 8 х² = 8 х1 = = 2 х2 = = -2 Відповідь: 2; -2 |
в) 3х²+6х = 0 с = 0 х (3х + 6) = 0 х = 0, або 3х+6 = 0 3х = -6 х = -2 Відповідь: 0; - 2 |
2). Розв’язати рівняння (самостійно, з наступною перевіркою)
а) 5х² = 0 х² = 0 х = 0 |
б) 3х² - 5х = 0 х (3х-5)=0 х=0, або 3х-5=0 3х =5 х = х = 1 |
в) х² - 3х = 0 х (х-3)=0 х=0, або х=3 |
г) 2х² +8 = 0 2х² = -8 х² = -4 – розв’язків немає.
|
Усний рахунок:
Розв`язати рівняння, записані на дошці:
- х2 + 9х = 0, 19х – х2 = 0, х2 – 64 = 0, 11х2 = 0, х2 + 4 = 0.
в). Зведені квадратні рівняння
Квадратне рівняння називається зведеним, якщо його перший коефіцієнт дорівнює одиниці (а = 1)
х² +bх+с=0
Розв’язання рівнянь, що зводяться до неповних квадратних
1. Розв’язати рівняння:
а) (х-2)(х+2) 2х²-13 б) (х-3) ² = 25 – 6х
Розв’язання:
а) (х-2)(х+2) =2х² - 13
х² -4=2х²-13
х²=9
х1 =-3, х2=3
Відповідь: - 3; 3.
б) (х – 3)² = 25-6х
х²-6х+9 = 25-6х
х² - 6х +6х = 25-9
х² = 16
х1 = -4; х2 = 4
Відповідь: х1 = -4; х2 = 4
2.Розв’язати рівняння самостійно:
а) (х+2)(х-2) = 4 х2 -4 = 4 х2 = 8 х1 = = 2 х2 = - = -2 Відповідь: 2; -2 |
б) (х+3)2 = (х-3)(х+3) х2+6х+9 = х2-9 6х = -18 х = -3 Відповідь: -3 |
Розв’язування неповних квадратних рівнянь з параметрами
1) Розв’язати рівняння:
а) mх2 – 8х = 0 б) ах2 + 20х = 0
Розв’язання:
а) mх2 – 8х = 0
Якщо m=8, то маємо:
-8x = 0,
х = 0
Якщо m≠8, то маємо:
mx (x- ) = 0
mx = 0
x1 = 0, x2 =
Відповідь: x1 = 0, m=0;
х2 =, якщо m ≠ 0.
б) ах2+20х = 0
Якщо а = 0, то маємо:
20х = 0
х = 0
Якщо а≠ 0, то маємо:
ах (х+) = 0, або х+=0
х1 = 0 х2 = -
Відповідь: х1 = 0, якщо а=0;
х2 = - , якщо а ≠ 0.
Усні вправи:
1). Яке з даних рівнянь квадратне:
2). Назвіть коефіцієнти квадратних рівнянь:
а)7
б)
в)
г)-2
д)
в)
ж)16
з)3
3). Яке з наведених квадратних рівнянь є зведеним:
а)7
б)
в)
г)-
д)
в)
ж)16
з)3
4). Яке з наведених квадратних рівнянь є неповним:
а) х² - 3х + 4=0
г)-2х² + 8х=0
б) 2х² + х -10=0
д)х² - 4=0
в) - х² - 5х + 6=0
е)х² =0
Письмові вправи:
Розв’язати рівняння:
x2-26x+120=0
2x2+x-3=0
9x2-12x+4=0
x2+x-6=0
2x2-18=0
x2+4x-21=0
Сьогодні на уроці ми ознайомилися з поняттями «квадратні рівняння», «неповні квадратні рівняння та навчилися розв’язувати неповні квадратні рівняння.
Запитання:
1) у2 – 19 = 0; 2) 2х2 – 9х -10 = 0; 3) х2 – 9х = 0.