Великокостромська ЗШ І – ІІІ ст.
Зеленодольської міської ради
Апостолівського району
Дніпропетровської області
КВЕСТ ІЗ ТЕМИ:
«РОСЛИНИ УКРАЇНИ»
6 клас
Авторський розвивальний навчальний урок з предметів природничого циклу на українознавчій основі
Вчитель: Позігун Т.В.
2018 р
Клас: 6
Предмет: біологія
Тема: Рослини України
Мета:- узагальнити та систематизувати знання учнів про рослини України;
інформацією про рослинний світ Батьківщини;
Попередня підготовка: до проведення заходу в якості інструкторів залучаються старшокласники, обізнані у питаннях біології, вони беруть участь у підготовці завдань для етапів квесту та проведенні заходу.
Обладнання: мультимедійний комплекс, бланки тестів, конверти з матеріалами завдань, таблички з позначенням етапів, маршрутний лист, Червона книга України.
Форма заходу: Біологічний квест.
ХІД ЗАХОДУ
І. Організаційний момент
Учні класу заходять до зали, їх зустрічають інструктори квесту - старшокласники. Інструктори розміщують учнів по командних місцях.
Ведучий. Добрий день. Сьогодні ми з вами відправимося у захоплюючий світ квесту. Хто знає, що таке квест?
Квест — це спортивно-інтелектуальна командна гра, мета якої — швидше та якісніше від інших команд дістатися фінішу, виконуючи в процесі різні інтелектуальні та спортивні завдання та знайти предмет пошуків.
Оскільки гра командна, вона передбачає певні правила для членів команд:
Від чітких і швидких дій групи залежить її успіх. Команда, яка зуміє злагоджено і швидко пройти всі етапи, переможе.
ІІ. Ознайомлення із правилами гри
(Додаток 18)
Із старту до фінішу кожну команду супроводжують квест - інструктори.
Підведення підсумків гри, нагородження переможців
ІІІ. Проходження етапів гри
Ведучий: На цьому етапі «Старт» ви дізнаєтесь про те, коли і як виникла Червона книга України.Перед вами лежать аркуші паперу (додаток 1), за моєю командою переверніть їх текстом догори та виконайте це завдання. Після того, як всі члени команди впораються із завданням, капітан збирає роботи, здає їх інструктору і отримує маршрутний лист, текст деяких сторінок Червоної книги України. І команда вирушає у путь. Організованість, швидкість та уважність допоможуть вам отримати перемогу. Хай вам щастить! Стартуємо!
Зупинка №1
Запитання: В якому році було надруковане третє видання Червоної книги та скільки рослин воно включало ?
Відповідь: У 2009 р. вийшло третє видання Червоної книги України. До третього видання «Червона книга України» (рослинний світ) занесено 826
видів рослин і грибів: судинні рослини (611), мохоподібні (46), водорості (60),
лишайники(52), гриби (57). Кількість видів рослин у третьому порівняно з другим
виданням збільшилась на 285 видів, а у другому порівняно з першим — на 390 видів. Команда отримує 5 балів.
Зупинка №2.
Доброго дня!
Команда отримує конверт з малюнками та завданням : З поданих ілюстрацій знайдіть квітковий годинник.(додаток 2)
Відповідь: А
Зупинка №3.
Квест - інструктор етапу»: « Біологічний футбол».
Зараз ми пограємо в м’яч. Я буду кидати м’яч, промовляючи певні речення, ви маєте повернути м’яч із словами «так» чи «ні». Я читаю запитання з додатка №3.
Проводиться Гра в м’яч
За кожну правильну відповідь – 1 бал. Максимальна кількість балів за
завдання – 10.
Зупинка №4.
Квест - інструктор етапу «Здорове харчування»:
Добрий день! Вітаємо вас на етапі «Здорове харчування»! На цьому етапі ми з вами з’ясуємо, які продукти харчування рослинного походження є корисними, а які … не дуже. В кінці зали лежать спортивні обручи, в яких розміщені картки . Ваше завдання у вигляді естафети брати по одній вірній картці і приносити їх інструктору. Невірно принесена картка віднімає 1 бал від напрацьованого, а вірна – 1 бал додає. Всього можна отримати 8 балів.Див.додаток4.
Зупинка №5. «Водоростевий детектив»
На цій зупинці з поданих 4 завдань ви повинні знайти вірну відповідь. Кожна повна відповідь – це 2 бали, тому всього можна отримати 8 балів. Див. додаток 5.
Зупинка №6. «Мистецька»
З наданих карток із зображенням різноманітних рослин назвіть ці рослини.
Див. додаток 6.
Зупинка №7. «Ребусна»
Розгадайте ребуси.
Зупинка №8. «Загадкова»
Учні відгадують 10 загадок із 20. За кожну із них отримують 1 бал.
Зупинка №9.«Пазлова»
Подана картинка розрізається на частиночки.А учням потрібно скласти всю картинку з малих пазлів.
Зупинка №10.«Червонокнижні рослини»
Учням роздаються тексти про рослини,що занесені до червоної книги України і окремо їх зображення. Вони повинні об’єднати текст із зображенням.
Зупинка №11.« «Лікарські рослини»
Прочитавши рецепт та фармацевтичні властивості лікарської рослини вам потрібно назвати її.
Зупинка №12.« «Прислівно - прикметна»
Продовжіть приказку чи прислів’я, що зв’язані з рослинами
Зупинка №13.« «Фініш»
Капітани команд, що прибули на етап «Фініш», подають маршрутні листи квест - інструктору етапу, здають тексти завдань, що залишились на руках. команди займають свої місця.
Ведучий зустрічає команди на фініші, під час очікування команд веде бесіду з тими, що вже прибули:
Коли всі команди прибули до фінішу, з ними проводиться бліц-турнір.
ІV. Підведення підсумків гри, нагородження переможців
Під час бліц - турніру вчитель підраховує загальну кількість балів у команд і визначає переможців, додавши додатковий бал переможцю бліц - турніру.
V. Підсумок заходу
Вчитель
Сьогодні ми з вами узаагальнили та систематизували деякі знання учнів про рослини України. Розширили свій світогляд , збагатилися новими знаннями, опрацювали додаткову цікаву інформацію про рослинний світ Батьківщини. В ігровій формі перевірили знання що отримували раніше.Викликали цікавість до вивчення біології. Спробували розвивати логічне та абстрактне мислення й швидкість реакції.
Література:
https://uk.wikipedia.org/wiki/Список_рослинних_олій
vasily-sergeev.livejournal.com›7840740.html
http://puzzing.ru/puzzles/view/186203/
http://fivobio.com/narodna-med
http://urok-fizik.at.ua/publ/najdivovizhnishi_dereva_v_ukrajini/1-1-0-41
https://sites.google.com/site/cikavinkiukraienskogonarodu/home/prisliv-a-ta-prikazki-pro-roslini---simvoli
http://dovidka.biz.ua/prisliv-ya-pro-roslini/
http://ped-kopilka.com.ua/poslovicy-i-pogovorki/poslovicy-o-rastenijah.html
ДОДАТКИ
Перша Червона книга, присвячена українській флорі та фауні, була видана у 1980 році під назвою «Червона Книга Української РСР». Перше видання Червоної книги України (1980 р.) містило опис 85 видів тварин: 29 - ссавців, 28 - птахів, 6 - плазунів, 4 - земноводних, 18 - комах і 151 вид вищих рослин.Після набуття Україною незалежності у видавництві «Українська енциклопедія» було випущене друге видання Червоної книги України: в 1994 році — том «Тваринний світ» (2400 примірників), в 1996 році — том «Рослинний світ»(5000 примірників). З огляду на малий наклад ці два видання відразу стали раритетами. Друге видання нараховувало 382 види тваринного та 541 видрослинного світу. У 2009 р. вийшло третє видання Червоної книги України. До нього занесено 542 види тварин: гідроїдні поліпи (2 види), круглі (2) та кільчасті (9) черви, ракоподібні (31),павукоподібні (2) та багатоніжки (3), ногохвістки (2), комахи (226), молюски (20), круглороті (2) та риби (69), земноводні (8), плазуни (11), птахи (87), ссавці (68). Кількість видів тварин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 160 видів, а у другому порівняно з першим — на 297 видів. Таким чином, з урахуванням приблизно однакових проміжків часу між виданнями Червоної книги України, спостерігається певне уповільнення темпів зменшення втрати різноманіття окремих таксономічних груп фауни України. Разом з тим, викликає занепокоєння суттєве збільшення у Червоній книзі України кількості видів риб та ссавців. До третього видання «Червона книга України» (рослинний світ) занесено 826 видів рослин і грибів: судинні рослини (611), мохоподібні (46), водорості (60), лишайники(52), гриби (57). Кількість видів рослин у третьому порівняно з другим виданням збільшилась на 285 видів, а у другому порівняно з першим — на 390 видів. Таким чином, з урахуванням приблизно однакових проміжків часу між виданнями Червоної книги України, спостерігається певне уповільнення темпів зменшення втрати різноманіття видів рослин і грибів України.
Додаток 2.
З поданих ілюстрацій знайдіть квітковий годинник.
А Б
В Г
Додаток 3.
|
Гра в м’яч
Додаток 4.
Містить мінерали - марганець, калій, флор, кальцій, цинк.
Допомагає при: депресії,діабеті,карієсі,високому холестерині.(+)
Додаток 5.
(Хлорела – зелена водорость. Майбутнє в космосі – це спіруліна)
…капітан Немо покликав мене за собою. Грунт змінився. Морське дно вкривав вже не пісок, а беручкий намул, що складався з кремнеземного або вапнякового черепашнику.Далі ми перетнули луки водоростей, що цупко чіплялися за грунт і на диво швидко розросталися. Ці густі килими перевершували своєю м’якістю найпухкіші килими виткані руками людини. Водорості були не лише під ногами а й над головами, нагадуючи хисткі склепіння. Над нами коливалися довгі стрічки кулястих і напівкулястих фукусів, лауренсій, конколистих клацостеф, лапчастих родоментій, подібних до кактусів. Я помітив, що зелені водорості виганялися вгору ,а червоні посідали нижні шари розростаючись квітниками а то і цілими садами. Де живуть переважно червоні водорості?Чому вони мають різнокольорове забарвлення?
(Черво́ні во́дорості — жителі теплих морів, а також частково області помірного клімату (узбережжя Чорного моря), Своєрідність багрянок обумовлена, насамперед, набором пігментів. Крім зеленого пігменту, червоні водорості містять ще червоні, сині та жовті. Характерне забарвлення червоних водоростей визначається, насамперед, наявністю особливих червоних та синіх пігментів – фікобілінів, які є лише у них та ціанобактерій. Різні сполучення фікобілінів із жовтими та зеленими пігментами може обумовлювати рожеве, червоне, помаранчево-жовте, фіолетове або майже чорне забарвлення. Червоні пігменти дозволяють цим водоростям вловлювати слабке світло на глибинах 200-250 м. Слань більшості багрянок має вигляд красивих кущиків або пластинок. Клітинні покриви представлені декількома шарами, у складі яких є целюлоза, пектинові речовини та агар-агар. )
(Водорості вивчає наука Альгологія. В Україні існують всі відділи водоростей, так як у нас є Чорне море, Азовське море, велика кількість озер та річок. Це зелені, бурі, діатомові та червоні водорості.)
(Це ріст одноклітинної водорості первопухирника, який має червоний колір.Якщо спори переніс вітер, то через декілька годин на поверхні снігу, трави чи навіть дерев з’являються червоні плями. Ця водорость зовсім не боїться холоду)
Додаток 6
«Флора» Рембрант. 1634р.
Катерина Білокур 1958 «Натюрморт з колосками та кувшином»
Т.Г.Шевченко
Кипариси на березі моря. Крим. Архип Іванович Куінджі.1887 р.
Іван Іванович Шишкін «Мухомори»1888
Додаток 7
незабудка
ламінарія
пастернак
тисячолистник
Додаток 8
Додаток 9.
Додаток 10.
1.Ковила́ каменелю́бна (Stipa lithophila)[1] — багаторічна рослина родини Тонконогових, ендемік України. Занесена до Європейського червоного списку і Червоної книги України у статусі «Неоцінений». Перспективна декоративна і протиерозійна культура.
Трав'яниста рослина заввишки 40-55 см, гемікриптофіт. Коренева система густомичкувата. Злак утворює щільні дернини завширшки до 20 см. Стебла являють собою численні соломини. Листки щетиноподібні, згорнуті, іноді плоскі, 30-40 см завдовжки та 3-7 мм завширшки. Більшість з них сконцентрована біля основи стебел у вигляді розетки, стеблових листків 3-4 штуки. Суцвіття — розлога волоть. Остюк 30-42 см завдовжки, білопірчастий.
2. Астрага́л піща́ний[1], астрагал пісковий[2], вовчий горошок пісковий (Astragalus arenarius L.) — рослина роду Астрагал родини бобових.
Багаторічна трав'яна сірувато пухнаста від двороздільних волосків або рідше (var. glabrescens Rchb.) майже гола рослина.
Стебло лежаче або висхідне, розгалужене 10-30 см заввишки.
Коренева система стрижнева.
Прилистки плівчасті, зрослі між собою, на верхівці загострені, супротивні черешку, близько 5 мм завдовжки.
Листки непарнопірчасті, складаються з 7-13 довгастолінійних листочків.
Квітконоси 2-4 см завдовжки.
Квітконіжки коротші за листки.
Приквітки дрібненькі, яйцеподібні.
Квітки 15-17 мм завдовжки, світло-пурпурові, лілові, зрідка білі, зібрані по 3-7 у короткі (1,5-3 см) китиці.
Чашечка трубчасто-дзвоникоподібна, зубці її в 4-5 разів коротші за трубочку.
Насіння — довгасто-лінійні боби, 12-20 мм завдовжки, з прямим тоненьким носиком, не цілком двогнізді, опушені або майже голі, відхилені від осі суцвіття.
Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні.
Розмножується насінням.
Росте на пісках, сухих освітлених піщаних підвищеннях у соснових лісах зеленомохових з розрідженим травостоєм, лишайникових борах, а також по берегах річок, на залізничних насипах, по узбіччях доріг.
3. Коса́рики італі́йські (Gladiolus italicus)[1] — багаторічна рослина родини Півникових. Вид занесений до Червоної книги України у статусі «Зникаючий». Декоративна культура.
Трав'яниста рослина 30-100 см заввишки. Бульбоцибулина до 2 см завширшки, вкрита грубоволокнистою оболонкою. Стебла поодинокі, прямостоячі, голі, нерозгалужені. Листків 3-5 штук, вони лінійномечоподібні, загострені, до 20 см завдовжки, 8-22 мм завширшки. Жилкування паралельне.
Суцвіття — рідка двобічна китиця, що складається з 3-12 зигоморфних квіток без запаху. Довжина суцвіття не перевищує 20 см. Оцвітина 3-4,5 см завдовжки, при основі воронкоподібна, трохи вигнута. Пелюстки пурпурово-рожеві, на нижніх помітна біла смуга з темно-пурпуровою облямівкою, верхня пелюстка у квітці ширша за нижні і бічні. Тичинки рожеві з жовтими пиляками. Маточка біла або рожева.
Плід — куляста або обернено-яйцеподібна світло-коричнева коробочка завширшки 10-12 мм.
Рослина помірно посухостійка, світлолюбна, надає перевагу відкритим місцинам. Трапляється в ялівцевих та пухнастодубових рідколіссях, оливкових садах, обабіч доріг і полів (особливо кукурудзяних і пшеничних), на узліссях, луках, трав'янистих схилах, де підіймається до висоти 300–1200 метрів над рівнем моря. Зростає на кам'янистих та щебенистих, добре дренованих ґрунтах.
Квітне на півдні ареалу в березні-травні, в Україні — в травні-липні; плодоносить у червні-липні. Розмножується бульбоцибулинами та насінням
4. Лі́лія лісова́ (Lilium martagon) — багаторічна цибулинна рослина, один з видів роду Лілія (Lilium) родини лілійних.Лілія лісова — єдиний вид лілій, який росте в Україні в дикорослому стані.
Українська народна назва — сара́нка. Стебло прямостояче, нерозгалужене, зелене або з червонуватими крапками, голе або опушене, 50—150 см заввишки. Листки цілокраї, еліптично-ланцетовидні; верхні й нижні — чергові, середні — зібрані по 5—8 у кільце, більші за нижніх і верхніх. Цибулина яйцевидна, жовтаво-кремова, складається з багатьох м'ясистих лусок. Квітки правильні, двостатеві, великі (діаметром 3-4 см), ясно-пурпурові, з темно-фіолетовими плямами, зібрані у верхівкові рідкі китиці. Квітки мають довгі квітконіжки. Суцвіття китицеподібне із 9-15 квіток. Плід — коробочка. Цвіте у червні — липні. Надає перевагу півтіні, особливо жарким літом.
Лілія лісова — рідкісна рослина, поширена у помірній зоні майже по всій Європі, Сибіру, Центральній Азії.
Зростає і в лісах України — на Закарпатті, Буковині, Прикарпатті (зокрема, у Прут-Дністровського межиріччі та на Опіллі), на Поліссі і в Лісостепу.
Місцями зростання лілій лісових є дубові, черешнево-дубові, грабові, букові, дубово-букові, буково-ялівцеві, ялинові ліси, поруби, узлісся, луки.
Основними причинами зменшення популяцій лісової лілії є інтенсивне збирання рослин на букети, викопування цибулин тощо.
Лілія лісова зображена на емблемі ботанічного саду ім. Фоміна, вона послужила об'єктом для світового відкриття С.Г. Навашиним у 1898 р. явища подвійного запліднення
5. Молоди́ло гірське́ народні назви: пупець гірський, роєвик гірський або роєвник гірський) — сукулентна рослина роду Молодило (Sempervivum) з родини товстолистих(Crassulaceae).
Багаторічна, утворююча столони рослина. Стебла 7-18 см заввишки, густоопушені. Має тонкі повзучі кореневища. Утворює кущ з числених вегетативних і генеративних особин, які формуються в пазухах розеткового листя. Монокарпічні розетки зірчастої форми 1-3 см у діаметрі мають характерний запах смоли, утворені м'ясистими, сукулентними, загостреноеліптичними супротивно розташованими темно-зеленими листками з пурпуровим кінчиком. Густе залозисте опушення присутнє на обох сторонах листків, по краях яких розташовані довгі війчасті волоски. Квітконосні стебла заввишки 5-8 см, несуть на кінцях 3-10 відносно великих квіткок (до 3,5 см у діаметрі), розташованих в щитковидному суцвітті. Віночок утворений 10-15, м'якими, пурпурно-фіолетовими, вузьколанцетними пелюстками з темними прожилками. Плід — багатолистянка, насінини дрібні, 0,6 мм завдовжки. Цвіте в липні-серпні, плодоносить у серпні. Розмножується переважно вегетативно.
Росте на кам'янистих субстратах, які іноді нещільно задерновані лучними ділянками в угрупованнях союзів Juncion trifidae, Festucion pictae та порядку Androsacetalia vandelii. Більшість популяцій розташована на висоті 1400–1900 м над рівнем моря. Натомість, нетипова низинна прикарпатська популяція заселяє кам'янистий берег річкина висоті 300 м над рівнем моря.
6. Первоцвіт дрібний (Primula minima) — вид рослин родини Первоцвітові.Мають маленькі листочки.Жилкування паралельне. Квіти світло фіолотового або бузкового кольору.
Вид поширений у високогір'ї Карпат, Альп та Балкан. В Україні — в гірських масивах Чорногора та Мармарош.
Первоцвіт дрібний занесений до Червоної книги України зі статусом «рідкісний». Охороняється у Карпатському біосферному заповіднику
Додаток 11.
1.Славляться своїми властивостями. Ця рослина - диво природи, овоч-король на столі і улюбленець всіх людей, які люблять добре поїсти. Вона також володіє дивовижними властивостями лікувати багато
При бронхіті, катарі верхніх дихальних шляхів відварити картоплю в мундирі, потовкти, додати 1 ст.л. рослинного масла і три краплі йоду. Добре перемішати, нанести на тканину і накласти на верхню частину грудної клітки до шиї. Обгорнути вовняною ковдрою. Коли маса охолоне, зняти. Ця перевірена процедура особливо ефективна для дітей.
При недокрів'ї і атеросклерозі і гіпертонії 2-3 рази в день протягом двох-трьох тижнів за 30 хвилин до їжі пити по 05 склянки соку.
При виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, гастритах, що супроводжуються запорами, метеоризмі, печії, нудоті, блювоті, диспепсії, наполегливих головних болях корисно 2-3 рази на день пити по півсклянки свіжоприготованого соку з цієї рослини рожевих або червоних сортів.
При хворобах суглобів цю рослину, або її плоди прикладають до хворого місця.
Відповідь: картопля
2. Лікування цією рослиною приносить значну користь для організму, рятує від багатьох хвороб. Народна медицина застосовує її при атеросклерозі, гіпертонії, бронхіальній астмі, захворюваннях серця і судин, печінки, шлунка, застуді. Ягоди допомагають при судинних спазмах і неврозах, сік - при екземі і вугрової висипки. Зміцнення серцевого м'яза. Дві столові ложки сухих плодів розтерти і залити склянкою окропу. Наполягати 4:00. Пити по півсклянки тричі на день. Настій ще застосовують як загальнозміцнюючий і сечогінний засіб. Атеросклероз. Залити дві столові ложки ягід склянкою окропу і настояти дві години. Пити за 20 хвилин до їжі по третині склянки тричі на день. Можна приймати сік калини - за 30 хвилин до їжі по дві столові ложки тричі на день. Сік з плодів добре зберігається в холодному місці без пастеризації.
Відповідь : калина
Додаток 12.
Додаток 13. Бліц – турнір. (на фініші)
Додаток 18. Маршрутний лист для команд