Загальноосвітня школа І – ІІ ступенів № 21
Торецької міської ради Донецької області
Підготувала:
вчитель української мови та літератури
( 1 категорія)
Савіна Вікторія Володимирівна
Урок № 2 Квітковий вернісаж рідної України.
(урок розвитку зв’язного мовлення, 5 клас)
Тема: Письмовий твір – опис предмета (квітки)
Комунікативна тема: Квіти – символи України.
Мета: сформувати у п’ятикласників вміння будувати текст – опис в
художньому стилі, використовуючи знання, здобуті на попередньому
уроці;
розвивати образне мислення, творчу уяву та здібності, вміння
бачити красу рідної Батьківщини;
виховувати шанобливе ставлення до природи України, а саме
квітів – символів.
Обладнання: презентації, відеофільми, фотографії, малюнки та творчі
роботи учнів.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
ХІД УРОКУ:
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Хто вперше на землі своїх нащадків юних
із квітами так влучно порівняв?
Хто серед різнокольорових плям
побачив те, чого не бачать інші люди?
Як погляд малюка з дитячої колиски,
не затуманений людським гріхом -
отак і квіти на землі кругом
вдивляються в людей, довірливо і чисто.
Таке живе різномаїття пелюсткове,
і кожна – свій характер, лад, і ряд.
Від пишності півоній і троянд -
до скромності конвалій, ніжних загадкових.
У кожної людини в цьому світі ,
як оберіг від чар і злих недуг,
призначений в житті зелений друг -
своя подоба у строкатій книзі квітів.
Я бачив, як з господарем страждали квіти.
жовтіли , падали листки на діл,
коли біда постукала у дім.
І руки опускались.І хворіли діти…
Та все минало і світлішало у хаті
від жартів друзів, усмішок гостей.
І оживляв веселий настрій цей-
з людьми раділи їх беззвучні сестри й браття.
Дитя народиться, щасливій мамі квіти.
Вінок прощальний з квітами несуть
коли проводять у останню путь…
Без квітів нам у цьому світі не прожити!
Вчитель: Отже, як ви зрозуміли мова на уроці піде про квіти, точніше про квітку, яку ви досліджували на минулому уроці. Але ми її будемо розглядати вже не як символ України, а як предмет для опису, спостереження. Ми будемо вчитися створювати твір - опис лілії.
( Запис числа, теми у зошити)
Спробуйте підібрати іменники, які у вас асоціюється з цією квіткою.
( На дошці, на підготовлених пелюстках квітки вчитель записує дитячі асоціації, а діти записують в скарбничку «Золоте слово». )
УВАГА! Скарбничку «Золоте слово» учні створюють протягом уроку на заздалегідь підготовлених вчителем аркушах.
Кожна творча робота має свою побудову. Я пропоную вам зараз обговорити план – схему написання твору – опису лілії, що поданий на слайді.
План – схема:
І так, діти, ми визначилися з вимогам до написання твору, описувати ми будемо лілію. Ви вже , певно, уявили її? Тому пропонує вам перейти на новий етап нашої роботи. Ви згодні?
Вчитель: Діти, яка ж вона – лілія?
Вам слід записати якомога більше епітетів до вашої квітки. Для цього ви попрацюєте в групах, запишете слова в зошити, до скарбнички « Золоте слово» , а спікери команд озвучать потім ці слова. Перемагає та команда, яка найбільше підбере епітетів.
Вчитель: Діти, це не просто фільм, це уривок з життя лілії, героїні нашого уроку.
Вчитель: Запишіть найкращі думки, словосполучення та речення ваших однокласників.
Схема:
1 Лілія – пора року
2 Лілія – колір
3 Лілія – зовнішність
4 Лілія – запах
5 Лілія – символ України
6 Лілія – почуття
8. Самостійне складання вірша « Я – лілія» за зразком.
Уяви себе лілією. Розкажи про себе. Підготовлений вірш запиши у скарбничку.
Зразок:
Я – підсніжник
З-під снігу з’явився
Я – підсніжник -
Розсипи неба на снігу
Я – підсніжник -
Вісник весни
Я – підсніжник -
Ніжність, свіжість, краса.
Вірш « Я – лілія»
Я – лілія
______________________________
Я – лілія
______________________________
Я – лілія
______________________________
Я – лілія
_______________________________
Любі діти, сьогодні ми погралися зі словами, доторкнулися до прекрасного, відчули красу ніжної лілії, з’ясували її роль в українській символіці. Я сподіваюсь, що цей урок навчив вас цінувати красу навколишнього світу. Я вірю, що під час перевірки ваших робіт порину в світ гармонії людини з природою.
Мені дуже хотілося б , щоб ці квіти, з якими ви познайомилися на цих уроках, розквітли не лише на сторінках ваших творів та у ваших садках, але і у ваших дитячих добрих душах!
На уроці я навчився…
Я знаю, що лілія…
Я зрозумів…
Мені сподобалось…
Обов’язково допиши твір – опис лілії у зошит і виконай одне із завдань:
1)намалюй лілію вдома і подаруйте її тому,
кого любите.
2) склади сенкан « Лілія».