Лабораторно-практична робота «Вимірювання артеріального тиску, пульсу»

Про матеріал
Тема уроку: Лабораторно-практична робота «Вимірювання артеріального тиску, пульсу»
Перегляд файлу

ПЛАН УРОКУ

 

з предмета: «Фізіологія людини та загальний догляд за хворими»

 

Тема програми:  «Фізіологія людини»

 

Тема уроку: Лабораторно-практична робота «Вимірювання артеріального тиску, пульсу»

 

Мета уроку: поглибити знання з даної теми, закріпити теоретичні знання на практиці,  розвинути вміння вимірювати артеріальний тиск, пульс

 

Тема уроку: лабораторно-практичне заняття

 

Методика та прийоми проведення: пояснення,  самостійна робота учнів 

Комплексно-методичне забезпечення уроку: прилади для вимірювання артеріального тиску, презентація, роздатковий матеріал, секондомір

 

 

ХІД УРОКУ

  1. Організаційна частина (перевірка: наявності учнів, чергових, готовності учнів до уроку).
  2. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
  3. Основна частина уроку.
    •          Актуалізація знань.
    • Дати відповіді на питання:
    • Що називають пульсом?
    • Які показники пульсу людини у віці 25 років можна вважати нормальними?
    • Що відбувається з частотою пульсу при фізичних навантаженнях?
    • Розкрийте поняття «діастола» та «діастолічний тиск»
    • Розкрийте поняття «систола» та «систолічний тиск»
    •  
    • Мотивація необхідних знань з даної теми для формування умінь і навичок.
    • На сьогоднішньому уроці ми визначимо функціональний стан нашого організму, як  живої системи, визначимо рівень життєдіяльності, системну відповідь на фізичне навантаження, і отримаємо змогу оцінити рівень адаптації власного організму до навколишнього середовища і до поставлених йому задач
    • Показ прийомів вимірювання тиску та пульсу.
    • Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=us0AxASBVck
    • (1 хв 30 с до 3 хв)
  4. Самостійне виконання учнями завдань.

 

Хід роботи:

 

  1.     Вимірювання частоти серцевих скорочень у стані спокою, після навантаження та після відпочинку.

 

За допомогою тонометра визначити артеріальний тиск та частоту пульсу у стані спокою сидячи (5 хвилин спокійно сидіти). Потім протягом 30 сек. виконати 30 присідань з витягнутими руками. Відразу після цього виміряти пульс і артеріальний тиск, а потім виміряти пульс і артеріальний тиск через 1 хвилину.

 

 

Результати вимірювань занести в таблицю:

 

Показник

Значення

Частота пульсу, удари за хвилину (спокій)

 

Частота пульсу, удари за хвилину (навантаження)

 

Частота пульсу, удари за хвилину (відпочинок)

 

Систолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (спокій)

 

Систолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (навантаження)

 

Систолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (відпочинок)

 

Діастолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (спокій)

 

Діастолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (навантаження)

 

Діастолічний артеріальний тиск, мм рт. ст. (відпочинок)

 

 

  1. Адаптація серцево-судинної системи до навантажень (проба Руфье)

Проба Руфье – це комплекс навантажень призначений для оцінки працездатності серця при фізичному навантаженні. Основою цієї проби є виконання присідань. Після 5 хв відпочинку, в положенні сидячі вимірюється ЧСС за 10 с (f0). Після виконується 30 присідань за 30 секунд. Одразу ж вимірюється ЧСС за 10 с (f1) та в кінці першої хвилини відновлення з 10 с (f2). Показник ЧСС необхідно перерахувати на величину за 1 хвилину.

 

Індекс Руфье

 


 

 

Індекс Руф’є використовують для оцінки роботи серця (табл. 1). Значення індексу Руф’є змінюється з віком.

 

 

 

Таблиця 1.

 

Оцінка стану серця за індексом Руф’є

Значення індексу

Оцінка

Стан серця

результату

 

 

15 і більше

погано

серцева недостатність критичного ступеня

10,1 – 15

задовільно

серцева недостатність середнього ступеня

5,1 – 10

добре

дуже добре серце

5–0,1

відмінно

добре серце

0

відмінно

атлетичне серце

 

3 . За результатами проведених вимірювань і розрахунків заповнити таблицю і зробити висновок про адаптивні можливості організму:

 

Показник

Значення

Оцінка стану

Вік, роки

 

 

Маса тіла, кг

 

 

Зріст, см

 

 

Індекс Руф’є

 

 

Розрахункове значення систол. тиску, мм рт. ст.

 

 

Розрахункове значення діастол. тиску, мм рт. ст.

 

 

Адаптаційний потенціал

 

 

 

  1. Обговорення отриманих результатів роботи.
  2. Перевірка результатів виконання завдань.
  3. Рефлексія
  4. Підбиття підсумків, аналіз та оцінка роботи учнів на уроці.
  5. Домашнє завдання.

Дати відповіді на запитання

  1. У який частині судинної системи відбувається різке падіння артеріального кров’яного тиску і чому?
  2. Які фактори впливають на рівень кров’яного тиску?
doc
Додано
29 червня 2022
Переглядів
1439
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку