Лайфхаки в підготовці до НМТ з історії України

Про матеріал
Метою зовнішнього незалежного оцінювання з історії України є виявлення рівня сформованості ключових та історичної компетентності випускників школи, визначення відповідності результатів їх навчально-пізнавальної діяльності Державному стандарту. Програма зовнішнього незалежного оцінювання з історії України розроблена з урахуванням основних складових історичної свідомості, мети, змісту та результатів навчально-пізнавальної діяльності, які закладені в Державному стандарті базової і повної загальної середньої освіти та чинній навчальній програмі з історії України для закладів загальної середньої освіти. Вона охоплює шкільний курс історії України від найдавніших часів до сьогодення.
Перегляд файлу

Лайфхаки в підготовці до НМТ з історії України

       Якісна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО)  є головною умовою його успішного складання та гарантованого вступу на обрану спеціальність. Підготовка до ЗНО з історії України – процес складний та трудомісткий, однак для старанних абітурієнтів не існує нічого неможливого.

        Наше минуле складається із фактів та подій, що сталися в певні відтинки часу. Розібратися в цьому хаосі можливо лише якщо ми згадаємо, в якому році (а в окремому випадку – місяці і навіть дні) відбулася та чи інша подія. Неможливо говорити про Другу Світову війну, не знаючи дати її початку або закінчення, і тим більше описувати процес становлення держави, якщо не маєш уявлення, в які роки це відбувалося. Порада – виписати основні дати із кожної теми на окремий листочок в колонку та періодично читати.

        ЗНОз історії України – це знання не лише дат, але і закономірностей. Якщо ви будете, подібно мавпі або папузі, бездумно заучувати цифри, то дуже скоро заплутаєтеся і точно зіб’єтеся при відповіді на питання. Кожна подія повинна мати асоціацію, що було зрозуміло – коли, навіщо і з якими наслідками воно сталося. Порада – поділіть всі факти та події за епохами, для кожної епохи придумайте символ (наприклад, гетьманську булаву для періоду Козаччини) та позначайте цим символом кожну подію подумки чи на папері.

       ЗНО з історії – перш за все знання періодів. Якщо ви визначите, що Київська Русь була в дев’ятнадцятому столітті, або Українська народна республіка – у вісімнадцятому, то історія України стане для вас страшніше темного лісу. Наше минуле досить довге та багате, і вивчати його безсистемно та опираючись на уривчасті факти із соціальних мереж, просто неможливо (а з огляду на стан тотальної інформаційної війни – ще й небезпечно). Порада – вивчіть усі періоди історії України, причому не в узагальненому, а розширеному вигляді. Будь-яка система базується на структурі, а періодизація є тим каркасом, до якого ми прив’язуємо дати, факти та події.

        Молоді люди часто формують життєві принципи, спираючись на приклади відомих особистостей, в тому числі і з історії України. ЗНО – чудовий привід ознайомитися із біографіями видатних особистостей, що б зрозуміти мотиви їхніх вчинків та взяти життєві уроки. Однак пам’ятаємо, що історія знає не тільки позитивних персонажів, але й злих та жорстоких анти гуманістів, наслідування яким може серйозно спотворити ваше сприйняття дійсності. Порада – знайомитися не тільки із «сухими» статистичними даними, але і життєписами великих людей. Одне із завдань ЗНО з історії України – ідентифікувати портрети історичних особистостей. Завдання складне – адже далеко не всі мають характерну зовнішність і одяг, часто зовнішній вигляд історичного діяча просто уособлює час, коли він жив. Тут варто попрацювати із візуальної пам’яттю.

Порада – роздрукуйте портрети та повісьте у вас у кімнаті, на кухні або в інших місцях, де часто буваєте. Після того, як запам’ятаєте ці, повісьте інші.

Робота із картами. ЗНО з історії – це орієнтація не лише в часі, але і в просторі. Головною причиною всіх соціально-політичних історичних подій була боротьба за контроль територій, тому вміння орієнтуватися в картах є необхідним.

Порада – не нехтуйте картами, докладно розберіть, що означає кожна стрілочка та хрестик, та спів ставте карту, що аналізується з епохою та періодом. Також варто навчитися співвідносити історичні карти із сучасним геополітичним положенням України.

       Підготовка до ЗНО з історії України має на увазі ідентифікацію уривків із документів за роками та історичними періодами. І часто впізнавання стилю не гарантує стовідсотково правильну відповідь, адже пропоновані на вибір документи є однотипними і мають лише невеликі розбіжності.

Порада – придбайте хрестоматію, що містить першоджерела історичних документів, прочитайте її один раз та у вільний час гортайте за діагоналлю. ебе лякають кілометри текстів у тій товстій синьо-жовтій книжці так само, як і мене? Тоді твій порятунок – таблиці й схеми. Наприкінці кожної теми підбивай підсумки, занотовуючи їх на аркуш А4. Текст на листку і стане тією базою, яку тобі варто завчити.

Вибудовуй в уяві ланцюжки. Коли я вчила період мезоліту, то уявляла собі песика, який пливе у човнику і стріляє з лука в свинку, – кумедна асоціація дозволила вивчити важливу інформацію щодо приручення людиною домашніх тварин і винаходу стріл.

Римуй. Коли я вчила радянську модернізацію України, моя вчителька постійно наголошувала на останніх складах її частин: індустріаліЗАЦІЯ, колективіЗАЦІЯ, культурна ревоЛЮЦІЯ. Асоціації – наше все!

Пір’я на шапці Петра Дорошенка нагадало мені заячі вуха, тому я прозвала його «моїм зайчиком». Тим більше, завдяки цьому я впізнала гетьмана на ЗНО. Іван Брюховецький на портреті «до розпізнавання» сидить у такій позі, що добре видно його «брюхо», скульптура Пінзеля «Юрій Змієборець» нагадала мені жарт «зять лікує тещі зуби», а якби у князя Свидригайла була дружина, то, вочевидь, вона б ласкаво називала його Дригликом.

Дивно, правда? Але коли ти вчишся, в хід ідуть усі способи, аби лиш воно трималося в твоїй голові.

       Важливо: як діяти на самому ЗНО, коли тобі трапилося завдання, на яке не знаєш відповіді? Не панікуй і пам’ятай, що цілком усе вивчити неможливо. Тому ввімкни логіку, якщо мізки сплять. В одному із завдань ЗНО-2017 про перші наддніпрянські залізниці я подумала, що Наддніпрянщина відома виробництвом хліба й обмінюватися ним вона могла із чорноморськими портами, а звідти – з усім світом. Так я вгадала те, чого не знала.

Чіпляйся за деталі

Звертай увагу на характерні відмінності, коли вивчаєш особистостей. Дуже важко забути вилиці Пантелеймона Куліша, форму брів Сталіна і вуса Петрушевича – шукай дрібниці в кожному обличчі, яке тобі потрібно запам’ятати. Відрізняти церкви допоможуть форми куполів і шпилів, а також кількість бокових прибудов. Наприклад, у Михайлівського монастиря їх більше, ніж у Софії Київської. У документах знайди найважливіші слова, географічні назви, дати й імена історичних осіб: це головна інформація. На карті особливо уважно шукай підказку: вона там обов’язково є. Перетворюй дати в кольори

Я не дуже люблю запам’ятовувати дати, тому вигадала для себе своєрідну техніку, що допомагає структурувати знання: останні цифри дат Другої світової війни я малювала іншим кольором. Наприклад, 1939 рік наводила жовтим – на знак розлучення людей та початку бойових дій на заході України, 1941 – сірим, а 1942 як найбільш кровопролитний рік – червоним.

Можна прив’язувати важливі дати до історії власної родини. Для прикладу, моя мама народилася в рік початку хрущовської «відлиги», а тато – за три роки після польоту Гагаріна в космос. Зроби собі «гармошку» з найголовніших дат кожного періоду: просто випиши їх на листочку розміром 8х8 і повторюй за всякої нагоди. Моя «гармошка» наприкінці травня сягала двох метрів у висоту.

Розв’язуй тести всіх рівнів складності. Щасти!

 

 

 

doc
До підручника
Історія України (рівень стандарту, академічний) 11 клас (Струкевич О.К., Романюк І.М., Дровозюк С.І.)
Додано
5 серпня 2024
Переглядів
319
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку