Технологія (Вступ до спеціальності) Лекція№6
Тема: Мови програмування та системи програмування
План:
1. Мови програмування
Мова програмування – це фіксована система позначень для опису структур даних та алгоритмів, призначених для виконання ЕОМ. Розроблено багато різних мов програмування. Кожна мова програмування орієнтована на певний клас задач.
Мови програмування високого рівня – це такі мови, які максимально наближені до розмовних мов, зручні та зрозумілі користувачам.
Мови програмування низького рівня – це мови максимально наближені до мови самого комп’ютера.
2. Системи програмування
Системи програмування — це системи для розроблення нових програм конкретною мовою програмування.
Сучасні системи програмування надають користувачам потужні і зручні засоби розроблення програм. До них входять:
Транслятор (англ. translator — перекладач) — це програма-перекладач. Вона перетворює програму, написану на одній з мов високого рівня, на програму, що складається з машинних команд.
Транслятори реалізуються у вигляді компіляторів або інтерпретаторів.
Компілятор — читає всю програму цілком, робить її переклад і створює закінчений варіант програми машинною мовою, що потім виконується.
Інтерпретатор — програма, що аналізує кожен рядок програми і потім виконує зазначену в ній команду.
Після того як програму відкомпільовано, ні сама вихідна програма, ні компілятор більше не потрібні. Водночас програма, яку обробляє інтерпретатор, має заново перекладатися на машинну мову при черговому запуску програми. Відкомпільовані програми працюють швидше, але інтерпретовані простіше виправляти і змінювати.
Конкретна мова орієнтована або на компіляцію, або на інтерпретацію — залежно від того, для яких цілей вона створювалася. Наприклад, Паскаль зазвичай використовують для розв'язування досить складних завдань, у яких важливою є швидкість роботи програм. Тому ця мова реалізовується за допомогою компілятора. З іншого боку, для програмістів-початківців, які використовують Вейсик, порядкове виконання програми має незаперечні переваги.
Іноді для однієї мови застосовують і компілятор, і інтерпретатор. У цьому разі для розроблення і тестування програми можна скористатися інтерпретатором, а потім відкомпілювати налагоджену програму, щоб підвищити швидкість її виконання.
Останнім часом поширилися системи програмування, орієнтовані на створення Windows-додатків:
Програмні засоби — це програми, що використовуються в ході розроблення, коригування або вдосконалення інших прикладних або системних програм. До програмних засобів належать:
Інструментальні програмні засоби можуть надати допомогу на всіх стадіях розроблення програмного забезпечення.