ВП НУБіП «Немішаївський агротехнічний коледж»
Відділення «Експлуатація та
технічний сервіс машин та обладнання»
КОНСПЕКТ
З ДИСЦИПЛІНИ „ОСНОВИ НАРИСНОЇ ГЕОМЕТРІЇ
ТА ІНЖЕНЕРНА ГРАФІКА”
ПО ТЕМІ: ПРАВИЛА НАПИСАННЯ ШРИФТІВ І НАПИСІВ.
ВИКЛАДАЧ: ГРЯЗНОВА І.В.
Тема: Правила написання шрифтів та написів
Мета: Виконання написів на кресленнях.
План.
Література:
1.Хаскін А.М. „Креслення” Київ. 1976р. # 10 стор.83-96.
2.Райковська Г.О. „Основи нарисної геометрії і інженерна графіка” К. 2003р. # 8 стор.96-113.
3.Збірник стандартів ЄСКД.
4.Боголюбов С.К. «Черчение» М. «Машиностроение», 1989.
5.Брилинг Н.С. «Черчение» М. «Стройиздат», 1989.
6.Ботвінніков О.Д. „Креслення” К. „Радянська школа”, 1989.
Історичні відомості.
Російський алфавіт, яким ми зараз користуємося , бере свій початок у другій половині Х століття від слав’янського алфавіту. Його засновниками були два священики - Костянтин та Мефодій. Візантійський імператор відправив їх у Моравію, для того, щоб вони навчили місцевих жителів богослужінню на слав’янській мові. Перед смертю Костянтин постригся в монахи і прийняв ім’я Кирило, нову слав’янську азбуку назвали в честь пам’яті про людину, який першим її створив - кирилиця.
Пізніше, з розвитком потреб суспільства, виникають деякі каліграфічні варіанти кирилиці .Стародавній вид письма – устав. Він відрізняється тим, що всі літери написані прямо, рівно, з правильними лініями і заокругленнями. Висота букви дорівнює її ширині. Форма та конструкція букв змінюється дуже мало.
Тексти виглядали красиво і навіть трохи святково. Ось чому уставом переписувались, як правило церковні книги.
Уставне письмо було дуже повільним. Кожну букву треба було сумлінно вимальовувати , слідкувати за її положенням в рядку. Тому з часом устав змінився на більш швидкий шрифт – напівустав.
Букви з часом втратили свою прямоту, почали стояти одна від одної досить далеко. Рядок виходив більш вільним, з більшим розмахом. З часом у деяких букв з’являються навіть прикраси: довгі ніжки, завитки.
По мірі розповсюдження грамотності на зміну напівуставу приходить скоропис. Букви стали менші за розміром, завитки стали ще більші , затійливіші. Обриси букв спрощуються і стають більш образними .
Весь час алфавіт поступово спрощувався та вдосконалювався. Зокрема, значні спрощення зробив Петро І . Однакові пропорції більшості літер надали шрифту спокійний характер. Шрифт стає легким для читання.
В подальшому виникло дуже багато видів шрифтів, але не всі вони були придатні для застосування на кресленнях, тому що елементи літер та цифр в деяких з них були дуже відмінні за товщиною, внаслідок чого ці шрифти невдало виходили при світлокопіюванні.
Саме з потреб світлокопіювання і виникає сучасний стандартний шрифт, який завдяки своїй простоті, , чіткості та зручності має великі переваги над іншими. Він містить російський, латинський, грецький алфавіти, римські та арабські цифри та знаки.
Особливості стандартного шрифту ГОСТ 2.304-81.
На кожному кресленні ,звичайно, є певні написи, нанесені розміри та інші цифрові позначення. Виконувати їх треба чітко, креслярським шрифтом. Майже кожен студент так чи інакше вміє підписувати креслення. Іще в школі кожному приходилось писати стандартним шрифтом по ГОСТ 2.304 – 81. Але основними помилками при виконанні написів є наступне: поєднання прописного і друкованого шрифтів, не зовсім правильна конструкція букв, втрата нахилу в окремих буквах та товщини обведення букв і цифр. Мета полягає в усуненні недоліків, шляхом додаткового вивчення матеріалу і набуття досвіду впевненого і чіткого письма.
Усі написи на кресленнях повинні відповідати стандарту на шрифт – ГОСТ 2.304 -81. Стандарт визначає висоту та ширину літер і цифр, товщину їх обведення, відстань між літерами, словами та рядками. Щоб навчитися надписувати креслення стандартним шрифтом, треба знати не тільки характер написання літер, але і їх розміри.
Стандартом установлені два типи шрифту: тип А і тип Б з нахилом і прямий без нахилу. У навчальному кресленні використовується тип Б (рис.1).
Стандарт встановлює таку висоту (вона позначається h) великих літер і цифр: 2,5 3,5 5 7 10 14 20 28 40 (розмір 1.8 допускається тільки для великих літер шрифту). Висота великих літер (h) в міліметрах відповідає розміру шрифту. Висота великих літер виміряється перпендикулярно основі рядка. Отже, висота великих літер шрифту
Рис.1
розміру 10 дорівнює 10 мм, розміру 5 – 5 мм і т.д.. Висота малих літер становить 5/7 висоти великих літер h, що приблизно відповідає наступному меншому розміру шрифту. Так, висота малих літер шрифту 10 дорівнює 7 мм, тобто відповідає висоті великих літер наступного шрифту 7-го розміру. Винятком є висота малих літер б, в, р, д, у, ф,
яка дорівнює висоті великих літер, або що те саме, розміру шрифту, застосованого для написів.
Написи можуть складатися з одних великих літер, у цьому випадку перша літер повинна мати таку ж висоту, як і інші.
Всі літери і цифри креслярського шрифту нахилені до лінії рядка приблизно на 750 . Деякі написи дозволяється виконувати без нахилу. Але практика показує, що легше писати все ж таки з нахилом, тому що зберігати вертикальну намрямленість елементів важче.
Написи на кресленнях необхідно виконувати українською мовою, але ГОСТ 2.304 – 81 розроблений для російського алфавіту, тому додавши до російського алфавіту букви І, Ї, Є, Г необхідно користуватися вищевказаним ГОСТом. (Рис.2).
Для машинобудівних креслень можна використовувати шрифт типу Б з нахилом під 750.
Освоєння правильного написання стандартного шрифту необхідно починати з вивчення конструкції літер та цифр. Кожна літера шрифту типу Б може бути вписана в паралелограм згідно розмірів , які надаються в таблиці 1.
Примітка:
Таблиця1. Шрифт типу Б (d= 1/10h.)
Рис.2
Параметри літер залежать від розміру шрифту h. Ширина більшості великих літер дорівнює 5/7h висоти .
Винятком є літери Ж, Ф, Ш, Щ, Ю ширина яких дорівнює h, і літери А, М, , ширина яких дорівнює 6/7h, тобто трохи менша від висоти, ширина цифри 1 дорівнює 2/7h. Нижні і бокові відростки букв Д, Ц, Щ, цифри 4 і верхні елементи букв Й, І, Ї виконуються за рахунок відстані між рядками і буквами.
Цифри мають ті самі розміри, що й великі букви.
Висота малих літер становить приблизно 5/7 висоти великих літер, що теж відповідає висоті наступного меншого розміру шрифту. Ширина малих літер дорівнює 3/7h, крім літер ж, т, ф, ш, щ, ю, ширина яких дорівнює приблизно їх висоті, і літери м, що має ширину 4/7h.
Відстань між літерами і цифрами в словах беруть 2/7h, між словами та числами не менше ширини букв тексту. Відстань між нижніми лінійками рядків повинна бути не меншою 1 1/2h.
Висота літер і цифр на кресленнях, виконаних олівцем, повинна бути не меншою 3,5 мм. Товщину ліній і цифр вибирають приблизно рівною 1/7h.
У кресленні можливо виникнути необхідність користуватися літерами латинського шрифту. Як правильно писати ці літери (великі і малі), показано на рис.3
Рис.3
Основними вимогами до написів на кресленнях є:
чіткість, яка виключає можливість помилок при читанні,
простота, а відповідно швидкість їх виконання.
В відповідності до цих вимог розроблена конструкція літер і цифр креслярського шрифту. Їх потрібно розбити на декілька груп. В наступних ілюстраціях показана конструкція літер і цифр креслярського шрифту типу Б з нахилом ( розмірні відношення їх окремих елементів). Для кращого сприйняття форми і розмірів літер і цифр, їх побудова показана на сітці з гніздами, які мають форму ромбу, висота якого дорівнює h (рис.4)
Потрібно мати на увазі, що окремі прописні літери алфавіту мають однакові обриси з однойменними малими літерами і для даного розміру шрифту відрізняються тільки по величині. До таких літер відносяться Ж, З, К, Л, М, Н, О, С, Х, Ч, Ь, Е, Ю, Я.
Група І: прописні літери Г, П, Т, Н, Е, Ш, Ц, Щ .
Необхідно звернути увагу:
Група ІІ: Прописні літери И, Й , К, Л, Д, Х, А, М, Ж .
Необхідно звернути увагу:
Група ІІІ: Прописні літери Ч, У.
1. Звернути увагу на округлення в літерах Ч і У та на довжину нижньої горизонтальної лінії літери У.
Група ІV: Прописні літери С, О, Ю, Ф, Є .
Необхідно звернути увагу:
Група V: Прописні літери Б, В, З, Я.
Необхідно звернути увагу:
1. на довжину верхньої горизонтальної літери Б
2. на ширину верхньої частини літери В
3. на направлення лінії під нахилом у літері Я
4. на ширину верхньої частини літери З.
Висота цифр дорівнює висоті великих букв. Співвідношення висоти і ширини, товщини і ліній, відстані між цифрами тощо такі самі, як для великих букв. Виняток становить цифра 1, ширина якої дорівнює 2/7h. Верхній елемент цифри 3 не має заокруглення, а складається з прямолінійних елементів.
На рис. 5 Показана конструкція деяких знаків. Написання їх також не складне.
Написання малих літер. (рис.6)
Більшість малих літер повторюють конструкцію великих, але пропорції їх дещо змінюються. Необхідно звернути увагу:
Середні елементи всіх малих літер розташовані рівно на середній лінії літери на відміну від великих. Заокруглення в малих літерах виконуються так само, як і в великих. Висота заокруглень дорівнює 2/10 h , або 2d.
Рис.4
Рис.5
Рис.6
Як писати креслярським шрифтом:
Оформляти креслення написами необхідно акуратно. Нечітко виконані написи або недбало написані цифри в розмірах можуть бути неправильно прочитані.
Щоб навчитися красиво писати креслярським шрифтом, спочатку слід роботи сітку для написання кожної літери. Потім можна проводити тільки верхню і нижню лінії рядка. Контури букв спочатку намічають тонкими лініями. Переконавшись у тому, що вони написані правильно, їх обводять м’яким олівцем. На рис. 7 показано, як правильно писати деякі знаки, які зустрічаються на кресленнях. Ознайомившись з правилами написання шрифтів , можна вибрати шрифт для заповнення основного напису. Написи „Креслив” , „Перевірив” рекомендується писати шрифтом 3,5 назву групи – шрифтом 5. Назву креслення, або деталі пишуть шрифтом 7, а назву матеріалу 3,5 або 5. Масштаб і номер креслення теж можна писати шрифтом 5 .
Рис.7
Питання для самоконтролю: