Лексична помилка. Редагування

Про матеріал
Конспект даного уроку стане в пригоді вчителеві української мови в 10 класі, а також під час підготовки до ЗНО.
Перегляд файлу

Тема: Лексична помилка. Найпоширеніші випадки порушення лексичної норми.

Мета : сформувати в учнів знання про лексичні помилки та їх види, ознайомити з найпоширенішими випадками порушення лексичної норми; навчати десятикласників виявляти у власному й чужому мовленні лексичні помилки й виправляти їх; навчати правильно й комунікативно доречно використовувати в мовленні слова відповідно до їхнього значення; за допомогою мовленнєво -комунікативного дидактичного матеріалу виховати повагу до національно-культурних надбань українського народу.

Тип уроку: урок формування практичних вмінь та навичок.

Перебіг уроку

I  Організаційний момент

II Актуалізація опорних знань

  1. Акцентологічний практикум (слайди)
  2. Орфографічний практикум
  3. Лексичний диктант

III  Ознайомлення із темою, метою й завданнями уроку

  1. Спостереження- діалог

Прочитайте діалог і виконайте завдання до нього

  • Через яке слово сталося непорозуміння ?
  • Яка причина цього непорозуміння?

Гадати – первісне значення цього слова - думати, вважати, мати намір.

Уживання цього слова у значенні «пророкувати, віщувати» - груба лексична помилка УМ.

Тому правильно казати  віщунка, ворожка.

  1. Оголошення теми та спільне визначення завдань уроку

(читаю  й спільно визначаємо)

  • Що сьогодні на уроці ми будемо робити?
  • Як ви вважаєте, для чого це потрібно? І чи потрібно взагалі?
  1. Роблю вступ про лексичні помилки

Кожна мова має свої особливості сполучуваності слів. На жаль, тотальний багаторічний вплив російської мови призвів до засилля лексичних помилок у нашій мові.

Як же не помилитися в розмаїтті слів? Звичайно, усі словосполучення важко запам'ятати.

Лайфак

Як зробити, щоб було якомога менше помилок?

  • точність (уявляти те, про що пишете. До прикладу, помилки можуть прийти? Ні!)  Слайд
  • зважати на ЛЗС( молода дівчина,  гладити одяг)

будуйте речення

Отож  учіться, аби у  вас траплялося якомога менше лексичних помилок

  1. Спільно опрацьовуємо види лексичних помилок із Зошита для підготовки до ЗНО, 2 сем., на ст. 35

IV Виконання практичних завдань дослідницького характеру

  1. Дослідження-моделювання (взаємоперевірка)

Змоделюйте словосполучення, вибравши потрібний варіант слова. Порівняйте з роботою свого однокласника. Обговоріть випадки, що викликають сумніви.

  1. Робота з тавтологічними сполуками (слайд)   спільно
  2. Дослідження – увідповіднення

Увідповідніть слова лівого та правого стовпців, утворивши словосполучення.

Що треба брати до уваги, аби не порушити сполучуваності слів? У разі потреби зверніться до Академічного словника УМ


  1. 1стадо

2 череда

3 табун

4 отара

А оленів

Б кіз

В слонів

Г риб

Д корів


ТАБУ́Н - гурт копитних тварин (коней, оленів, верблюдів)

ОТАРА - великий гурт овець, кіз.

ЧЕРЕДА́  - гурт свійських тварин (перев. великої рогатої худоби), які утримуються, пасуться разом.

СТА́ДО - група тварин (перев. одного виду, віку і т. ін.), об'єднаних з певною господарською метою (для утримання, нагулу, відгодівлі тощо).


  1. ікарська

2 лікарська

3 лікувальна

4 лікарняна

А установа

Б хвороба

В допомога

Г  процедура

Д рослина

 


Лі́карський – який стосується лікаря і його діяльності.

Ліка́рський – який стосується ліків.

Лікарня́ний – який стосується лікарні.

Лікувальний - стос. до лікування.

  1. Дослідження-трансформування (Слайд)

Виділені сполуки замініть одним дієсловом( усно), уникаючи багатослів'я.

  1. Редагування словосполучень  (Зошит для підготовки до ЗНО, ст. 36-37)
  2. Дослідження -пошук (робота в парах)

Зайдіть на онлайн-ресурс «Майданчик для перекладів запозичених слів» за покликанням https://slovotvir.org.ua/.  Дослідіть, які українські відповідники до запозичених слів є виправданими, а які – ні. Наведіть приклади.

  1. Редагування тексту (Зошит для підготовки до ЗНО, ст. 34)
  2. Орфографічний практикум зі скринштом  мапи України

VI Підбиття підсумків

  • Чи потрібно ці знання вам?
  • Що було складно?
  • Над чим варто ще попрацювати?
  • Сподіваюсь, знання лексичних норм, які ви сьогодні отримали стануть  вам в пригоді.  Чи в нагоді?  Вірю в те, що відтепер хибити ви будете менше.

Пригода –  потреба, користь, те, що пригодиться.

Нагода - сприятливі обставини для здійснення чогось

VII Закріплення вивченого

  1. Диктант-мікс

VIII Домашнє завдання

  1. Останнім часом в Усемережжі та різноманітних посібниках з'являється чимало рекомендацій з українського літературного слововживання . До прикладу, (слайд). Складіть свій варіант подібної памятки та розмістіть її допис на власній сторінці  в одній із соціальних мереж
  2. Завершити редагування словосполучень із Зошита

 

 

docx
Додано
23 червня 2021
Переглядів
1361
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку