Леся Українка „Давня весна”, „Вечірня година”, „Вже сонечко в море сіда”

Про матеріал
- розширення знань учнів про життя і творчість видатної письменниці України - Лесі Українки, формування навичок виразного читання, вмінь відчувати емоційний зміст поезії; - розвиток акторські здібності дітей, пам’яті, пізнавальної активністі, вмінь прислухатися до звучання рідного слова, розширення кругозору учнів; - виховання інтересу до творчості української поетеси, бажання глибше вивчати життєвий шлях Л.Українки та захоплюватися великою силою волі поетеси.
Перегляд файлу

Тема: Леся Українка „Давня веснаС, „Вечірня година”, „Вже сонечко в море сіда”

Мета: - розширити знання учнів про життя і творчість видатної письменниціУкраїни - Лесі Українки, формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії;

           - розвивати акторські здібності дітей, пам’ять, пізнавальну активність, вміння прислухатися до звучання рідного слова, розширювати кругозір учнів;

                      - виховувати інтерес до творчості української поетеси, бажання глибше вивчати     життєвий шлях Л.Українки, викликати захоплення великою силою волі поетеси.

Девіз: „Хто вам сказав, що я слабка, що я корюся долі?”

Тип уроку: Авторський (групова форма проведення).

        Обладнання: Портрет Л.Українки, виставка книг, журналів, магнітофонний запис, тестові завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.

Ми вам раді люди добрі,

І вітаєм щиро вас,

І запрошуєм ласкаво На урок в 4 клас.

Кому дозволимо першими сісти?

Дівчаткам.

Так, спочатку краса, а потім - сила.

II. Перевірка домашнього завдання

Домашнє завдання було опрацьовано групами учнів:

І група. Підготувала розповідь про дитячі роки І.Я.Франка.

  1. учень. 27 серпня 1856 року в с.Нагуєвичі Дрогобицького повіту в сім’ї відомого на всю

округу коваля народився рудоволосий ясноокий хлопчик. Ясьо (так звала мати сина) ріс розумною дитиною. У нього виникало безліч запитань, з якими він звертався до дорослих. А ті не завжди могли задовольнити допитливість хлопчика і здебільшено відповідали: „Виростиш про все дізнаєшся сам”.

  1.  учень. Ріс хлопчик роботящим, товариським. Він залюбки допомагав батькам по

господарству, любив і розумів підгірську природу.

  1.  учень. У 6 років віддають Івася до школи в сусіднє село, звідки була родом мати. Потім переходить І.Франко до так званої нормальної школи при монастирі в Дрогобичі, а згодом до Дрогобицької гімназії.
  2.  учень. Вчився хлопчик легко, оскільки від природи був здібним, мав надзвичайну      пам’ять. За 10 днів він навчився читати за допомогою дядька по матері.

Шевченка „я вивчив майже всього напам’ять (а пам’ять у мене була така, що лекцію історії, котру вчитель говорив годину, я міг потім продиктувати товаришам майже слово в слово”, - розказував письменник.

  1. учень. Івась рано залишився сиротою. Коли йому було 9 років помер батько. Мати

одружується вдруге. А в 16 років помирає й мати.

Івась серед ровесників вирізнявся ще й тим, що все вмів робити надзвичайно швидко: швидко читав, писав, швидко орієнтувався в різних ситуаціях.

II група. З учнями II групи проведемо конкурс на кращого читця вірша І.Я.Франка.

  1.   учень. „Дрімають села”
  2.   учень. „Дивувалась зима”
  3.   учень. „У долині село лежить”
  4.   учень. „Киця”

- Хто на вашу думку краще прочитав і став переможцем конкурсу?

Вчитель. І.Я.Франко був високоосвіченою людиною. Для дітей він писав оповідання, вірші і опублікував збірку казок під назвою „Коли ще звірі говорили”.

На попередньому уроці ми згадували казки, які читати. І III група приготувала для вас

гру: „Чи гостре ваше око?”

  1.   учень. У кожному з уривків, прочитаних раніше нами казок, знайти зайве речення взяте з

іншої казки.

  1.   учень. Почувши се, Вовк аж хвіст угору підняв з радості. Зараз виліз на осла, сів йому на

хребет. Виміняв на півня калиточку й поспішає додому”.

„Вовк Війтом” „Калиточка”

  1.   учень. Рано господиня, вибираючись у поле, забула дати йому їсти - значить, прийдеться

терпіти аж до вечора.

Коли це стукотить -грюкотить - кобиляча голова біжить”.

„Мурко Бурко” „Кобиляча голова”.

  1.   учень. Послухала Лисиця їжакової поради, притаїлася, лежить немов давно загинула. Змій

як вогонь, горить,- так йому жарко”

„Три міхи хитрощів” „Кирило Кожем’яка”

Ш. Активізація опорних знань

Учитель показує портрет, читає вірш.

У нашім класі на столі Портрет стоїть у рамі

Він всім знайомий -

 І мені, і татусеві й мамі.

З портрета дивиться на нас Землячка - поетеса.

Це гордість нашої землі -                 

Нескорена, незламна... Леся Що ви знаєте про життя поетеси?

Поділить на слова й прочитайте заголовки творів Л.Українки, що раніше вивчали на уроках читання.

„КрасоУкраїни,Поділля!

„Снігзморозомпоморозив...”

„Вишенькичерешеньки”

„Назеленомугорбочку”

„Мамо,ідевжезима...”

Що об’єднує ці твори?

Що хотіла сказати цими віршами Л.Українка?

IV. Оголошення теми, мети

Сьогодні наш урок ми присвячуємо українській поетесі Л.Українці.

(Тема записана на дошці)

Завдання уроку

Відкриємо їй серце відверте й чисте,

Відкриємо їй душу не заспану,

Вчитаймося в Лесине слово іскристе.

Очима живими та ясними.

/Олена Журлива/

(Учні читають хором)

До уроку готувалися групи:

  1.  „Довідкове бюро”
  2.  „Дослідники біографії”
  3.  „Дослідники творчості”
  4.  „Група акторської майстерності”

 

 

Робота груп. Слово надаємо І групі.

1. „Довідкове бюро” (І гр.)

Ознайомлення з виставкою книг.

(Ми виставили збірки творів Л.Українки, де є вірші, поеми, драми. В анотації - короткий зміст книги).

  1.   ,Дослідники біографії”

II гр. познайомить вас з біографією Л.Українки.

Установка: Бути уважними, проведемо перевірну роботу.

  1.  учень. Народилася Леся Петрівна Косач 25 лютого в 1871 р. в м.Звягелі на Волині.

Мати відома письменниця Олена Пілка, батько - юрист. В сім’ї було 6 дітей: Михайло, Леся, Ольга, Оксана, Микола, Ісидора.

  1.  учень. Леся була не зовсім звичайною дитиною. В 4 роки самотужки навчилася

читати, в 5 років пише листи родичам, а в 6 років декламує вірші і вишиває батькові сорочку. В 9 років пише свій перший вірш „Надія”. В 13 років з’являється перший друкований вірш „Конвалія”.

  1.  учень. В Колодязному, де довгий час проживала родина Косачів біля їхньої садиби

в неділю ввечері збиралися дівчата поспівати пісень.

(Дівчатка співають українську пісню „Зацвіла в долині”)

Дівчина непомітно підсідала до гурту і тоненьким голосочком підтягувала тужливі пісні. А коли підросла і навчилася нотної грамоти, то стала записувати мелодії і тексти почутих пісень.

(Група дівчаток співає українську пісню)

  1.  учень. Вона грала на фортепіано, знала 13 іноземних мов, проявляла інтерес до

малювання, з захопленням вишивала.

  1.  учень. Доля розпорядилася так, що наділила Лесю дивовижними здібностями і в той

же час заставила виборювати життя в щоденних муках. На святі Водохреща дівчинка промочила ноги в крижаній воді і захворіла. Тяжка хвороба переслідувала все життя. Але Леся терпіла і змушувала себе писати вірші „крізь сльози сміятися”.

Вчитель: Померла Л.Українка 1 серпня 1913 року на Кавказі в м.Сурамі, де перебувала на лікуванні. Похована в Києві.

Опрацювання статті підручника с.42 Самостійне читання.

Перевірна робота. Тест „Так чи ні”

  1.  У 1971 р. в м.Звягелі на Волині народилася Л.П.Косач (так)
  2.  Леся проживала у великій дружній сім’ї (так)
  3.  Вона була останньою дитиною в сім’ї (ні)
  4.  Коли Лесі було 4 роки вона навчилася читати (так)
  5.  Свій перший вірш вона написала в 7 років (ні)
  6.  Коли Лесі було 13 років появився її перший друкований вірш „Конвалія” (так)
  7.  їй вдалося стати досконалою піаністкою (ні)
  8.  Страждаючи від хвороби Леся весь час скаржиться своїм рідним, нарікає на свою долю (ні)
  9.  Останні дні і години свого життя Леся провела вдома на Україні (ні)
  10.  Померла Л.Українка в м.Сурамі в Грузії (так)

- Перевірка робіт.

V. Робота групи „Акваріум”

  1.  Підготовка групи (всі учні слухають)
  2.  Читають вголос питання і дають відповіді
  3.  Хто така Л.П.Косач-Квітка ?
  4.  Хто така Л.Українка ?
  5.  Що таке псевдонім ?
  6.  Що передавала Леся у своїх віршах ?
  7.  Чи погоджуєтеся ви з думкою групи ?

                   8. Чи були думки групи аргументовані, доведені ?

 

VI. Опрацювання віршів Л.Українки

Учитель: Л.Українка мала надзвичайну пам’ять і фантазію. А я ще б додала - що вона мала велику силу волі. Адже Леся ні дня не ходила до школи, а стала високоосвіченою людиною. І подарувала нам такі чудові вірші. Один із них Давня весна”.

  1.  Читання вірша вчителем 2 куплета.

Комбіноване читання: вчитель            учні з групи акторської майстерності

  1.  Словникова робота.

Значення яких слів не зрозуміли ?

  1.  Хорове читання вірша групою по І стовпчику.
  2.  Знайдіть і І і II строфах рядки, в яких про весну говориться як про живу істоту ? Який дарунок весна принесла поетесі ?

            Розгляньте малюнок. Які слова з вірша можна співвіднести до малюнка ?

Вчитель. Як ви вже знаєте Леся народилася на Волині. Таємнича природа, багаті фольклорні традиції волинського краю запали до серця поетеси. Про улюблений край Л. Українка пише в вірші „Вечірня година”.

  1.  Читання напам’ять вірша учням з групи акторської майстерності.

Установка: Слухати уважно вірш. Кожна група готує іншій групі по 1 запитанню.

  1.  Запитання груп
  2.  Читання вірша ланцюжком по 2 стр.

 - Знайдіть слова - рими

ФІЗХВИЛИНКА. Лягають на парти, закривають очі і малюють в своїй уяві картини, що навіює музика (звучить музика Бетховена).

- Прочитайте заголовок наступного вірша

- Як ви думаєте, про що буде йти в ньому мова?

 

1. Створення асоціативного куща до слова «море»

 

 сонце

                                 рослини

  чайки

 

 

                  тварини  МОРЕ відпочинок

 

 

 пісок гори сміх                    ігри

 

кораблі

 

 

2. Самостійне читання вірша учнями

- Подумайте, чи співпадають ваші уявлення з асоціативного куша, про море з увленнями автора?

- Що співпадає ?

  1.  Словникова робота

Оксамит - (робота зі словниками)

Мармур -

  1.  Опрацювання вірша групами Запитання до груп.

- Що сказано про воду ?

- Що говориться про хвилі ?

- Що сказано про дорогу корабля ?

- Що говориться про сонечко ?

Учитель. Усі книжки, прочитані людиною, знаходять собі комірчинку в мозку. А при нагоді відкриваються потайні дверцята та згадується те, що читали.

- То ж зараз пропоную вам відкрити дверцята своїх комірчин і згадати твори Л.Українки, які раніше вчили.

Кожна група підготувала інсценізацію уривку з твору Л.Укрїнки.

1 гр. „Мамо, іде вже зима”

2 гр. „Вишеньки”

3 гр. „Біда навчить” 

4 гр. „Лісова пісня”

VП. Підсумок уроку

Наш урок я хочу закінчити словами Олени Журливої

Видатні поети ніколи не залишають нас.

Вони відходять у безсмертя.

Не стерлась райдужна сторінка,

Не вмерла пісня лісова,

Безсмертна Л.Українка

Була і є повік жива.

Тож будемо і ми вчитися терпіння, віри, любові й надії у нашої неповторної Лесі.

          VШ. Домашнє завдання

  1.  гр. всі вчать вірш „Давня весна” і відповідають на запитання
  2.  гр. додатково вивчити вірш Л.Українки
  3.  гр. вірш „ Давня весна” і розповідь про П.Тичину.

 

 

 

 

doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Наумчук М. М., Романюк Н. З.)
Додано
8 січня 2020
Переглядів
1345
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку