Інтегрований урок літературного читання і образотворчого мистецтва
Тема з літературного читання:
Марко Вовчок, Літній ранок.
Тема з образотворчого мистецтва:
Казкова квітка Петриківки.
Мета:
• формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з біографічними відомостями Марка Вовчка; учити розуміти емоційно-образну думку автора, мову художнього твору; розвивати вміння бачити прекрасне у звичайному;
• формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати вміння висловлювати оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання;
комунікативної: навчати розповідати чітко, послідовно, відповідно до мети висловлювання, співпрацювати в парі, групі, колективі;
громадянської: виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Обладнання: портрет М. Вовчок, конверти із завданнями, презентація, фарби, пензлики, лего-конструктор.
Хід уроку
І. Вступна частина.
1. Організація класу.
Емоційний настрій ( слайд 1 )
--Діти, чи все необхідне ви приготували до уроку?
Голова --щоб слухати.
Вуха --щоб чути.
Очі --щоб бачити.
Руки --щоб їх піднімати.
Серце --щоб усе відчувати і сприймати.
2. Артикуляційні вправи.
® " цокання "
® " маятник "
® дуємо на кульбабку
® тягнемо букву " уууу "
3. Робота над скоромовкою ( слайд 2 )
Сонце гріє --аж пече,
з сома в морі піт тече,
радить сому сонний кит:
--Покупатись, соме, слід!
Гра " Дощик ": " Накрапає дощ " (тихо)
" Дощ сильнішає " (голосніше)
" Злива " (голосно)
" Дощ слабшає " (тихіше)
" Дощ припинився " (читання припиняється)
4. Перевірка д/з.
Виразне читання вірша " Степ ".
Читання сенкану до слова " степ ".
ІІ. Основна частина.
1. Етап дотекстової діяльності.
1) Відгадування загадки.
В небі ластівка летить.
З вітром листя шелестить.
Воду п'є лелека. Сонце палить. Спека.
Дозріває жито. Яка пора? (літо)
2) Кластер до слова " літо " ( або асоціативний кущ ) ( слайд 3 )
канікули море
ЛІТО
ліс сонце велосипед
3) Повідомлення теми і мети уроку ( слайд 4 )
--Сьогодні на уроці ми познайомимось із твором Марко Вовчок " Літній день " та
об'єднаємо читання з мистецтвом у малюнку.
4) Ознайомлення з біографією письменниці.
Довідкове бюро ( слайд 5 )
Учні відкривають конверти в кожній групі. Читають інформацію про письменницю. Хтось один зачитує всім в класі.
2. Етап первинного сприймання учнями тексту.
(під музичний супровід)
Вчитель виразно читає текст " Літній ранок " .
3. Етап перевірки первинного сприймання змісту.
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
--Що вразило? Що сподобалось?
--Які почуття охопили?
2) Словникова робота.
--Які слова ви в тексті не зрозуміли?
Читання колонок слів " луною " за вчителем ( слайд 6 )
луки росяними
пташки навкруги
схованок життєдайного
здіймається прокидається
--Яке слово ви вважаєте зайвим у першому стовпчику? (здіймається )
--Яке слово у другому стовпчику складається з двох слів? ( життєдайного )
4. Етап поглибленого смислового й структурного аналізу тексту.
• Самостійне напівголосне читання твору учнями.
• Смисловий аналіз тексту.
--Про яку частину доби розповідає авторка?
--Чим виблискують луки?
--Що роблять пташки?
--Які стоять гори?
--Якими словами автор називає сонце?
• Гра " Літературознавці " ( слайд 7 )
--Які порівняння використовує автор?
--Знайди епітети ( робота в парах ):
краплинами сонячним
самоцвітами росяними
промінням дорогими
сонця легенькою
пахощі життєдайного
пеленою чудові
• Гра " Пошуковці " ( слайд 8 )
--Знайдіть в тексті речення зі словами " пеленою ", " гори ",
" пахощі ", " пташки ", " луки ", " жвавості "
• Гра " Виклади прислів'я з лего " ( слайд 9 )
" Сонце гріє, сонце сяє --природа воскресає ".
! Фізхвилинка.
• Робота за стратегією " Що?--Отже, що?--Що тепер? " ( слайд 10 )
ЩО? |
ОТЖЕ, ЩО? |
ЩО ТЕПЕР? |
Настав ранок |
Впала роса |
Луки виблискують, наче дорогі самоцвіти |
|
Сходить сонечко |
Розливаються чудові пахощі трав і квіток |
|
Сходить сонечко |
Все прокидається від сну |
|
Сходить сонечко |
Гори вкриваються позолотою й блиском |
ІІІ. Лего-конструювання.
Учні з конструктора викладають чарівну квітку.
( робота в групі )
ІV. Етап інтеграції з образотворчим мистецтвом.
1) Ознайомлення з творами відомих художників ( слайд 10 )
2) Малювання квітки Петриківки ( слайд 11 )
На заготовках діти виконують малюнок квітки фарбами.
V. Заключна частина.
1) Етап рефлексивного аналізу твору.
Вправа " Незавершене речення "
• Сьогоднішній урок навчив мене ...
• Прочитаний твір спонукає мене ...
• Найцікавішим завданням було ...
2) Інструктаж з виконання домашнього завдання.
-- Прочитати твір удома.
-- Намалювати ілюстрацію до епізоду, що вразив найбільше.