Ліс. Структура лісу. Найпоширеніші рослини та тварини лісів України. Тварини та рослини, занесені до Червоної книги України.

Про матеріал
Конспект доуроку ДОВКІЛЛЯ дляя 5 класу на тему "Ліс. Структура лісу. Найпоширеніші рослини та тварини лісів України. Тварини та рослини, занесені до Червоної книги України."
Перегляд файлу

Довкілля 5 клас.               Урок № 42                                        Дата  15.02.23 р

Тема : Ліс.  Структура  лісу.  Найпоширеніші рослини та тварини  лісів  України.  Тварини  та рослини, занесені до Червоної книги України.

Мета : навчитися пізнавати світ природи засобами наукового дослідження, опрацьовувати і  систематизувати  інформацію природничого змісту. Розкрити особливості розселення рослин і тварин у природі, сформувати поняття про рослинні угруповання та їхні типи, ознайомитися з структурою природного угруповання та встановити взаємозв’язки між його компонентами. Ознайомитися з представниками Рослинного і Тваринного Царств занесеними до Червоної книги України.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, основні компетентності у природничих науках, екологічна грамотність і здорове життя, історична, уміння вчитися впродовж життя.

Методи і методичні прийоми: розповідь, бесіда, робота з підручником, конспектування.

Обладнання: презентація, підручник.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація І Мотивація опорних знань.

Вітаю вас на уроці довкілля.

Давайте спробуємо відгадати ребус і дізнаємося, що саме ми сьогодні будемо з вами вивчати.                    [ Слайд 1 ]

Лис и лиса картинки для детей - очень красивые и интересные  = ‘ и/і ‘

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.

[ Слайд 2 ]

 Сьогодні ми переходимо до вивчення нового розділу «Я в лісі»

[Слайд 3 ]

І будемо знайомитися з темою «Ліс.  Структура  лісу.  Найпоширеніші рослини та тварини  лісів  України.  Тварини  та рослини, занесені до Червоної книги України.»

 

А мету нашого уроку я пропоную сформулювати разом:

    Про що б ви хотіли дізнатися на сьогоднішньому уроці , зважаючи на тему  нашго уроку ?

    Чому навчитися?

    Чого досягти?

 [Слайд 4 ]

Тепер ознайомимося з критеріями оцінювання.

[Слайд 5 ]

 

Давайте ознайомимось з планом нашого уроку. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з наступним:

         Що таке угруповання і які вони бувають.

         Ліс, його ярусність та види.

         Що таке Червона книга України.

         Приклади  тварин ірослин, якізанесені до Червоної книги України.

                                            [ Слайд 6 ]

 

Ось послухайте вірш про ліс.

Ліс — це казка, ліс — це диво,

Все для всіх у нього є.

Йди і ти у ліс щасливо —

Людям радість він дає.

В кожну пору ліс чарівний,

Придивляйся, впізнавай.

Він веселий, тихий, дивний —

Вчися і спостерігай.

Технологія «Асоціативний кущ»

- Діти, а що ви уявляєте, коли чуєте слово «ліс»?

- Які асоціації у вас виникають?

(Учитель на дошці записує)

Ліс – це:

 

 

     друг повітря;

     друг людини;

     джерело здоров’я;

     захисник здоров я;

     друг річок та їхніх жителів;

     дім та їжа для птахів і звірів;

     окраса Землі;

     натхнення поетів, художників

ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Давайте ознайомимося з поняттям угруповання, та які вони бувають.

[ Слайд 7 ]

Угруповання – групи взаємопов'язаних між собою організмів, які живуть на певній ділянці місцевості

Рослинні угруповання утворюють рослини певної місцевості, які взаємодіють між собою

Тваринні угруповання утворюють тварини певної місцевості, які взаємодіють між собою

[ Слайд 8 ]

Види, які входять до складу угруповань, мають різну чисельність і густоту зростання. 

Домінуючий вид угруповання – найчисленніший вид, який визначає характер самого рослинного угруповання .

[ Слайд 9 ]

ЛІС – це угруповання, в якому домінують деревні рослини.

Кожне рослинне угруповання характеризується ярусністю - певне просторове розташуванням різних видів.

[ Слайд 10 ]

Робота з малюнком зі сторінки 106 підручника ДОВКІЛЛЯ автор Григорович.

Знайдіть на запропонованому малюнку відповідь на такі питання:

  1. Який ярус займають світлолюбні дерев’янисті рослини? (Перший (найвищий) ярус — ярус крон)
  2. Які рослини ростуть на 2-му  ярусі? (Другий чагарниковий ярус займають ожина, шипшина, ліщина, глід, терен, бузина, малина)
  3. Які світлолюбні  рослини можна зустріти в 3 ярусі і якої пори року? (підсніжників, пролісків, ряст)

[ Слайд 11 ]

Робота з текстом зі сторінки 107 підручника ДОВКІЛЛЯ автор Григорович.

Ознайомтесь із запропонованим текстом і знайдіть в ньому відповіді на питання:

  1. Які бувають види лісів?( хвойні,  широколистяні  та  мішані)
  2. Які ліси розташовуються переважно в холодних кліматичних зонах? (хвойні  ліси)
  3. Чи буває листопад в хвойних лісах? (ні)
  4. Які дерева та кущі ростуть в широколистяних  лісах? (дуби та буки,  липи, берези, ліщина, терен і брусниця)
  5. До якого виду лісів відносяться тропічні  та  субтропічні  ліси? (мішані)

[ Слайд 12 ]

А зараз виконаємо фізкультхвилинку. Вправи для очей.

[ Слайд 13 ]

А зараз давайте розглянемо мешканців хвойних лісів.

Робота з малюнками та текстом підручника.

  1. Які дерева ростуть в українському Поліссі?
  2. Домівками яких тварин стали хвойні ліси?
  3. Яких птахів там можна зустріти?
  4. А які гриби там можна назбирати?

                                                [ Слайд 14 ]

А тепер розглянемо рослини, тварин та гриби широколистяних лісів.

[ Слайд 15 ]

І ознайомимося з мешканцями мішаних лісів

[ Слайд 16 ]

Скажіть мені , що таке Червона книга і яке її значення?

Червона книга України — основний документ, в якому узагальнено матеріали про сучасний стан рідкісних і таких, що знаходяться під загрозою зникнення, видів тварин і рослин.

До Червоної книги заносять представників рослинного, тваринного та грибного царств, які знаходяться на межі зникнення. До Червоної книги України занесені 169 видів рослин і майже 200 видів тварин.

[ Слайди 17-20 ]

Давайте ознайомимося з деякими представниками, які занесені ло Червоної книги України.

[ Слайди 21-22 ]

 

Гра «Упізнай тварину за описом»

Це невеличка тваринка. Замість волосся спина в неї вкрита колючими голками. У випадку небезпеки вона швидко згортається у колючий клубок із 6 – 8 тисяч голок. Розгорнути цю тваринку не під силу навіть дорослій людині – настільки розвинені в неї спинні м’язи. Пізно восени, коли промерзає грунт і зменшується кількість кормів, ця тваринка заривається в опале листя і згортається у неміцний клубок і спить аж до березня .

Хто це?

Це їжак вухатий, який теж занесений до Червоної книги України.

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ТА НАВИЧОК

[ Слайд 23 і  24- відповіді ]

Вставити пропущені слова в тексті:

     Сукупність рослин різних видів, які ростуть на певній території і пристосовані до умов цієї території, називається рослинним угрупованням.

     До них належать ліси, болота, луки та степи.

     Кожне рослинне угруповання характеризується певним просторовим розташуванням різних видів — ярусністю.

     Верхні яруси займають світлолюбні рослини, а нижні — тіньовитривалі і тіньолюбні рослини.

     Сукупність видів рослин, що зростає на певній території, називають флорою.

     Серед рослин лісу переважають дерева.

     Ліси бувають широколистяні, хвойні, мішані.

                                            [ Слайд 25 ]

 

Гра «Можна – неможна»

 - Пропоную уявити, що ви опинились в лісі. Пригадаймо, як слід там поводитися і чого неможна робити. Я називаю дію, а ви плескайте в долоні, якщо це можна робити, і мовчіть, якщо – ні.

   Можна:

  Саджати квіти, рослини;

  Охороняти рідкісні рослини:

  Обгороджувати мурашники

  Милуватися красою природи;

 Підгодовувати птахів;

  Прибирати місце відпочинку.

   Неможна:

  Ламати гілки дерев;

  Рвати багато квітів;

  Збивати гриби ногами;

  Ловити метеликів;

  Ловити жаб;

  Руйнувати павутиння.

V. ПІДСУМОК УРОКУ

-         Діти, як влаштований ліс?

-         Що цікавого ви дізналися?

-         Що запам’ятали?

-         Що навчилися?

-         Що б ви порадили друзям, які йдуть відпочивати у ліс?

                                            [ Слайд 26-27 ]

Давайте повторимо критерії оцінювання вашої роботи на цьому уроці

Оцініть свою роботу на уроці

                                            [ Слайд 28-29 ]

 

VІ. ПОЯСНЕННЯ Д/З.

Опрацюйте §30 і 31

Домашнє/завдання:
- на 8 балів: дайте письмово відповіді на 1 питання з 30 параграфа і 1- з 31 параграфа, на вибір, користуючись матеріалами підручника.

Домашнє/завдання:
- на 12 балів: окрім письмових відповідей на 2 питання підручника, підготуйте коротеньке письмове повідомлення Є(4-5 речень) про один червонокнижний вид ,на ваш вибір, хочете можете вибрати пташку чи тварину, чи комаху, чи рослину або ж гриб.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Гришина Лариса
Додано
20 лютого
Переглядів
310
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку