:Узагальнити і систематизувати знання учнів про другорядні члени речення, удосконалити навички правильно визначати їх у реченні, розвивати
уміння правильно їх написання;
розвивати вміння узагальнювати і систематизувати матеріал;
виховувати любов до українського слова на матеріалі до річниці Івана Франка
Тема: «Лише боротись – значить жить»(Іван Франко)
Узагальнення і систематизація вивченого про другорядні члени речення.
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про другорядні члени речення, удосконалити навички правильно визначати їх у реченні, розвивати
уміння правильно їх написання;
розвивати вміння узагальнювати і систематизувати матеріал;
виховувати любов до українського слова на матеріалі до 160-річчя Івана Франка.
Тип уроку: узагальнення вивченого.
Хід уроку.
І. Актуалізація опорних знань.
Лінгвістичний бліц.
1.Що допомагає в усному мовленні правильно поставити розділовий знак на письмі? ( Інтонація)
2.Як називається ось така частини мови? «Ого!», « Ух!»,» Кру- кру-кру!» (Вигук)
3. Як називається часте повторювання одного голосного звука у словах? ( Асонанс)
4. Як науково називаються слова, що з’являються в мові? (Неологізми)
5. Стійке словосполучення – це ( фразеологізм)
6. Слова утворюють словосполучення, а словосполучення утворюють – (речення)
7. Слова з різним лексичним значенням –це (Антоніми)
8. Що називає іменник? (Назву предмета)
9.Який розділовий знак ставимо між однорідними членами? (Кома)
10.Цей другорядний член речення буває узгодженим чи неузгодженим. (Означення)
Ключ: Іван Франко.
Учитель: Кожна людина – це історія, шлях, доля…це неповторний світ, наповнений своїми ідеалами та чеснотами, думками та переконаннями, мріями, любов’ю до людей, природи чи ненавистю до ворогів. Франко став для багатьох взірцем патріотизму, а його світоглядні позиції спрямовувались не лише на самоутвердження та самореалізацію, а насамперед на радикальні зрушення в українському суспільстві. У рядках « Народе мій! Твоїм будущим душу я тривожу!» - і є весь Каменяр: палкий патріот, талановитий мислитель, історик, лінгвіст, фольклорист, поет та прозаїк.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Отож, у досягненні поставленої навчальної мети нам допоможе сам Іван Франко. А ще на уроці ми звернемося до правил орфографії з допомогою О. Авраменка.
«Вірю – не вірю». Повторимо теорію.
(Відповіді: 1 – так, 2-так, 3 – так, 4 – ні, 5 – так, 6 – ні, 7 – ні, 8-ні, 9- ні, 10 – так, 11 – так, 12- так).
ІІІ. Цей член речення називає ознаку предмета, найчастіше виражається прикметником, дієприкметником, займенником. Буває поширеним, непоширеним, узгодженим чи неузгодженим, має різновид. Це (означення).
- Яке означення є узгодженим, а яке неузгодженим?
1.Завдання- реконструкція: виписати узгоджені чи неузгоджені означення і їх перебудувати.
У Франковій хаті пахнуть чорнобривці,
Де снувалось тихо мамине життя.
У печі селянській там вогонь палає,
Гріє, наче пам 'ять, мліє, мов печаль,
І в одежу слова думку зодягає,
Береже надію зустрічей-прощань.
На подвір'ї кузня — батькова наука,
До народу свого пломені тепла.
Тут кувалась пісня—зачудовна штука,
Й переможну силу праця їй дала.
Пригощає доля вдячністю святою.
У Франковій хаті гості знов і знов...
Вам стола застелять барвою простою.
У Франковій хаті — правда і любов.
Завдання . Переписати підкреслити прикладки .
У 1887 р. вийшла збірка поезій «З вершин і низин», яка принесла авторові велику славу. У наступне десятиріччя було створено збірку оповідань «В поті чола», драма «Украдене щастя», багато інших цікавих творів. У місті Львів коштом дружини Ольги Хорунжинської починає видавати журнал «Життє і слово». Молодий поет Франко стає найвизначнішим ученим у Галичині.
Учитель: цей член речення означає предмет і відповідає на питання всіх відмінків, крім називного. Найчастіше виражається іменником або ін. частиною мови в значенні іменника. Це – (додаток).
Завдання: виписати всі іменники, визначити відмінок, вказати прямі додатки.
Та прийде час, і ти огнистим видом
Засяєш у народів вольних колі,
Труснеш Кавказ, впережешся Бескидом,
Покотиш Чорним морем гомін волі
І глянеш, як хазяїн домовитий,
По своїй хаті і по своїм полі.
Прийми ж сей спів, хоч тугою повитий,
Та повний віри; хоч гіркий, та вільний,
Твоїй будущині задаток, слізьми злитий,
Твойому генію мій скромний дар весільний.
Учитель: цей другорядний член вказує на місце, час, мету, причину, спосіб дії, умову. Найчастіше виражається прислівниками чи дієприслівниками або іменниками в непрямих відмінках.
Він є тією людиною, яких земля народжує нечасто. Як посланець Божий заговорив він просто й поетично, палко та полум’яно про найголовніше і найболючіше. З вершин, з низин лунало його слово, якось по – особливому натхненно, сильно та пророче. Могутній вогонь любові до землі й людей кликав до праці щоденно, щогодинно й щохвилинно. Ми можемо по – різному ставитися до Франка, та ми мусимо навчитися у нього бути українцями, хоч як «дико» це і звучить
Завдання для узагальнення: зробити повний синтаксичний розбір, визначити види другорядних членів, дати характеристику речення.
Франко публікує численні праці з історії української літератури, пише розвідки про найдавніші літописні пам'ятки, пропагуючи красу, силу та міць рідного слова.
Учитель: зараз на вас чекає творче завдання. Ми дуже багато говорили про Франка, читали його творів. Давайте попробуємо силою слова сплести йому вінок із квітів, а яких саме і чому ви виберете самі, скориставшись підказкою.
Що скаже свіжих квітів жмуток?
Про що їх мова непроста?
Верба – одвертість, айстра – смуток,
Лілея, біла – чистота.
Конвалія – любов таємна,
Мак – юний цвіт, що не згаса.
Лавр – завжди успіх, слава певна,
А мальва – холодність, краса.
Дзвіночок польовий – то вдячність,
Троянда – то любов свята.
Нарцис – то горда необачність,
Волошка – ніжність, простота.
Саранка -лілія – сміливість.
Півонія – життя багато літ,
Фіалочка – сором'язливість,
Любов минуща – первоцвіт.
Ми любим квіти дарувати,
Й коли настане слушний час –
Все те, що хочемо сказати,
Букетик висловить за нас.
Перевірка творчих робіт. Висновок.
Живи, Іване, сину Якова,
Хрещений потом і слізьми.
Твори, хай наша доля шлакова
Народить крицю в надрах тьми.
Живи, проклятий недолугого,
Лячною підлістю тхора;
Твори, наповнений потугою
Любові. мудрості, добра
Живи, прикований по молота,
Камінням битий звідусіль.
Твори, нехай душа розколота
Дає словам цілющий біль.
Живи, стережений жандармами,
Шпиками вітаний щодня;
Твори, поганьблений бездарними,
Червивими, як порохня!
Живи, навідуваний хворою
Печаллю темної пори;
Твори, болящий непокорою
І справедливістю, твори!
Живи, між дурнями надутими,
Що пнуться в генії, живи;
Твори, навік припнутий путами
До купин злої мурашви
Живи, підносячи розплющену.
Побиту честь і чистоту;
Твори, задивлений в будущину.
В святої людськості мету.
Живи, незламаний затратами.
Розп\'ятий на твердій журбі;
Твори! Тебе народ читатиме
І воскресатиме втобі