Позакласне читання
Література рідного краю.
Байкарі Сумщини
Мета: привчати дітей до самостійної роботи з художніми творами ,аналізувати байку відповідно до її жанрово-видових особливостей ; прагнути до вдосконалення учнями сучасних педагогічних технологій навчання ;
розвивати усне зв’язне мовлення , логічне мислення , здатність робити логічні висновки;
виховувати почуття взаємодопомоги і відповідальності за доручену справу.
Матеріальне забезпечення: портрети письменників Сумщини
Орієнтований план і методи проведення уроку
Оцінювання підсумків уроку. («Мікрофон» ).
Перебіг уроку
Учитель : Сьогоднішній урок я хочу розпочати із поетичної хвилинки ,а допоможуть мені наші «актори».
Прослухайте твір і визначте до якого жанру художньої лірики він належить ?
Інсценізація байки « Бджола і Муха» Данила Кушнаренка .
Отже,до якого жанру художньої лірики належить прослуханий вами твір Чому ? Це народний твір чи художньо-літературний ?
За допомогою методу « Незакінченого речення » повторимо вивчений матеріал .
їх поведінка, вчинки, стосунки між людьми і в природі . . .)
Учитель : Дорогі діти ! сьогодні у нас черговий урок літератури рідного краю . На подібних уроках ми вже з вами не раз говорили про те , наскільки багата талантами сумська земля . Вона виростила на своїх багатих і чудових просторах майстрів слова
П . Куліша, Я. Щоголева, П.Грабовського, Б. Антоненка-Давидовича, І. Багряного,
М . Хвильового, Олександра Олеся Остапа Вишню та цілий ряд інших художників слова, твори яких є коштовним надбанням усього українського народу!
Сьогодні добре відомі сучасні сумські літератори - це Олексій Столбін , Анатолій Гризун, Миколай Грищенко, Василь Чубур, Корнюшенко, Петро Гришко, Євген Васильченко, Григорій Єлишевич ,Данило Кушнаренко .
На цьому уроці ми ознайомимось із творчістю деяких байраків Сумщини . Тому запишемо у зошиті тему уроку .
Завдання уроку полягає в тому , щоб ми вчилися самостійно опрацьовувати пропонований матеріал, аналізувати його , відтворювати, удосконалювати вміння роботи у кооперативних групах , чітко , лаконічно висловлюватись ,
На останньому уроці літератури рідного краю ви отримали завдання підготувати матеріал про байраків Сумщини .
Для ефективності роботи ми клас об’єднаємо у малі групи , кожна з яких отримає відповідні завдання .
1.Короткі відомості про байкаря.
2.Підготувати виразне читання байки « Лисяча директива ».
3.Визначити основну думку твору .
4.Пояснити, як ви зрозуміли слово « директива ».
5.Яку роль відіграє окличне речення у творі?
1.Підготуйте в ролях виразне читання байки « Хомина сторожа ».
2.Визначте основну думку твору .
3.Поясніть мораль байки .
4.Чим байка відрізняється від оповідання і що спільного з ним ?
1.Підготувати виразне читання байки « Ображений горобець ».
2.Визначити основну думку твору.
3.Які риси характеру автор викриває ?
4.Кого із сучасних співаків української естради називаємо українськими соловейками? (Т . Повалій,О.Пономарьова ).
5.Що означає поняття «задавати тон »?
1.Підготуйте короткі відомості про байкаря .
2.Виразно прочитайте байку « Криве дзеркало ».
3.Перечитайте ще раз мораль байки . Що вона виражає: тему чи основну думку ?
4.Процитуйте , за які ідеали пропонує Горобчик битися Кішці?
5.Як ви зрозуміли мораль байки?
5 група – Д. Кушнаренко
1.Коротко про байкаря .
2.Виразно прочитати байку «Жуки – трудовики» .
3.Кого автор називає жуками – трудовиками ?
4.Чому годиться порядним людям живитися плодами власної праці, а не чужої ?
5.Перечитайте ще раз мораль байки. Як ви її зрозуміли?
Працюють 5 -7 хв .
Презентація роботи груп.
Учитель : Ви – учні . Яка ваша основна праця ?
Чому ви повинні працювати самі на себе ? (Бо розвиток сучасної науки і технології вимагає міцних знань ) .
З цього приводу прослухайте байку « Кмітливе цуценя ».
Визначаємо тему твору, робимо висновок: Сімейне виховання – важлива справа.
ІV. Узагальнення знань учнів .
1.Над чим ми сьогодні працювали на уроці ?
2.Чи досягли ми очікуваних результатів ? Яких ? Які теми піднімають байкарі у тих творах , які ми опрацювали ?
3.За методом « Мікрофон » ми підсумуємо роботу на уроці .
- Сьогоднішній урок для мене важливим був , бо . . .
Узагальнюючи роботу на уроці , повернемось до епіграфа .
V. Оцінювання , коментар .
VІ. Домашнє завдання:
-виразно читати твори згаданих на уроці байкарів-земляків;
-підготувати завдання до наступного уроку з позакласного читання
(згідно календарного плану).