ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом М.Г.Рекуна, розкрити силу слова поета у змалюванні трагедії українського народу,яку приніс із собою німецький окупаційний режим в роки Другої Світової війни;формувати вміння визначати тему, проблематику творів, обговорювати їх з позиції сьогодення, вміння аналізувати, вільно мислити і висловлювати власну точку зору;
розвивати в учнів уміння сприймати життєві явища, події, людей у контексті загальнолюдських понять і цінностей;виховувати пам'ять про героїчні і трагічні сторінки історії України;виховувати інтерес до історії рідного краю, національну самосвідомість, почуття патріотизму, повагу до минулого свого народута відповідальність за його майбутнє.
Українська література 8 клас
Тема. Література рідного краю. «Наш поет-фронтовик М.Г.Рекун. Тема солдатського подвигу, перемоги - ключова у творчості поета»
Мета уроку: ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом М.Г.Рекуна, розкрити силу слова поета у змалюванні трагедії українського народу,яку приніс із собою німецький окупаційний режим в роки Другої Світової війни;формувати вміння визначати тему, проблематику творів, обговорювати їх з позиції сьогодення, вміння аналізувати, вільно мислити і висловлювати власну точку зору;
розвивати в учнів уміння сприймати життєві явища, події, людей у контексті загальнолюдських понять і цінностей;виховувати пам’ять про героїчні і трагічні сторінки історії України;виховувати інтерес до історії рідного краю, національну самосвідомість, почуття патріотизму, повагу до минулого свого народута відповідальність за його майбутнє.
Тип уроку:комбінований, урок-квест
Обладнання: презентації,збірки поета «Відлуння Перемоги», «Я поіменно славлю вас усіх», маршрутний лист, зошити, мультимедійний проектор, таблиця «Кодекс духовності», «Голуби миру»
Хід уроку
Від ран стогнало поле неозоре,
Давилась димом рідна сторона…
Страшним потоком страждань, рабства, горя
По нас, по всіх котилася війна.
М.Г. Рекун
І. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку
Друга Світова війна увірвалася страшним буревієм, вихором, ба навіть смерчем у мирне життя людей і стала трагедією ХХ століття. Це найжорстокiша і найкривавіша війна в історії людства. Це жах, про який «не забудуть і потомки в віках», бо це таке горе, яке «лежить за межами обурення і відчаю».
72 роки відділяє нас від Дня Перемоги, але рани кровоточать і досі.Для історії це небагато, а для людини — це майже все життя. Та не старіє, не зникає пам'ять тих літ. Вона живе у спогадах ветеранів, в суворому монументі, на сторінках книг.
Будь-яка війна вдягає в жалобу тисячі материнських сердець. У війни холодні очі, у війни свій рахунок, своя безжальна арифметика.Перемога була одна на всіх, хто вступив у двобій з нацистською навалою. І ніхто не стояв за ціною. Для України ця ціна становить, за різними даними, від 8 до 10 мільйонів людських життів.
Чи треба взагалі згадувати про війну! Деякі кажуть, що нетреба. Я думаю, що треба.Треба до тих пір, поки людство не скаже: «Ми не тільки не хочемо війни, ми зробили все, щоб її не було, і її не буде!». Нам, нащадкампереможців над фашистськоюнечистю,слід пам’ятати уроки історії, бо історія, на жаль, повторюється.
Тема сьогоднішнього уроку «Наш поет-фронтовик М.Г.Рекун. Тема солдатського подвигу, перемоги - ключова у творчості поета»
ІІ. Організаційний етап.
2. Об’єднання в «домашні групи» по 3 чоловіка
1 група – «Історики»
2 група – «Дослідники - Біографи»
3 група – «Аналітики»
Завдання 1 групи:
Завдання 2 групи:
Дослідити життєвий і творчий шлях поета-фронтовика М.Г.Рекуна
Завдання 3 групи:
ІІІ. Проведення квесту
1.Слово надається Історикам
Перегляд відеороліку про події Другої Світової війниhttps://www.www.youtube.com/watch?v=8YNvUiWaCiY
Реферат http://www.studfiles.ru/preview/5601772/page:86/
Розповідь про історію селаhttp://kryvorizka.rada.org.ua/istorichna-dovidka-10-34-30-04-02-2016/
2.Слово надається Дослідникам-біографам
Презентація «Наш поет-фронтовик М.Г. Рекун (Додаток 1)
3. Слово надається «Аналітикам»
Вірш «Моє село» (див. додаток 2)
Вірш «Балада про мертве село» (див. додаток 3)
4. Заповнення таблиці «Кодекс духовності поета»(оформити роботу можна у будь-якій формі квітки, сонця і т.д.)
5. Міні-дискусія над ключовими питаннями уроку
ІV. Підсумок уроку
«Голуби миру»
Все ,що ми робимо, це усе задлярідноїБатьківщини. Вона уособлює у собі великий узагальнений образ неньки - матері, яка любить своїхсинів. А сини захищаютьїїціною життя. Цеодневеликеєдиненеподільнеціле.
Ми – сини і донькинашоїкраїни, такісміливі й мужні, можливо, тому, щомаємо таких матерів і одну велику спільну нашу Україну – матір. Ми завждиготові стати на їїзахист. І в цьому я вбачаюдуховну єдністьпоколінь. Вона у нас у душі. За неї стояли на смерть героїнародних дум,козакизапорозькоїСічі, героїДругої Світової війни, учасникиРеволюціїГідності, ГероїНебесноїСотні. Так, як і сьогодні виконуютьсвійгромадянськийобов’язоквоїни у зоні АТО, захищаючиєдність і незалежністьнашої держави.
Спішіть в життя, спішіть добро родити
Воно добром повернеться до вас
Ми віримо, щасливі дні настануть,
Вітчизна має сто підстав на те,
Підніметься з коін, в когорту перших стане
І барвами веселки розцвіте.
Найзаповітніше бажання усіх українців сьогодні - жити під мирним небом.
Я пропоную вам на «голубах миру» записати свої мрії, побажання нашій державі. Ми віримо в те,щоця наша мрія здійсниться обов'язково. Ви – майбутнєУкраїни, захисникиВітчизни. Будьте гіднимисвоїхпредків, любітьБатьківщину і захищайтеїї.
Слава Україні!!!
Героям Слава!
Додаток 1
Презентація «Наш поет-фронтовик М.Г. Рекун»
Додаток 2
Моє село
Де Водяна і Бик злили навічно води,
Де диким полем кураї несло.
На радість людям, ворогам на шкоду,
235 осінь зустріча село.
Як воїн-богатир, на роздоріжжі
З орлиним поглядом у всі кінці
Стоїть моє козаче Криворіжжя
Плекаючи жита і пшениці.
Село моє, святе,до болю миле,
Вкарбоване у серце назавжди.
Тебе чужинці мучили, морили,
А ти ще кращим стало від біди.
Парує на столі пахуче хлібне диво.
А скільки праці в ньому. Поту, мук?
З благоговінням, радістю щасливий,
Вдихаюя тепло селянських рук
Вкладали в нього силу й розум свій
Тямущі люди з досвідом багатим
Щоглови, Кен, Анчишкін, Маковій,
Тютюнники, Калюжні, Караваті.
Шматьки і Лашини, Житкови, Бережні,
Степан Муратов, Броваренко Йосип…
І вже завчасно вибачте мені,
Що всіх перелічити не вдалося.
Життя – це мед, розбавлени бідою –
Був хліб, а був і з лободою.
Але ми всі лишилися в селі…
Воно для нас найкраще на землі!
Село моє. Мій оберіг юначий,
Моє дитинство ніжно-чарівне!
Я йшов у бій, а всіх вас, люди, бачив,
Ви надихали і вели мене!
Горів, тонув. Зі смертю в прірву падав,
Вставав і ліз баюрами доріг…
І вистояв… іпереміг… не зрадив.
Бо тут могили прадідів моїх.
Бо тут жила моя найперша Таня,
Яка всміхалась ранками мені,
Бо тут мій перший подих і останній –
До виритої ями в бур*яні.
До правди йдеш, гнилі порядки рушиш.
І повний клуб, і в полі повний сніп…
Спасибі всім, хто вклав тепло і душу
В духмяний, ніжний криворізький хліб.
Я кланяюсь Вам, літні, юні, діти,
В двохсотий рік і повторю не раз:
Спішіть в життя, спішіть добро родити
Воно добром повернеться до вас
Ми віримо, щасливі дні настануть,
Вітчизна має сто підстав на те,
Підніметься з коін, в когорту перших стане
І барвами веселки розцвіте.
Достойними зростуть онуки, діти.
До правди й сонця прокладуть мости
От тільки треба всім і так хотіти
Як ми хотіли так перемогти!
Додаток 3
Балада про мертве село
(із повагою моїм односельцям присвячую)
Від ран стогнало поле неозоре,
Давилась димом рідна сторона…
Страшним потоком страждань, рабства, горя
По нас, по всіх котилася війна.
Був Сталінград… Надіялась планета,
Чутки приємні потекли селом…
Та був для нас той лютий в сорок третім,
Мов чорний птах з надломленим крилом.
Спочатку гул… Якісь нелюдські звуки,
Незвичайним дим за Хлопівським ліском –
Тоді до нас летіли чорні круки,
Увінчані фашистським павуком.
«Червоний партизан?!» - всім на коліна стати.
Лижі німецькі ноги, є наказ!..
«Ми вас- капут… с планети будем стерти,
Щоб і розсади іншим не було»
Грабіж, розбій, насильство, стрілянина,
І ллється кров, свята селянська кров.
Горять хати, під клекіт барабанів,
Дитячий плач без краю і кінця.
Зітхає Лашин, заступивши сина
-Мене стріляйте, прокляті кати!
-Ми цвай стріляй1 Ти на коліна падай…
Брутаьні лайки котяться селом…
А наші люди. Мов на барикадах,
Вмирають з гордо піднятим чолом.
Козлов, Малєєв, Броваренко,Сокіл,
Два Карліних – Михайло і Степан
Хтось причита:»Ой, батечку! Ой, ненько!
Та де ж той Бог? Чи є ще більши гріх?!»
Упав Дубров, Баранник, Іваненко…
О Боже, скільки ж падатиме їх?!
Взяли Тютюнника, попа, з чужої хати,
Лежить юнак, мов знятий із хреста…
Спливає кров*ю не один десяток,
А на коліна так ніхто і не став.
Стріляють в діда, в бабу. У невістку,
А з нею – в ненароджене дитя.
Дивлюсь в бездонні дула автоматів,
А думка свердлить: не скорюсь, ні…
А я живий. Живий, бо бачив сам,
Як перед смертю Луговська Мелашка
У пики кров*ю плюнула катам.
-«Червоний партизан» - та вижили б хоч діти,
Чи, може, вбивця і малих дістав?
Принизити хотів, скорити, стерти, вбити,
Та на коліна так ніхто й не став.
-«Червоний партизан!»Вогнем і сталь гартують –
Ти знову встав, оновлений давно,
Живеш, будуєшся та ще буйніш квітуєш-
Таких нікомувбити не дано!
Спасибі вам, відважні, мужні люди,
За працю вашу, за людську красу
Додаток №4
Критеріїоцінювання
Середній 4-6 |
Достатній 7-9 |
Високий 10-12 |
|
Розуміння завдання |
Включені матеріали, що не мають безпосереднього відношення до теми; зібрана інформація не аналізується й не оцінюється |
Включаються як матеріали, що мають безпосереднє відношення до теми, так і матеріали, що не мають відношення до неї; використовується обмежена кількість джерел |
Робота демонструє точне розуміння завдання |
Виконання завдання |
Випадкове добирання матеріалів; інформація неточна або не має відношення до теми; не робляться спроби оцінити або проаналізувати інформацію |
Не вся інформація взята з достовірних джерел; частина інформації неточна або не має прямого відношення до теми |
Оцінюються роботи різних періодів; висновки аргументовані; усі матеріали мають безпосереднє відношення до теми; джерела цитуються правильно; використовується інформація з достовірних джерел |
Результат роботи |
Матеріал логічно не побудований і поданий зовні непривабливо; не дається чіткої відповіді на поставлені завдання |
Точність і структурованість інформації; привабливе оформлення роботи. Недостатньо виражена власна позиція та оцінка інформації. |
Чітке й логічне подання інформації; уся інформації має безпосереднє відношення до теми, точна, добре структурована й відредагована. Демонструється критичний аналіз і оцінка матеріалу, визначеність позиції |
Творчий підхід |
Учень просто копіює інформацію із запропонованих джерел; немає критичного погляду на проблему; робота мало пов'язана з темою веб-квесту |
Демонструється одна точка зору на проблему; проводяться порівняння, але немає висновків. |
Представлені різні підходи до вирішення проблеми. Робота відрізняється яскравою індивідуальністю і виражає точку зору мікрогрупи |