Література українського романтизму Осередки романтичного руху на Слобожанщині. Харківська школа романтиків

Про матеріал
Матеріали уроку "Література українського романтизму. Осередки романтичного руху на Слобожанщині. Харківська школа романтиків" можна використата на вступному уроці "Література українського романтизму (оглядово)" , на уроках позакласного читання, на уроках літератури рідного краю.
Перегляд файлу

1

 

 

 

 

 

 

Урок позакласного читання

Тема. Література українського романтизму

Осередки романтичного руху на Слобожанщині.

Харківська школа романтиків

 

 

Урок української літератури

9 клас

 

 

 

Виконала: Білоус І. І.,

учитель української мови

та літератури

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема. Література українського романтизму. Осередки романтичного руху на Слобожанщині. Харківська школа романтиків

 

Мета: допомогти учням глибше осмислити ідейно-художній зміст творів поетів-романтиків; надати  предметні компетентності, сформувати  компетенції та «спровокувати» рефлексії, а саме:  ознайомити учнів з романтизмом як літературним напрямом в Україні  та творчістю найвідоміших поетів-романтиків;

розвивати пам’ять, висловлення власної думки щодо прочитаного; навички аналізувати художні твори, простежуючи в них приналежність до літературної течії; стимулювати учнів до пошукової діяльності і навчити методиці самостійного вивчення матеріалу;

виховувати любов до художнього слова, естетичний смак; прагнення до духовного збагачення, шанобливе ставлення до народної моралі й етики; національну гордість та естетичні почуття, почуття гармонійності у мистецтві і житті

 

Тип уроку: урок позакласного читання  з використанням  групових форм роботи.

Обладнання: портрети письменників, збірки творів, краєвиди України, аудіо записи пісень, літературознавчі словники.

Теорія літератури: романтизм, ліричний вірш, романс, ліричний герой, елегія, балада.

 

Учні повинні знати:

  •                 визначення і основні риси романтизму;
  •                 представників українського романтизму;
  •                 мотиви творчості «ранніх романтиків»;
  •                 які з творів стали відомими романсами;
  •                 особливості українського романтизму.

Учні повинні уміти:

  •                 виразно і вдумливо читати  романтичні поезії;
  •                 висловлювати і обґрунтовувати власне ставлення до прочитаного;
  •                 добирати цитати на підтвердження власних думок;
  •                 розрізняти, до якого літературного напряму належить художній твір;
  •                 брати участь у дискусії з літературної проблеми;
  •         провести презентацію власного пошуку і дослідження літературного   матеріалу;
  •                 бути впевненими у собі, але толерантними;
  •                 відчувати прекрасне;
  •                 почуватись гармонійними особистостями;
  •                 відчувати дух команди;
  •                 визначати лейтмотив поезій.
  •                 коментувати їх у зв’язку з художніми особливостями творів і в контексті народнопісенної лірики.

 Етапи особистісно орієнтованого навчання: поділ класу на групи за бажанням працювати під керівництвом певного лідера (керівниками   обрані п’ять неформальних лідерів класу), бесіда  з кожною групою: цілевизначення, завдання, пошук проблеми у навчальному матеріалі -  життєвої чи творчої,  проектування роботи на уроці, повідомлення  вимог  до презентації чи портфоліо; рефлексія.

 

   З абсолютною впевненістю

            можна сказати:

романтики зробили

великий внесок у розвиток

            художнього психологізму,

            розкривши людську душу

            як непояснимий,

            непідвладний

            раціональному

            аналізу феномен.                            

                                            

Шевельов Ю. –

літературознавець

 

Хід уроку

І.  Актуалізація опорних знань

Повторення учнівських знань з теорії літератури.  Хоч ми працюємо і в групі, але в кінці уроку буде виставлена сумарна оцінка за роботу кожному.

  1. Бліц-опитування:

 

1. Що таке літературний процес? (Творча єдність значної групи письменників певного історичного періоду, близьких один до одного своїм світоглядом, ідейними настановами, життєвим досвідом та художньою манерою).

  1.                   Розставте ці літературні напрями відповідно до їхньої появи в українській літературі: просвітницький реалізм, класицизм, сентименталізм. (1. Класицизм – 17-18 ст., спрямований на культуру Греції та Риму, зразковий, ідеальний; 2. Сентименталізм – др. пол. 19 ст.,  відображаються почуття і пристрасті простої людини, заперечується  класицизм; 3. Просвітницький реалізм: к.17 –п.18 ст., правдиве відображення дійсності).
  2.                   Вивчаючи  яку тему, ми говорили про романтику і романтизм?                      (І. Котляревський, Г. Квітка-Основяненко).
  3. Яке з цих слів означає літературний  напрям? (Романтизм – прикрашене, ідеальне зображення дійсності)
  4. Які риси властиві романтизму? (мрійливість, героїка, захоплення незвіданим, таємничим).
  5. Хто представляє романтизм у світовій літературі? (Шіллер, Гейне, Кланд, Скотт, Байрон, Гюго, Міцкевич, Жуковський, Рилєєв).

 

2. Заповніть понятійну таблицю. Сьогодні ми будемо працювати в групах, це дасть нам можливість опрацювати більшу кількість матеріалу.

Заповніть пропуски необхідною інформацією. Що об’єднує цих трьох поетів?

1-ша група

Яків  Головацький

 

?1

Маркіян  Шашкевич

 

Іван  Вагилевич

 

 

 

2-га група.

Маркіян Шашкевич

 

?2

Петро Гулак-Артемовський

 

Євген  Гребінка

 

 

    

3-тя група.

Петро Гулак-Артемовський

 

?3

Микола Костомаров

 

Михайло Петренко

 

 

 

 

4-та група.

Євген Гребінка

?4

Михайло Петренко

 

 

Віктор Забіла

 

 

Відповіді: 1. «Руська трійця». 2. Поети-романтики. 3. Харківська школа-романтиків. 4. Автори відомих романсів.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку.

1.Тема уроку «Українські поети-романтики ХІХ століття». Ми продовжимо роботу,  розпочату на попередньому уроці.

2. Цілевизначення, ми проведемо, використовуючи метод «Незакінчене речення». Продовжіть речення «Від сьогоднішнього уроку я очікую …». «Після цього уроку  я …»

ІІІ. Етап проектування.

Ознайомтесь із планом роботи на уроці, обговоріть його в групах і відредагуйте в разі потреби.

План уроку

І. Актуалізація опорних знань.

1. Бліц-опитування (повторення знань з теорії літератури).

2. Заповнення понятійної таблиці «Що об’єднує цих трьох письменників?».

ІІ. Оголошення теми і мети.

Цілевизначення.

ІІІ.  Ознайомлення із планом роботи.

  1. Редагування плану.
  2. Слово вчителя «Особливість українського романтизму».

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

 

  1. Самостійна робота з підручником пошуково-дослідницького  характеру.
  2. Обмін інформації у формі гри «Ажурна пилка».

V. Контрольно-оцінювальний етап.

1. Тестовий контроль. (Взаємоперевірка).

2. Оцінювання роботи.

3. Коментування домашнього завдання.

VІ. Рефлексія.

IV. Етап організації виконання плану діяльності.

 

Слово вчителя

  Звучить пісня на слова поетів-романтиків

     Ми ознайомились із темою «Нова українська література середини ХХ ст.». Ми ознайомились із творчістю І.Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка. Я просила вас повторити тему «Література українського романтизму 20-50-х років ХІХ ст.». На попередньому уроці позакласного читання ми розглянули біографії таких письменників, як Євген Гребінка, Микола Костомаров, Віктор Забіла, Михайло Петренко,  опрацювали матеріал з теми «Розвиток нової української літератури на західноукраїнських землях 30-50 рр. ХІХ ст.».  Ви дізнались про гурток «Руська трійця», альманах «Русалка Дністровая», про життя і творчість М. Шашкевича. Теми надзвичайно цікаві й важливі. Понад 200 років ми вивчаємо твори письменників даного періоду і захоплюємось їхніми геніальними шедеврами. Сьогодні слово «романтизм» звучить як щось застаріле, неактуальне. А хіба можуть бути такими почуття людини?! Ось чому і сьогодні звучать романси, написані поетами-романтиками:

  • «Місяць на небі»;
  • «Чорнії брови, карії очі»  автори забуті
  • «Гуде вітер вельми в полі» сл. В.Забіли;
  • «Вечірня пісня» сл. В.Самійленка, муз. Кирила Стеценка;
  • «Ніч яка місячна» сл. М. Старицького;
  • «Повій, вітре, на Вкраїну» сл. С.Руданського;
  • «Стоїть гора високая» сл. Л. Глібова;
  • «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» сл. І.Франка.

 

   Український романтизм має свої особливості. З ними ми ознайомились на попередньому уроці.

Особливості українського романтизму :

  1. Велику роль в усіх родах літератури відігравала національно-історична тематика;
  2. Ідеалізувалися патріархальні відносини;
  3. У характерах поєднувалися національне і соціальне першоджерела;
  4. Ліричний герой перебуває у гармонії з природою;
  5. «Світова туга» носила характер суму за минулою славою та волею України;
  6. Український романтичний герой – це людина, яка є часткою всеосяжної природи, індивідуально-неповторна; тому часто використовується прийом психологічного паралелізму – паралельне зображення людини і природи:
  7. Головний герой українського романтичної поезії – вільний козак, вершник – символ виклику долі;
  8. Підносився ідеал суспільно активної, діяльної людини – патріотичної, хороброї, здатної на самопожертву, відстоює інтереси України.

 

Учитель.    Побудуйте групове повідомлення на основі запитань і завдань. Познайомте своїх товаришів із інших груп  із ним. По закінченню роботи нас чекає перевірка, тому будьте уважні. При чому під час тестової перевірки ви матимете змогу користуватися лише власними записами.

 

1-ша група. Прослухайте музичний твір і виконайте завдання. Потім повідомте свою інформацію учням інших груп. Запишіть інформацію у вигляді плану, тез або в іншій формі, яка вам прийнятна.

  1.               Доведіть, що «Українська мелодія» Є. Гребінки – це авторська балада. Для цього назвіть особливості народних балад, основні мотиви їх.

https://www.youtube.com/watch?v=wfpcGKTCvRo

 

     Балада (від Прованс. balada - танцювальна пісня) - це невеликий віршований ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного чи героїчного змісту.
Перекажіть сюжет твору. Чим він нагадує сюжет «Наталки Полтавки» І. Котляревського? Що спільного і відмінного в характерах героїв?

  1.               У якій формі написано твір? Чи сприяє така форма глибшому розкриттю характерів персонажів?
  2.               Доведіть, що «Українська мелодія» - романтичний твір.
  3.               Які художні засоби використовує автор?

 

2-га група. Прослухайте пісню на слова Віктора Забіли «Соловей».

 https://www.youtube.com/watch?v=_oU2TedfvyM

 

Елегія – один із жанрів лірики: вірш, у якому виражені настрої смутку і журби.

  1.               Чи можна вважати твір «Соловей» В.Забіли елегією?
  2.               Доведіть, що в основі твору – прийом контрасту. Який основний мотив пісні? Схарактеризуйте ліричного героя. Чому він страждає?
  3.               Розкрийте символіку образів соловейка та пугача.
  4.               Знайдіть у поезії зображально-виражальні засоби, властиві творам романтизму.

 

 

3-тя група. Прослухайте пісню Михайла Петренка «Небо».

https://useraudio.net/search/%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE-%D0%BF%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE

 

Романс – це сольна лірична пісня, здебільшого про кохання, як правило, без приспіву.

  1. Доведіть, що пісня «Небо» М.Петренка – романс.
  2. Що символізує небо у творі? Доведіть, що небо і земля – це поетична антитеза. Яка основна думка поезії?
  3. Чи можна назвати ліричного героя твору романтичною натурою? Обrрунтуйте.
  4. Знайдіть і вірші епітети й метафори, поясніть їх роль.

 

4-та група. Прослухайте пісню на слова Миколи Костомарова «Соловейко» і виконайте завдання.

https://www.youtube.com/watch?v=ziyVCs9929M&ab_channel=%D0%A1%D0%BB%D1%83%D1%85%D0%B0%D0%B9

 

  1. Що ріднить твір із фольклором?
  2. Доведіть, що твір побудований на контрастах
  3. Яку роль у поезії відіграє пейзаж?
  4. Схарактеризуйте ліричного героя. Доведіть, що один із мотивів вірша – самотність. Знайдіть рядки, що свідчать про кардинальну зміну в настрої героя. Чим вона зумовлена?
  5. Проаналізуйте римо-ритмічні особливості поезії.

Звучить пісня на слова поетів-романтиків

V. Контрольно-оцінювальний етап.

    Підіб’ємо підсумки уроку з допомогою тестових завдань, особливістю яких є різна кількість правильних відповідей у кожному. За кожну правильну відповідь ви отримаєте 2 бали. Отже, ви можете отримати 12 балів.

Тести

  1. Назвіть представників Харківської школи романтиків.

А. П. Гулак-Артемовський

Б. Л. Боровиковський

В. М. Шашкевич.

Г. А. Метлинський.

 Ґ. Я. Головацький

Д. В. Забіла.

2. Визначте представників «Руської трійці».

А. М. Костомаров.

Б. М. Петренко.

В. М .Шашкевич.

Г. І. Вагилевич.

Ґ. Я. Головацький.

Д. В. Забіла.

3. Укажіть жанри, у яких найчастіше творили романтики.

А. Ода.

Б. Байка.

В. Балада.

Г. Елегія

Ґ. Романс.

Д. Фігурний (курйозний вірш).

4. Знайдіть теми й мотиви, характерні для лірики поетів-романтиків.

А. Туга і самотність.

Б. Нерозділене кохання.

В. Возвеличення материнської любові.

Г. Сатиричне зображення верхівки суспільства.

Ґ. Уславлення героїчних сторінок національної історії.

Д. Роль поезії у суспільному житті.

5. Поєднайте прізвища авторів та назви їхніх творів.

  1. П. Гулак-Артемовський              А. «Українська мелодія»
  2. Є. Гребінка                                   Б. «Веснівка»
  3. М. Костомаров                             В. «Рибалка»
  4. В. Забіла                                      Г. «Небо»
  5. М. Петренко                                 Ґ. «Соловей»
  6. М. Шашкевич                               Д. «Соловейко»
  1. «Виняткові герої у виняткових обставинах» - є характерною рисою:

А. Символізму.

Б. Класицизму.

В. Імпресіонізму.

Г. Романтизму.

Відповіді: (Взаємоперевірка)

     1. А, Б, Г, Ґ, Д.

  1. В, Г, Ґ.
  2.  В, Г, Ґ.
  3. А, Б,  Ґ, Д.
  4. 1 В; 2 А; 3 Д; 4 Ґ; 5 Г; 6 Б.

 

Дайте оцінку роботи групи. Підкресліть правильну відповідь

  1.               Дружна/недружна робота.
  2.               Взаємопорозуміння – було/не було.
  3.               Правила етикету спілкування порушувалися/не порушувались.
  4.               Перелік імен найбільш активних учнів.

Домашнє завдання

Напишіть есе на тему «Чи потрібен романтизм неромантичному поколінню?».

VІ. Рефлексія.

Підбиття підсумків уроку ми проведемо у формі інтерактивної гри «Мікрофон». Продовжіть речення.

  1. «На уроці мене зацікавило те, що ...».
  2. «Мені здається, у наш час поезія романтиків …».
  3. «Вірші для мене …».
  4. «Найбільше враження на мене справив твір .. , тому що …».
  5. «Поети-романтики особисто мені …».
  6. «У стилі романтизму мені імпонує …».

 

 

Теорія літератури:

  Романтизм – художній метод у літературі  і мистецтві к. 18 – п. 19 ст., коли не задовольняючій митця реальній дійсності протиставляються картини

життя бажаного, витвореного мрією, піднесеного над дійсністю  

Балада – невеликий за розміром сюжетний ліро-епічний твір казково-фантастичного, легендарно-історичного та героїчного змісту

   Елегія – один із жанрів лірики: вірш, у якому виражені настрої смутку і журби.

   Романс – це сольна лірична пісня, здебільшого про кохання, як правило, без приспіву

Ліричний вірш – яскраве відтворення вибуху якогось почуття, настрою чи думки

    Ліричний герой – особа, думки і почуття якої виражаються у ліричному творі. Це може бути сам автор або змальований ним персонаж

 

Харківська школа романтиків

1-ий гурток                      2-ий гурток

І. Срезневський              А. Метлинський

Л. Боровиковський       М. Костомаров

О. Шпиговський            М. Петренко

П. Гулак-

Артемовський               С. Писаревський

                                          В. Забіла

                                          О. Корсун

                                           Я. Щоголів

 

…………………………………………………………………………………………


Соловейко

Микола Костомаров

Зелений сад, зелений сад,
Зеленая могила!
Зелений сад вдяга весна,
Могила забриніла!

Як гарно слухать, коли вніч
Маленький соловейко
В квітках затлямка, засвистить
Так приязно, любенько!

А тут вони ведуть танок!
Хто гласи їх розлічить?
Хто передом із їх іде?
Хто зорі перелічить?

Той на тополі, ті в кущах,
Ті в вербах, ті в калині…
Один біля могили сам
Співає на ялині.

Щебече він: не то співець
Віршами люб’язними
Кохання й радість розділя
З серцями приязними.

Затьохка він – не то біди
Оплакує людськії;
Жаль ллється в серце, як в квітки
Крапельки дощовії.

От застогнав, і от замовк…
Терликнув – вп’ять залився…
Не то співець в останній раз
Із миром розпростився!

І в небо думкою влетів,
Між зорями співає,
А странний спів його людей
Уже не порушає.

Співає пташка, і ніхто
Не взяв її в примітку!
Співа співець – ніхто йому
З душі не кине квітку!

Одно серденько між всіма
Глас птащин розпізнало;
Одно серденько пісня та
Співцева розрушала.

І цілий день смутна, тиха
Самотняя могила,
А вранці зомнята трава,
Де дівчина сиділа.


 


……………………………………………………………………………………………


Небо

Михайло Петренко

Дивлюсь я на небо та й думку гадаю:
Чому я не сокіл, чому не літаю,
Чому мені, боже, ти криллів не дав?
Я б землю покинув і в небо злітав!
Далеко за хмари, подальше од світу,
Шукать собі долі, на горе привіту,
І ласки у зірок, у сонця просить,
У світі їх яснім все горе втопить;
Бо долі ще змалу здаюся не любий,
Я наймит у неї, хлопцюга приблудний;
Чужий я у долі, чужий у людей:
Хіба ж хто кохає нерідних дітей?
Кохаюся лихом, привіту не знаю,
І гірко, і марно свій вік коротаю;
І в горі спізнав я, що тільки одна, —
Далекеє небо, — моя сторона.
І на світі гірко; як стане ще гірше,
Я очі на небо, — мені веселіше!
І в думках забуду, що я сирота,
І думка далеко, високо літа.
Коли б мені крилля, орлячі ті крилля.
Я землю б покинув, і на новосілля
Орлом бистрокрилим у небо польнув,
І в хмарах навіки од світу втонув!


 

…………………………………………………………………………………..


Соловей

Віктор Забіла

Не щебечи, соловейку,
Під вікном близенько;
Не щебечи, малюсенький,
На зорі раненько.
Як затьохкаєш, як свиснеш,
Неначе заграєш;
Так і б'ється в грудях серце,
Душу роздираєш.
Як засвищеш голосніше,
А далі тихенько:
Аж у душі похолоне,
Аж замре серденько.
Зовсім трошки перестанеш,
Лунь усюди піде;
Ти в темну ніч веселися,
І як сонце зійде.
Твоя пісня дуже гарна,
Ти гарно й співаєш:
Ти, щасливий, спарувався
І гніздечко маєш!
А я бідний, безталанний,
Без пари, без хати:
Не досталось мені в світі
Весело співати.
Сонце зійде — я нуджуся,
І заходить — плачу:
Котру люблю дівчиноньку,
Тієї не бачу.
Довго й чутки вже не маю
Про милу дівчину;
Цілий вік свій усе плачусь
На лиху годину.
Не щебечи, соловейку,
Як сонце пригріє!
Не щебечи, малюсенький,
І як вечоріє!
Ти лети, співай тим людям,
Котрі веселяться;
Вони піснею твоєю
Будуть забавляться.
А мені такая пісня
Душу роздирає! —
Гірше б'ється моє серце,
Аж дух замирає,
Пугач мені так годиться
Стогне, не співає;
Нехай стогне коло мене
Да смерть возвіщає.


……………………………………………………………………………………………..


Українська мелодія

Євген Гребінка

"Ні, мамо, не можи" нелюба любить!
Нещасная доля із нелюбом жить.
Ох, тяжко, ох, важко з инм річ розмовляти!
Хай лучче я буду ввесь вік дівовати!"

— Хіба ж ти не бачиш, яка я стара?
Мені в домовину лягати пора.
Як очі закрию, що буде з тобою?
Останешся, доню, одна, сиротою!

А в світі якеє життя сироті?
І горе, і нужду терпітимеш ти.
Я, дочку пустивши, мовляв, на поталу,
Стогнать під землею як горлиця стану.

"О мамо, голубко, не пдач, ие ридай.
Готуй рушники і хустки вишивай.
Нехай за нелюбом я щастя утрачу;
Ти будеш весела, одна я заплачу!"

Ген там, на могилі, хрест божий стоїть,
Під ним радо й вечір матуся квилить;
"О боже мій-милий! що я наробила!
Дочку, як схотіла, із світа згубила!"
1840

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Євген Гребінка

Віктор Забіла

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Микола Костомаров

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Михайло Петренко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Використані джерела

https://www.google.com/search?q=%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE+%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE&tbm=isch&ved=2ahUKEwjT1qK_sdn1AhVTvioKHcF8BdUQ2-cCegQIABAA&oq=%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE+%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE&gs_lcp=CgNpbWcQDDIFCAAQgAQyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBgyBAgAEBg6BwgjEO8DECc6BggAEAgQHjoECAAQQzoLCAAQgAQQsQMQgwE6BAgAEB46BggAEAUQHlCvDliFQmDAYWgAcAB4AIABaogB2AuSAQQxMi40mAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=e3j2YZOtF9P8qgHB-ZWoDQ#imgrc=ksojmnEyMf3wnM

https://www.google.com/search?gs_ssp=eJzj4tLP1TcwMTQ3zUgzYPSSvjjlwqYLmy9svbBX4cLmiw1AxsaL0y7svbDrwgYAgTYWuQ&q=%D1%94%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD+%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0&oq=%D0%84%D0%B2%D0%B3%D0%B5%D0%BD+%D0%93%D1%80%D0%B5%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%BA%D0%B0&aqs=chrome.1.69i57j46i67j0i512l3j69i61l3.8463j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%B2%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80+%D0%B7%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BB%D0%B0+%D1%81%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%B9

https://www.youtube.com/results?search_query=%D0%BC%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0+%D0%BA%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B2+%D1%86%D1%96%D0%BA%D0%B0%D0%B2%D1%96+%D1%84%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додав(-ла)
Irina
До підручника
Українська література 9 клас (Коваленко Л.Т., Бернадська Н.І.)
Додано
30 січня 2022
Переглядів
1980
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку