Literature. School Library.

Про матеріал
Розробка уроку містить завдання практичного змісту для розвитку навичок ведення дискусії. Цікава робота в парах та групах дасть змогу працювати з роздатковим матеріалом, зрозуміти зміст висловлювання Оскара Уайлда про книгу.Також урок має на меті вивчення граматичного матеріалу-спонукальних речень у непрямій мові.
Перегляд файлу

                             Lesson  2

 

Тема:        Література. Шкільна бібліотека.

Підтема:    Я- активний читач бібліотеки.

Мета:         Повторити й систематизувати  лексику теми.

                    Тренувати навики  діалогічного та монологічного

                    мовлення.

                    Повторити і закріпити правила вживання спонукальних

                    речень у непрямій мові.

                    Систематизувати навики читання.

                    Розвивати навики письма.

                    Розвивати соціокультурну компетенцію учнів.

Обладнання:підручник,робочий зошит,ілюстрації з теми,картки

                     для роботи  в парах (НО2),для індивідуальної роботи

                     (НО1),(НО3),(НО4),(НО5).

 

                                     Хід уроку

 

І.                 Початок уроку

 Greeting     1.Good morning, everyone.I’m glad to see you.

                    How are you today? I hope you are very well.

 

Aim            2. The topic of our today’s lesson is ,,I am the active reader

                   of the library”.We are continuing  learning about literature,

                   about your favourite books, about libraries .

Warm-up   3.Discussion.

                   T:Read the statements about books by Oscar Wilde and

                   discuss the given topic.

     HO1                               

                                Statements about books

 Books,I believe,may be devided into three groups:books to read;books to re-read, books not read at all.To tell people what to read is useless.But   to tell people what not to read is a very different matter.It is indeed necessary in this age of ours,an age that reads so much that it has no time to admire,and that so much that it has no time to think.Whoever will select,,The Worst Hundred books”and publish a list of them will do the rising generation a real and lasting service.    (Oscar Wilde)

  •          Conversation.

T:Do you agree that there are three groups of books you must read:

books  you must read;books you must re-read;books you must not read at all?

Which is the largest and the smallest group?Why?

How do you choose a book to read?

What books do you re-read?

How do you know what books not to read at all?

Do you agree that a list of the ,,Worst Hundred Books”may be useful?

б)Here is a message from a book review:,,It is not a book to throw aside lightly,it is a book to throw away with great force”.Have you ever read such books?What are they?

в)Make your own list of ten best books to read and speak about your choice.With your partner.Compare your list.

 

4.Робота в парах.

Учні отримують картки (НО1)  і в парах складають діалог,вико-

ристовуючи фрази з карток.Потім учні інсценують складений діалог.

HO2

   

P1-Can I help you,Nick?

   -What author do you like to read?

   -Oh,I have read books by this author.Here you are.

   -Good. May be something about adventures?

   -Good choice,Nick.

        

P2 -Thank you.

    -Yes, of course.I don’t know what to read.I’d like to read some

    interesting  book.

    -Yes,please.It would be the book about adventures.

    -I prefer Charles Dickens,Jack London.

 

 

T: Where can this talk take place?

 

II.                  Основна частина уроку.

Reading   1. Учитель пропонує одному з учнів вголос прочитати

                  вірш ,,Books are our friends”.Учитель слідкує за

                правильністю вимови іншомовних слів.

 

                        Since books are friends,

                       They need much care.

                       When you’re reading them,

                      Be good to them and fair.

                      Use book-marks,

                      To hold your place,

                      And don’t turn a book

                     Upon its clear face.

                     Remember,children,then:

                     Books are meant to read,

                     Not to colour them.

                     No,really never indeed!

                        (  B.Walker.)

 

                 2. Answer the questions,please.  T-P1,..P4

                 -Books need much care, don’t they?

                 -What way must we treat books?

                 -Why do we use book-marks?

                 -Why mustn’t we turn an open book upon its face?

 

Speaking  1.Розвиток мовлення.Учні самостійно складають

                  речення за  завданнями картки та зачитують їх.

 

НО3 

-When I take the book

from the school library

-If he doesn’t know

what to read about

Ukraine

-When she had to learn the history of

Great Britain

 

 

 

he asks

 

she asked

 

I ask

 

the librarian

 

 

his father

 

her teacher

 

to help me to choose a book

 

to propose him

a book

 

to give her the

book

             

                 2.Розвиток мовлення.Учні діляться на групи та 

                 готують розповідь за ситуацією.

               T:Read and make up a few sentences on the situations:

  •          You go to the school library for the first time. You have to

know the  library rules. Say what are these rules.What did the

librarian tell you.

b)You have got new books to read.Your father wants to be sure

that the books will be tidy.Say what he tells you.

 

Grammar

Practise     1.Відпрацювання граматичного матеріалу:вживання

                  спонукальних речень у  непрямій мові:

                  1)Учитель пропонує учням перетворити пряму мову в

                   непряму.(письмово на дошці).

                   ,,Close the door,please,.”Nick said.

                  ,,Please, don’t go shopping in the evening “ ,Tom said.

                  ,,Give me that book,Frank”,Mother said.

                 

                   2.Учні перетворюють пряму мову в непряму,працюючи

                   в малих групах по три учні.Перемагає та група,яка пра-

                   вильно трансформувала найбільше речень.(Речення за-

                      писані на дошці).

                   -,,Go to the blackboard,please”,the teacher says to the

                  pupil.

                  -,,Bring me that book”,Mother said to her son.

                  -,,The daughter said to her mother, ,,buy me this dress”.

                  -,,Don’t come back late”Mike said to Nick.

                  

                  3.Complete the sentences.(Учні працюють індивідуально)

   HO4

              

-The doctor told to her patient to be

-Mother asks you to

-Nick asked Nelly to be

-My father told me not to

 

attentive at the lesson

carefull with his health

talk at the lesson

visit a dentist

 

Listening   Учитель роздає учням картки для самостійної роботи

                   (НО5)та читає текст.Учні слухають текст та виконують

                   вправи по змісту тексту.

                         

 

                         I am a librarian.

    I’m Nick.I’d like to tell you about my beloved work.

   I am happy to be a librarian.At first I considered this

  work to be boring.I didn’t want to spend all day with the

  books and no one to speak with.I like reading very much.

  My working days are really interesting.I met new people.

  I gave them advice about what book to choose.I should

  know British,American literature.I am happy to help people.

 

HO5

 

Are the statements true or false?

 

-Nick doesn’t like his work

-He considered his work to be boring at first

-He wanted to speak with somebody

-He doesn’t like  reading

-Nick shouldn’t know world  literature

 

True

False

 

III.Заключна частина уроку.

 

Homework    1.Домашнє завдання.

                       Вивчити вірш,,Books are our friends”. 

 

Reflection  2.Підведення підсумків уроку.

                       T:What new facts have you learned today?

                        Would you like to be a librarian?

 

 

 

 

 

 

 

 

              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
16 грудня
Переглядів
9
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку