«Шевченко закликає, Україна перемагає!»
(з нагоди 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка)
Викладачка: Дудаш М.В.
Розглянуто і обговорено
на засіданні МК
суспільно-гуманітарних дисциплін
Протокол №______ від _________
Голова МК___________Бобинець М.Т
Літературна студія
(коло прихильників художнього слова)
«Шевченко закликає, Україна перемагає!»
(з нагоди 210-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка)
«Тарас Шевченко не є поетом однієї епохи – він наш повсякчасний провідник. У всі часи чимало людей зверталося до творчості Кобзаря і знаходили в ній відповіді. Його поезія – дзеркало, що відображає події сучасної України»
Мета: проаналізувати поезію Т. Г. Шевченка стосовно відображення подій сучасної України; довести необхідність відродження інтересу до поезії Шевченка та переосмислення його творчості з точки зору сучасності.
Актуальність теми: розгляд поезії Шевченка саме в цей час з огляду подій, які переживає Україна.
Викладачка:
9 березня 2024 року минає 210-а річниця з дня народження українського письменника, класика української літератури, художника Тараса Шевченка. А 10 березня 2024 – 163-і роковини його смерті. Сьогодні, під час війни, особливо відчувається дух батька Української нації. Тарас Шевченко є символом українського народу, творцем духовної основи для боротьби проти поневолення російською імперією.
Шевченко, як символ української ідентичності, – погляд у минуле
У 1914 році, напередодні Першої світової війни, українці в Галичині гучно відзначали 100-річний ювілей Тараса Шевченка. Масові акції вважали як презентацію українського національного питання. У російській імперії святкування офіційно заборонили. Усіх, хто підтримував святкування, вважали зрадниками й прихильниками ворожої Австро-Угорщини.
Заборона відзначати ювілей стала початком утвердження культу Тараса Шевченка. За кілька місяців почалася Перша світова війна. Коли до Львова вступило російське військо, українські офіцери й солдати розкупили всі примірники «Кобзаря», які були в книгарнях. Український журналіст Микола Троцький писав:
«Українці, що були примушені проливати свою кров «не за Україну, а за її ката», шукали втіхи й поради в рідних рядках улюбленого національного поета. Твори Шевченка були для них символом єдности українських земель, які російські орди переходили вздовж і впоперек, нищучи огнем і залізом. І в багатьох з них зажевріла чи спалахнула полуміннєм свідомість значіння крівавих років війни для будучої долі України».
Також у колекції Національного музею Тараса Шевченка зберігається «Кобзар», який пройшов усю Другу світову війну.
Ведучий: Тарас Шевченко – це людина, яка в нашій пам'яті на віки, яка досі допомагає порадами, що з роками не втратили своєї актуальності. До наших днів його ім’я ототожнене з такими визначеннями, як символ України та національний герой. Його творчість підіймає бойовий дух українського народу як з часів Революції гідності, першого вторгнення російських окупантів на українські землі, так і сьогодні - під час повномасштабного вторгнення РФ.
Тарас Григорович завжди актуальний: його гасла, слова, думки та чіткий вектор, який спонукає до правильних дій. Видатний український поет, художник, мислитель Тарас Григорович став для української нації не лише генієм, а й ідеологом та пророком.
Ми проаналізували чимало творів та спробували розтлумачити найпопулярніші пророцтва Тараса Григоровича Шевченка про російсько-українську війну, події, що їй передували та чекатимуть на нас у найближчому майбутньому.
Здобувачі освіти
1. Уривок з поеми «Єретик» дуже точно описує Україну часів януковича. Тут апостольським престолом можна вважати Києво-Печерську лавру, поява якої була передбачена святим апостолом Андрієм Первозванним. У образі ченця вгадується Паша «Мерседес». Також змальовано, як представники режиму януковича нівелювали українську державність та державні символи, одним із яких є Гімн «Ще не вмерла України і слава, і воля»:
Кругом неправда і неволя,
Народ замучений мовчить.
І на апостольськім престолі
Чернець годований сидить.
Людською кровію шинкує
І Рай у найми оддає!
Небесний Царю! Суд Твій всує,
І всує царствіє Твоє.
Розбойники, людоїди
Правду побороли,
Осміяли Твою славу,
І силу, і волю.
2.Кінцівка вірша «Мені однаково» описує Революцію Гідності, «Вогнехреще»:
Та неоднаково мені,
Як Україну злії люде
Присплять, лукаві, і в огні
Її, окраденую, збудять…
Ох, не однаково мені.
3. Цей уривок з вірша «Полякам» можна інтерпретувати як початок війни у 2014 році, коли полягли Герої Небесної Сотні та перші жертви на півдні й сході України:
Поникли голови козачі,
Неначе стоптана трава,
Украйна плаче, стогне-плаче!
За головою голова
Додолу пада. Кат лютує…
4. На початку комедії «Сон» в образі того, хто неситим оком зазирає за край світу, бачимо нинішнього очільника кремля. Хоча, по правді кажучи, й багатьох колишніх російських правителів:
У всякого своя доля
І свій шлях широкий,
Той мурує, той руйнує,
Той неситим оком
За край світа зазирає,
Чи нема країни,
Щоб загарбать і з собою
Взять у домовину.
6. Пророцтво про Томос, про автокефалію Православної церкви України знаходимо у вірші «Стоїть в селі Суботові…». Церков-домовина тут — московський патріархат:
Не смійтеся, чужі люде!
Церков-домовина
Розвалиться… і з-під неї
Встане Україна.
І розвіє тьму неволі,
Світ правди засвітить,
І помоляться на волі
Невольничі діти!
5. Вірш «І мертвим, і живим, і ненарожденним землякам моїм в Украйні і не в Украйні моє дружнєє посланіє» можна розглядати як пророцтво, від початку до кінця. Ми взяли уривок про історичну правду. У образі німця — путін, який перед широкомасштабним вторгненням розповідав, хто створив Україну, та по-своєму інтерпретував нашу історію.
Німець скаже: «Ви моголи».
«Моголи! моголи!»
Золотого Тамерлана
Онучата голі.
Німець скаже: «Ви слав’яне».
«Слав’яне! слав’яне!»
Славних прадідів великих
Правнуки погані!
…
Дастьбі… Колись будем
І по-своєму глаголать,
Як німець покаже
Та до того й історію
Нашу нам розкаже, —
Отойді ми заходимось!..
7. У поемі «Кавказ» дуже влучно описано «братську любов» росіян до українців, яку ми вповні побачили з перших днів широкомасштабного вторгнення:
По закону апостола
Ви любите брата!
Суєслови, лицеміри,
Господом прокляті!
Ви любите на братові
Шкуру, а не душу!
Та й лупите по закону
Дочці на кожушок,
Байстрюкові на придане,
Жінці на патинки.
Собі ж на те, що не знають
Ні діти, ні жінка!
8. Цей уривок з вірша «До Основ’яненка» розповідає про інформаційну війну, протидію пропаганді та про те, що світ обов’язково знатиме правду про події в Україні:
Смійся, лютий враже!
Та не дуже, бо все гине —
Слава не поляже;
Не поляже, а розкаже,
Що діялось в світі,
Чия правда, чия кривда
І чиї ми діти.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине…
От де, люде, наша слава,
Слава України!
9. Ще один фрагмент з поеми «Кавказ», в якому Шевченко пророкує нам Перемогу. Ці Шевченкові слова прочитали захисники України у визволеній від російських окупантів Балаклії після того, як зірвали рашистську агітацію на одному з рекламних бігбордів:
І вам слава, сині гори,
Кригою окуті.
І вам, лицарі великі,
Богом не забуті.
Борітеся — поборете,
Вам Бог помагає!
За вас правда, за вас слава
І воля святая!
10. А цей уривок із вірша «Заповіт» українці пригадали, коли Збройні Сили України звільняли Херсон. Інтернетом поширилася «вірусна» карта геолокацій мобільних телефонів відступаючих рашистів. Кращу ілюстрацію для цієї цитати годі й уявити:
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу… отойді я
І лани і гори —
Все покину, і полину
До самого Бога
Молитися…
11. Вражаюче-пророчим є й закінчення згаданої вище поеми-комедії «Сон». Про утилізацію московського війська і цілковиту безпорадність наприкінці війни росії (в образі ведмедя), яка хотіла здаватися грізною:
До москалів — москалики,
Тілько застогнало,
Пішли в землю; диво дивне
Сталося на світі.
Дивлюся я, що дальш буде,
Що буде робити
Мій медведик! Стоїть собі,
Голову понурив,
Сіромаха. Де ж ділася
Медвежа натура?
Мов кошеня, такий чудний.
Я аж засміявся.
12. Кінцівка вірша «І Архімед, і Галілей» оповідає нам про те, що Україна переможе, росія зникне з лиця Землі, а права і свободи людини восторжествують:
І на оновленій землі
Врага не буде, супостата,
А буде син, і буде мати,
І будуть люде на землі!
З початку повномасштабного вторгнення росії до України Шевченко набув ще більшої популярності серед українців. А уявіть, що було б, Якби Тарас був сьогодні живий?..
11 березня 2020 року 10 Гірсько-Штурмова Бригада оприлюднила відео, відповідаючи саме на це запитання:
"Що було би, якби Кобзар повернувся на цю землю в наш час? Писав би великі вірші, які вправили б нам мізки, і витрусили звідти сміття? – Так! Знайшов би слова, які допомогли би багатьом впоратися з сумнівами? – Так! Він був би серед нас. Воював. Весело і розумно бив би ворога. Чистив зброю. Розповідав захопливі історії хлопцям та дівчатам. Ковтаючи піт - рив би землю, або черпав з окопів воду навесні. Їздив би іноді у справах в тилову зону, брав би наші картки й список та привозив би кави й інші замовлення. А в проміжках - писав би великі проникливі вірші. Знаходив потрібні всім слова. І малював картини олівцем на зворотному боці зіпсованого рапорту формату А4. Він був би серед нас. І для всіх. Тому що він живий і різний, навіть коли його немає. Він любив Україну по-справжньому, а не словами. Він наш вічний побратим на позивний "Кобзар". А не та похмура ікона, яку з нього намагалися зробити".
Читець 1
Шевченко - наш. Він для усіх століть,
Він - як Ісус Христос для України .
Візьміть його вогню, хоч крихітку візьміть,
І з цим вогнем виходьте із руїни.
Читець 2
І стане вам певніше на душі,
Засвітиться вона душею в храмі.
Його слова - освячені ножі,
Вони болять народові, як рани.
Читець 3
Шевченків біль. Він протинає нас.
І гнівом вибухає в кожнім слові.
І крізь віки іде сумний Тарас
Предтечею в терновому вінкові.
Викладачка: Пройшло багато часу, а Шевченко залишається невмирущим як поет, художник, пісняр, поводир, що показує нам шляхи життя. У всій світовій літературі важко знайти з-поміж письменників подібну постать, що пройшла б такий же винятковий життєвий шлях, що вийшла б із таких низів і досягла б найбільшого злету творчого генія, що з прожитих 47-ми років життя, була б лише 10 років на волі, що була б одночасно поетом, прозаїком, драматургом, малярем. Чудовим різьбярем, співаком, редактором, а головне, що могла б так глибоко відбити думки, життя і мрії свого народу, як це зробив геніальний Тарас Шевченко, ставши письменником світової слави, став брендом України у всьому світі.
Свого національного поета Тараса Григоровича Шевченка народ називає ГЕНІЄМ, Геній-це талант найвищого ступеня, що долає обмеження, конкретику часу, осягає істинну суть речей, пізнає і майстерно втілює вічні духовні цінності. Талант підкоряється часові, геній не підкоряє час, переживає саму людину, втілившись у геніальні твори мистецтва.
Ведучий: Якщо священною книгою віруючих є Біблія, то Шевченків «Кобзар» став національною Біблією українців.
Ведучий: Постать Шевченка відіграла велику роль і у становленні української літературної мови. Він заклав ту її структуру, яка збереглася і донині як основа сучасної української літературної мови.
Ведучий: В історію Світової культури Великий Кобзар увійшов і як талановитий художник. Його називають українським Рембрантом, а у творчій манері бачать схожість з особливостями творчого стилю Гогена, Делакруа, Ван Гога.
Ведучий: Його мистецька спадщина налічує понад 835 живописних полотен, рисунків, акварелей, офортів, гравюр, іконографій, автопортретів!
Ведучий: Найвищою нагородою в галузі культури є Національна премія імені Тараса Шевченка!
Ведучий: Мудрі казали, що час покаже геніїв, і він показав. Прислухайтесь – і ви почуєте німі страждання наймички, придивіться – і ви побачите сльози Катерини, подумайте – і заповіді Шевченка стануть вашими заповідями!
Пророцтво та заповіді Тараса
Читець 1
Не сподівайтеся на щастя поза «своєю хатою», за межами рідного краю, бо
Подивіться на рай тихий,
На свою країну,
Полюбіте щирим серцем
Велику руїну,
Розкуйтеся, братайтеся,
У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля.
Нема на світі України,
Немає другого Дніпра,
А ви претеся на чужину
Шукати доброго добра…
Читець 2:
Свою Україну любіть, Любіть її… Во время люте,
В остатню тяжкую минуту
За неї Господа моліть.
Читець 3:
Молітесь Богові одному
Молітесь правді на землі,
А більше не землі нікому
Не поклонітесь.
Читець 4:
Чи є що краще, лучше в світі,
Як у купі жити,
Братам добрим добро певне
Пожить, не ділити?
Обніміться ж, брати мої, молю вас, благаю!
Читець 5:
Не дуріте самі себе,
Учітеся, читайте,
І чужому научайтесь,
Й свого не цурайтесь.
Ведучий 3: Змінюються часи, покоління, та незмінним є Шевченко - людина, яка в нашій пам'яті на віки, яка досі допомагає порадами, що з роками не втратили своєї актуальності. Його поезія здатна підняти український дух та волю до спротиву, мобілізувати як українців, так і весь світ на боротьбу з ворогом.
Все частіше можна почути Шевченкові вірші, виконані під гучну рок-музику чи танцювальні мотиви. Таким чином, ми по-новому або ж взагалі вперше по-справжньому відкриваємо для себе Шевченка. Молодь України переспівує твори Шевченка і переспівує українською мовою!
Пісні «Борітеся - поборете» Tabakov, «Думи» Dorofeeva, Пивоваров
Ведучий 4: Слава Україні! Слава українцям! Слава великому Кобзарю!
1