Урок алгебри в 11-А класі.
Тема уроку: Логарифмічна функція, її графік та властивості.
Мета уроку: Ознайомити учнів із логарифмічною функцією, її графіком та властивостями; порівняти логарифмічну і показникові функції; розвивати навички роботи на комп’ютері; виховувати уважність, точність виконання завдання, вміння робити висновки, формувати культуру математичного мовлення.
Обладнання: таблиці, мультимедійне обладнання, Power Point - програма для створення і демонстрації презентацій (з новим матеріалом), дидактичний матеріал з усними вправами.
Тип уроку. Урок формування нових знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і мотивація вивчення.
1. Повторення вивченого на попередньому уроці.
Повторення основних понять
1)Що називається логарифмом?( Логарифмом числа b за основою a називається показник степеня, до якого треба піднести число а, щоб отримати число в.
Позначення логарифма
.
2)Основна логарифмічна тотожність:
=b
3)Які умови накладені на а і b у основній логарифмічній тотожності?
(a>0, а≠1, b>0 )
4)Сформулювати властивості логарифмів:
а)
; б)
;
в)
, якщо х > 0, y > 0;
г)
, якщо х > 0, y > 0;
д)
, якщо х > 0;
5) Формула переходу до логарифмів з іншою основою :
5) Обчислити (для роботи в парі).
І група. ІІ група.
а) lg lg 10 = а) log2 log22=
б)log21+log22+log2 4= б) 12+log31+log33+log3 9
в)5log512 = в)7log712 =
г)2log 23+1 = г)5 log 53+1 =
Кожне завдання а),б),в),г) оцінюється 2 балами.
Код для І групи: 6-н, 0-д ,12-о, 3-ж
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Код для ІІ групи: 15-е, 0-н, 12-п, 92-м
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Підсумки роботи в групах
ІІ. Формування нових знань, способів дій і компетенцій.
Функція виду
, де а – задане число, а>0, а≠1, називається логарифмічною функцією.
Логарифмічна функція має такі властивості:
Нехай а > 1. Доведемо, що якщо х2>x1>0, то
. Скористаємось основною логарифмічною тотожністю
;
;
4. Функція ні парна, ні непарна; неперіодична.
5.Графік кожної логарифмічної функції проходить через точку (1;0).
Порівняємо графіки показникової і логарифмічної функцій. (Функції взаємно обернені)
ІV. Формування практичних навичок та закріплення знань про властивості логарифмічної функції
Побудуємо графік функції y=log2 x, яка обернена до функції у=2x
Висновок: якщо основа логарифмічної функції а > 1, то вона зростає.
Усні вправи
№1(усно) Який висновок можна зробити щодо m і n?
1)
( m < n, оскільки основа 5>1)
2)
( m < n, оскільки основа ½ < 1)
3)
(m > n, оскільки основа 0,1 < 1)
№2 Порівняти (усно):
1)
<
; 2)
>
;
3)
<
; 4)
<
Розв’язуюти вправи(письмово).
№3. Яка область визначення у логарифмічної функції?
1)
2 + x > 0
x > -2
2)
x2 + 3 > 0 при будь-яких х.
3)
4 – х2 > 0
- x2 > - 4
x2 < 4, -2 < x < 2
№4 (додаткова) Розв’язати рівняння:
х1 = 4, х2 = -5 (не задовольняє обл. визн. лог.ф-ції)
Самостійна робота( на картках)
V. Узагальнення вивченого матеріалу.
Презентація : Логарифмічна функція, її графік та властивості.
VI.Підсумки уроку.
Оцінки: 3бали –
4бали –
5=
6 =
7 =
8=
9=
10=
§19.(Читати)
Роботи в парі: (6-н, 0-д ,12-о, 3-ж)
а) lg lg 10 =
б)log21+log22+log2 4=
в)5log512 =
г)2log 23+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота в парі:( 15-е, 0-н, 12-п, 92-м)
а) log2 log22=
б) 12+log31+log33+log3 9 =
в)7log712 =
г)5 log 53+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
Роботи в парі: (6-н, 0-д ,12-о, 3-ж)
а) lg lg 10 =
б)log21+log22+log2 4=
в)5log512 =
г)2log 23+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота в парі:( 15-е, 0-н, 12-п, 92-м)
а) log2 log22=
б) 12+log31+log33+log3 9 =
в)7log712 =
г)5 log 53+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
Роботи в парі: (6-н, 0-д ,12-о, 3-ж)
а) lg lg 10 =
б)log21+log22+log2 4=
в)5log512 =
г)2log 23+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота в парі:( 15-е, 0-н, 12-п, 92-м)
а) log2 log22=
б) 12+log31+log33+log3 9 =
в)7log712 =
г)5 log 53+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
Роботи в парі: (6-н, 0-д ,12-о, 3-ж)
а) lg lg 10 =
б)log21+log22+log2 4=
в)5log512 =
г)2log 23+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота в парі:( 15-е, 0-н, 12-п, 92-м)
а) log2 log22=
б) 12+log31+log33+log3 9 =
в)7log712 =
г)5 log 53+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
Роботи в парі: (6-н, 0-д ,12-о, 3-ж)
а) lg lg 10 =
б)log21+log22+log2 4=
в)5log512 =
г)2log 23+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Робота в парі:( 15-е, 0-н, 12-п, 92-м)
а) log2 log22=
б) 12+log31+log33+log3 9 =
в)7log712 =
г)5 log 53+1 =
|
а |
б |
в |
г |
д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
р |
Логарифмічна функція
1. lg lg 10 =
2. Логарифм частки дорівнює ...
3. Які особливості розміщення графіків двох взаємно обернених функцій
4. Чому дорівнює lg(-100)
5. Як називається функція, обернена до показникової
6. Логарифм числа це -
7. При а>0 i a<1графік логарифмічної функції
8. Область значень логарифмічної функції
9. Lg1000=
10. У десяткового логарифма основа дорівнює
Логарифмічна функція
1. У натурального логарифма основа дорівнює
2. Показник степеня, до якого треба піднести число а, щоб одержати число b називається ...
3. Ln 1/e =
4. Логарифм добутку дорівнює
5. Обчислити LgLg10
6. Lg x > 0, якщо ...
7. Порівняти: Lg10 ... 0,3
8. Функція у=lgx
9. Область визначення показникової функції ...
10. Lg100=