Тема: Голосні та приголосні звуки і букви.
Диференціація звуків і букв «Й» - «Ї».
Мета: Виявити ступінь засвоєння учнями поняття про голосні та приголосні звуки і букви.
Розвивати фонематичне сприймання, звуковий аналіз і синтез слів.
Закріпити поняття про глухі - дзвінкі звуки.
Вчити учнів розрізняти букви «й» – «ї» як на письмі, так і в усному мовленні.
Виховувати любов до рідного краю, рідної мови.
Обладнання:
Хід заняття
І Вступна частина.
1.Організація учнів до роботи.
2. Психологічний настрій учнів.
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх покликав в клас.
І цікаве заняття пропоную я для вас.
Станьте струнко, схаменіться, один – одному всміхніться,
Працювати прийшов час.
--Вітання дітей:
Добрий день, вам, люди добрі.
Щиро просимо Вас в гості!
Ми вас всіх вітаємо, щастя, радості бажаємо!
3. Мовна розминка:
А зараз просимо тишу –Ц-Ц-Ц-Ц!!
Відженем галасливих птахів—КШ-КШ-КШ!!
Дзюркоче вода у струмку—ДЗ-ДЗ-ДЗ!!
Вітер виє за вікном У-У-У!!
4.Узагальнення вступної частини.
А ми замовкаємо, заняття розпочинаємо.
А працювати ми будемо над голосними та приголосними звуками та буквами, та будемо вчитися розрізняти букви «Й» та «Ї». Ця тема вам потрібна для правильного усного та писемного мовлення.
Отже, сьогодні в нас незвичайне заняття, а заняття – подорож в країну «Правильного мовлення».
До нас на заняття прийшла дівчинка Женя із казки В. П. Катаєва «Квіточка - семиквіточка» із своєю чарівною квіточкою, яка виконує різні бажання.
Щоб квіточка виконала будь-яке бажання, потрібно відірвати 1-шу пелюсточку і промовити:
Через гори і мости.
Облети наш рідний край
І додому повертай.
Лиш торкнешся ти землиці,
Все що хочемо, хай здійсниться.
ІІ Основна частина
Ось ми з вами і в казковій країні «Правильного мовлення»
Запрошуємо вас в найправдивішу казку.
У казку відкриється вхід через мить.
Із серцем відкритим, з обличчям без маски
У світ цей чарівний сміливо ступіть…
- Перед вами план – схема одного із міст країни «Правильного мовлення».
Головна площа цього міста – площа Голосних звуків, тому що в мовленні голосні звуки відіграють найважливішу роль. Ми завжди робимо опору на них в словах.
Що ми можемо говорити тихо і голосно, весело і дзвінко. Вдих робимо через ніс, видихаємо через рот. Завжди в мовленні необхідно зберігати паузи.
Про що ми завжди повинні з вами пам’ятати?
Розмовляємо красиво,
Голосно і неквапливо
Ясно, чітко промовляємо,
Паузи ми зберігаємо,
Звуки в слові розрізняємо,
і писати не поспішаємо.
3.Робота з голосними.
1) Дидактична гра «Телеграма». Вставити пропущені букви.
Через гори і мости.
Облети наш рідний край
І додому повертай.
Лиш торкнешся ти землиці,
Все що хочемо, хай здійсниться.
Ми рад_ в_тати вас в нашому м_ст_!
2)Метод «Мозковий штурм».
Вправа «Відрізнити звуки».
Якої букви не вистачає? (букви І)
(тому що їх можна проспівати, вимовляються без перешкод).
Шість звуків можна вільно співати як пісні,
Ці звуки знає кожен. Ми звемо їх голосні!
(звуки ми вимовляємо, букви – пишемо,бачимо, читаємо)
По кількості голосних, що можна визначити в слові? (кількість складів)
2. Всебічний аналіз теми.
1. Робота над складами. Визначення кількості складів у словах.
Дидактична гра « Розсади пасажирів»
До нашого казкового міста у трьох літаках прилетіли гості, давайте подивимось хто у якому літаку прилетів.
- допоможи кожному пасажирові знайти свій літак відповідно до кількості складів у слові (лисиця, тигр, лев, мавпа, слон, заєць, ведмідь). Узагальнити назви.(Дикі тварини).
1 літак—це гості, у назвах яких один склад.
2 літак—це гості, у назвах яких два склади.
4.Хвилинка-цікавинка.
Коли ведмідь лягає в зимову сплячку, його серце б`ється повільніше, перетравлювання їжі і дихання також вповільнюються, а температура тіла падає до 10 градусів. В такому стані ведмідь поступово
використовує свої запаси жиру, які наскладав за літо. В сплячці ведмідь може знаходитись до декількох місяців.
А залягають в сплячку вони для того, щоб компенсувати тимчасово відсутню їжу. Якщо ведмедя розбудити під час сплячки, то він може загинути від нестачі їжі, так як для повернення знову в сплячку ведмедеві потрібна буде енергія, якої в нього може уже не бути.
3.Визначення наголосу у словах. Робота в парах.
Подивіться, будь – ласка, на план міста: в центрі Площі Голосних звуків стоїть Замок Наголосу.
- А чи вмієте ви ставити наголос? Давайте у назвах наших гостей, які живуть в цьому замку, поставимо наголос.
- Лисиця, ведмідь, заєць, мавпа, собака, тигр.
А допоможе нам в цьому знову пелюстка, яку ми зараз зірвемо.
-Перевірка
4. Робота над омонімами. Вправа-розминка «Скільки значень у предмета»
а) Порівняти два слова замок – замок і скласти з ними речення.
б) Словникова робота. Замок—укріплена будівля, що поєднує в собі будинок для житла і фортецю для захисту від ворогів.
Замок—пристрій для обмеження доступу будь куди, чи фіксації.
Висновок: від зміни наголосу може змінюватися значення всього слова.
б) Які ще ви знаєте слова, в яких від зміни наголосу міняється значення слова? (дорога – дорога, коси – коси, брати - брати).
5. Метод «Мозковий штурм». Робота над приголосними звуками.
А ми продовжуємо подорож по місту Правильного мовлення, і перейдемо на вулиці Тиху і Дзвінку.
- Крім голосних, які ще є звуки? (приголосні).
Фізкультхвилинка.
Повз по лісу їжачок,
В нього шубка з голочок.
Ніс багато грушечок,
Аж болів йому бочок.
Раз! Два! Три! Чотири! П`ять!
Зупинився спочивать.
Один на одного подивіться, посміхніться і за парти поверніться.
3.Виконання завдань і вправ з ціллю уточнення і корекції одержаних знань
1. Робота над загадкою
Живе вона у морі синім
та не тюлень це і не морж.
Я підкажу вам – це рибина,
Ну, а звуть цю рибу –…( Йорж).
Назвіть перший звук у слові (Й).
Який звук «й»? (м’який, дзвінкий)
Зверніть увагу, як пишеться буква Й.
Чи то дощик ллє довкола,
Чи лютує завірюха.
Буква «й» ніде й ніколи не скидає капелюха. (Додаток 1) 2.Каліграфічна вправа.
Звуковий аналіз слова ЙОРЖ.
3. Словникова робота. Йорж-це прісноводна риба з колючими плавцями.
4. Вправа «Спіймай звук». Визначення на слух звука «Й» в тексті.
- Підняти руку, якщо почуєте в словах звук «й».
- Запам`ятати слова із звуком «Й».
Рідний край. ( В. Гринько)
Водограй, полів розмай,
Зелен гай, ліщина…
Все це рідний, любий край –
Наша Батьківщина.
Пам’ятай ,не забувай,
Батьківську стежину.
Прикрашай, шануй свій край,
Дім свій – Батьківщину.
Які слова із звуком «й» ви запам’ятали?
А далі, щоб загадку відгадати, треба квіточку-семиквіточку попрохати. Зриваємо пелюсточку. ( Арт-терапія. Розвиток пальчикової моторики.)
3)Робота над загадкою
КРАСИВИЙ, ЩЕДРИЙ
РІДНИЙ КРАЙ
І МОВА НАША СОЛОВ’ЇНА.
ЛЮБИ, ШАНУЙ, ОБЕРІГАЙ
НАШ КРАЙ, ЩО ЗВЕТЬСЯ … (Україна)
4) Метод «Мозковий штурм».
Вправа « Виділення букви «Ї» в словах»
- Як називається наша Батьківщина? (Україна)
Запишіть це слово. Яка буква стоїть в середині слова? (Ї)
Як називається столиця нашої Батьківщини? (Київ)
Яку букву ви написали? (Ї)
Підкреслити букву «Ї».
«Ї» - це звук чи буква? (буква, тому що вона позначає два звука «Й», «І»)
Яка це буква? (голосна)
Щоб краще запам’ятати, як пишеться буква «ї», порівняйте її з їжачком (Додаток 2 )
Їжак яблуками чистить гострі голочки свої.
Наколов він двоє яблук от і вийшла буква «Ї».
4. Осмислення та узагальнення вивченого.
1)Прочитай і запам`ятай.
Й—1звук, 1 буква. Коротка вимова
Ї--2звуки, 1 буква, Й+Ї, 1 склад, довга вимова.
Гай-гаї край-краї соловей-солов`ї
Змій- змі… герой-геро…
2)Вправа «Співставлення звука і букви».
- Я буду читати текст, ви будете показувати букву «Й» чи «Ї».
Ми живемо в Україні. Київ – столиця України. Наша країна велика. Мій край дуже красивий і багатий. Дніпро - головна річка нашої країни.
2) Метод «Асоціативний кущ». Вправа «Батьківщина -Україна».
Отже, коли ми говоримо про Україну, які ще слова, пов`язані з Україною спадають нам на думку?
Київ край країна
Україна
Батьківщина мова Дніпро
3) Вставити пропущені букви - Завдання від квіточки – семи квіточки . Нам потрібно вставити пропущені букви. А щоб це бажання збулося –ми знову відриваємо пелюсточку.
_жак, по_зд, ма_ка, троле_бус, красиви_, _дальня.
-взаємоперевірка
4) Словотворча вправа. Дидактична гра «Утвори нові слова»
У → КРА → Ї → НА
↓ ↓ ↓ ↓
РОК Й ЖАК РОД
ЇНА ДАЛЬНЯ
ЖА
5) Хорове читання вірша.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Пам`ятай, не забувай
Батьківську стежину.
Прикрашай, шануй свій край,
Дім свій—Україну!
4) Узагальнення основної частини.
До чого закликає нас вірш?
Вірш закликає нас любити свою Батьківщину- нашу Україну,берегти та примножувати її багатства, пам`ятати батьківську хату, дім, місто чи село де ви народились і виросли.
ІІІ Заключна частина.
1)Підведення підсумків роботи учнів.
Ось і закінчилась наша подорож по країні «Правильного мовлення». Ми з вами ще раз переконалися в багатстві і красі рідної мови. То над якими звуками ми сьогодні працювали?
2) Аргументоване оцінювання знань і умінь учнів.
Всі ви гарно працювали,
звуки в слові виділяли,
вчились слухати,
розмовляти,
букви грамотно писати.
Ось скінчилась наша гра.
Вже до дому нам пора.
3) Установка на відпочинок.
Відриваємо останню пелюсточку і повертаємося додому
Хочемо повернутися додому!!!
ДОДАТОК 1
ДОДАТОК 2