АВТОМАТИЗАЦІЯ СОНОРНОГО
ЗВУКУ – Л – В СКЛАДАХ, СЛОВАХ, РЕЧЕННЯХ
Логопедичне заняття
2 клас
Мета: закріплювати вірну вимову звуку -л- в складах, словах, реченнях, розвивати фонематичні процеси, навички звуко-буквеного аналізу та синтезу, формувати увагу, зосередженість, виховувати бережне ставлення до шкільного приладдя.
Обладнання: портфель із предметами шкільного приладдя та іграшками, таблиці на звук -л-, пенали із фішками для звукового аналізу, предметні малюнки.
Хід заняття
І. Нервово-психічний настрій
Щоб заняття пройшло не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
У нас сьогодні ніби свято,
Гостей зібралося багато
Нумо, діти, поверніться
І усі їм посміхніться.
II. Основна частина
1. Артикуляційна зарядка.
Вправи для губ, язика, дихальні вправи.
2. Визначення теми заняття.
Знайдемо 2-й звук у слові «клоун» і перший у слові «Лукаш».
3. Читання складів, слів із звуком - л -.
Ла |
Ал |
Ала |
Палити |
Голка |
вокзал |
Ло |
Ол |
Оло |
Ловити |
Булка |
Канал |
Лу |
Ул |
Улу |
Латати |
Галка |
Сигнал |
Ле |
Ел |
Еле |
Ламати |
Липка |
Віл |
Лі |
Іл |
Ілі |
Лунати |
Білка |
дятел |
ли |
ил |
или |
луговий |
гілка |
пенал |
4. Розгадування загадок (хором та індивідуально).
Довгі палички кругленькі
Сині, жовті, червоненькі
На папері походили
Кольори свої лишили
Звуться палички оці
Кольорові... (олівці)
Я без діла не лежу –
Кого хочете здружу,
Щоб жили у мирі
Скло, пластмаса, шкіра
Целофан, хутро й бетон
Пінопласт, папір, картон
Всіх здружу я крім людей,
Здогадались хто я? (Клей)
Гра «Влови звук» (діти показують букву -л-, коли її почують у слові).
Чисті аркуші паперу в оправі
Призначені для малювання (Альбом)
Сумка із застібкою, в якій носять
Альбоми, книжки, ручки, зошити (Портфель)
5. Опрацювання вірша «Портфель».
Діти плескають в долоні, коли чують звук -л- у слові.
Портфель – мій друг і помічник
Я до портфеля звик
І він без мене ні на крок
Зі мною йде він на урок
Портфель зі мною залюбки
І ручку носить і книжки.
Його я дуже бережу.
Робота над розвитком зв’язного мовлення методом аудіювання.
а) В цьому вірші розповідається про іграшки;
б) В цьому вірші розповідається про портфель.
а) До школи у портфелі носять ручки, книжки;
б) До школи у портфелі носять цеглу, скло, бетон.
а) Учні ходять з портфелем на базар;
б) Учні ходять з портфелем на урок.
6. Бесіда про дбайливе ставлення до шкільного приладдя.
Фізкультхвилинка
7. Класифікація речей та іграшки та шкільне приладдя.
Гра «Відбери малюнки»
Діти відбирають спочатку малюнки, в назвах яких звук - л - стоїть на початку слова, в середині, в кінці.
Ліжко Малина Орел
літак голуби стіл
9. Запис слів після аналізу Гра «Квітка»
Діти виконують завдання на пелюстках квітки, якщо хто припустив помилку, то від квітки відривається пелюсток.
(м а л и н а, л і ж к о, о р е л)
10. Кросворд про тварин.
Лев, слон.
11. Синтез слова «лис» із геометричних фігур
и
с
л
12. Гра «Клоун»
Розглядаємо малюнок де 2 клоуни їдуть на машині. Складаємо цей малюнок колективно з пазлів. Розвиток зв’язного мовлення методом діалогу. Пропоную дітям уявити, що клоуни були у зоопарку, а тепер вони їдуть і розмовляють про побачене. Діти фантазують їхню розмову.
13. Робота з мікрофоном «Репортаж» із зоопарку.
ІІІ. Заключна частина
Звучить музика, діти співають пісню «Ми другокласники».