Питання самоперевірки:1. Чи правда, що секрети виготовлення ляльки-мотанки передавалися із покоління у покоління?2. Чи правда, що лялька-мотанка має нагадувати конкретну людину, щоб її оберігати?3. Берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів – це головне призначення…4. Що мати дарувала дівчині, коли вона виходила заміж як оберіг для нової домівки?5. Чому у ляльки-мотанки відсутнє обличчя?6. Чи усі елементи одягу ляльки-мотанки мають символічне значення?7. Чи можна використовувати чорну тканину для створення ляльки-мотанки?8. Що зображено на обличчі ляльки-мотанки?9. Чи важливе значення кольорів у ляльці-мотанці?10. Якими інструментами не можна користуватися під час виготовлення ляльки-мотанки?
Лялька-мотанка – це одна з найдавніших народних іграшок, яка, пройшовши крізь тисячоліття, існує і є дуже популярною навіть сьогодні. Лялька-мотанка відома з незапам’ятних часів і була оберегом в українській родині. Головне призначення ляльки – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів. Це могутній магічний талісман та символ зв’язку між поколіннями, знана в багатьох культурах земної кулі. Секрети виготовлення ляльок передавалися в родині від матері до дочки. Коли дівчина виходила заміж, мати дарувала їй ляльку-мотанку, як оберіг для нової домівки.
Для виготовлення ляльки-мотанки використовують натуральні матеріали: бавовну, льон, вовну, дерево, бісер, збір трав тощо. Потужну захисну силу мають ляльки, виготовлені з натурального конопляного полотна – це універсальний родинний оберіг від нещастя і хвороб. Спосіб простий - перекручування й перев'язування тканини. Прикрашали мотанку народними орнаментами та вишивкою.
Велику силу має вишивка, особливо, якщо це вишивка старовинна, яка несе в собі древню символіку і позитивну енергію багатьох поколінь. Мотанка відрізняється від звичайної іграшки відсутністю обличчя. Для виготовлення мотанки-оберегу також використовували клаптики ношеного одягу, до того ж «щасливого» - того, який носили в найкращі періоди життя, не затьмареного ні бідами, ні хворобами чи бідністю.
Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, під’юпник і запаску. В основі української ляльки-мотанки хрестоподібна фігура. Де єдина об’ємна деталь – це голова. Для голови змотується спіраль – символ безконечності буття і вічності. Вважається, що лялька-мотанка повинна бути безлика. Не можна малювати обличчя ляльці, вона не повинна ні на кого бути подібна, щоб не завдати шкоду. Обов’язково лялька мотається за рухом сонця – тоді вона принесе вдачу та щастя.
Хрест на обличчі має символічне значення, адже це знак сонця, знак духовного єднання неба та землі, чоловічого та жіночого начала. Тому такі ляльки є оберегами для сім’ї, вони сприяють гармонії в родині, порозумінню між чоловіком та жінкою. Усі елементи одягу є оберегами:спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи - минулий, теперішній і майбутній; обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також повинен бути головний убір - очіпок, стрічка чи хустка, що символізує зв’язок із небом.
Зазвичай ляльку вдягали у світлу сорочку, нижню спідничку та запаску. Усі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка – позначає три часи: минулий, теперішній і майбутній. Важливими атрибутами є вишиванка та намисто, які уособлюють достаток. Також має бути головний убір – очіпок, стрічка чи хустка, що символізує зв'язок з небом.
Значення кольорів. Червоний – колір життя, вогню, кохання. Цей колір здавна вважається захисним, тому ляльку-берегиню в червоному можна поставити навпроти вхідних дверей, вона буде захищати вашу домівку від проникнення поганої енергії. Зелений – колір здоров’я та багатства. Зелений колір з рослинним орнаментом - символ Матінки-Природи. Природу шанували, бо вона давала все для життя і здоров’я. Таку мотанку можна поставити біля мішечків з лікарськими травами. Жовтий – колір сонця, пшениці, землі, фізичного світу;Синій – колір творчості та саморозвитку; Фіолетовий – колір мудрості; Золотий – колір Божої любові.
Мотанка - обрядова Це ляльки до свят: Великодня голубка (вона червоного кольору), Вербниця (до Вербної неділі), на Івана Купала (лялька на один день, можна загадувати бажання й разом з віночками пускати в річку); весільні ляльки - наречений і наречена, з'єднані разом; помічниця по господарству - лялька з багатьма ручками, до яких прив'язано багато стрічок.
Правила створення ляльки-мотанки. Мотати ляльку-мотанку як оберіг треба тільки у «гарний» період (краще взимку), коли на небі – молодий місяць, не відкладаючи роботу на потім, використовуючи клаптики ношеного «щасливого» одягу. В жодному разі не використовуються голка та ножиці – щоб щастя-долю не колоти й не різати. Не можна мотати у вихідні, у свята та уночіЗмотування голови - це важливий момент процесу створення ляльки-мотанки, змотується спіраль - символ безконечності Буття і вічності Мотати треба обов’язково за рухом Сонця та життя. Лялька має бути без вузлів, тому нитку закріплювати петлею
Для того, щоб у житті не було «вузлів», слід уникати їх і у процесі створення ляльки. Найважливіший етап – намотування хреста на обличчі ляльки. Слід підібрати нитки, аби вони личили до обраних кольорів майбутнього одягу, також враховувати символічне значення кольорів. Хрест на обличчі є оберегом – символом Сонця, життя і нових починань, символізує саму людину, гармонію її персонального фізичного світу (горизонталь) і духовного (вертикаль)У горизонтальну лінію вкладають більш «приземлені» бажання , вертикальною лінією вимотували три основні події у житті жінки: народження, весілля та смерть. Спідниць у ляльки має бути багато
Вбрання та хусток на ляльці має бути багато: це символізує зв’язок поколінь. Пасок – дуже важлива деталь у вбранні ляльки: він захищає її від усього лихого. Спідниця є символом землі, сорочка позначає три життєві часи - минуле, теперішнє та майбутнє Головний убір символізує зв'язок з небом (це може бути: віночок, маячки,волочки – у нареченої; хустина, очіпок – у заміжньої жінки)