Льюїс Сашар «Ями»
Урок позакласного читання . 7 клас . Група результатів 1 (Усна взаємодія).
Мета: ознайомити учнів з твором, формувати уміння працювати над сюжетом, аргументувати та відстоювати власні переконання, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки ; розвивати навички вдумливого читання, спостережливість, критичне мислення; виховувати оптимізм, чуйність, товариськість.
Очікуванні результати:
учні переказують і коментують сюжет повісті; уміють пояснити особливості композиції;
характеризують образи дітей та дорослих, аналізуючи їх вчинки;
розкривають символічне значення;
висловлюють роздуми про суть людського життя, моральний вибір кожного;
усвідомлюють відповідальність за свої вчинки.
Перебіг уроку
І. Організація класу до навчання. Девіз уроку.
Мені без книг не навчитися, знань не дістати, Тільки книжки мені допоможуть людиною стати. (М. Гафурі)
ІІ. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя. Іноді люди потрапляють у складні життєві ситуації. Зазвичай вони жалкують про те, що сталося.
-Чи були у вашому житті такі випадки?
-Кого ви звинувачували у тому, що сталося?
-Що, на вашу думку, означає вислів : «Упасти в яму», «Рити комусь яму»?
Сьогодні ми перегорнемо сторінки повчальної історії . Навчимося у героїв відповідати за свої вчинки і вирішувати проблеми, переконаємося, що справжня дружба здатна творити дива. До нашої уваги твір Луїса Сашара «Ями».
ІІІ. Сприймання та усвідомлення.
3.1 Біографічна довідка.
Луїс Сашар — американський письменник, автор книг для дітей. Народився в Нью-Йорку. Працював в початковій школі Hillside. Ще в університеті він вперше захотів писати книги для дітей і незабаром втілив свою мрію в життя. У 1980 році закінчив Гастінгс коледж права в Сан-Франциско, де навчався на юридичному факультеті і зайнявся юридичною практикою, продовжуючи писати книги. Згодом його твори стали продаватися досить добре, і він зміг залишити юридичну практику і повністю присвятити себе літературній праці. У 1989 році опублікована книга "Ями" ( "дірки"), яка стала найпопулярнішою з його книг. Саме книга "Ями" прославила його на весь світ.
3.2. Знання змісту.
Установити відповідність між зображенням та змістом твору.






3.3. Усний переказ фрагмента. Розкажіть історію Стенлі Ілнетса до його прибуття в табір «Зелене озеро».
3.4. Читання з коментуванням.
А) Прочитати текст-опис приміщення (мовчки). Поміркуйте , що спровокувало хлопців до такого знищення? Як ви розумієте виділене речення?
КІМНАТА ВІЧНОГО СПОЧИНКУ. У кімнаті було зламано майже все: і телевізор, і пінтбольний автомат, і меблі. А самі хлопчики валялися на диванах і кріслах, як зламані іграшки. Рентген і Підмишка грали в більярд. Більярдний стіл нагадував Стенлі поверхню озера — на ньому було повно ям, адже тканина, що покривала його, була вирізана з ініціалами. У дальній стіні був отвір, а перед ним стояло віяло. Найдешевший кондиціонер. Принаймні, вентилятор працював….. Стенлі озирнувся. Ця кімната - єдине місце в таборі, де хлопці можуть розважатися як їм заманеться, і що вони зробили? Вони рознесли все вщент. Скло телевізора розбите, як ніби його хтось штовхнув ногою, на столах і стільцях відсутня хоча б одна ніжка - всі перекосилися і падають один на одного.
Б) Прочитати лист , який Стенлі писав матері із табору (вголос). Що з написаного правда? Чому хлопець пише неправдиво?
Дорога матусю! Сьогодні мій перший день у таборі, і я вже знайшов друзів. Цілий день ми провели на озері, тому я трохи втомився. Як тільки я пройду тест з плавання, почну вчитися катанню на водних лижах. Я…
3.5. Збагачення словника
Назвати імена хлопців. (Магніт, Рентген, Зеро).
- Як ви гадаєте, чому хлопці обирали собі такі наймення?
- Як назвали нашого героя?(Троглодит) –Що означає це слово? З’ясуймо за словником.
-Чи погоджуєтеся ви з таким тлумаченням та вибором імені?
-Яке його справжнє ім’я? (Стенлі Ілнетс). З анг. перекладається Stanley- кам’яна галявина.
-Чи передає це ім’я характер героя? Сам хлопець зазначає , що воно читається однаково справа-наліво і навпаки. На які міркування наштовхує такий факт? (Людина однаково добра до всіх. Гармонійна)
-У родині всіх чоловіків звати Стенлі Ілнетс, наш герой вже четвертим носить таке ім’я та прізвище? Про що це може говорити?(Можливо , про сімейні традиції, чоловічий родовід).
3.6. Займи позицію. Пригадайте ситуації та поміркуйте над вчинками Стенлі. А як би вчинили ви?
А) Зеро копає за Стенлі яму, аби той відпочив і навчав його грамоти після роботи. Чи вважаєте ви цю домовленість справедливою?
Б)Знайшовши золотий ковпачок , Стенлі віддав його Рентгену і той отримав вихідний за знахідку. Чи варто було так робити?
В) Неодноразово наш герой бере на себе чужу провину. Наприклад, покриває хлопців у спровокованій ними бійці, говорить, що це він украв мішок з насінням. Як ви розцінюєте такі вчинки?
3.7. Прогнозування подій. Зеро признався другові, що це він узяв ті кросівки і якби цього не сталося, то Стенлі не потрапив би до табору. Чому хлопець не образився на друга? Поміркуйте, чого б не було у житті обох хлопців, якби не той прикрий випадок.
3.8 Робота з «Хмарою слів».
Стенлі дійсно змінився за час перебування у таборі. І не тільки фізично (схуд, став витривалішим, міцнішим), а і зміцнів морально: навчився вирішувати конфліктні ситуації, думати про свої вчинки, оцінювати вчинки інших людей. Яким же ми його тепер бачимо? Виберіть потрібні характеристики із хмари слів. Якої риси, на ваш погляд , не вистачає?
3.8 Коментування поведінки героя. (Робота з графічними малюнками на дошці чи на робочому аркуші)
Стенлі та інші хлопці риють ями фізично. Проте деякі персонажі «рили яму» для інших. Проаналізуймо життєві ситуації , у які потрапляли, мов у яму, герої твору і який вихід вони знайшли.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Сам автор уклав у думки Стенлі фразу : «Коли все життя живеш в ямі - вилізти можеш тільки уверх». Життя нашого героя дуже змінилося, він і справді не тільки виліз із ями, а й піднявся духовно, матеріально.
І
У. Узагальнення здобутих знань.(Використання невербальних засобів контакту)
У тексті неодноразово згадується така художня деталь: вершина скелі була схожа на великий палець Бога. (знак вподобайки). На неї орієнтувалися і дідусь Стенлі, і сам хлопець, коли вирушив на пошуки друга Зеро. Це був не лише орієнтир, а й символ віри у підтримку вищих сил, знак Бога, який не покине тебе у найскладнішій ситуації. Перебуваючи далеко від табору без води та їжі, знесилені хлопці обмінювалися цим знаком, коли у них не було сил говорити. Сьогоднішня історія може стати для нас непоганим життєвим досвідом. Тож підсумовуючи розглянуті на уроці ситуації, зробимо для себе певні висновки. Якщо ви погодитеся з певним твердженням і вважаєте це правило потрібним у своєму житті, то показуєте знак «великого пальця Бога». Якщо ж ні- то палець донизу.
У. Підсумки уроку. Оцінювання результатів діяльності.
Ви наполегливо сьогодні попрацювали. Згадайте символічний знак Стенлі та Гектора , оцініть свою роботу. Думаю , що ще одна прочитана книга збагатить ваші душі і серця добром та зробить стійкими до випробовувань долі.
Урок підготувала Гурова Олена Василівна, вчитель Нововасилівської філії-гімназії Снігурівського ліцею Снігурівської міської ради.