Авторський урок
учителя початкових класів
Лебедєвої Інни Анатоліївни
Авторський урок учителя початкових класів Лебедєвої Інни Анатоліївни
Тема: «Людина + рослина = здоров’я»
Природознавство «Рослини - джерело поживних речовин»
Основи здоров’я « Вибір їжі та страв. Культура харчування»
Абетка харчування «Родина вітамінів і мінералів»
Мета:
формувати в учнів цілісний світогляд про навколишній світ;
продовжувати формувати уявлення про значення рослин у природі та цінність рослин для людей, про види рослин;
ознайомити учнів та їх батьків із правилами збалансованого харчування, що буде позитивно впливати на стан здоров’я усієї родини;сформувати в учнів знання про значення рослинної їжі як джерело мікроелементів та вітамінів; ;
викликати інтерес до теми, її дослідження;активізувати пізнавальну діяльність,стимулювати допитливість;
формувати навички самостійної роботи школярів з додатковою довідковою літературою, таблицями, опорними схемами;
підвищити якість засвоєння сприйнятого матеріалу;
вчити працювати в команді, залучити учнів до обговорення нової інформації;
формувати уміння самостійно виконувати практичну роботу, узагальнювати та робити висновки;
виховувати навички культури ті гігієни харчування; виховувати компетентних дітей, які вміють дбайливо ставитись до свого організму, прагнуть бути здоровою людиною, дотримуються правил здорового способу життя.
Обладнання: таблиці, зошит « Абетка харчування», мультимедійна презентація,«Значення рослин у житті людини»,мультфільм «Фотосинтез», картки для групової роботи,відео рецепти здоров’я та корисного харчування,вислови видатних людей, екран.
Хід уроку
“Людина була й завжди залишається дитям природи,
і те, що ріднить її з природою,
має використовуватися для її прилучення
до багатств духовної культури” В. Сухомлинський.
1.Хвилинка спостереженьза погодою та власними рослинами. Записати дослідження у таблицю зошита.
II. Актуалізація опорних знань ( Виклик)
- Найдавніша рослина на землі?(морські водорості)
- Найстарше дерево на планеті?( сосна - понад 4 тис. років)
- Чому зелені рослини потрібно мати вдома?
- Які рослини можна вирощувати вдома чи на городі?
- Яка з рослин найсмачніша?
- Яка з рослин є королевою краси?
- Чому рослини називають «Зелене диво планети»? ( 1 група)
- Чому без рослин не було б життя на Землі? ( 2 група)
- Як людина використовує рослини у житті? ( 3 група)
- Чому потрібно дбайливо ставитися до рослини ? (4 група)
Рослини - безцінний дар природи. Їх значення важко переоцінити. З давніх-давен історія людства пов'язана з ними. Рослини годують, одягають, зігрівають, лікують, рятують,надихають, піднімають настрій. У піснях, казках, прислів’ях, легендах оспівані їх магічні властивості . Завдяки рослинам триває життя на планеті.
- Що спільного та відмінного у рослин?
III. Усвідомлення змісту. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку
- Скласти слово з перших букв рослин.
|
|
|
|
|
|
|
|
бузок |
очерет |
Топінам-бур |
аґрус |
нагідки |
ірис |
конвалія |
акація |
Ботаніки - це вчені, які досліджують рослини та агрономи
(займаються вирощуванням культурних рослин).
|
Гіппократ (бл. 460 р. до н. е. - бл. 370 р. до н.е.) Давньогрецький лікар Гіппократ став першим ученим, який поставив медицину на наукову основу. Його справедливо називають "батьком медицини". |
|
Мічурін Іван Володимирович - розробив численні методи схрещування рослин. Він створив понад 300 сортів вишень, яблунь, груш та інших культур. |
|
Ілля Мечніков– біолог, зоолог, бактеріолог, імунолог, творець еволюційної ембріології, теорії імунітету і запалення |
|
Микола Феофанович Кащенко (1855–1935) Його називали чарівником.У результаті наполегливої праці український учений вивів цінні сорти яблуні, аґрусу, дині, кукурудзи. |
- Ми з вами систематично досліджуємо на шкільному подвір’ї сезонні зміни природи,їздимо до екоцентру, висаджуємо рослини, слідкуємо як вони розвиваються, доглядаємо за кімнатними рослинами.
|
- Як називаються рослини? - До яких груп рослин належить кожна з них (дерева, кущі чи трави)? - Які з цих рослин культурні, а які дикорослі? - Яке значення для життя людини має кожна рослина? - Яка з рослин вам сподобалася найбільше? Чому? - Як ми можемо допомогти цим рослинам? |
Впізнати рослину на малюнку. Яка рослина зайва? Чому?
|
|
|
|
|
- Калина, ліщина, липа,смородина,малина. (Липа - дерево, а не кущ)
Довідкове бюро: Липа - символ краси, привабливості, ніжності,миру та спокою)
- Волошка, подорожник,троянда, ромашка, материнка(Троянда - кущ, а не трав’яниста рослина)
Довідкове бюро: Троянда - королева квітів, урочистої краси. Цю чудову квітку вживають при втомі очей, захворюваннях серця.
- Сосна, ялівець, дуб, ялина, кедр, модрина? (Дуб - не хвойна рослина)
Довідкове бюро: Дуб - символ сонця,дерево життя, гордості, сили, здоров’я.
- Груша, сосна, яблуня, слива, черешня,осика ( Сосна - це хвойна рослина.)
Довідкове бюро: Хвоя сосни виділяє в повітря летючі фітонциди, що маютьсильну бактерицидну дію. Прогулянки в соснових лісах, борах і парках вельми корисні для здоров’я.
- Вправа « Мікрофон»
- Чому рослини називають «легенями» планети?
(Рослини називають «легенями» планети, адже вони поглинають шкідливий для людини вуглекислий газ і виробляють кисень. Усе це відбувається завдяки процесу фотосинтезу. Головний герой стрічки – Доктор Бінокль розкаже про цей важливий процес, використовуючи прості та зрозумілі приклади.)
- Мультфільм «Фотосинтез»
- За схемою розкажіть про дихання та живлення рослин
- Коли рослини виділяють кисень? А коли вбирають?
- Стратегії критичного мислення « Кластер»
- Як розмножуються рослини? |
|
||||
|
|
|
|
|
|
насінням |
цибулинами |
бульбами |
живцями |
вусами |
|
|
|
|
|
|
|
- Стратегія « Бортовий журнал»(Робота в парах)
Рослина |
До якої групи належить(дерево, кущ, трав’яниста рослина) |
Спосіб розмноження(насінням, живицями, вусами, бульбами, цибулинами, кореневищами) |
Пристосування до життя (Вологолюбна, тіньовитривала посухостійка, світлолюбна.) |
Тривалість життя (Багаторічна, однорічна, дворічна.) |
Як використовує людина у житті?
|
пшениця |
|
|
|
|
|
цукровий буряк |
|
|
|
|
|
ялина |
|
|
|
|
|
соняшник |
|
|
|
|
|
полуниця |
|
|
|
|
|
яблуня |
|
|
|
|
|
- Чому потрібно берегти ліси?
- Чому соснові ліси вважають цілющими?
- Рухавка « Вітання»
- Вітаю свої вушка (торкаються своїх вушок )
- Вітаю вушка сусідів (торкаються вушок сусіда по парті або в колі)
- Вітаю свої щічки (торкаються щічок )
- Вітаю щічки сусідів (торкаються щічок сусідів )
- Вітаю свій носик (торкаються носика)
- Вітаю носик сусіда (торкаються носика сусідів)
- Вітаю своє тіло (обводять тіло руками ).
- Вітаю тіло сусіда(обнімаються з другом)
IV. Обґрунтування навчання
1. «Мозкова атака»
- Як ти розумієш вислів«Єдина краса, що я знав – це здоров’я» Г. Гейне
2.«Хакатон»(марафон)на тему«Людина + рослина = здоров’я»
(Робота в групах)
Вчитель: Овочі та фрукти не лише дуже смачні, а ще й неймовірно корисні. Уявіть себе справжніми агрономами і розкажіть про ті рослини, які вас зацікавили.
Звіт дослідження(Діти заздалегідь поділилися на групи і опрацювали інформацію про користь споживання рослинної їжі)
1група « Травинка»
Із давніх-давен люди знали і використовували користі та цілющі властивості рослин. У наш час лікарські рослини широко використовуються у медицині: сушені трави, настоянки, таблетки і мікстури.
|
Корисні властивості трав’янистих рослин |
|
Петрушка зміцнює кровоносні судини і капіляри;нормалізує роботу травної системи, підвищує апетит;забезпечує кисневий обмін і працездатність головного мозку;поліпшує зір;зміцнює ясна. |
|
Шпинат збагачує організм поживними речовинами, виводить шлаки та токсини. Лише у моркві є більше каротину ніж у шпинаті, а завдяки великому вмісту заліза, шпинат допомагає гемоглобіну активніше живити клітини киснем; він покращує метаболізм і допомагає організму виробити більше енергії. |
|
Валеріана росте по всій Україні. Корені валеріани заспокоюють, при безсонні, болях у животі. |
|
Звіробій звичайнийпоширений по всій території України. У медицині використовують при кашлі, проносах, для укріплення ясен. |
|
Календула лікарська Рослина виявляє бактерицидну, протизапальну, ранозагоювальну та заспокійливу дію, прискорює обмінні процеси у печінці. |
|
Кропива Застосовують кропиву як тонізуючий засіб, для збудження апетиту. Тамує зубний біль. |
|
М'ята Листя м'яти входить до складу заспокійливого чаю. М'ятна вода для полоскання ротової порожнини. |
|
Ромашка лікарська Відвари використовують для полоскання рота, примочок, обмивання гнійних ран. |
2 група «Зернятко»
3 група « Яблунька»
|
Абрикос - «жерделя» ( золотий плід)Один з найбільш корисних фруктів. Містить фосфор, калій, залізо, вітаміни А, В1, В2, РР. Абрикос покращує роботу серцево-судинної системи, сприяє лікуванню від бронхітів і захворювань нирок, а також виводить з організму надлишки води. |
|
Найближчий родич абрикоса - персик - містить вітаміни А, В, С, бета-каротин. Добре підвищує імунітет і сприяє обміну речовин в організмі, очищає кров і укріплює нервову систему, ефективний з метою профілактики онкологічних захворювань. |
|
Черешня і вишнябагаті вітамінами С, В1, В2, В3, каротином, залізом, магнієм, калієм, фосфором, кальцієм, цинком, глюкозою, кумарином, зміцнює імунітет і кровоносні судини, знижує підвищений артеріальний тиск і згортання крові. Чим вишня темніше, тим корисніше. |
|
Сливаскладається з каротину, вітамінів В1, В2, Р, цукру, фруктози, глюкози, сахарози. Вона володіє очищаючим ефектом. Сприяє роботі серцево-судинної системи. |
|
Груші - містять вітаміни А, С, Е, групи В, фолієву кислоту, калій, кальцій, натрій, магній, фосфор, залізо, йод, цинк, фтор. Груша зміцнює стінки кровоносних судин. |
|
Яблука - король фруктів. Яблука покращують роботу мозку. Знімати шкірку з яблук не надто корисно. Справа в тому, що саме в ній міститься корисна для нашого організму клітковина. |
4група «Ягідка»
|
Ягоди - природне джерело енергії. Плоди швидко бадьорять, додають сил і піднімають настрій. Ягоди — для гостроти зоручорниця. |
|
Ягоди покращують травлення. Завдяки високому вмісту клітковини, ягоди нормалізують роботу травної системи і допомагають знизити рівень холестерину. Усього одна жменя ягід є приблизно чвертю добової норми клітковини. Ягоди — на сторожі вашої пам'яті . У темних ягодах містяться антоціани, які є відмінним стимулятором роботи мозку. Ягоди — для красивої шкіри, швидко позбавляють організм від шлаків і токсинів |
5 група «Гарбузик»«Ходить гарбуз по городу»
|
- Всім нам з дитинства говорять, що овочі корисні і пропонують їсти їх не пояснюючи, навіщо вони потрібні нашому організму. - А цікаво чим? |
Капуста - найкорисніша з овочів. Велика кількість клітковини, яка потрібна для обміну речовин. Має вітаміну С більше, ніж у мандаринах та лимонах. Найголовніше те, що капуста служить для профілактики вірусних захворювань
Броколі - як і білокачанна капуста містить вітамін С, а ще калій, кальцій, фолієву кислоту, антиоксиданти і клітковину. Вибирайте брокколі, якщо стежте не тільки за фігурою, але і за харчуванням взагалі. Цей овоч благотворно впливає на кишківник і навіть допомагає поліпшити колір обличчя.
Морква — дуже корисний овоч, чиє унікальне чудове властивість полягає в тому, що при температурній обробці він не тільки не втрачає, а навпаки, збільшує свої корисні властивості. Так, наприклад, відварна морква містить багато бета-каротину (вітаміну А) — головного вітаміну для здоров'я шкіри і гостроти зору.
Буряк — потужний антиоксидант, що сприяє зниженню рівня " поганого холестерину. Він багата магнієм, вітаміном С і фолієвою кислотою, містить багато заліза, магнію і цинку. Буряк контролює рівень цукру в крові, очищаючи її, і краще за інші продукти допомагає при анемії.
Баклажан на Сході називають "овочем довголіття". Шкірка цього овоча містить сильні антиоксиданти,які впливають на роботу мозку і покращують пам'ять.
КабачокУ м'якоті кабачка містить лютеїн, вітамін С, бета-каротин, які надають комплексний вплив на наш організм, захищаючи його від різних захворювань.
Часник - дуже корисний овоч, антибактеріальний і антивірусний засобі. Підтримка здоров'я, імунної системи організму.
Картопля - багата вітамінами С і В, містить корисний крохмаль, який представляє собою важливий для нашого організму пребіотик, стимулюючий зростання корисних бактерій. Містить калій і магній, що сприяють циркуляції крові.
6 група «Дослідники» Українські традиції харчування
|
Наші предки вживали в їжу багаті вітамінами і білками екологічно чисті продукти. У літній період в раціон харчування завжди входили вирощені і зібрані трави, які,потім, заготовляли і на зиму, збирали десятки видів рослин. Ранньою весною наші предки їли кропиву. Її ошпарювали, а потім поїдали м'яке листя, що містить повний набірвітамінів. |
У лісах збирали ягоди, дикі груші та яблука, коріння і велику кількість лікарських рослин, гриби, ягоди, горіхи.
Основними стравами наших предків були борошняні і круп'яні вироби з жита, пшениці, ячменю, вівса, проса. До столу завжди подавалися каші, кашами називали не тільки круп'яні вироби,а й взагалі всі страви з подрібнених продуктів.
У період Київської Русі найпопулярнішим блюдом була каша: пшенична, житня, гречана, пшоняна. Готували її по різному - вимочували, запарювали, варили, змішували різні крупи. Крім цього, каші варили з гарбузом, яблуками, а взимку додавали сушені сливи або сушені гриби.
|
За часів козацтва в Україні дуже популярним був куліш. Багатовіковий досвід наших предків залишив нам принципи здорового харчування. |
Лист від козаків
|
1.Їжа повинна бути максимально простою і натуральної. 2. Їсти потрібно те, що вирощене своїми руками і на своїй землі 3. Харчуватися потрібно відповідно до пори року. Улітку треба харчуватися в основному легкою, рослинною їжею. 4.Завжди прислухатися до свого організму. 5. Їсти потрібно тільки в спокійному настрої. |
Потрібно пам'ятати, що ідеальна їжа - це їжа рідного дому, що передається з покоління в покоління. Це і буде ідеальним харчуванням для здорової людини.
V. Рефлексія
1. «Мікрофон»
- Яку користь отримує людина від овочів та фруктів?
- Продовжте речення: Овочі та фрукти містять …( велику кількість вуглеводів, вітамінів, клітковини, води, неорганічних речовин).
|
|
|
|
вівсянка з фруктами |
сирна запіканка |
млинці з йогуртом та ягодами |
сирна запіканка зі сметаною та ягодами |
|
|
|
|
Омлет зі шпинатом |
бутерброд з помідорами, сиром та яйцем |
омлет з овочами |
омлет з фруктами та сиром |
|
|
|
Із переліку продуктів, що на столі, обери ті, з яких можна приготувати ланч - бокс.
Правила для створення збалансованого ланч - боксу:
- Спробуйте самостійно скласти меню ланч - боксу .(Робота в групах)
Прислів’я «Людина не живе, щоб їсти, а їсть, щоб жити»
- Як ви розумієте прислів’я?
Недоїдання та переїдання шкідливі. Тому потрібно з’їдати стільки їжі, скільки її необхідно для росту, зігрівання організму, роботи м’язів, енергії.
Творче завдання додому: Разом з батьками скласти свій рецепт здоров’я.
Наприклад:«Добре працювати й активно відпочивати»
Висновки
ДОДАТОК
1