Презентація підготовлена до уроку з предмету "Вступ до історії України та громадянська освіта" 5 клас. В презентації представлен матеріал про виникнення первісних спільнот, як виникло суспільство, поняття, що таке "Держава".
Мета:дізнатися, що таке суспільство, які його функції; визначати роль груп у суспільстві та житті людини; вчитися визначати можливий вплив тих чи інших подій на життя суспільства загалом, його окремих груп або представників.
Номер слайду 3
Очікувані результати:учень може дати визначення поняття суспільство, назвати його функції; може визначити роль груп у суспільстві та житті людини; визначає зв’язок між поглядами та потребами людей і їхньою належністю до відповідної групи суспільства; розуміє взаємозалежність природи, суспільства та його історії, зв’язок природних потреб людей із подіями їхнього життя, станом суспільства в минулому й сьогоденні.
Номер слайду 4
План: Первісні спільноти. Що таке суспільство?Держава.
Номер слайду 5
Становлення людини відбувалося у взаємодії з природою, адже існувало безліч природних небезпек, які потрібно було долати. Виживання людини залежало від уміння об’єднатися та налагодити життя в гурті. Перші об’єднання називають первісним людським стадом. Первісні спільноти.
Номер слайду 6
Згодом та розвитком знань і вмінь людей, набуття ними досвіду, формувалися нові спільноти – родові громади. Це були групи з 25-30 родичів, які проживали разом і спільно розпоряджалися здобиччю та майном. Керували общинами досвідчені члени роду – старійшини. З часом вдосконалювалося знаряддя праці, люди навчилися обробляти землю, а приручивши тварин – займатися скотарством. Життя людей змінювалося: складнішими ставали відносини всередині громади, деякі сім’ї почали жити й господарювати окремо. Так виникли територіальні( сусідські ) громади.
Номер слайду 7
Хоча людей і поєднувало життя в громаді, з часом між ними виникала майнова нерівність. Люди почали ворогувати за землі, пасовиська, корисні копалини. Задля захисту своїх володінь громади поступово гуртувалися в племена, а ті в своєю чергою за спільністю мови, території та способу життя об’єднувалися в племінні союзи.
Номер слайду 8
Плем’я мало свій центр – укріплене поселення, де проводили збори, на яких вирішували важливі питання життя племені, жили старійшини та вождь, наділені владою. Згодом такі центри ставали укріпленими поселеннями – городищами, а ті з часом перетворилися на міста.
Номер слайду 9
Подальше зміцнення племінних союзів призвело до появи держави. Рівень розвитку людського суспільства, за якого постають міста, винаходять писемність, з’являється держава, в історії називають цивілізацією. Цивілізація - це - цепевний етап розвитку людства та його культури. Для неїпотрібні певні умови - місто, письмо, форми державного устрою.
Номер слайду 10
Слово «суспільство» означає «спільнота людей». Ми живемо серед людей, тобто в суспільстві. Це виявляється у взаєминах з іншими людьми. З одними людьми ми пов’язані родиною,з іншими - спільними справами ( наприклад, навчанням у школі, заняттям спортом, спільними інтересами). З багатьма людьми ми пов’язані місцем проживання (місто чи село, певний регіон), належністю до одного народу. Що таке суспільство?
Номер слайду 11
Водночас кожна людина належить і до більших спільнот, об’єднаних за певною ознакою – приміром, за віком, місцем проживання, професією тощо. Такі групи називають великими групами. Люди які знайомі один з одним, безпосередньо спілкуються, називають малими групами. Особливості життя соціальних груп у різні історичні періоди досліджують історики.
Номер слайду 12
На певному етапі розвитку людського суспільства виникає держава як спосіб організації суспільного життя. Держава – форма організації суспільства на певній території, визначеній кордонами, має сформовану владу і керується одним правом ( тобто обов’язковими для всіх правилами поведінки). Держави не були однаковими впродовж історії. Держави, найвища влада в яких належить верховному правителю – королю, князеві, хану, цареві, називають монархіями. Володар – монарх отримує і передає владу у спадок. По-іншому облаштовані держави, які називають республіками – у них народ обирає найповажніших осіб на певний час. Держава.