4 грудня о 18:00Вебінар: Новий курс мистецтва в школі: теорія і практика

Людська гідність і права людини. Презентація до уроку

Про матеріал
Розробка уроку за розділом ІІ "Права і свободи людини".У презентації є аналіз ситуативних задач, евристичні бесіди, відео тощо. Урок відповідає програмі з громадянської освіти та розроблено за підручником О.О.Гісема, О.О.Мартинюка, а також використано матеріал з 3Д демократії, методичний посібник, видавництво "Панорама", Львів.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

УРОК 9 Тема уроку: Людська гідність і права людини.

Номер слайду 2

Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть: пояснювати поняття: людська гідність, рівність, рівноправність, дискримінація, цінності прав людини. наводити приклади зв'язку людської гідності і правами людини ; висловлювати власну думку щодо загальнолюдських цінностей, які відображені у правах людини.

Номер слайду 3

Розв'язання ситуативних задач Клас об’єднується у 5 груп. · Опрацювати ситуативну задачу і дати відповідь на запитання: «Що в нижченаведеному випадку дозволило дотриматись прав людини?». 1. Учні отримали право виправити оцінку за твір. 2. У газеті було опубліковано вибачення за наведену недостовірну інформацію. 3. Працівник міліції отримав догану за грубе поводження з правопорушником. 4. Міська влада надала дозвіл на проведення першотравневих демонстрацій комуністам, соціалістам та представникам народного Руху. 5. Адміністрація школи дозволила проведення новорічної дискотеки.

Номер слайду 4

Аналіз ситуативних задач 1. Чи можуть учні безкінечно переписувати твір? 2. Чому газета мала перепросити, адже існує свобода слова? 3. Чому працівник міліції отримав догану, адже він діяв щодо правопорушника? 4. Як повинні поводитись учасники першотравневої демонстрації та учні на дискотеці?

Номер слайду 5

Основні умови дотримання прав людини: рівність всіх перед законом, повага до честі та гідності, визнання рівності всіх людей в їхніх правах, взаємозв’язок прав та обов’язків.

Номер слайду 6

Евристична бесіда 1. Як визначити такі моральні якості, як чесність, порядність, гідність, совість, моральність? 2. Що таке людська гідність?

Номер слайду 7

Бесіда. Які почуття викликають у вас наведені нижче рядки? Що підкреслює поет уживаючи прикметник «гідний»? Народе мій, яких пісень ти гідний, якої слави гідний на землі! (Микола Гірник, український поет і перекладач)

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Людська гідність — це цінність, яка визначає самодостатність людини, можливість реалізовувати власний потенціал. Гідність – внутрішня переконаність людини у власній цінності, почуття самоповаги та поваги до інших людей. (див. стор.22 підручника) РОБОТА З ПОНЯТТЯМИ:

Номер слайду 11

Гідність — це переконаність у тому, що ми можемо організувати життя так, як це відповідає нашому внутрішньому світові: не коритися авторитарному режиму, скинути його; скинути передусім з себе, зі своєї душі. Мирослав Маринович, правозахисник, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи Гідність— це мій скарб. Це той мій внутрішній скарб, який я маю у собі як невід’ємну частину мене, прописану на рівні ДНК, яка належить мені по праву народження і яку не можливо в мене відібрати. Це моя спадковість, моє спадкоємство, моє достоїнство, мій капітал, мої надбання, мій ресурс, мій потенціал. Олена Вострова, психолог, лінгвіст, художниця

Номер слайду 12

Їй [гідності] не можна дати визначення, але її можна відчувати. Її має кожна людина. Це — своєрідний лакмусовий папірець, що може подавати знак про можливі порушення прав людини. Коли ми відчуваємо приниження чи біль — страждає людська гідність. Якщо причиною страждання, болю є дії держави — це ситуація порушення прав людини. Сергій Буров, правозахисник Людська гідність пов’язана із самою сутністю людяності, випливає зі самого факту, що хтось є людиною; його має і немовля, яке ще нічого ні доброго, ні поганого в житті не зробило, і найбільший злочинець. Людську гідність потрібно відрізняти від особистої гідності, яке є поняттям, близьким до честі — таку гідність треба «заробити», вона росте, коли ми поводимося благородно і порядно, можна її втратити, якщо чинимо підло. Для прав людини важливим є перше поняття — людська гідність. Марек Новицький, Голова Гельсінського фонду з прав людини у 1990–2003, Варшава, Польща

Номер слайду 13

Бесіда. - Чим наведені судження про людську гідність подібні між собою? -Чим людська гідність відрізняється від особистої? - Яким чином людська гідність стосується прав людини? Презентуйте свої думки перед класом.

Номер слайду 14

Загальна декларація прав людини, Генеральна асамблея оон 10 грудня 1948 року (витяг) Преамбула. Беручи до уваги, що визнання гідності, властивої всім членам людської сім’ї, і рівних та невід’ємних їхніх прав є основою свободи, справедливості та загального миру; беручи до уваги, що зневажання та нехтування правами людини призвели до варварських актів, які обурюють совість людства, і що створення такого світу, у якому люди матимуть свободу слова й переконань і будуть вільні від страху і нужди, проголошено як високе прагнення людей; беручи до уваги, що загальне розуміння характеру цих прав та свобод має величезне значення для повного виконання цього зобов’язання… Стаття 1. Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах. Вони наділені розумом і совістю і повинні діяти стосовно один одного в дусі братерства. • Як ви гадаєте, чому, відповідно до Преамбули Декларації, саме гідність є основою свободи, справедливості та загального миру? • Чому Декларація підкреслює значення загального розуміння прав і свобод країнами, що до неї приєдналися?

Номер слайду 15

Бесіда. Опрацювати статті Конвенції про права дитини, Конституції України та Закону України про охорону дитинства та дати відповіді на запитання. 1. Чим схожі записані права та в чому різняться? 2. Чи порушували ваші права, передбачені статтями Законів? 3. Що б відбулося з людиною, якби її права не були захищені?

Номер слайду 16

Буквою закону: Стаття 16 Конвенції про права дитини Кожна дитина має право на гідне ставлення до своєї особи. Стаття 10 Закону України про охорону дитинства Кожній дитині гарантовано право на свободу, особисту недоторканність, захист гідності. Стаття 3 Конституції України Визнання людини, її життя і здоров’я, честі й гідності, недоторканності й безпеки в Україні є найвищою соціальною цінністю. Стаття 21 Конституції України Усі люди є вільними і рівними у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними і непорушними.

Номер слайду 17

Подумайте, чи однаково люди, зображені на них, сприймають ситуації. Що, на вашу думку, відчувають зображені персонажі? Чим їхні відчуття відрізняються?

Номер слайду 18

Аналізуємо ситуацію. Ознайомтеся із запропонованими ситуаціями. Визначте, чи забезпечується у наведених ситуаціях принцип рівності. Поясніть свою думку. Ситуація 1. Етнічна більшість громади міста вирішила, що ті, хто належить до меншини Х, зобов’язані жити в окремому районі населеного пункту. Ситуація 2. Чоловікові відмовили у видачі водійських прав на підставі того, що він має поганий зір. Ситуація 3 В оголошенні про працевлаштування в державну установу, що здійснює охорону правопорядку, сказано, що пріоритет надаватиметься чоловікам у віці до 25 років.

Номер слайду 19

Гуманізм- це система ідей і поглядів на людину як на найбільшу соціальну цінність, створення умов для її повноцінного життя і фізичного та духовного розвитку. Гуманізм - це світогляд, в основі якого повага та любов до людини.

Номер слайду 20

Топ-10 ознак, за якими найчастіше дискримінують людей в України. Вік 37,4 Інвалідність 37,7 Майновий стан 24,4 Сексуальна орієнтація 21 Стать 20,4 Стан здоров'я 20,3 Політичні погляди 19,9 Національність Релігійні погляди Статус вимушених переселенців 14,8 12,2 11,8

Номер слайду 21

Як ви розумієте ці зображення?Чи може бути гідність однієї людини менша або більша за гідність іншої ? Ліворуч: люди, оцінені за їхніми вміннями. Праворуч:люди, оцінені за їхньою гідністю.

Номер слайду 22

Питання для обговорення. Подумайте, чи стикались ви у своєму житті з випадками дискримінації. Якщо так, то що саме було її причиною?

Номер слайду 23

Організуйте фото-флешмоб зі слоганами «Я — людина і маю почуття людської гідності», «Ми з тобою особливі», «Я поважаю вашу гідність», «Я проти дискримінації» та іншими складеними після вивчення теми слоганами. Інструкція для проведення флешмобу Крок 1. Підготуйте слогани-фрази на аркушах А4. Крок 2. Зробіть своє фото з однією чи декількома фразами на роздрукованих аркушах А4 або написаними від руки. Крок 3. Розмістіть це фото на своїй сторінці у соціальних мережах із поясненням мети флешмобу та проханням підтримати вашу активну позицію.

Номер слайду 24

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Опрацювати стор. 22 – 23 підручника. Письмово: завдання 9 стор.23 Напишіть есе на тему «Для чого людині совість?»

ppt
Додано
10 листопада 2019
Переглядів
3867
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку