Тема. М.Гоголь. «Ніч перед Різдвом». Народні традиції і звичаї у творі.
Мета. Підготувати учнів до сприйняття і розуміння змісту повісті «Ніч перед Різдвом», поглибити знання про жанрові особливості та ідейне спрямування твору,розкрити роль традицій і звичаїв українського народу ,сенс назви твору, показати майстерність автора у зображенні українських мотивів і національного колориту повісті;розвивати дослідницькі вміння,логічне мислення;виховувати любов до рідної землі, ії славного минулого.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання:портрет М.В.Гоголя,тексти повісті «Ніч перед Різдвом»,ілюстрації до повісті.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Словникова робота
Повість-це епічний прозовий твір,у якому зображену низку подій із життя головного героя ,а також детально змальовано пов`язаних з ним другорядних персонажів
Скринька запитань
(Учні відповідають на запитання, які дістають зі скриньки )
- Як святкують Різдво у вашій родині?
- Скільки страв повинно бути на столі у Святвечір?
- Коли починають колядувати?
- Що означає «коляда»"?
- Які колядки виконують у вашому селищі?
- Чому колядники ходять із зіркою?
ІІІ Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
Виразне читання окремих фрагментів повісті.
2.Бесіда за прочитаним
- Як починається повість? Зачитайте.
- Як описане небо на початку повісті?
- Як змінюється стан природи протягом різдвяної ночі?
- Яке символічне значення зміни погоди потягом різдвяної ночі?
- Назвіть різдвяні символи, присутні у творі. (Колядки, зірка, пісні…)
- Які з описаних Гоголем звичаїв збереглися до наших днів? Чи знаєте ви колядки?
3.Прийом « Мозкова атака» Аналіз твору.
- Визначте жанр твору (казково – фантастична повість)
- Коли відбувається дія твору?(У ніч перед Різдвом і наступного дня)
- Де відбувається дія?(село Диканька Полтавської губернії)
- Який настрій твору? (веселий ,різдвяний)
- Як святкують Різдво в Диканьці? Які різдвяні звичаї описані автором?
(Учні зачитують з тексту)
- Які різдвяні дива відбуваються в Диканьці? Що завадило колядувати хлопцям та дівчатам?(Поява нечистої сили:чорт украв місяць ,здійняв хуртовину,відьма збирала зорі)
- Ким була відьма і що про неї говорили у Диканьці?(Відьмою була мати коваля Вакули - тітка Солоха. У Диканьці про неї ходили недобрі плітки)
-А яким зображує автор чорта? Знайдіть уривки з тексту.
4.Творче завдання : усне словесне малювання.
Розгляньте ілюстрації.
- Чи відповідають гоголівським героям зображені на ілюстрації відьма і чорт?
- Як вони зображені? Опишіть їх.
- Чи викликають вони у вас страх?
- Чим вони схожі на людей?
5.Проблемне запитання
- Кого чорт боявся найбільше і чому?
- Для чого чорту захотілося викрасти місяць?
(Учні відповідають на запитання, аргументуючи свою відповідь)
6. Коментар учителя
Отже,Гоголь використав поширену в Україні фольклорну легенду про благочестивого маляра і поєднав її із сюжетами про популярного героя слов`янської міфології-коваля ,якому народ приписував зв `язок з нечестивими. У сюжеті повісті М.В.Гоголя «Ніч перед Різдвом виявилися традиції українського вертепу - народного театру. Діють традиційні персонажі українського вертепу –баба(Солоха.Ткачиха,Переперчиха),дяк.голова,козак.коваль.красуня(Оксана), цариця,кум)
V. Рефлексія
1). «Коло думок»
Чому твір має назву «Ніч перед Різдвом?»
(Кожен з учнів пропонує свою думку,щодо назви твору)
2). Продовжте речення:
1.Минув останній день перед….
2.З димаря однієї хати разом з димом вилетіла…
3.Відьма назбирала повний рукав…
4.На одній зі своїх картин,яка була намальована на церковній стіні ,коваль зобразив..
VІІ. Домашнє завдання:
1Дочитати повість.
2 Визначити основну думку твору.