М. В. Гоголь "Ніч перед Різдвом"

Про матеріал
Презентація. Вивчення нового матеріалу в 6 класі за темою «Микола Васильович Гоголь (1809-1852). Гоголь і Україна. «Ніч перед Різдвом». Вакула та Оксана. Народні традиції та звичаї у творі».
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Номер слайду 3

Номер слайду 4

М. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Гоголь і Україна. Народні традиції і звичаї в творі. )

Номер слайду 5

Перед Гоголем повинно благоговіти, як перед людиною, обдарованою найглибшим розумом і найбільшою любов'ю до людей … Гоголь – істинний знавець серця людського … Т. Шевченко

Номер слайду 6

Гоголь оволодів моєю душею. Його “Ніч перед Різдвом” немов зачарувала мене. О. Довженко

Номер слайду 7

Тема.«Микола Васильович Гоголь(1809-1852). Гоголь і Україна.«Ніч перед Різдвом». Вакула та Оксана. Народні традиції та звичаї у творі»

Номер слайду 8

Багато місць на Україні пов’язано з перебуванням відомого письменника. Вони – наша національна святиня, кожен дотик до них допомагає розумінню особи Гоголя, наближає нас до його творчості. Усе життя Гоголя можна назвати дорогою. Як свідчать спогади сучасників, лише в дорозі він захоплювався, відчував натхнення і приплив нових сил. Дороги вели Гоголя до Москви і Петербурга, Рима і Парижа, Гамбурга та Єрусалима. Однак усі шляхи починалися з його рідного дому, з України, сюди завжди повертався думкою і душею. Навіть прихід у світ майбутнього письменника пов’язаний із дорогою. Є легенда, за якою Микола Гоголь народився прямо у степу на повозі, яка застряла в березневих коліях. 1 квітня (20 березня застарим стилем) – день народження Гоголя. Мабуть, у цьому є сенс, бо, майже не все життя письменник провів у дорозі. У нього ніколи не булосвоєї сім’ї, тому Гоголь був дуже відданий своїм батькам і сестрам.

Номер слайду 9

З особливою любов’ю були оспівані письменником Великі Сорочинці, Диканька, Миргород, Василівка-Яновщина... Згадуючи про них, ми мимоволі звертаємося до творчості М. В. Гоголя.

Номер слайду 10

.. У небагатий маєток батька – село Василівку-Яновщину (нині Гоголеве), де минуло дитинство майбутнього письменника, привезли маленького Миколу з Великих Сорочинців через кілька тижнів після народження. Потім він приїздив сюди на канікули, відвідував рідні місця, коли був уже визначним письменником. З Василівкою пов’язані перші світосприймання Гоголя, – тут він вперше почув казки, перекази, чудові українські пісні, усе те, що хвилювало і назавжди припало йому до серця. Останні роки свого життя М. Гоголь важко хворів. Деякий час він жив у Німеччині, Італії, лікувався там. Але його зболіла душа прагнула додому, на Полтавщину.1851 року Гоголь востаннє приїхав у Василівку. Цей приїзд став прощанням із рідною батьківщиною, яка давала йому силу і наснагу. 21 лютого М. Гоголь помер. Поїздки М. Гоголя в Україну, в рідну Василівку, зігрівали і заспокоювали його душу. У рідній Василівці письменник із захопленням слухав розповіді про славних козаків, цікаві історії української минувшини.

Номер слайду 11

Словникова робота. Повість – це середній за обсягом епічний твір, у якому зображено низку подій із життя головного героя, а також детально змальовано пов'язаних з ним другорядних персонажів.

Номер слайду 12

Фантастика – (з грецької «здатність уявляти») – вид художньої творчості в якому описуються вигадані, чарівні, незвичайні події і явища.

Номер слайду 13

„Ніч перед Різдвом”У вересні 1831 року в Петербурзі вийшла з друку перша частина, а у березні 1832 року – друга частина збірки „Вечори на хуторі біля Диканьки”. Саме вона поставила Гоголя в один ряд з першокласними письменниками. У збірку ввійшли дві передмови та вісім повістей („Сорочинский ярмарок”, „Вечір проти Івана Купала”, „Майська ніч або Утоплена”, „Втрачена грамота”, „Ніч перед Різдвом”, „Страшна помста”, „Іван Федоруович Шпонька та його тітонька”, „Зачароване місце”). Повісті різні за тематикою, але розташовані в певній послідовності, їх об’єднує внутрішня єдність,загальний задум. Ця єдність посилена образом оповідача - пасічника Рудого Панька, без його передмови руйнується цілісність і єдність книги.

Номер слайду 14

Вакула – (Коваль, здоровань і хлопець хоч куди козак, що осоружніший був чортові, ніж панотця Кіндрата проповідь. На дозвіллі коваль малярував, і вславлено його за найкращого маляра на всю околицю. Ще як жив покійний сотник Л...ко, то навіть він навмисне закликав його до Полтави фарбувати дерев'яного паркана коло свого дому. Коваль порозмальовував і всі миски, з яких диканські козаки сьорбали борщ.)

Номер слайду 15

Оксана –Оксана — найвродливіша дівчина, примхлива, манірна, кокетлива, грайлива, погордлива, самовдоволена і тим не менш приваблива, бо, як підкреслює автор, їй пасують навіть її недоліки, які надалі «виліковує» всепереможна сила справжнього кохання. Батько, козак Чуб, був заможним, отже і його донька ні в чому не мала нестачі. Оксана звикла, що батько виконує всі її забаганки.)

Номер слайду 16

Чорт- Спереду достоту німець: вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п’ятачком; ніжки були такі тоненькі, що коли б такі мав яреськівський голова, то він поламав би їх за першим козачком. А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди; хіба тільки на цапиній бороді під мордою, по невеличких ріжках, які стирчали на голові, та що увесь був не більший од сажотруса, можна було догадатися, що то не німець і не губернський стряпчий, а просто чорт, якому останню ніч залишилося вештатись по білому світу та під’юджувати на гріхи добрих людей. Завтра ж, тільки-но вдарять перші дзвони до утрені, побідить він, не оглядаючись,підібгавши хвоста, до свого барлога.)

Номер слайду 17

Солоха – (Солоха – відьма, жінка років 40, мати Вакули, але вона літає на мітлі, про неї ходять різні чутки) "Вона мала від народження не більше сорока літ. Була ні гарна, ні погана із себе. Але ж уміла зваблювати найбільш поважних козаків. Вона кланялася всім, а кожен думав, що йому одному

Номер слайду 18

Чуб – Був удівець; вісім скирт хліба завжди стояли перед його хатою. Дві пари добрих волів раз у раз висовували свої голови з плетеної повітки на вулицю й мукали, коли бачили куму-корову чи дядька, товстого бугая..."

Номер слайду 19

Пацюк - посередник між нечистою силою і людьми. Він,за уявленням селян, «немного сродни черту», але свою магію спрямовує на задоволення власних потреб, лікування людей. Був колись запорожцем, проте його чи вигнали, чи сам утік, цього ніхто не знає. Але жив як справжній запорожець – нічого не робив, лише спав і їв.

Номер слайду 20

Чорт украв з неба і заховав у кишеню. Селище, де відбуваються події твору. Ходив просити допомоги у Пузатого Пацюка. Ходили на прийом до цариці. Жінка, до якої часто навідувалися голова, дяк, козак Чуб. Вона віддала закоханому парубкові свої черевички. Пузатий Пацюк ловив їх зубами. Ремесло Вакули. Лежало в мішках у хаті Вакули. Дівчина, що забажала черевички, які носить цариця.Євангелист, якого намалював у церкві коваль. Жінка, яка вміє літати на мітлі.1м         2 и        3  к       4   о        5  л         6 а    7г         8 о        9  г          10о          11л       12   ь    

Номер слайду 21

Літературна вікторина1. Професія Вакули2. Пісні, які співали напередодні Різдва3. Куди Солоха ховала своїх гостей4. Назва села, в якому відбувалися основні події 5. Що Вакула пообіцяв дістати Оксані у самої цариці? 6. Ім’я батька Оксани

Номер слайду 22

Різдво здавна святкувалося на Україні. Сорокаденний піст закінчувався у Святвечір, тобто можна було їсти з появою першої зірки - різдвяної. Їли кутю - зерна злаків, замочені у воді, з медом. Зазвичай під Різдво розпочинались сильні морози, але це не заважало народу, особливо молоді, веселитися. Святкова процесія йшла з паперової зіркою і вертепом – яскраво розфарбованим скринькою в два яруси. У ньому за допомогою дерев'яних фігурок розігрували сценки, що відносяться до Різдва Христового. Колядування починали діти, хлопці і дівчата. Вони співали під вікнами хат колядки та отримували за це різне частування. Згідно з Біблією, Різдво знаменує появу на світ Ісуса Христа. У народі Святвечір вважався магічним часом. Так і ночі перед Різдвом приписують здатність наділяти предмети чарівною силою, але разом з тим в цю ніч злі сили - чорт, відьма - ведуть себе найбільш активно, сміливо, намагаються зігнати зло на добрих людях. Починається свято 6 січня Святвечором, родина до нього готується цілий тиждень. Вечеря складається з 12 страв, бо з Христом ходили 12 апостолів. На столі неодмінно мала бути кутя, а також риба, борщ, вареники, всілякі пироги. Першими оповісниками народження Христа були діти. Вони вдосвіта йшли до односельців віншувати, тобто вітати родичів та сусідів із святом Різдва. Колядки - веселі пісні, жарти, в яких було побажання благополуччя, достатку, щастя. Люди вірили, що якщо в цей вечір загадати бажання, воно неодмінно збудеться.

Номер слайду 23

ДЗА. Підготувати детальний переказ 1 фантастичного епізоду повісті Гоголя. - виразне читання або інсценізація найцікавішого гумористичного епізоду. Б. Кросворд або вікторина по тексту повісті.

zip
Додано
18 листопада
Переглядів
1
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку