Після уроку ми зможемо: Дати визначення поняттю "кохання" в контексті повісті. Характеризувати образи Оксани та Вакули, пояснюючи їхні вчинки. Аналізувати еволюцію почуттів між героями. Визначати роль фантастичних елементів у розкритті теми кохання. Висловлювати власне ставлення до зображених подій та героїв.
…Вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п’ятачком; ніжки були такі тоненькі... А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди.…Свіже, жваве, по-дитячому юне личко, з блискучими чорними очима та невимовно привабливою усмішкою, що пропікала душу…Ні, немає вже снаги перемогти себе! Час покласти край усьому, пропадай душа, піду втоплюся в ополонці, та й поминай, як звали!» Вона була ні гарна ні погана з себе. Важко й бути гарною в такі роки. Однак вона вміла так причаровувати до себе найстатечніших козаків…Тому не потрібно далеко ходити, у кого чорт за плечами. Актуалізація опорних знань. Встановити відповідність:
…Вузенька мордочка, яка безнастанно вертілася на всі боки та нюхала все, що тільки траплялося, закінчувалась, як і в наших свиней, кругленьким п’ятачком; ніжки були такі тоненькі... А зате ззаду був він точнісінько губернський стряпчий в мундирі, бо в нього теліпався хвіст, такий гострий та довгий, як теперішні мундирні фалди.…Свіже, жваве, по-дитячому юне личко, з блискучими чорними очима та невимовно привабливою усмішкою, що пропікала душу…Ні, немає вже снаги перемогти себе! Час покласти край усьому, пропадай душа, піду втоплюся в ополонці, та й поминай, як звали!» Вона була ні гарна ні погана з себе. Важко й бути гарною в такі роки. Однак вона вміла так причаровувати до себе найстатечніших козаків…Тому не потрібно далеко ходити, у кого чорт за плечами. Актуалізація опорних знань. Встановити відповідність:
Сьогодні ми продовжимо наше знайомство з сюжетом твору, визначимо основні композиційні елементи, розкриємо основну тему твору – кохання, охарактеризуємо головних героїв повісті. Готуючись до уроку, ви стали дослідниками змісту повісті, мови твору і його головних персонажів – Вакули і Оксани.
Зав’язка Колядування. Вакула Оксана. Пригнічений, не веселий, не може Веселиться з дівчатами тапересилити своє почуття, ходить хлопцями, не помічаєза Оксаною, милується нею, страждань Вакули, насмі - обіцяє дістати їй черевички, хаючись, обіцяє при всіхяк у цариці. вийти за нього заміж, якщо подарує їй черевички як у цариці.
Вакула Оксана. У відчаї іде за порадою до Цілу ніч колядувала,чаклуна Пацюка, вступає веселилася, жартувала у зв'язок з чортом, перехитривши з хлопцями, згадала проякого змушує летіти до Вакулу, була збентежена Петербурга. Разом з козаками плітками про його смерть.іде до цариці, яка дарує йому Не може заснути, думаючи,черевички. що була до нього жорстока. Розвиток діїРіздвяна ніч.
А зараз давайте ближче познайомимося з героями. Що Оксана і Вакула могли би розповісти про себе?Мене звуть Оксана, я донька козака Чуба. Скоро мені виповниться сімнадцять років . Батько накупив мені багато гарного одягу, щоб одружився зі мною найкращий молодець у світі. Про мене говорять, що я дуже гарна, хлопці юрбами бігають за мною, а особливо коваль Вакула. Ходить за мною , гарні слова говорить , обіцяв зробити скриньку , якої ні в кого немає. Та він грубий і димом від нього пахне, а люди ще говорять , що мати його відьма. Та , що мені Вакула, скоро прийдуть дівчата, підемо колядувати , от буде весело!
Я коваль Вакула, мене знають і в Диканьці, і поза її межами. Люблю кувати гарні речі з заліза, ось Оксані з найкращого заліза скриньку викував, дві ночі з кузні не виходив. А ще люблю малювати . В селі мене гарним живописцем вважають, розписав стіни церкви , розфарбував деревʹ яний посуд , з якого їдять усі козаки в Диканьці. Все добре, якби не Оксана. Люблю її всім серцем, а вона грається моїм почуттям, як іграшкою . А вона ж мені найдорожча в світі.
Ми зрозуміли, що Оксана гарна, але горда, пихата дівчина , яка кокетує з хлопцями, нікого не любить, зневажливо ставиться до Вакули. Вакула – розумний, працьовитий, розуміється на мистецтві, цінує красу, сильний , практичний, його поважають в селі.. Він дуже любить Оксану і страждає через нерозділене кохання. Що ж, ми тільки що довели, що напередодні Різдвяного свята герої не відчувають себе щасливими – Оксана нікого не любить , а Вакула любить, та не відчуває взаємності і тому страждає . Але ми з вами вже впевнились , що Різдво – чудове і радісне свято, яке робить людей щасливими і добрими , а , іноді, в чарівну Різдвяну ніч відбуваються справжні чудеса …Згадайте «Різдвяну пісню в прозі» Діккенса і її головного героя – Скруджа. Різдвяна ніч у Гоголя теж незвичайна – вона своєю чудодійною силою вплинула на наших героїв і змінила і їхні стосунки, і їх самих . Давайте прослідкуємо , як це відбулося .
Любов – це глибоке почуття і щоб зрозуміти , як воно виникає , треба заглянути в саму душу закоханої людини. Зараз дослідники тексту твору спробують довести, що М. В. Гоголь – тонкий психолог , якому вдалося проникнути у внутрішній світ своїх героїв. Для цього письменник використовує мовні засоби та внутрішні монологи , в яких герої самі говорять про свої почуття.
Чари Різдвяної ночі. Оксана .«Оксана … була цілком задоволена , рада, щебетала і реготала, не вгаваючи…»; «Стоїть, як цариця…» Спочатку – весела,рада , цілком задоволена.«Будьте всі за свідків:якщо Вакула принесе ті самі черевички, що носить цариця, вийду за нього заміж…» Зневажливо глузує з Вакули, отримує від цього задоволення , легковажна, примхлива.«Довго стояла Оксана, роздумуючи про чудні ковалеві слова. Уже в душі її щось казало , що вона занадто жорстоко повелася з ним. Що, коли він справді наважиться на що- небудь страшне? Чого доброго! Може, він з горя намислить закохатися в іншу і з досади стане називати її першою красунею на селі. Та ні, він мене любить. Я така гарна!Він мене нізащо не поміняє: він пустує, прикидається. НЕ мине й хвилин десять, як він, мабуть, прийде глянути на мене . Я й справді сувора. Треба буде йому дати , ніби знехотя, поцілувати себе. Ото він зрадіє! І пустотлива красуня вже жартувала зі своїми подругами.» Оксана задумалась , що жорстоко повелася з Вакулою, злякалася, що він її розлюбить , вирішила бути з ним лагіднішою, але ще продовжує легковажно веселитись
Оксана збентежилась, коли до неї дійшли такі вісті. Вона мало вірила очам Переперчихи та бабським теревеням, вона знала, коваль надто побожний, щоб зважитись занапастити свою душу. Та що , коли він і справді пішов з наміром ніколи не вернутись у село? А навряд чи в іншому місці знайдеться такий молодець, як коваль. Він же так кохав її! Він довше за всіх зносив її вередування! Красуня цілу ніч під своїм укривалом поверталася з правого боку на лівий , з лівого на правий, - і не могла заснути… Вона майже вголос картала себе. І вся горіла; і на ранок закохалася по самі вуха в коваля.»Оксана збентежена зникненням коваля , не може заснути , думає про нього , картає і дорікає себе, розуміє, що любить Вакулу.« Одна тільки Оксана стояла ніби сама не своя…І молилася і не молилася. На серці в неї зібралося стільки всяких почуттів, одне від одного болючіших, одне від одного сумніших, що обличчя її вияв лляло тільки велике збентеження ; сльози бриніли на очах. Дівчата не могли збагнути причини цього й не підозрювали, що винен був коваль»Відчуває сум , біль , тривогу , плаче . страждає , любить коваля. « Ні,ні!Мені нетреба черевичків. Я й без черевичків …»Відчуває радість, відповідає Вакулі взаємним щирим почуттям.
Вакула «Смійся!Смійся! Я й сам сміюся з себе ! Думаю і не можу надумати , куди подівся мій розум.» Страждає від глузувань Оксани, втрачає розум через кохання« Ні,не можу, не сила більше . Ні, немає вже снаги перемогти себе. Час покласти край усьому, пропадай душа.»Почуття сильніші розуму, відчай, душевні муки, бажання покінчити з усим. «Піду , втоплюся в ополонці …» Думки про самогубство.«Стривай, голубчику! …знатимеш ти в мене, як підбивати на гріх добрих людей і чесних християн … Тепер я знаю , що робити. Вези мене зараз – таки на собі? Чуєш ? Та лети, як птиця!»Шукає виходу , переборює страх перед чортом, залишається вірним християнином, проявляє кмітливість і хитрість, в боротьбі за кохання не відмовляється від послуг нечистої сили.« Що коли б і моя жінка взулася в такі черевички?»Проявляє рішучість, наполегливість і сміливість перед самою царицею. Добивається свого., ризикуючи життям , приносить Оксані черевички цариці.
Оксана. Змінюється – зрозуміла свою поведінку, почуття, зрозуміла, що гратисяним не можна, полюбила Вакулу Вакула. Зміг довести , яким щирим і самовідданим є його кохання. Прослідкувавши за внутрішніми монологами героїв, ми зрозуміли., що чарівна Різдвяна ніч допомогла Оксані і Вакулі стати щасливими .
Давайте за допомогою різдвяної зірки створимо логічний ланцюжок розвитку почуттів Оксани, так як з нею в цю ніч відбуваються великі зміни. До Різдвяної ночі Після Різдвяної ночі Кокетування Гордування Зневага Пихатість Глузування Знущання Каяття. Збентеження. Картання себе. Тривога. Сльозилюбов
Ніколенко О. М. Зарубіжна література. 6 кл.: підруч. для ЗЗСО / О. М. Ніколенко, Л. В. Мацевко-Бекерська, Н. П. Рудніцька. – Київ, Видавничий центр «Академiя», 2023. Онлайн-платформа «Емма» до підручника «Зарубіжна література» (О. М. Ніколенко та ін.). Аудіохрестоматія - https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/audio-text/mykola-gogol-nich-pered-rizdvom-uryvok-pershyj/Тема: Система образів повісті Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом». Образи Вакули та Оксани. Тема кохання. Автор - Решетник Тамара - https://naurok.com.ua/tema-sistema-obraziv-povisti-mikoli-gogolya-nich-pered-rizdvom-obrazi-vakuli-ta-oksani-tema-kohannya-241715.html«М. В. Гоголь «Ніч перед Різдвом». Тема кохання. Образи Оксани і Вакули» - https://naurok.com.ua/m-v-gogol-nich-pered-rizdvom-tema-kohannya-obrazi-oksani-i-vakuli-280126.htmlІнтерактивні вправи - https://academia-nikolenko-6klas.com.ua/check-yourself/interaktyvni-vpravy/interaktyvni-vpravy-czyfrovyj-format/mykola-gogol-nich-pered-rizdvom/Використані джерела: