М. Вороний «Інфанта». Узагальнено-ідеалізований жіночий образ як сюжетний центр символістського твору

Про матеріал
Мультимедійна презентація до теми уроку "М. Вороний «Інфанта». Узагальнено-ідеалізований жіночий образ як сюжетний центр символістського твору".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

М. Вороний “Інфанта”. Узагальнено-ідеалізований жіночий образ як сюжетний центр символістського твору

Номер слайду 2

Микола ВоронийІдеолог модернізації української літератури. Український поет-патріот, перекладач, критик, історик літератури, займався режисерською та акторською діяльністю, писав праці з історії національного театру, світової драматургії, активний громадський діяч. Його творчість — перша декларація ідей і форм символізму.

Номер слайду 3

Новаторство Миколи Вороного Розширення музичних можливостей українського вірша. Джерелом його поезії є мелос, мелодія.

Номер слайду 4

Історія написання. Вірш «Інфанта» Микола Вороний почав писати 1907 року, а до друку підготував аж через п’ятнадцять років, у 1922 році.

Номер слайду 5

Історія написання. Твір поет написав під враженням від старовинної картини «Інфанта». У ньому виразно відчувається вплив на поета французького та російського символізму.

Номер слайду 6

Літературний рід: лірика. Вид лірики: інтимна. Жанр: ліричний вірш.

Номер слайду 7

Провідний мотив. Провідний мотив: ліричний герой оспівує ідеалізований жіночий образ - образ вічної краси.

Номер слайду 8

Початок вірша — це елегійна замальовка. Силует інфанти викликає в серці ліричного героя почуття «побожної хвали». Та поява Революції в червоній заграві знищує спокій у душі.

Номер слайду 9

У поезії «Інфанта» М. Вороний недвозначно вказав на те, що революція здатна змінити людину, її світовідчуття і світосприйняття.

Номер слайду 10

Ідея: створити узагальнено ідеалізований образ вічної краси. Віршовий розмір: чотиристопний ямб з пірихієм. Римування: перехресне. Рима: чергування чоловічої і дактилічної.

Номер слайду 11

Композиція твору Форма сну дає поету можливість відтворити настрій ліричного героя. Початок вірша - романтична пейзажна картина, у якій багато авторських неологізмів.

Номер слайду 12

Поет оспівує красу інфанти, яка жила невідомо коли, але залишила по собі прекрасний образ, що здатний не тільки схвилювати уяву ліричного героя своєю витонченістю, а й перенести його за межі добра і зла. Та останні два рядки повертають його в грубу реальність, де в червоній заграві пливе над світом Революція.

Номер слайду 13

Образи твору Головний образ твору — це ліричний герой, якого захоплюють безмежні простори, краса осінніх дерев, тіні від яких лягли на землю «тканками прозорими», синя далечінь і постать величної інфанти, яка пройшла повз нього, яснозоряно усміхнулася й навіки полонила його душу.

Номер слайду 14

Мовні засоби твору Епітет «попелястий жаль» (передає образ давньої печалі); метафори: «різблю свій сон», «лягли дерева», «дрімала далечінь» (створюють своєрідний простір сну);Порівняння «вуалею стелився»;неологізми: «промінострунними», «мрійнотканному», «вогнелунними», «ясно­зоряно»;Антитеза «синя далечінь — кривава заграва революції».

Номер слайду 15

Версифікація твору. Твір «Інфанта» М. Вороний не поділив на окремі строфи, підкресливши цим єдність зорових і слухових образів. Вірш має чотирирядкову строфу з перехресним римуванням, із чергуванням дактилічної й чоловічої рим. Розмір твору — п’ятистопний ямб із пірихієм.

Номер слайду 16

Дисонанс: перші 2 рядки — ліричний герой із болем згадує, що опинився по той бік добра і зла, 2 останні рядки — це образ Революції, яка пливе над ним у червоній заграві. Поет не дає прямої відповіді, як революція, величезний соціальний катаклізм, вплинула на нього, але вже те, що зображена вона в червоній заграві, говорить саме за себе.

pptx
До підручника
Українська література 10 клас (Міщенко О.І.)
Додано
4 квітня 2020
Переглядів
40401
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку