Тема. Масова частка елементів у речовині (7 клас)
Мета: навчальна - закріпити знання про хімічні формули й уміння обчислювати відносну молекулярну масу; розширити знання про частки з математики для обчислення масової частки елемента в складі речовини; навчити обчислювати масову частку - елемента в складі складних речовин, використовувати поняття «масова частка» для розв'язання задач на визначення хімічних формул;
розвиваюча - розвивати логічне мислення, допитливість, інтерес до предмета;
виховна – прищеплювати навички комунікативного спілкування, толерантного поводження.
Тип уроку:Вивчення нового матеріалу
Форми роботи: «мозковий штурм»,
Обладнання: періодична система хімічних елементів.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. «мозковий штурм», перевірка домашнього завдання
На які два класи поділяються речовини за складом?
• Які речовини називаються простими?
• Які речовини називаються складними?
• Що таке хімічна формула?
• Що виражає хімічна формула?
• Що таке відносна атомна маса?
• Що таке відносна молекулярна маса?
• Як, знаючи формулу речовини, обчислити відносну молекулярну масу?
III. Актуалізація опорних знань
• Чи можна стверджувати, що маси кожного атома в молекулі речовини однакові?
(Ні, тому що в усіх елементів різні атомні маси)
• Співвідношення мас атомів у складі молекули складної речовини постійне чи змінне?
(Постійне, тому що постійним є склад речовини)
• Як обчислити співвідношення мас атомів у молекулі?
Розгляньмо на прикладі бінарних сполук.
Отже, співвідношення мас атомів можна виразити невеликими додатними цілими числами.
Це співвідношення постійне. Обчислимо співвідношення атомів у молекулі KNO3.
• Як можна виразити склад речовини у відсотках?
(Якщо прийняти відносну молекулярну масу речовини за 100 %, то маса кожного елемента може бути виражена як масова частка цього елемента в складі молекули) Наприклад:
Виражена у відсотках, ця величина є масовою часткою елемента в складі речовини (ώ).
IV. формування і вдосконалення умінь і навичок.
1. Поняття про масову частку. Опрацювання формули.
де п — число атомів елемента в молекулі; Ar — відносна атомна маса елемента; Мr -— відносна молекулярна маса. Наприклад: Nа2O.
2.Розв'язування задач.. (Біля дошки працює учень, клас працює самостійно, звіряємо результат)
Завдання І. Обчисліть масові частки елементів у молекулі вуглекислого газу С02.
Завдання 2. Самостійна робота з навчальною таблицею з перевіркою і коригуванням результатів.(робота в групах)
- Обчисліть масові частки елементів у складних речовинах:
Після закінчення роботи кожна група на дошці виписує всі отримані результати, визначаємося з помилками і коригуємо.
V. Узагальнення і підбиття підсумків. Рефлексія.
1Які практичні уміння і навички ви отримали на уроці?
2.Чому ці знання є важливими для вас?
3.Як ви можете їх використати?
VI. Домашнє завдання
1.Прочитати параграф§7 , відповісти на запитання.
2.Обчислити масові співвідношення елементів і масові частки елементів у молекулах: MgCl, NaBr, PH3, CrO3
3.Підготуйте повідомлення про фізичні та хімічні явища (творче завдання; випереджуюче навчання – матеріал цієї теми буде вивчатися на наступному уроці).