Математично-пізнавальний тренінг
«Сімейний бюджет»
Тема уроку: Додавання і віднімання раціональних чисел
Мета уроку: Навчити поєднувати математичну і нематематичну інформацію,
удосконалити навички додавання і віднімання
раціональних чисел при розв’язуванні прикладних задач
фінансового змісту; формувати вміння аналізувати власну
економічну ситуацію, родинний бюджет; навчити
аргументувати та відстоювати свою позицію, ощадливість та
поміркованість; ознайомити зі структурою та розрахунком
сімейного бюджету; розвивати математичне мислення і
обчислювальні навички, розширити фінансові знання та
кругозір; виховувати інтерес до математичних знань, свідоме
ставлення до праці, почуття національної гідності.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок
Обладнання та наочність: комп’ютер, презентація, кольорові кульки, математичні квіти та пелюстки, картки для доміно, кольорові конверти, газета «Сімейний бюджет», монети, зразки грошових купюр, картки із друкованою основою (тести)
Епіграф Нажити багато грошей – хоробрість,
зберегти їх – мудрість, а вміло
витратити – мистецтво!
Бетрольд Авербах
Хід уроку
І. Організаційний етап
Доброго дня! Діти, у нас сьогодні незвичайний урок. Ми завершуємо вивчати тему «Додавання і віднімання раціональних чисел». А де ж застосовуються набуті вами знання? Відповідь на це питання вам дасть сьогоднішній урок.
Проведемо ми його у нетрадиційній формі, у формі тренінгу і дізнаємося де ж ми можемо застосувати свої набуті знання. Щоб приступити до тренінгу і дізнатися його назву, пропоную пригадати головне з теми
ІІ. Актуалізація математичних компетентностей
Фронтальне опитування
Вправа «Пригадай – відповідай» (Учень вибирає конверт із запитанням. Після цього при відкритті конверту має дати відповідь на це запитання. Якщо учень відповів правильно, то отримує 1 бал, якщо ні, то отримує бал, той хто йому допоміг)
Запитання 1. Які числа називаються додатними ?
Запитання 2. Які числа називаються від’ємними ?
Запитання 3. Які числа називаються раціональними ? Запитання 4. Як додати числа з різними знаками? Запитання 5. Як відняти два числа? Запитання 6. Як розкрити дужки перед якими стоїть знак «+»? Запитання 7. Як розкрити дужки перед якими стоїть знак «–»?
Запитання 8.Що таке модуль числа?
Запитання 9. Чому дорівнює модуль додатного числа? Запитання 10. Чому дорівнює модуль від’ємного числа?
Історична довідка
А зараз звернемося до історії і пригадаємо де і коли з’явилися від’ємні числа і як вони потрапили до нас (виступи учнів)
Наступне завдання сьогоднішнього уроку для нас є ключовим. Ваше завдання дізнатися ключове слово, з яким ми будемо працювати увесь урок і яке знадобиться вам в подальшому житті.
Робота в групі
Вправа «Розгадай ромашку» (Учні отримують конверт з пелюстками і серединкою до цих пелюсток. Завдання для учнів, розв’язати усно приклади та підібрати до кожної серединки з числом пелюстку, на якій вказано приклад, так щоб приклад з пелюстки відповідав результату серединки з числом. По завершенні розташувати отримані результати в порядку зростання, перевернути серединку від ромашки та отримати ключове слово «БЮДЖЕТ»)
Приклади до вправа «Розгадай ромашку»
РОМАШКА 1
РОМАШКА 2
Відповідь: ключове слово «БЮДЖЕТ»
Кожна команда по завершенні гри отримує конверт зі зразками грошових купюр. Яка команда справилася найшвидше, то отримує конверт 1
( _____ грн), далі конверт 2 ( _____ грн)
ІІІ. Формулювання мети і завдання уроку
Епіграфом сьогоднішнього уроку стануть слова німецького письменника Бетрольда Авербаха «Нажити багато грошей – хоробрість, зберегти їх – мудрість а вміло витратити – мистецтво!».
Отже, на сьогоднішньому уроці ми:
А зараз розпочинається наш тренінг, під час якого не забувайте про вашу активність, дружність, кмітливість, упевненість в своїх силах, гарний настрій, знання, логічне мислення.
IV. Мотивація набуття компетентностей
Сьогодні ми з вами будемо розв’язувати задачі на розрахунок і оцінку сімейного бюджету родини Іванченко. Для цього спочатку познайомимось зі структурою розрахунку сімейного бюджету.
За свою працю батьки отримують гроші, які вони вкладають в свій сімейний бюджет. Слово «бюджет» означає в перекладі з англійської «сумка», а сімейний бюджет – це «велика сімейна сумка».
Запитання до класу
Запитання 1.Хто знає, з чого складається сімейний бюджет? (з доходів та витрат)
Запитання 2. Які, речі на вашу думку, необхідні вам і вашій родині? (їжа, одяг, взуття, меблі та ін.)
Запитання 3. Як ви вважаєте, чи добре буде, коли ці гроші сім’я витратить за один день? (ні, тому що потрібно за отримані гроші прожити цілий місяць)
Запитання 4. Як потрібно витрачати гроші? (розсудливо, економно)
Інтерактивна вправа "Незакінчене речення"
1) Прибуток – це гроші, які ... (надходять в бюджет).
2) Витрати – це гроші, які ... (витрачають).
3) Бюджет потрібен для того, щоб ... (своєчасно розрахувати скільки грошей надходить в бюджет і скільки і на що можна буде їх витрачати).
4) Держава отримує більшість прибутку від ... (податків).
5) Податки – це встановлені законом ... (платежі, які громадяни і організації зобов’язані вносити в бюджет).
6) Держава витрачає кошти на ... (освіту, культуру, науку, охорону природи, виплати пенсії і т.д.).
У вас на партах є картки з інформацією. Давайте разом познайомимось із ними.
Інформаційна картка Сімейний бюджет
Сімейний бюджет – це усі доходи і витрати сім’ї за певний період часу (тиждень, місяць, рік, 2 роки, 10 років). Складається він із двох частин: доходів і витрат. Перша з них – це джерела поповнення сімейного бюджету, а друга – витрати сім’ї. Сімейний бюджет майже кожної родини формується за такими статтями доходів: 1) заробітна платня; 2) доходи від підприємницької діяльності; 3) дохід від особистого господарства; 4) пенсії, стипендії, соціальні гарантії; 5) доходи від цінних паперів; 6) інше. Витрати сімейного бюджету поділяються на: 1) поточні витрати – придбання продуктів харчування, одягу, взуття, предметів особистої гігієни, оплата проїзду, платні послуги тощо; 2) одноразові витрати – придбання житла, предметів тривалого користування, оплата навчання, різні внески, сезонні закупки, оплата відпочинку тощо; 3) заощадження; 4) податки; 5) різні обов’язкові платежі. Запорукою міцності сімейного бюджету є перевищення доходів над витратами. |
V. Розвиток компетентностей
Робота в групі
Колективне розв’язання задач
Задача 1. Сім’я Іванченко нараховує чотири особи: тато – електрик на місцевому заводі, мати – бугалтер, дочка – школярка та син – школяр. За місяць були здійснені такі витрати та надходження до бюджету родини:
Кожна група учнів отримала конверт з грошовими купюрами. Завдання
з кожного виконаного завдання віднімати кошти з конветру.
Сім’я Іванченко свій сімейний бюджет подала у вигляді схеми.
Розглянемо кожну категорію «Сімейного бюджету» сім’ї Іванченко окремо.
Харчування
Завдання для учнів: заповнити таблицю та знайти загальну суму коштів, які потратила сім’я на продукти харчування.
Місячний набір продуктів харчування сім’ї Іванченко за лютий |
||||
Назва товару |
Зображення товару |
Ціна 1 одиниці товару |
Кількість товару |
Сума коштів за товар |
Цукор |
|
33 грн |
2 упаковки |
|
Сіль |
|
10 грн |
1 упаковка |
|
Борошно |
а
|
21 грн |
4 упаковок |
|
Олія |
|
62 грн |
3 пляшок |
|
Хліб |
|
23 грн |
10 буханок |
|
Гречка |
|
55 грн |
2 упаковки |
|
Рис |
а
|
60 грн |
1 упаковка |
|
Молоко |
а
|
36 грн |
4 пляшок |
|
Сир кисломолочний |
|
51 грн |
4 упаковки |
|
Масло |
|
70 грн |
6 упаковок |
|
Риба |
|
95 грн |
1 кг |
|
М'ясо |
|
175 грн |
2 кг |
|
Сало |
|
120 грн |
1 кг |
|
Фрукти |
|
85 грн |
2 кг |
|
Солодощі |
|
100 грн |
2 кг |
|
Чай |
|
50 грн |
1 упаковка |
|
Кава |
|
214 грн |
1 банка |
|
Загальна сума коштів за продукти харчування |
|
Розв’язання
Місячний набір продуктів харчування сім’ї Іванченко за лютий |
||||
Назва товару |
Зображення товару |
Ціна 1 одиниці товару |
Кількість товару |
Сума коштів за товар |
Цукор |
|
33 грн |
2 упаковки |
66 грн |
Сіль |
|
10 грн |
1 упаковка |
10 грн |
Борошно |
а
|
21 грн |
4 упаковок |
84 грн |
Олія |
|
62 грн |
3 пляшок |
168 грн |
Хліб |
|
23 грн |
10 буханок |
230 грн |
Гречка |
|
55 грн |
2 упаковки |
110 грн |
Рис |
а
|
60 грн |
1 упаковка |
60 грн |
Молоко |
а
|
36 грн |
4 пляшок |
144 грн |
Сир кисломолочний |
|
51 грн |
4 упаковки |
204 грн |
Масло |
|
70 грн |
6 упаковок |
420 грн |
Риба |
|
95 грн |
1 кг |
95 грн |
М'ясо |
|
175 грн |
2 кг |
350 грн |
Сало |
|
120 грн |
1 кг |
120 грн |
Фрукти |
|
85 грн |
2 кг |
170 грн |
Солодощі |
|
100 грн |
2 кг |
200 грн |
Чай |
|
50 грн |
1 упаковка |
50 грн |
Кава |
|
214 грн |
1 банка |
214 грн |
Загальна сума коштів за продукти харчування |
2695 грн |
Знайдемо загальну суму коштів, які потратила сім’я на продукти харчування: 33 · 2 + 10 · 1 + 21 · 4 + 62 · 3 + 23 · 10 + 55 · 2 + 60 · 1 + 36 · 4 + 51 · 4 + 70 · 6 + 95 · 1 + 175 · 2 + 12 · 1 + 85 · 2 + 100 · 2 + 50 · 1 + 214 · 1 =
= 66 + 10 + 84 + 186 + 230 + 110 + 60 + 144 + 204 + 420 + 95 + 350 + 120 +
+ 170 + 200 + 50 + 214 = 2 695 (грн).
Комунальні послуги
Сьогодні на уроці, ми навчимося заповнювати квитанції за послуги ГАЗОПОСТАЧАННЯ та за послуги ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ.
Завдання для учнів: заповнити квитанції та знайти загальну суму коштів, які потратила сім’я на комунальні послуги.
КВИТАНЦІЯ 2 (За послуги ГАЗОПОСТАЧАННЯ)
Квитанція за ________________ 202___ р
За послуги ГАЗОПОСТАЧАННЯ
ТОВ «ПротивоГАЗ»
р/р 31415296535898 в ПАТ «МАТН – Банк»
МОФ 24800, код ЄДРПОУ 23571113
Особовий рахунок № (тобто клас) _____________________________________
ПІП_______________________________________________________________
Адреса ____________________________________________________________
Останній показник |
|
Попередній показник |
|
Спожито (куб.м) |
|
Тариф (грн.) |
8 грн |
Оплата транспортування (грн.) |
55 грн |
ВСЬОГО ДО СПЛАТИ (грн.) |
|
КВИТАНЦІЯ 2 (За послуги ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ)
Квитанція за ________________ 202___ р
За послуги ЕЛЕКТРОПОСТАЧАННЯ
ТОВ «ЕНЕРГЕТИКА»
р/р 31415296535898 в ПАТ «МАТН – Банк»
МОФ 24800, код ЄДРПОУ 23571113
Особовий рахунок № (тобто клас) _____________________________________
ПІП_______________________________________________________________
Адреса ____________________________________________________________
Лічильник |
Показники лічильника |
Нараховано (кВт*г) |
Тариф (грн.) |
Усього (грн.) |
|
Фактичне споживання |
Початкові |
Кінцеві |
Усього |
||
|
|
|
2 грн |
|
|
Стан рахунку на початок періоду |
(+) передплата, (–) заборгованість |
|
|||
До сплати |
|
Місячний перелік комунальних послуг сім’ї Іванченко
Комунальні послуги |
Сума коштів за послуги |
Оплата за електроенергію |
|
Оплата за газопостачання |
|
Оплата за мобільний зв'язок та інтернет |
340 грн |
Загальна сума коштів комунальних послуг за листопад |
|
Розв’язання
Комунальні послуги |
Сума коштів за послуги |
Оплата за електроенергію |
702 грн |
Оплата за газопостачання |
279 грн |
Оплата за мобільний зв'язок та інтернет |
340 грн |
Загальна сума коштів комунальних послуг за листопад |
1321 грн |
Загальна сума коштів комунальних послуг за листопад:
702 + 279 + 340 = 1391 (грн).
Лікування
Завдання для учнів: заповнити таблицю та знайти загальну суму коштів, які потратила сім’я на лікування.
Місячний набір ліків сім’ї Іванченко за лютий |
||||
Назва товару |
Зображення товару |
Ціна 1 одиниці товару |
Кількість товару |
Сума коштів за товар |
Таблетки від тиску |
|
20 грн |
1 упаковка |
|
Таблетки від застуди |
|
83 грн |
2 упаковки |
|
Знеболююче |
|
30 грн |
2 упаковки |
|
Сердечні каплі |
|
31 грн |
2 флакони |
|
Вітаміни для всієї родини |
|
90 грн |
4 упаковки |
|
Загальна сума коштів за ліки у листопаді |
|
Розв’язання
Місячний набір ліків сім’ї Іванченко за листопад |
||||
Назва товару |
Зображення товару |
Ціна 1 одиниці товару |
Кількість товару |
Сума коштів за товар |
Таблетки від тиску |
|
20 грн |
1 упаковка |
20 грн |
Таблетки від застуди |
|
83 грн |
2 упаковки |
166 грн |
Знеболююче |
|
30 грн |
2 упаковки |
60 грн |
Сердечні каплі |
|
32 грн |
2 флакони |
64 грн |
Вітаміни для всієї родини |
|
90 грн |
4 упаковки |
360 грн |
Загальна сума коштів за ліки у лютому |
670 грн |
Знайдемо загальну суму коштів, які потратила сім’я на лікування:
20 · 1 + 83 · 2 + 30 · 2 + 32 · 2 + 90 · 4 = 20 + 166 + 60 + 64 + 360 = 670 (грн).
Навчання
Завдання для учнів: заповнити таблицю та знайти загальну суму коштів, які потратила сім’я для навчання дітей.
Місячний перелік товарів та послуг для навчання доньки та сина сім’ї Іванченко |
|
Перелік товарів та послуг для навчання дітей |
Сума коштів за товари та послуги |
Плата за відвідування доньки музичної школи |
130 грн |
Плата за відвідування сина спортивного клубу |
120 грн |
Плата за харчування доньки в школі |
360 грн |
Плата за харчування сина в школі |
440 грн |
Зошити, журнали, книги та канцтовари |
100 грн |
Загальна сума коштів для навчання дітей за листопад |
? |
Розв’язання
Місячний перелік товарів та послуг для навчання доньки та сина сім’ї Іванченко |
|
Перелік товарів та послуг для навчання дітей |
Сума коштів за товари та послуги |
Плата за відвідування доньки музичної школи |
130 грн |
Плата за відвідування сина спортивного клубу |
120 грн |
Плата за харчування доньки в школі |
360 грн |
Плата за харчування сина в школі |
440 грн |
Зошити, журнали, книги та канцтовари |
100 грн |
Загальна сума коштів для навчання дітей за листопад |
1 150 грн |
Знайдемо загальну суму коштів, які потратила сім’я на товари та послуги для навчання доньки та сина: 130 + 120 + 360 + 440 + 100 = 1 150 (грн).
Товари та послуги
Завдання для учнів: заповнити таблицю та знайти загальну суму коштів, які потратила сім’я на товари та послуги.
Місячний перелік товарів та послуг сім’ї Іванченко |
||
Перелік товарів та послуг для навчання доньки |
Зображення |
Сума коштів за товари та послуги |
Придбання одягу |
|
1 200 грн |
Товари особистої гігієни |
|
430 грн |
Товари побутової хімії для дому |
|
300 грн |
Кошти для проїзду транспортом |
|
300 грн |
Виплата кредиту за пральну машину |
|
570 грн |
Загальна сума коштів товарів та послуг |
? |
Розв’язання
Місячний перелік товарів та послуг сім’ї Іванченко |
||
Перелік товарів та послуг для навчання доньки |
Зображення |
Сума коштів за товари та послуги |
Придбання одягу |
|
1 200 грн |
Товари особистої гігієни |
|
430 грн |
Товари побутової хімії для дому |
|
300 грн |
Кошти для проїзду транспортом |
|
300 грн |
Виплата кредиту за пральну машину |
|
570 грн |
Загальна сума коштів товарів та послуг |
2 800 грн |
Знайдемо загальну суму коштів, які потратила сім’я на товари та послуги: 1 200 + 430 + 300 + 300 + 570 = 2 800 (грн).
Отож, підіб’ємо підсумки по використанню коштів за лютий місяць сім’ї Іванченко.
Запитання 1. Чи отримали ви залишок коштів, які сім’я отримала на початку уроку?
Запитання 2. Скільки коштів у вас залишилося?
Запитання 3. Як ви думаєте, на чому можна було б зекономити, щоб коштів залишилося більше у сім’ї?
Фізкульт вікторина
Учні виконують завдання, які їм задає вчитель
Завдання 1. Якщо ви вважаєте, що в житті необхідні математичні знання – обведіть очима дошку по периметру
Завдання 2. Якщо ви вважаєте, що вам необхідно в житті розв'язувати різні задачі та рівняння – кліпніть очима
Завдання 3. Якщо ви вважаєте, що хороша дисципліна на уроці – запорука вашого успіху та знань, то поведіть очима вправо і вліво
Завдання 4. Якщо ви вважаєте, щоб бути здоровими, потрібно займатися спортом, то зробіть вдих і видих
Колективне виконання задач економічного змісту
VІ. Підбиття підсумків уроку
Ось і підходить наш урок до завершиння.
Пам’ятайте: бути економним – не значить бути жадібним. В усьому треба знати міру. Задумайтеся, чи правильно ви тратите кошти, які вам дають батьки. Можливо деякі ваші витрати є зайвими, можливо в чомусь ви можете зачекати. Бережіть сімейний бюджет, працю своїх батьків!
Завершити сьогоднішній урок хочу прислів’ям: «Копійка гривню береже» (учні отримують золоту монету).
Кожен з вас отримав 1 монету. Чи зможете ви щось придбати за цю монету? (Ні)
Якщо ви складете усі монети разом, у вас є уже більше шансів щось придбати. Тому, не витрачайте даремно кошти, бережіть кожну монету і допомагайте наповнювати свій сімейний бюджет.
VІІ. Домашнє завдання
Розв’язати задачу «Сімейний бюджет»
Розгляньте сімейні бюджети трьох родин. Визначте, у якої родини сімейний бюджет збалансований, дефіцитний, надлишковий. Перша родина складається з 3 – х осіб, ІІ родина – з 4 – х осіб, а ІІІ – з 5 – ти осіб.
І родина (тато, мама, 5 – річний син)
Зарплата батька – 10 000 грн
Зарплата матері – 4 200 грн
Всього доходи: 14 200 грн
Витрати:
Комунальні послуги |
3200 грн |
Продукти харчування |
6000 грн |
Засоби гігієни |
930 грн |
Одяг та взуття |
2100 грн |
Розваги |
800 грн |
Транспорт |
250 грн |
Дитсадок та інші витрати |
300 грн |
Всього витрати |
13580 грн |
Відповідь: доходи перевищують витрати, 14200 грн – 13580 грн = 620 грн.
ІІ родина (тато, мама, двоє синів шкільного віку)
Зарплата батька – 8 000 грн
Зарплата матері – 6 000 грн
Дохід від домашнього господарства – 1 800 грн
Всього доходи: 15 800 грн
Витрати:
Комунальні послуги |
3600 грн |
Продукти харчування |
7000 грн |
Засоби гігієни |
1080 грн |
Одяг та взуття |
2600 грн |
Розваги |
740 грн |
Транспорт |
300 грн |
Шкільні сніданки |
280 грн |
Інші витрати |
200 грн |
Всього витрати |
15800 грн |
Відповідь: доходи дорівнюють витратам, 15800 грн = 15800 грн.
ІІІ родина (тато, мама, бабуся, дві дівчинки шкільного віку)
Зарплата батька – 6 000 грн
Зарплата матері – 4 000 грн
Пенсія бабусі – 3 000 грн
Всього доходи: 13 000 грн
Витрати:
Комунальні послуги (субсидія) |
1700 грн |
Продукти харчування |
6800 грн |
Засоби гігієни |
800 грн |
Одяг та взуття |
2000 грн |
Розваги |
1000 грн |
Транспорт |
220 грн |
Шкільні сніданки |
280 грн |
Інші витрати |
300 грн |
Всього витрати |
13100 грн |
Відповідь: витрати перевищують доходи, 13000 грн – 13100 грн = –100 грн
Отже, бюджет першої родини – надлишковий (доходи перевищують витрати), то їм доцільно відкрити депозитний рахунок в банку, а бюджет другої родини – збалансований (доходи дорівнюють витратам). А ось третій родині з дефіцитним бюджетом (витрати перевищують доходи) ми радимо зменшити витрати на розваги або знайти додатковий заробіток .