Конспект уроку з математики 3 клас
Тема. Лічильна одиниця «сотня». Лічба сотнями. Порівняння сотень. Арифметичні дії над сотнями.
Мета:
- оволодіння учнями новими знаннями, матеріалом та новими способами діяльності;
- актуалізувати знання нумерації двоцифрових чисел;
- ознайомити з новою лічильною одиницею — сотнею, актуалізувати знання назв розрядних чисел розряду одиниць, десятків;
- ознайомити з розрядними числами — сотнями;
- формулювати вміння лічити сотнями, називати і записувати розрядні числа;
- ознайомлювати з розрядним складом трицифрових чисел;
- формулювати вміння називати трицифрові числа, вчити записувати трицифрові числа;
- вдосконалювати вміння обчислювати значення виразів на кілька дій;
- формувати вміння розв'язувати задачі;
- удосконалювати вміння порівнювати числа;
- формувати прийоми аналізу, синтезу, порівняння;
- вчити працювати в парах, групах, колективно.
Обладнання: таблиці, індивідуальні картки, цеглинки
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися – уміння зосереджено слухати вчителя, переключатися з одного виду діяльності на інший;
загальнокультурну– формувати естетичне ставлення до навколишньої дійсності;
здоров’язбережувальну – формувати правильну поставу, підтримувати сприятливий емоційний настрій;
соціальну – співпрацювати з однокласниками й учителем;
інформаційно-комунікативну – оперувати інформацією отриманою на уроці.
ХІД УРОКУ
- Я рада вітати всіх вас у класі.
Пролунав шкільний дзвінок,
Запросив нас на урок.
Вирушаймо ми у путь,
Нас цікаві справи ждуть.
- То на який урок запросив нас дзвінок?
( математику)
- Кожен із вас – творча особистість. Ваша творча натура налаштована на фонтан думок, ідей, пропозицій.
Якщо ви хочете бути добрими та розумними – посміхніться один одному.
Якщо ви хочете допомагати один одному - простягніть руку товаришу.
Якщо ви хочете бути працелюбними – підніміть руки вгору.
Вправа «Очікування»
- Діти, а що ви очікуєте від нашого уроку?
- Дякую! Мені подобаються ваші варіанти очікувань.
Відповідно до очікувань пропоную працювати під девізом:
«Вивчай, пробуй, твори! Успіху свого досягни.»
- На уроці ми будемо вчитися розуміти одне одного. Для цього ми повинні працювати, як одна команда – злагоджено і чітко. А тому давайте нагадаємо правила роботи на уроці.
II. Актуалізація опорних знань, умінь, уявлень
1. «Мозковий штурм»
- Як називають число, що складається з однієї цифри? З двох ? З трьох цифр ?
- Назвіть найбільше одноцифрове число. (9)
- Найменше двоцифрове число? (10)
- Найменше трицифрове число?
- Назвіть число, що містить 8 дес., 2 дес. 2 од.?
- Що означає знайти половину від числа?
2. Гра «Хто перший?» (робота в парах)
ПЕРЕМОЖЕЦЬ
75 + 25 = 85 + 15 =
21 + 79 = 28 + 72 =
14 + 66 = 18 + 62 =
Сьогодні 21 листопада – відзначають Всесвітній день привітань і Всесвітній день телебачення.
В Україні – День гідності та свободи.
- Відкриваємо зошит. Записуємо число. Класна робота.
Зошит свій я відкриваю,
Навкоси його кладу,
Ручку я ось так тримаю…
Сяду рівно, не зігнусь.
Буду я писати гарно,
До роботи я берусь.
3. Каліграфічна хвилинка.
- Запишіть відповіді до таблиці множення на 4.
(4,8,12,16,20,24,28,32,36,40)
4. Математичний диктант.
Вправа«Швидкий рахунок»
-Запишіть число 5,
- збільшіть його в 2 рази ,
- додайте 7,
- зменшіть на 3,
- зменшіть у 2 рази,
- збільшіть на 13,
- зменшіть у 4 рази
5 10 17 14 7 20 5
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Ще до школи для багатьох із вас вивчення математики пов’язувалось із вивченням чисел. Ви чули назви великих чисел — сотні, тисячі, мільйони, і прагнули їх застосовувати у лічбі.
- Сьогодні ми продовжуємо подорож Математичною країною, повторимо раніше вивчений матеріал, познайомимось з новим та набудемо цікавих умінь, які стануть корисними у вашому буденному житті.
В першому класі ви спочатку вивчили числа в межах 10, а потім — у межах 100 і дуже чекали, коли будете оперувати більшими числами. Ось і настав цей час, сьогодні на уроці ви нарешті вийдете за межі однієї сотні.
І повірте мені, отримані знання вам дуже будуть потрібні у повсякденному житті.
IV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
(Показую дітям купюри (грошова одиниця України – гривня))
- Що це у мене в руках?
- А ви любите рахувати гроші?
- То що ми будемо робити на уроці?
(Ми будемо вчитися рахувати великі числа, для того, щоб ви вміли рахувати гроші)
Лічильна одиниця «сотня». Лічба сотнями. Порівняння сотень. Арифметичні дії над сотнями.
Колективне виконання завдання.
С. 143, №1 (письмово)
( Робота з картками: обчислити вирази і замінити число літерою алфавіту.)
Тлумачний словничок
Козацькі клейноди:
Відгадка – Запорізька Січ – столиця козаків
Елементи кінезіології для настрою на уроці та підвищення розумової діяльності – вправа «Кулак – ребро – долоня».
Фізкультхвилинка
V. Вивчення нового матеріалу (первинне засвоєння)
С.144, № 2 ( усно)
«Подорож у столицю козаків»
Фільм «Столиця козаків»
!!! Ознайомлення із особливостями читання й запису трицифрових чисел
1. Усне колективне виконання завдання.
Фізхвилинка для очей
Оченята роблять вправи
вліво–вправо, вліво–вправо.
Потім вгору, потім вниз
оченятами дивись.
VІ. Осмислення нових знань, умінь.
Робота над задачею №7
1000 – 800 = 200(кг) – знизився
300 – 200 = 100 (к.) – зріс
500 – 400 = 100(шт.) – зріс
900 – 700 = 200(шт.) – зріс
Тлумачний словник
(руно овече – густа і довга вовна з овець, яка не розпадається на окремі пасма, а становить одне ціле)
100кг = 100кг – однаково
700 – 500 = 200(кг) – зріс
600 – 500 = 100(кг) – знизився
400 - 300 = 100(кг) – знизився
VІІ. Закріплення, систематизація та узагальнення .
Робота в групах (об’єднання в групи за обраним малюнком)
100 + 200 =
300 – 100 =
200 + 500 =
700 – 200 =
500 – 400 =
( Учні вираховують однакові вирази. На іншій стороні надруковані літери. Діти повинні швидко перешикуватися, щоб отримати слово ДЯКУЮ)
VІІІ. Контрольно – коригувальний етап.
Відео - Гра «Продовж рядочок»
ІХ. Підбиття підсумків уроку.
Оцінювання учнів.
- Я радію за ваші успіхи. Ви були винахідливими, допомагали один одному,
працювали швидко та злагоджено.
Рефлексія навчально – пізнавальної діяльності
– Що нового ви дізналися на уроці?
– Що ви тепер знаєте краще, ніж до цього уроку?
– Уявіть, що вам потрібно пояснити товаришам, як утворюється лічильна одиниця – сотня. Як ви це зробите?
Технологія «МІКРОФОН».
– Нехай кожен із вас розкаже про свої досягнення, використовуючи слова:
«Я можу пояснити…»
«Я знаю, як зробити …»
«Мені ще треба попрацювати над …»
А тепер оцінимо себе протягом уроку.
- Із якими числами ми познайомились сьогодні на уроці?
- Скільки одиниць в 1 сотні? (100)
Самооцінка кубики LEGO
- мені було легко
- були труднощі
- було складно
Х. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.
Д /з с.147, №9
Перечитати довідничок на с.144
Додаткове завдання
!!!!! Жартівлива фізкультхвилинка
- На трьох кущах росло 18 груш , скільки груш росло на одному кущі?
- Півень на одній нозі важить 5 кг. Скільки важить півень на двох ногах?
- Що важче 1 кг цвяхів, чи 1 кг вати?
2. Завдання «Будь уважним!».
(Учні фронтально дають відповіді на завдання з логічним навантаженням. Аргументують свою відповідь.)