Матеріал до уроку "Гормони. Принципи роботи ендокринної системи"

Про матеріал

Матеріал до уроку "Гормони. Принципи роботи ендокринної системи." має інформацію про гуморальну регуляцію фізіологічних функцій організму, гормони, принцип їхньої дії, вплив гормонів на підтримання гомеостазу в організмі.

Перегляд файлу

Гормони. Принципи роботи ендокринної системи.

 

  1. Пригадайте що таке гормони.
  2. Навчіться характеризувати гуморальну регуляцію фізіологічних функцій організму; гормони, принцип їхньої дії; вплив гормонів на підтримання гомеостазу в організмі.
  3. Запам'ятайте такі ключові поняття і терміни: ендокринна регуляція, залози внутрішньої та змішаної секреції.

 

   Що таке ендокринна регуляція? Ендокринна (гуморальна) регуляція фізіологічних процесів в організмі людини відбувається за участю гуморальних чинників, які переносяться кров'ю, лімфою та тканинною рідиною. Ендокринну регуляцію забезпечують залози внутрішньої секреції (мал.1).

  Мал.1. Ендокринна система

   Залозами внутрішньої секреції, або ендокринними залозами, називають такі залози, які не мають вивідних проток. Спеціальні продукти їхньої життєдіяльності - гормони - надходять безпосередньо в кров. До залоз внутрішньої секреції належать гіпофіз, епіфіз, щитоподібна, прищитоподібні, вилочкова, або тимус, надниркові залози. Ці залози виділяють гормони, які відіграють винятково важливу роль у функціонуванні організму. Надходячи у кров, гормони розносяться по всьому організмові і змінюють діяльність органів, збуджуючи або гальмуючи їхню роботу. Гормони впливають на ріст, обмін речовин і перетворення енергії, фізичний і психічний розвиток, статеве дозрівання, діяльність серця, кишечнику та інших органів; забезпечують процес запліднення, вагітність, пологи та вироблення молока молочними залозами.

   Майже всі залози внутрішньої секреції багаті на нервові волокна. Рівень діяльності цих залоз у кожен момент визначається імпульсами, що надходять від нервової системи.

   Порушення діяльності залоз внутрішньої секреції спричиняють захворювання, які називають ендокринними. Посилення діяльності залози (гіперфункція) спричинює утворення і виділення в кров надмірної кількості гормону. Послаблення діяльності залози (гіпофункція) виявляється зменшенням утворення і виділення у кров гормону. Обидва види порушення негативно впливають на функції організму людини.

   Деякі залози називають змішаними. У них виробляються не тільки гормони, а й продукти зовнішньої секреції. До таких залоз належать підшлункова і статеві залози.

 

   Які принципи роботи ендокринної системи? Загальний принцип роботи ендокринної системи полягає в гуморальній регуляції фізіологічних процесів і забезпеченні сталості внутрішнього середовища організму. Він ґрунтується на зворотному зв'язку дії гормонів. Наприклад, рівень глюкози в крові регулюється гормонами підшлункової залози: верхня межа -інсуліном, а нижня - глюкагоном. Якщо в крові людини зростає рівень глюкози, виділення інсуліну збільшується, а глюкагону - зменшується. І навпаки, коли в крові знижується рівень глюкози, тоді різко знижується виділення інсуліну, а збільшується виділення глюкагону.

   Дія гормонів спрямована за «конкретною адресою», на певні органи або клітини. Приміром, коли ви виконуєте фізичну роботу, скелетні м'язи потребують додаткових витрат глюкози, тому її вміст у крові збільшується. Водночас підшлункова залоза активізує виділення інсуліну. Ви припинили виконувати роботу, вміст глюкози в скелетних м'язах знижується і відповідно зменшується виділення інсуліну.

   Таким чином, інсулін і глюкагон підтримують сталість вмісту глюкози в крові, який є одним з показників сталості внутрішнього середовища організму (гомеостазу).

   Після своєї дії гормон руйнується. Тому потрібне постійне їхнє вироблення і виділення в кров.

 

   УЗАГАЛЬНИМО ЗНАННЯ

   Основу ендокринної регуляції функцій організму забезпечують гормони, які виділяються залозами внутрішньої секреції. Гормони є високоспецифічними біологічно активними речовинами різної природи. Вони діють повільно, але їхня дія тривала.

 

   ЗАСТОСУЙТЕ ЗДОБУТІ ЗНАННЯ

   Виберіть правильну відповідь (одну або кілька)

 

   1. Вкажіть органи, з яких складається ендокринна система:

       а) залози внутрішньої секреції;

       б) залози змішаної секреції;

       в) залози зовнішньої секреції.

 

   2. Позначте гормон підшлункової залози, який регулює верхню межу рівня глюкози в крові:

       а) інсулін;

       б) глюкагон.

 

   3. Поясніть, як гормони впливають на підтримання сталості внутрішнього середовища організму.

 

   4. Обґрунтуйте, як ви розумієте зворотний зв'язок дії гормонів на життєдіяльність організму людини.

 

   Завдання. Користуючись різними джерелами інформації та Інтернет-ресурсами. Зокрема, підготуйте повідомлення на тему «Дослідження гормонів та їхня дія на організм людини».

doc
Додано
11 листопада 2018
Переглядів
208
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку