Тема. Які права як люди ми маємо?
Мета: розглянути класифікацію прав та свобод людини; охарактеризувати діяльність відомих борців за права людини; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати розуміння важливості прав людини.
Очікувані результати. Після уроку учні/учениці зможуть:
-
називати види прав людини;
-
розрізняти права людини за змістом;
-
називати імена всесвітньовідомих борців за права;
-
пояснювати значення діяльності борців за права людини для розвитку прав.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник, відеоролики.
Хід уроку
-
Організаційна частина.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.
-
Презентація роликів про права людини.
-
Правовий диктант.
-
Здатність і можливість свідомого вольового вибору індивідом своєї поведінки. (Свобода)
-
Внутрішня переконаність людини у власній цінності. (Гідність)
-
Вчення про те, що найвищою цінністю є людина. (Гуманізм)
-
Усвідомлення й почуття моральної відповідальності за свою поведінку. (Совість)
-
Всесвітня міжнародна організація, створена з метою збереження та зміцнення миру у світі. (ООН)
-
Загальну декларацію прав людини було прийнято. (1948 р.)
-
Перше покоління прав людини виникло. (у добу Просвітництва, 18 ст.)
-
Права на працю та освіту виникли. (19 – 20 ст.)
-
Подія, після якої почало формуватися третє покоління прав. (Друга світова війна)
-
Декларація прав людини і громадянина була оприлюднена. (26 серпня 1789 р. у Франції)
-
Взаємоперевірка.
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Гра «Збери урожай».
На дошці зображення яблук, на яких записані права людини. Завдання – зібрати їх у кошики з надписами «мої», «наші».
-
За якими критеріями ви розподілили права?
-
А які ще класифікації прав та свобод людини вам відомі?
-
Саме про це наш урок сьогодні. Крім цього ви дізнаєтесь імена відомих борців за права людини.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з таблицею (с. 26 підручника).
-
Розгляньте таблицю.
-
Яка класифікація прав людини вам вже знайома? (За часом виникнення)
-
Які права, на вашу думку, відносять до природних?
-
Робота з текстом підручника (с .26 – 27).
-
Прочитайте текст підручника.
-
Зробіть висновок про те, як поділяються права людини за змістом?
-
Які права відносять до культурних?
-
До яких прав відносять право на працю? (Соціально-економічних)
-
Які з названих прав і свобод сформувалися найпізніше?
-
Робота в малих групах.
Кожна група опрацьовує пункт параграфа про одного із борців за права.
-
Скласти перелік основних досягнень.
-
Скласти по одному запитанню до інших осіб.
-
Перегляд відеороликів.
-
https://www.youtube.com/watch?v=phXJoBu9iGw
-
Перегляньте відеоролик.
-
Що нового про Елеонору Рузвельт ви довідалися з відеоролику?
-
Які ще цитати Елеонори прочитали?
-
Які з них вам до вподоби найбільше? Чому?
-
https://www.youtube.com/watch?v=F4kXcGZQwR4
-
Що нового довідалися про Магатму Ганді?
-
Хто з відомих особистостей підтримував його?
-
https://www.youtube.com/watch?v=RXESIJq97o4
-
Яке основне досягнення діяльності Мартіна Лютера Кінга?
-
Узагальнення та систематизація знань.
-
Робота в парах.
-
Зафарбуйте червоним кольором кружечки біля зображень, що ілюструють соціально-економічні права людини, жовтим – культурні, синім – політичні.
-
Розподіліть цитати між їх авторами.
Магатма Ганді
|
Елеонора Рузвельт
|
Мартін Лютер Кінг
|
Нельсон Мандела
|
В
|
Г
|
Б
|
А
|
А. «Ніхто не народжується з ненавистю до іншої людини…»
Б. «У мене є мрія, коли четверо моїх дітей житимуть у країні, де про них судитимуть не за кольором шкіри, а за тим, що вони за люди.»
В. «Якщо ти зіткнувся з противником, переможи його Любов’ю.»
Г. «Краще запалити свічку, ніж проклинати темряву».
-
Підсумки уроку.
-
Інструктаж з домашнього завдання.
-
Опрацювати відповідний матеріал підручника (с. 26 - 29).
-
Підготувати повідомлення або презентацію про борців за права людини.