ПЛАН.
Головними об’єктами вивчення регіональної географії є найбільші частини географічної оболонки — материки та океани. Регіональна географія вивчає природу материків і океанів, які мають спільне походження та геологічну історію розвитку. Разом із тим різні їхні розміри й особливості розміщення на планеті змінюють кількість надходження сонячної енергії, що призводить до формування різних чинників і причин, які впливають на своєрідність природи окремих частин материків та океанів. Материки і океани мають різну будову, різні природні особливості та багатства, різний рівень і характер господарського освоєння та різні наслідки необережного втручання людини в природу окремих територій. Все це зумовлює напрями наукових досліджень щодо усіх перелічених питань у географії.
Географія материків та океанів знайомить нас із іменами видатних дослідників і мандрівників, які відкривали нові території, з особливостями освоєння материків і океанів і впливом господарського освоєння територій на природу нашої планети та її окремих частин; розглядає, як формуються загальні географічні закономірності, як вони виявляються в різних частинах материків і океанів.
Площа поверхні Землі, третьої від Сонця великої планети Сонячної системи, 510 млн км2. Погляду на глобус чи космічний знімок Землі достатньо, аби пересвідчитися в тому, що більша частина поверхні Землі зайнята океанами. Співвідношення суходолу й океанів протягом геологічної історії Землі постійно змінювалося. Світовий океан — це безперервний водний простір планети. Він займає значно більшу площу, ніж материки. Нині площа Світового океану становить 361 млн км2 (71 % поверхні Землі). Світовий океан — це чотири океани, не замкнуті у своїх берегах, а з’єднані між собою широкими (Дрейка) або вузькими (Берингова) протоками. (Пригадайте назви океанів.)
Материки — велетенські уламки суходолу, оточені водою. Деякі з них не з’єднані між собою, наприклад, Північна та Південна Америка, Євразія та Африка.
Крім материків, в океанах розміщено великі та маленькі острови, які разом становлять суходіл нашої планети. Його площа — 149 млн км2, що становить 29 % поверхні Землі.
На нашій планеті шість материків: Євразія, Північна Америка, Африка, Австралія, Південна Америка й Антарктида. Материки також називають континентами, а термін «континентальний» означає материковий. Більша частина материків розташована в Північній півкулі. У географічному положенні материків і океанів, їх взаємному співвідношенні й обрисах берегової лінії встановлено певні закономірності.
Закономірності розташування:
Більша частина материків розташована в північній півкулі, де вони займають понад 100 млн км², майже 67% площі поверхні всього суходолу і 39% площі поверхні півкулі.
Більша частина океанів розташована в південній півкулі , де вони займають майже 68% площі поверхні всього суходолу і 80% площі поверхні півкулі.
Материки і океани за своїм положенням по суті антиподні — суходолу на зворотному боці земної кулі майже завжди відповідає поверхня океану.
Усі материки та частини світу, крім Антарктиди, групуються попарно — Північна і Південна Америка; Європа і Африка; Азія та Австралія.
Частини світу — це найбільші глобальні географічні регіони, до яких належать материки чи їхні значні частини разом із прилеглими островами. Зазвичай виділяють шість частин світу:
3. Джерела географічної інформації про материки та океани.
Завдання:
(режим гри шпилька)
https://online.seterra.com/uk/vgp/3287?c=4VSJN