Майстер-клас з образотворчого мистецтва для дітей та батьків
Заняття образотворчим мистецтвом, перш за все, спрямовані на задоволення духовних потреб людини. Ними можуть займатися всі без винятку. Для цього не обов’язково бути художником. В наш час є багато технік і видів роботи, які потребують просто позитивного настрою і бажання створити щось цікаве. Саме одній з таких технік присвячений даний майстер-клас.
Л. Ткалич, керівник гуртка «Образотворче мистецтво» Богуславського районного ЦДЮТ
Тема: Створення композиції «Квіти у вазі» в техніці «набризк»
Мета: Познайомити вихованців та батьків з технікою набризку, її особливістю, доступністю і легкістю у виконанні; показати значення техніки для розширення творчих можливостей. Розвивати бажання вчитись і творити по-новому. Виховувати інтерес до різноманітного світу мистецтва, впевненість у своїх можливостях.
Матеріали та обладнання:
Мультимедійна дошка; альбомний аркуш, картон, ножиці, акварель (гуаш), жорстка або щітка, ганчірки, вода, палітра, тоненький пензлик для підмальовування.
Хід майстер-класу
І. Оголошення теми
Шановні батьки, діти. Сьогодні ми познайомимось з технікою набризку та створимо живописну композицію «Квіти у вазі» з допомогою цієї техніки.
ІІ. Основна частина.
Всі ми з вами милуємося картинами з гірськими туманними пейзажами, зоряним небом, завірюхою тощо.
Для того, щоб в роботі передати всю красу і неповторність природи, потрібно володіти високою майстерністю. Та не всі можуть бути художниками, проте майже всі можуть навчитися малювати. В цьому випадку нам стануть у пригоді нестандартні техніки малювання. Сьогодні ми познайомимось з технікою набризку.
Сутність техніки малювання набризками полягає у тонуванні малюнка шляхом розбризкування краплин густої фарби за допомогою жорсткої (зубної) щітки та цупкого предмета (шматка картону, стеки, гребінця, олівця тощо). Для роботи в техніці набризку потрібно попередньо підготовити трафарети або шаблони.
Перед тим, як приступити до праці, перевіримо всі матеріали та інструменти:
Картон для виготовлення шаблонів вази та квітів, та для виконання набризків; ножиці; аркуш паперу А4; фарби (акварель чи гуаш); простий олівець; жорсткий пензель або зубна щітка, вода, палітра, ганчірки.
б) Спробуємо зробити набризк (тренувальні вправи). Візьміть на щітку, насичений колір фарби (з якомога меншою кількістю води). В лівій руці над листком паперу тримайте шматочок картону. Рухами від себе проводьте щіткою поткраю картону, який ближче до листка, щоб фарба розбризкувалась.
в) Тепер так само робимо над шаблонами.
г) Не знімаючи шаблони, набираємо фарбу іншого кольору і продовжуємо робити набризки, заповнюючи площину навколо шаблонів.
д) Для одержання вази кількох кольорів, слід зсунути шаблон у бік, набрати бажаний колір і забризкати чисту частину. Так само робимо з квітами.
е) Якщо роботу з набризками завершено, можна їх прийняти і приступити до останнього етапу - робота пензликом. А можна перекладати шаблони по всьому аркуші, отримуючи нові відтінки квітів.
є) Останній етап: беремо тоненький пензлик і підмальовуємо окремі деталі: серединки квітів, контури квітів та вази, тінь під вазою.
ІІІ. Підсумок