Вікторія Антонюк, вчитель української мови і літератури та зарубіжної літератури Воскресенської ЗОШ І-ІІІ ступенів Воскресенської ОТГ
6 клас
Година спілкування
Книга у світі медіа. Від зародження до сьогодення
Мета: засвоїти поняття медіа, книга; розширити знання учнів про дитячу книгу та прослідкувати значні моменти в історії її становлення ˗ від зародження до сьогодення; з’ясувати місце книги серед засобів медіа та її значення в житті людини; розвивати уміння аналізувати отриману інформацію, критично до неї ставитися; виховувати повагу до книги, читання, слова.
Обладнання: мультимедійна дошка, виставка книг, ілюстрації.
Книги – це кораблі думки,
що мандрують по хвилях часу
і обережно несуть свій дорогоцінний вантаж
від покоління до покоління
Ф. Бекон
Хід заняття
Організаційний момент
І. Актуалізація опорних знань
Кни́га ˗ неперіодичне видання у вигляді зброшурованих аркушів друкованого матеріалу, набір письмових, друкованих, ілюстрованих або порожніх аркушів, виготовлених з паперу, пергаменту або іншого матеріалу, як правило, скріплених з одного боку.
Словникова робота
У комунікації медіа (англ. media ˗ посередник) ˗ засоби передавання, зберігання та відтворення інформації, призначені для її донесення крізь просторові, часові чи інші перепони. В широкому розумінні будь-яка знакова система, зафіксована в певній формі, є медіа, наприклад, усна мова, зображення чи друкований текст. Під медіа розуміються технічні засоби та канали комунікації, такі як радіо, телебачення, інтернет, поширення знімних носіїв інформації, що формують особливе середовище комунікації.
ІІ. Постановка проблемного запитання
Книга відноситься до медіа? Чому?
ІІІ. Сприйняття, осмислення та засвоєння інформації
Слово вчителя
Сьогодні ми поговоримо про книгу ˗ від її зародження до сьогодення.
Протягом багатьох тисячоліть людина поступово освоювала та пізнавала навколишній світ. Основним засобом спілкування між людьми завжди було слово. Але усно можна переказати лише вибіркову інформацію, тому із часом у людини виникла потреба фіксувати свої знання за допомогою певної системи умовних знаків, щоб зберегти інформацію для нащадків. Створення письма було складним та тривалим процесом. Перші кроки зроблено людиною ще 20-30 тисяч років тому, коли із розвитком землеробства і тваринництва потрібно було організовувати процес обміну товару між племенами.
Первісні типи письма:
- предметне письмо;
- кіпу (вузол);
- вампум (нитки на які нанизували черепашки);
- письмо палицями;
- піктографічне (намальований і пишу);
- логографічне;
- ієрографічна система;
- клинописна;
- фонетичне письмо (перші спроби були зроблені єгиптянами ще у добу Давнього царства у ІІІ тис. до н. е), тощо.
У різних народів світу в різні часи використовувались такі матеріали для письма: камінь, дерево, кістки, глина, пальмові листки, черепашки, папірус, оброблені шкіри тварин, тканини. Тисячі поколінь постійно вдосконалювали прийоми нанесення письма, матеріали для письма та й саму писальну форму.
Як ви гадаєте, де з’явилися перші книги?
Перші книги, як і перші системи письма з’явилися у Єгипті (папірусні сувої), Шумері (глиняні таблички), Китаї та Індії (пальмові листки), тобто там, де були сформовані високорозвинені держави.
Виступи учнів-дослідників (випереджальне завдання)
Писемні пам’ятки.
Учень 1 Єгипту Єгиптяни,спробувавши запровадити в себе глиняні книги, незабаром відмовилися від такого способу їх виготовлення. Для збереження і поширення письма вони застосували інший матеріал ˗ папірус. Єгипетські книги, виготовлені на папірусі, мають здебільшого форму сувоїв. Середня довжина такого сувою складає до десяти метрів, ширина ˗ 15-30 сантиметрів. |
Єгипедське ієрогліфічне письмо. ІІІ тис. до н.е. |
Учень 2 Держав Месопотамії У Межиріччі не ріс папірус, але було багато глини, яку люди протягом багатьох тисячоліть використовували у побуті. Шумери почали застосовувати книгу і як писальний матеріал. Із глини формувалися прямокутні плитки невеликих розмірів. Написи наносили дерев’яною паличкою (клинопис). Глиняні плитки висушували на сонці, а потім обпалювали. |
Спосіб письма на глиняних табличках
Глиняна плитка. Розповідається про розподіл людей на різні роботи. І тис. до н.е |
Учень 3 Індії Індійські манускрипти творилися як на глиняних та дерев’яних табличках, так і на пальмових листках, шкірі, шовку, металевих пластинах і камені. Каліграфічні написи і чіткі малюнки на керамічних плитках, нанесені методом трафаретного тиснення, відомі тут ще з XVII ст. до н. е. |
Рукописна буддійська книга VІІ ст. до н.е |
Учень 4 Китаю Найпоширенішими були в’язанки бамбукових чи дерев’яних дощечок, скріплених шкіряним шнурком у верхній частині через спеціальні отвори. На них писали спеціальним чорним лаком, виготовленим із соку деревини і нанесеним на гострі кінцівки дерев’яних паличок. |
Китайська книжка з дощечок, скріплених мотузкою І тис. до н.е. |
Учень 5 Стародавньої Греції Книжковий рух тут започатковується з VII ст. до н. е. Цьому сприяли дві обставини. Передусім високий розвиток давньогрецької літератури та інтенсивні торговельні стосунки з Єгиптом. Не дивно, що перші рукописні книги в Греції, як і в Єгипті, мали вигляд папірусних сувоїв. Найдавніший з них написаний грецькою мовою - це поема Тимофія Милетського «Перси», віднайдена 1903 року. Вчені відносять час її появи до IV ст. до н. е. |
На червоно-фігурній вазі. Афіни |
Завдання.
Спробуйте визначити, якій державі належить рукописна пам’ятка.
|
|
|
Слово вчителя
Можливість фіксувати й передавати написане у зручній формі (на папірусі, а згодом і на пергаменті), спонукало, з одного боку, сильний поштовх людської думки, а з іншого – пожвавлення рукописної справи. Написана книга незабаром відтворювалася іншим переписувачем. Окремі писарі об’єднувалися в цілі цехи. Як правило, їх створювали багаті вельможі, або при монастирях.
Стосовно друкованої книги, то як і з витоками стародавньої рукописної книги та її попередниками, однозначної відповіді, очевидно, годі шукати. Бо друкарство, як узагальнене поняття кількох складних і взаємно пов’язаних між собою процесів, за допомогою яких текст та ілюстрації до нього відтворюються оперативно і в будь-якій кількості на папері чи іншому придатному для цього матеріалі, не виникло раптово у вигляді хрестоматійного верстата з пресом. До цього винаходу людський розум наближався поступово, переходячи через нові й складніші відкриття.
Тому, безумовно, його предтечею й ставали різноманітні способи швидшого створення і множення зображень чи тексту без участі пера, яким раніше так ретельно й довго водила людська рука. Процес удосконалення друкарської справи від простих відбитків до перепущення паперових стосів через спеціальні пристрої-верстати відбувався автономно в різний час і в різних частинах земної кулі. Хоча можливе й запозичення таких винаходів, «мандрування» їх поміж кордонів держав, населених народами з різним рівнем цивілізації, а відтак і культури.
Передумови друкарства:
- печатки і штампи
- метод набиття візерунків на тканині
- ксилографічний метод множення текстів та ілюстрацій на папері
- рухомі літери.
Виступ учня-дослідника
Винахідником друкарської справи не лише в Європі, а й у цілому світі вважають німця Йогана Гутенберга. Саме йому належить практичне втілення кількох важливих ідей для започаткування друкарського виробництва: лиття літер з металу; створення металевої форми (матриці), в якій ці літери виливалися; виготовлення інструменту для цього складного процесу; конструкція першого друкарського верстата і, насамкінець, виготовлення першої в світі друкованої книги.
Вершиною друкарської творчості Йогана Гутенберга була його знаменита 42-рядкова Біблія. Складається вона з двох томів загальним обсягом 641 сторінка. Для цього друку було створено спеціальний шрифт, максимально наближений до рукописного письма. Роботу над нею майстер розпочав 1452, а закінчив до середини 1456 року. Видання прекрасно ілюстроване різноманітними кольоровими декоративними прикрасами й заставками. Із двохсот примірників книги 165 було віддруковано на папері, а 35 ˗ на пергаменті.
Вважається, що ця особистість, висловлюючись сучасною термінологією, започаткувала цілу революцію в інформаційній технології.
Друкарський верстат Гутенберга
Бесіда
Що ви можете сказати про сучасне книгодрукування?
Скільки людей зараз займається видавництвом книги?
Які професії ви знаєте?
Це цікаво!
Виступ учня-дослідника «Най-… книги»
Атлас заввишки 1,75 метри і шириною 1,9 метри був подарований голландським купцем Йоханнесом Кленке королю Англії Карлу II у 1660 році з нагоди реставрації монархії. Таким чином купець сподівався завоювати симпатії Карла.
Виготовлена вона з пелюсток безсмертника: обкладинка із портретом Т. Шевченка та зображенням хати, де він народився і 12 сторінок, зшита павутинкою. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної людської волосинки. Створена книжка українським майстром Миколою Сядристим.
«Кодекс Лестера» (The Codex Leicester) ˗ Леонардо да Вінчі, проданий за $ 30,8 млн, і цей рекорд не може побити поки жодне видання. Володарем найдорожчої в світі книги став Білл Гейтс, найбагатша людина Америки.
Одна з них – «wikipedia», що представляє собою статті з інтернету, зібрані в одному друкованому виданні.
Інша книга-рекордсмен - найтовстіше в світі видання про Міс Марпл, надруковане у вигляді повного зібрання творів. Твори Агати Крісті, зібрані в одній книзі, помістилися на чотирьох тисячах тридцяти двох сторінках.
Бесіда
На сьогоднішнє заняття ви принести свої улюблені книги. Давайте розглянемо їх, чи є серед них незвичайні?
Як розвиток технологій вплинув на змістове наповнення книги?
Що ви знаєте про електронні книги?
Сьогодення книги
Зараз дуже розповсюджено використовувати QR-коди у книгах. Головна причина швидкого поширення – легкість зчитування (звичайна камера телефону з легкістю впорається з розпізнаванням зашифрованого послання). Раніше потрібно було встановлювати додаткові програми-сканери, проте сучасні мобільні телефони й без них можуть зчитати сховану за кодом інформацію. За допомогою QR-кодів можна поспілкуватися з персонажами, порозглядати місцевість, перечитати додаткові секретні гілки сюжету, відчути всю історію реально, тощо.
А чи знали ви, що є книги, які «оживають» за допомогою інтерактивних додатків, що робить їх справжнім дивом?
Такі видання урізноманітнюють процес читання, дозволяють поринути в доповнену реальність. Сторінки «оживають» – рухаються та розмовляють! Картинки стають не просто тривимірними, а дуже реалістичними, яскравими та барвистими. Читач отримує вдале поєднання читання з грою. «Книги майбутнього» вже зацікавили читачів, тому що за допомогою смартфона вони можуть взаємодіяти з героями, прослуховувати віршики, спостерігати, як машинки рухаються та трансформуються.
Давайте розглянемо декілька таких книг.
Книга “Колобок”, яка оживає за допомогою смартфона https://www.youtube.com/watch?v=6f6kYWXP3Kk
Книга «Жива абетка»
https://www.youtube.com/watch?v=PK3EvYZ3JCA
Книги з доповненою реальністю. «Аліса у Країні Див», «Лускунчик», «Кіт у чоботях» https://www.youtube.com/watch?v=F_nXXQ1PPCo
Окремо хочу виділити «Гаджетаріум» – безкоштовна інтерактивна книга науково-популярного характеру. Її можна використовувати за допомогою планшету чи мобільного телефону.
На 54 сторінках цієї книги міститься інтерактивна графічна інформація з музичним та голосовим супроводом про 23 найкорисніших пристрої, які було винайдено за період від 5000 року ще до нашої ери та до 2013 року.
У межах додатку є можливість безпосередньо погратися з цими винаходами.
При дотику до екрана – відповідні пристрої починають певним чином рухатись. У такий спосіб можна відчути себе активним учасником навчального процесу.
https://www.youtube.com/watch?v=dcHN7i33t0k
Слово вчителя
На початку уроку вам було поставлене проблемне запитання:
Чи книга відноситься до медіа? Висловіть свої судження.
V. Підсумки заняття
Давайте розглянемо епіграф до нашого сьогоднішнього заняття, слова Ф. Бекона: «Книги – це кораблі думки, що мандрують по хвилях часу і обережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління».
Чи згодні ви з його думкою?
Ми прослідкували лише частину метаморфоз книги за період її розвитку. Як ми бачимо, зміни не завершилися, вони будуть тривати стільки, скільки буде розвиватися людина.
Сьогодні ви отримали матеріал для пошуку чогось нового та цікавого для себе. Скористайтеся ним.
Список використаних джерел