Ментально здорова людина яка вона?Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства. Стан ментального здоров’я залежить від багатьох чинників: соціальних, екологічних та економічних.
Ознаки проблем з психічним здоров’ям порушення сну: тривалий сон протягом доби або навпаки неможливість заснути;порушення харчування: надмірне вживання їжі або відсутність бажання їсти;уникнення спілкування з близькими;повторювані прояви агресії у спілкуванні з рідними та друзями;низький рівень енергії або її відсутність, відмова від звичних активностей;відчуття апатії і неважливості всього;безпричинні больові відчуття в тілі;відчуття безпорадності чи безнадії;понаднормове куріння, вживання алкоголю чи наркотиківвідчуття незвичної розгубленості, занепокоєння чи страху;сильні перепади настрою;нав’язливі негативні думки про те, щоб заподіяти шкоду собі чи іншим;віра в речі, що не відповідають дійсності;неможливість виконувати щоденні завдання, такі як піклування про своїх дітей, робота чи навчання
Ментально здорова людина ось такарозуміє свої емоційні стани і може керувати ними;здатна будувати стосунки з іншими;відкрита до навчання та розвитку;позитивно ставиться до себе;приймає незалежні рішення;вміє пристосовуватись до нових умов життя;може активно долати поточні виклики;отримує задоволення від життя.
Підрахунок результатів, що дозволяє виявити рівень стресостійкості.0-4бали У вас висока стресостійкість. Ви вмієте керувати емоціями, в стресовій ситуації стримані, несхильні до істеріїі подразнення,нікого незвинувачуєте в те, що трапилося, намагаєтеся швидко знайти рішення проблеми.5-7балів Середній рівень. Ви зберігаєте самовладання зі змінним успіхом, іноді стримані і сконцентровані в найскладніших ситуаціях, а іноді виходьте з себе через дрібниці.8-9балів У вас низька стресостійкість. Ви нездатні до самоовладання і самоконтролю, перевтомлені і виснажені. Якщо у Вас низький рівень стресостійкості опановуйте вправи самоконтролю емоційних станів. Шукайте способи вирішення проблеми (звертайтеся до лікаря).
Важливо пам’ятати. Психіка має дуже великий потенціал самовідновлення і запас міцності. Кожен із нас ставить собі запитання: «Чи залишусь я нормальною людиною після всього?» Відповідь і для мене, і для вас — ствердна. Так. В цьому випадку маємо два варіанти:а) допомогти собі відновитись, дбаючи про психічне здоров’я щодня;б) загнати себе в кут, розкачувати психіку безжально і так, що доведеться її відновлювати з допомогою спеціалістів і медикаментів.
«Реакція на стрес»фізичні: на рівні тіла (постійна втома та напруження, больові відчуття у будь-якій частині тіла (без причини), важко дихати, відсутній апетит, проблеми з травленням); на рівні поведінки (порушення сну, роздратування, крик, плач, зловживання психоактивними речовинами: нікотин, алкоголь, кофеїн); на рівні емоцій (постійне відчуття страху, тривога, журба, плач, агресія, сум); на рівні психіки (важко концентруватися, приймати рішення немає мотивації щось робити.
Мужність — це всупереч страху. Кажуть, мужність — це здатність діяти всупереч страху. Для цього наше ментальне здоров’я має бути витривалим. Бо життя є довгим марафоном, а не спринтом. Важливо день за днем піклуватися про свій стан, щоб було легше долати труднощі й не втрачати при цьому себе.
“Подушка безпеки” (арт-терапія)Я хочу запропонувати Вам створити “подушки безпеки”. Кожна подушка – це те, що вас підтримує. Ця подушка повинна стати талісманом і тим якорем спокою для вашого серця! …Нехай вона нагадує вам, що, окрім тривожності, у нас є безліч інших моментів, які підтримують нас і дарують позитивні емоції. А за потреби – зможуть допомогти.