Авторська розробка з використання ментальних карт містить презентацію та роздатковий матеріал до ІК "Пори року"
Авторська розробка
вчителя початкових класів
Запорізької загальноосвітньої школи №52
Бурої Оксани Борисівни
на тему «Використання інтелект - карт в початковій школі»
Вступ
«Хто володіє інформацією - той володіє світом». Автором цього відомого висловлювання більше двох століть тому став Натан Ротшильд. Сучасне 21-ше століття гордо назване епохою "інформаційних технологій". Саме тому крилатий вислів Ротшильда не лише не застаріває, але стає актуальнішим з кожним днем.
Одне із завдань школи – навчити молодь не лише оперативно знаходити потрібну інформацію, а й уміти її проаналізувати, запам’ятати, застосувати. Одним з найефективніших методів запам`ятовування, структурування, аналізу інформації та ідей є інтелект-карти (або карти розуму). Суть методу в тому, щоб певним графічним чином зафіксувати свої думки на папері, впорядкувати їх та отримати цілісну картину.
Інтелект-карта – це незамінна маршрутна карта – пам’ятка, яка дозволяє від початку організувати інформацію так, щоб мозку було легко з нею працювати. За допомогою такої карти кожен зможе швидше та легше запам’ятовувати та згадувати потрібні факти (в порівнянні з традиційними записами)
Інформація, оформлена у вигляді інтелект-карт, легко і просто вкладається в голові людини тому, що вона записана на «мові мозку», якому властиве асоціативно-візуальне мислення.
Мета даної розробки: показати актуальність та доречність використання інтелект-карт на різних етапах уроків у початковій школі. Висвітлити цю технологію, як таку, що допомагає оптимізувати навчальний матеріал та сприяє розвитку уяви, пам'яті та образного мислення.
Завдання: розробити фрагменти уроків з використанням інтелект-карт, розробити інтелект-карти до уроків, показати практичні можливості та потенціал при використанні їх на уроках.
Карти знань ідеально підходять для використання в школах, можуть бути застосовані до будь-яких видів завдань, активно привертають учнів різного віку в творче мислення, організацію і вирішення проблем. Гнучкість карт знань дозволяє розглядати будь-яку тему або питання, вони можуть використовуватися для всього класу, групи або індивідуально.
Навчати дітей складати інтелект-карти слід починати з демонстрації вже готових зразків, а потім пробувати складати колективно на дошці, потім - у групах, а лише після цього, можна давати завдання скласти індивідуально таку карту.
Так у першому класі на одному з перших уроків розвитку зв’язного мовлення на тему «Навчальне приладдя» можна провести бесіду за відповідною картою розуму.
А на тему «Іграшки» запропонувати та надати дітям можливість спробувати самостійно розглянути і прочитати карту.
Коли вже діти навчаться читати готові карти розуму, переходимо до групового їх складання. Наприклад, на уроці з курсу «Я досліджую світ» у другому класі.
Фрагмент уроку на тему «Пори року та їх ознаки. Впізнаю пори року. Спостереження за сезонними змінами у природі»
(Аркуш майбутньої інтелект-карти розрізається на чотири
частини. Кожна група працює лише з однією частиною).
В третьому класі, після повторення особливостей та алгоритму роботи, діти складають інтелект - карти на задану тему, використовуючи допоміжний матеріал, підготовлений вчителем.
Опрацьовуючи таким чином різноманітні теми, діти навчаються складати інтелект-карти самостійно.
Заключна частина
Ментальні карти можна використовувати на різних етапах: під час актуалізації опорних знань, під час мотивації пізнавальної діяльності для розкриття теми уроку, під час узагальнення й систематизації, як домашнє завдання вивчення нового матеріалу, закріплення матеріалу, узагальнення матеріалу, написання доповіді, підготовка проекту, презентації, анотацій, конспектування тощо.
Проте, використання цієї технології у шкільній практиці потребує певної адаптації до вікових особливостей учнів, до освітнього середовища, до технічного забезпечення всіх учасників освітнього процесу.
Література:
1. Бьюзен Тони «Суперинтелект» - М.: Попурри – 2014.
2. Методичний портал | Посібник для учнів та педагогів "ІНТЕЛЕКТ-КАРТИ як інструмент ефективної роботи з інформацією" http://metodportal.com/sites/default/files/mp/2017/03/55711/intelekt-karty.pdf
3. Пономарьова К.І. Українська мова. Буквар: Підручник для учнів першого класу ЗЗСО (у 2-х частинах):Ч.2//К.І.Пономарьова. – К.: УОВЦ «Оріон», 2018. – 128 с.: іл..
4. Я досліджую світ: підруч. Інтегрованого курсу для 1 класу закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах). Ч. 2 / М.С.Вашуленко, В.Г.Бевз, Т.П.Єресько, О.Г.Трофімова. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2018. – 112 с. :іл..
5. http://oranskajairina.blogspot.com/p/blog-page_12.html
6. http://nataliakorduba.blogspot.com/2014/01/blog-post_26.html