Тема: Метали та їх сплави.
Мета: пояснити значення металів та сплавів у сучасній техніці, узагальнити галузі застосування металів.
Клас: 8
Вчитель: Пришляк А.М.
Тип урок: комбінований
Обладнання: колекція металічних сплавів.
І. Організаційний момент.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
|
Коли первісна людина, просуваючись крок за кроком уперед, відкрила самородні метали, почала плавити їх у тиглі й відливати у форми; коли вона сплавила самородну мідь з оловом і створила бронзу й, урешті, коли ще більшим напруженням думки вона винайшла горн і видобула з руди залізо - дев'ять десятих боротьби за цивілізацію було виграно. Л. Г. Морган, антрополог |
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Пригадайте
Що називають конструкційним матеріалом?
Які властивості повинні мати конструкційні матеріали?
Які конструкційні матеріали ви знаєте?
V. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Що таке метали і сплави
Не буде жодним перебільшенням стверджувати, що метали становлять основу сучасної матеріальної цивілізації і способу життя. Різноманітні металеві вироби присутні в усіх сферах життя людини. їх широко використовують у будівництві. Спорудження висотних будівель, які є однією з найпомітніших ознак сучасного міста, стало можливим завдяки появі у XIX столітті конструкційної сталі і залізобетону. Метал використовується у транспорті й інфраструктурі (двигуни, корпуси транспортних засобів, залізничні рейки, труби тощо), для генерування й передавання електроенергії та електричних сигналів. Чи не найважливіше, однак, те, що металеві частини й деталі є основою створення машин, механізмів і приладів, за допомогою яких виготовляються як товари і продукти кінцевого споживання, так і інші машини. Вагомість освоєння металів людиною відображено, зокрема, у поділі розвитку людства на доісторичну (кам’яна доба) й історичну епохи - від освоєння металів до сьогодення.
Сплав - тверда або рідка однорідна речовина, утворена сплавленням кількох металів або металів з неметалами. Сплави, як і метали, у твердому стані зазвичай мають кристалічну будову.
У природі метали рідко зустрічаються в чистому вигляді. Також рідко в чистому вигляді їх використовують у технологічних процесах. Це зумовлено складністю очищення металів та тим, що багато сплавів мають кращі властивості, ніж чисті метали. Наприклад, сплави міді - латунь і бронза - міцніші за саму мідь, сплави алюмінію - за чистий алюміній, а сталь - за чисте залізо. Крім того, здатність металів утворювати сплави з широким спектром властивостей дає можливість добирати матеріали, що відповідають конкретним технологічним потребам та економічним умовам.
У давнину і в середні віки вважали, що існує тільки сім металів. Це число відповідало кількості відомих тоді планет: Сонце (золото), Юпітер (олово), Місяць (срібло), Марс (залізо), Меркурій (ртуть), Сатурн (свинець), Венера (мідь). Алхіміки вважали, що ці метали народжуються в надрах Землі під впливом променів планет.
Руда – корисна копалина, природне мінеральне утворення, з якого добувають метали та мінерали.
Пуста порода – частина руди, що не містить металу (мінералу).
Найчастіше у вигляді сплавів застосовується і метал, який можна назвати головним металом людської цивілізації упродовж щонайменше останніх трьох тисяч років. Він має багато корисних властивостей і водночас є достатньо поширеним та відносно легко добувається. Це - залізо (ферум), що у техніці використовується у формах сплавів з вуглецем (карбоном). Залежно від вмісту вуглецю ці сплави називаються чавуном або сталлю.
Чавун - сплав заліза з вуглецем із вмістом вуглецю 2,14-6,67 %.
Сталь - сплав заліза з вуглецем із вмістом вуглецю до 2,14 %.
ЧАВУН Сплав заліза, СТАЛЬ
Крихкий, Стійкий до корозії, Не крихкий,
Тьмяний, Сірого кольору, Блискучий,
Містить вуглець Містить домішки Містить вуглець
більше 1,7%, кремнію, кобальту, менше 1,7%
Тріскає від удару сірки, фосфору, Від удару не тріскає
марганцю.
Масова частка заліза в земній корі становить 5,1 %. За цим показником залізо поступається лише кисневі, кремнію та алюмінію. Однак алюміній тяжче добувається і поступається сплавам заліза за деякими важливими механічними і технологічними властивостями.
Важливість заліза та його сплавів з вуглецем у людській діяльності знайшла своє відображення у традиційному поділі на чорні і кольорові метали. До чорних металів належать сплави заліза з вуглецем та деякими іншими речовинами. Особливе місце у металургії посідає марганець, який часто відносять до чорних металів через його широке застосування у виплавленні сталі. Майже 90 % виробництва металів у світі припадає на сплави заліза.
До кольорових металів належить решта металів і сплавів (наприклад, алюміній, мідь, магній, олово, свинець, цинк, нікель тощо та їх сплави).
Ще наочніше протиставлення заліза й усіх інших металів проявляється у класифікаціях, прийнятих у деяких зарубіжних країнах: усі метали там поділяються на «залізні» і «незалізні» (наприклад, у США і Великій Британії - ferrous та non-ferrous metals).
Україна – один з лідерів серед країн – виробників чорних металів у світі. У складі металургійної промисловості України – підприємства з видобутку і збагачення руд чорних і кольорових металів, нерудних матеріа лів, з виробництва чавуну, ста лі, прокату, сталевих труб, метизів, вогнетривів, феросплавів, коксу, з виробництва твердосплавної, вуглецевої, напівпровідникової продукції. Вітчизняна металургія випускає різноманітну продукцію, забезпечує літако- і машинобудівну галузі високоякісним кон струкційним матеріалом.
Таблиця. Використання сплавів
Вид сплаву |
Використання |
Чавун і сталь |
Матеріал для основної маси металевих заготовок і конструкцій для машинобудівної промисловості, будівельних матеріалів та ін. |
Алюмінієві сплави |
Виготовлення корпусів літаків, вертольотів, ракет, морських суден і різних будівельних конструкцій, харчової фольги |
Нікелеві сплави, титанові сплави і кобальтові сплави |
Авіаційні й ракетні двигуни, парові турбіни |
Магнієві сплави |
У вигляді лиття в конструкціях літальних апаратів, в автомобілебудуванні, в текстильній і поліграфічній промисловості |
Які є види чавуну і сталі
Чавун. Чавун виплавляють у доменних печах із залізної руди з допомогою палива та флюсів (мінеральних речовин, що сприяють зниженню температури плавлення і відділенню заліза від пустої породи).
За складом і будовою чавуни поділяються на білий, або переробний; сірий, або ливарний, ковкий; спеціальний (феросплави).
Білий чавун дуже твердий і крихкий, погано піддається литтю, важко обробляється різальним інструментом. Він зазвичай іде на переплавку на сталь або на отримання ковкого чавуну і тому називається переробним.
Сірий чавун найбільш широко застосовується в машинобудуванні. Він відзначається низькою пластичністю і в’язкістю, проте легко обробляється різанням, застосовується для маловідповідальних деталей і деталей, що працюють на знос.
Сірий чавун з високим вмістом фосфору (0,3-1,2 %) використовують для художнього лиття.
Спеціальний чавун, або феросплав, має підвищений вміст кремнію і марганцю. Феросплави використовуються при виплавленні сталі для видалення кисню, який є шкідливою домішкою.
Сталь. Сталь отримується шляхом переплавки переробного чавуну або металобрухту. У разі переплавки чавуну зі сплаву видаляється надлишковий вуглець і знижується вміст домішок.
За хімічним складом сталі поділяються на вуглецеві і леговані.
Вуглецеві сталі - це сплави заліза з вуглецем та деякими звичайними домішками. Основним компонентом, від якого залежать властивості отриманої сталі, є вуглець, який підвищує твердість, міцність, пружність, водночас знижуючи пластичність і опірність ударним навантаженням.
Леговані сталі являють собою сплави, які, крім заліза й вуглецю, мають у своєму складі спеціально введені легуючі елементи, зокрема хром, нікель, вольфрам, молібден, марганець, ванадій тощо. Легуючі елементи значною мірою поліпшують властивості сталей .
VІ. Узагальнення та систематизація.
Фронтальна бесіда:
- Що таке металургія?
- Які ви знаєте природні мінерали?
- Чому не всі мінерали можуть називатися рудами?
- Назвіть найбільш поширені руди?
Гра «Вірю – не вірю»:
ВІДПОВІДІ: «Вірю» - 2, 5; «Не вірю» - 1, 3,4,6 .
VІІ. Домашнє завдання.
Підготувти повідомлення на тему: «Практичне застовування сплавів в різних галузях науки та техніки.»