Виконала вчитель математики:
Димчогло Катерина Степанівна
Методична розробка
МЕТА: удосконалити знання учнів про властивості степеня з цілим показником, стандартний вигляд числа; уміння та навички при розв’язуванні вправ; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення, творчі здібності, уміння працювати в групах; виховувати відповідальність, взаємоповагу, комунікативні навички, активність та самостійність.
ТИП УРОКУ: урок-практикум по розв’язуванню задач.
ОБЛАДНАННЯ: таблиця, картки із завданнями, картки-консультації.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний етап уроку.
1.Розсадити учнів по групам (5-6 учнів).Роздати картки консультантам з теоретичними запитаннями по темі та картки із завданнями для письмової роботи. Кожна група також має картку – консультацію щодо виконання практичних завдань.
2.Повідомлення теми та мети уроку.
3. Звертання до учнів:
Сьогодні у нас урок - практикум, урок-спілкування в групах. Я пропоную вам звернути увагу на девіз, який підібрала до нашої роботи:
Розум людський має три ключі, які все відкривають: знання, думка, уява.
В.Гюго
Бажаю вам, щоб ці ключі допомогли сьогодні отримати високі результати .
Ваш успіх залежатиме від вашої толерантності, уміння спілкуватися,
допомагати один одному, відстоювати свою думку, ,звичайно, від вашого настрою. А він, бачу, гарний. Тому бажаю удачі і у нас все вийде! Ви повинні продуктивно попрацювати, розібратися в тих вправах, де ще допускали помилки, щоб на наступному уроці, відмінно написати самостійну роботу, а потім і контрольну роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання:
2. Робота в малих групах: (перевірка теоретичного матеріалу)
Запитання:
3. Індивідуальна робота:
а)Відновити пропущенні місця в записах на дошці (усні вправи):
α 2 … -4 α …
х · х = х х : х = х
х -3 … -2 …
(а ) = а (6/а) = (а/6)
-3 3 0
(3а) = 1/…а m = … (m ≠ 0)
б) Між якими степенями числа 10 розміщені дані числа:
547; 3418; 2,53; 0,37; 0,99; 0,00546; 0,00017; 1,5.
Консультанти виставляють бали за роботу в картки оцінювання:
№ п.п. |
Прізвище, ім’я учня |
Теоретичний матеріал |
Усні вправи |
Самостійна робота |
Додаткове завдання |
Оцінка |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ Актуалізація опорних знань:
Усні вправи:
Подайте вираз у вигляді степеня:
-3 -5 2 -3
а) з основою 3: 9; 1/3; 1/9; 1/27; 27 ; 9 ; (1/9) ; 81 ;
-1 3
б) з основою 5: 1/5; 0,2; 125 ; 0,04; (1/25) ;
в) За допомогою степеня числа 10 записати слідуючі числа:
- відстань від Землі до планети Нептун , що дорівнює 4 500 000 000 км;
- массу Землі, наближено рівну 6 000 000 000 000 000 000 000 т;
40
2 ≈ 1 100 000 000 000
ІV Удосконалення знань та умінь
Робота в групах:
1.Кожна група має картку-консультацію для повторення алгоритму виконання вправ по темі. Учням дозволяється користуватися підручником, якщо виникають труднощі при розв’язанні завдань.
2.Кожна група отримує картки із завданнями для самостійної роботи.
Учні працюють в зошитах. Консультанти надають допомогу тим учням,
хто її потребує. При виставлені балів за виконану роботу враховується
правильність, активність та самостійність кожного учня.
(Завдання карток у додатку).
На виконання роботи відводиться фіксований час. Представники від кожної групи запрошуються до дошки і записують розв’язання вправ в тому порядку, як вони є в картці. Всі учні перевіряють ,обговорюють, записують в
зошити.
Учням, які виконали завдання раніше і консультант або вчитель перевірив їх правильність, пропонується додаткове завдання.(Див. Додаток)
За його правильне виконання учень отримує додаткові бали.
V. Підсумок уроку.
До підсумку уроку учням пропоную експрес-анкету (кожен має перед собою і відмічає потрібне).
Засвоїли:
а) поняття степеня;
б) властивості степеня з цілим показником;
в) стандартний вигляд числа;
Навчилися:
а) користуватися правилами виконання дій над степенями з цілим показником;
б) знаходити добуток і частку степенів, степінь добутку та частки, підносити степінь до степеня;
в) розширили уяву про застосування поняття степеня .
Сподобалось:
а) саме оцінювання;
б) форма проведення уроку;
в) мікроклімат уроку;
Не сподобалося:
а) мікроклімат уроку;
б) важкі завдання;
в) інше, що саме…
В групах консультанти сумують отримані кожним бали за урок та виставляють їх у таблицю оцінювання.
Учнів прошу озвучити результати, виставляються оцінки.
VІ. Домашнє завдання.
ДОДАТОК.
Картка- консультація
3 -5 3+(-5) -2 2 -3 5 -15 15
а) х х =х =х =1/х в) (в ) =в =1/в
-2 7 -2-7 -9 9 -1
б) х : х =х =х =1/х г) (6/с) =с/6
-1
15:15 =15:1/15=15·15/1=225
-2 3 -6 3 -6 3 -3
(3 ) ·(-27)=3 ·(-3 )=-3· 3=-3=-1/27
3. Спростити :
-5 2 -10 -5 -5+10 2+5 5 7
(-2,1а в ):(0,3а в )=(-2,1:0,3)а в =-7а в
Картки із завданнями для роботи в групах
1 ВАРІАНТ 2 ВАРІАНТ
-4 -2 -5 4
Х : Х Р ·Р
-12 9 -4 6
а ·а к :к
-5 5 -10 10
(в ) (а )
-1 -1
(3/х) (х/7)
2. Обчислити:
5 6 9 12
3 :3 4 : 4
-1 -1
9 : 9 13 : 13
2 4 -3 2
-32 · 4 (2 ) · (-16)
-13 -14 -11 -12
7 / 7 9 / 9
3. Спростити вираз:
-18 -15 -7 -13 -9 -6 -11
3,5х :(-7/4 х у ) (-5,6 а в ): (0,7 а в )
Картка із додатковим завданням
-4 -2 3 -3 -4
а) 81 ·3 ; б) 16 ·(2 ) ; в) 27 : 9 ;
-7 9 -5 -8 -11
г) 5 · 5 : 125 ; д) 81 ·9 / 27
2. Знайти показники в правій частині рівності:
2 -3 -2 -1 3
а в х а х … … …
__________ = а в х
-3 -4 3 2 2
х в а х в