ДПТНЗ «ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ БУДІВЕЛЬНИЙ ЛІЦЕЙ»
SPORT. EXTREME SPORTS
Методична розробка показового уроку
з англійської мови
Підготувала:
Викладач англійської мови
Мухамедкулова Л.В.
Чернігів 2022
Тема уроку. Спорт. Екстремальні види спорту.
Навчальна мета: сформувати уявлення учнів про екстремальні види спорту;
узагальнити та розширити лексичну компетенцію учнів про спорт та екстремальні види спорту,
використання лексичного матеріалу в мовленні, тренування учнів у читанні текстів про екстремальні види спорту з метою повного й точного розуміння всієї інформації, що в них міститься.
Розвивальна мета: розвивати в учнів кмітливість, інтелектуальну гнучкість, вміння орієнтуватися в потоці різноманітної інформації; робити узагальнюючі висновки
Виховна мета: виховання здорового і активного способу життя ; виховання почуття прекрасного, прагнення до досконалості;
розвиток гармонійної, морально та фізично здорової особистості.
Методична мета: формування та розширення комунікативної компетенції учнів у поєднанні активних та інтерактивних форм навчання (залучення учнів у проектну діяльність) із застосуванням мультимедійного обладнання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і вмінь учнів.
Обладнання: мультимедійний проектор, слайди з цитатами видатних людей про спорт, слайди з інтелектуальними іграми, завданнями;
відео фрагменти про екстремальні види спорту.
Формування ключових компетентностей: спілкування англійською мовою (уміння читати й розуміти прочитане; уміння висловлювати свою думку усно і письмово; критичне мислення).
”Health is better than wealth”
(Найбільше багатство – здоров’я)
План уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань (підготовка до сприйняття іншомовного мовлення).
1. Уведення в іншомовну атмосферу (Warm-up).
Вступне слово вчителя (знайти загальне слово для всіх фраз та скласти
речення з опорою на Mind-map).
2. Повідомлення теми та мети уроку.
III. Мотивація навчальної діяльності. Мозковий штурм (Brainstorming).
1. Гра «Незакінчені цитати» (прислів’я, приказки та
висловлювання видатних людей про спорт).
2. Лексична хвилинка (виконання індивідуальних завдань: розв’язування
Чейнворду з теми «Спорт», написання видів спорту під малюнками).
3. Фонетична розминка: читання віршів про спорт (Drilling).
4. Говоріння (Що дає вам заняття спортом? Вислови свою думку). Speaking.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Відео (Екстремальні види спорту).
- Гра «Асоціації» (виконання комунікативних вправ).
- Вступне слово вчителя про екстремальний спорт.
2. Читання, говоріння. Презентація проекту «Екстремальний спорт»
з опорою на відео фрагменти
BASE JUMPING, SCUBA-DIVING, SNOWBOARDING, MOUNTAIN CLIMBING (ALPINISM), BUNGEE JUMPING, SURFING, MOUNTAIN BIKING, HANG GLIDING, UNDERWATER HOCKEY.
V. Узагальнення і систематизація знань учнів.
- Інтелектуальні ігри.
VI. Домашнє завдання: написати міні-твір про екстремальний вид спорту або про свій улюблений звичайний вид спорту.
VII. Підведення підсумків уроку. VIII. Рефлексія
Procedure
I. Organization
T: Hello, students! Glad to see you. How are you? Are you OK?
I hope, you are thirsty for knowledge, aren`t you? So, let’s begin our lesson.
Now, listen to some music (the group “Queen” “We are the Champions”).
Take a guess, what are we going to talk about? You are right, about sports.
II. Actualization. Актуалізація опорних знань (підготовка до сприйняття іншомовного мовлення)
1. Warm up. Уведення в іншомовну атмосферу (учні складають речення з опорою на слайд)
T: What do these phrases have in common? Make up sentences.
To go in for sports (football, tennis)
To go sports (cycling, fishing, swimming, running)
To do sports (aerobics, judo, archery)
To play sports (football, volleyball, basketball, tennis)
To be interested in sports
To be into sports
To be fond of sports
To be keen on sports
2. The topic and aims of the lesson. Повідомлення теми та мети уроку;
очікувані результати
T: Today we`ll talk about sport and extreme sports.
Expected results: you will learn new
words and structures on the topic;
you will remember some wisdom quotes about sport; you’ll get some interesting information about extreme sports.
III. Motivation. Brainstorming.
Мотивація навчальної діяльності. Мозковий штурм (з опорою на слайди).
1. Game. Unfinished Quotations.
T: Finish the quotations of the famous people about sport and translate them.
(Гра «Незакінчені цитати» (перевірка домашнього завдання: студентам пропонується закінчити прислів’я, приказки та висловлювання видатних людей про спорт та перекласти їх).
Quotations, proverbs, sayings
* A healthy nation is a wealthy nation (a healthy nation is … a wealthy nation)
Здорова нація – багата нація (здорові люди – багаті люди)
* It`s very difficult to find a doctor who could know better than a man himself what it`s healthy for him (Ksenofont)
Трудно знайти лікаря, який би знав краще, ніж сама людина, що їй корисно для здоров`я (Ксенофонт)
* In sports and journeys men are known (saying)
Люди пізнаються у змаганнях і мандрах (приказка)
* Health is better than wealth (proverb)
Найбільше багатство – здоров`я (прислів`я)
* The man is happy being young and healthy.
Щастя для людини – здоров`я та молодість.
* A sound mind in a sound body (proverb)
У здоровому тілі – здоровий дух (прислів`я)
* All sports for all people (Pierre de Coubertin)
Спорт для всіх людей (П’єр де Кубертен)
* Sports reduce stress and improve concentration
Спорт зменшує стрес та покращує концентрацію
2. Individual tasks for students.
Лексична розминка (виконання індивідуальних завдань: розв’язування
чейнворду з теми «Спорт» (остання літера кожного слова є першою в наступному слові), написання видів спорту під малюнками, знайти другу половинку назви спорту).
1) a chain-puzzle
Hockeyogaerobicswimmingymnasticsoccerugbyachtingolfencing
Key: hockey, yoga, aerobics, swimming, gymnastics, soccer, rugby, yachting, golf, fencing
2) halves-words: (body-building, swim-ming, ice-hockey, basket-ball, etc)
3. Drilling (Підготовка артикуляційного апарату до іншомовного мовлення)
(фонетична розминка: читання віршів про спорт з опорою на слайди).
T: Now we are going to read sketches about sports.
Sketches about Sports
1. Jumping high and jumping long makes you happy, makes you strong.
2. Running every day is good for your body and your mood.
3. Cycling gives a lot of pleasure, that’s impossible to measure.
4. Rowing also makes you strong if your arms are very long.
5. Yachting is of course your sport if you like to sail a yacht.
6. Swimming makes my body strong, I am healthy very long.
I go swimming every day and I feel myself OK.
7. Tennis is a game of prestige, practise regularly if you wish.
8. Football is my favourite game, it’ll bring fame to my name.
9. If you want to be healthy and tall you must play football and basketball.
10. In good weather every week we like playing hide-and-seek.
Swim in the pool, run and play. Sport makes you healthy, strong and gay!
Sport can bring every girl and boy a lot of moments of joy.
4. Speaking. Говоріння (Що дає вам заняття спортом? Вислови свою думку).
T: Make up sentences expressing your opinion. Use the following phrases:
In my opinion… I think … To my mind …
Doing sports is the best way . . .
* to be healthy * to keep fit * to be in high spirit
* to be active, creative, sportive, dashing (енергійний),
* to be courageous (сміливий), adventures (ризиковий)
* to be more organised and disciplined,
* to be happy, successful in life, * to give up harmful habits,
* to build character * to teach us to win and to lose
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Video “Extreme Sports”.
- Game “Associations” (Виконання комунікативних вправ).
T: What do you associate with Extreme sports ?
On the one hand: danger, risks, heart attacks, broken parts of the body, different traumas, dislocations, injuries (пошкодження).
On the other hand: joy, adventure, pleasure, high spirits, delight (захоплення).
It’s cool!
- What is Extreme Sport? (інформація на слайдах).
T: Extreme Sport (also called free sport, action sport and adventure sport ) is a popular term for certain activities having a high level of inherent danger (природна небезпека). These activities often involve speed, height, a high level of physical exertion (напруження), and highly specialized gear (спорядження) or spectacular stunts (видовищні трюки).
Athletes in these activities compete against environmental obstacles such as wind, water, snow and mountains. These natural phenomena can’t be controlled, and they affect the outcome of the given activity or event.
2. Project Presentation
T: I’d like you to present your project “Extreme Sports”.
Choose the kind of sport you are going to present (вчитель пропонує стрічки з видами екстремального спорту, а студенти вибирають той вид спорту, який вони підготували)
Let’s begin with Base Jumping.
P1 BASE JUMPING is one of the most extreme sports and it is very dangerous. The name comes from “building”, “antenna”, “span”, “earth” + “jumping”.BASE jumping is jumping off natural rocks, cliffs, buildings with parachutes.
Бейс Джампінг – один з найбільш небезпечних видів спорту. Назва походить від «будівля» ,« антена», «короткий проміжок», «Земля» + «стрибок». Це стрибки з будівель, мостів, урвищ, скель.
A flight lasts for 2-5 seconds. You have to open your parachute very quickly after your jump. You have to fall well and watch the ground.
Спортсмен у польоті на протязі 2-5 секунд, потрібно вчасно відкрити парашут, уважно спостерігати за польотом.
In the USA police put BASE jumpers in prison. But go to France, Norway or Brazil and you can jump without any problems.
Поліція США забороняє спортсменам стрибати, саджає їх у в’язницю.
Але ви можете поїхати до Франції, Норвегії, Бразилії і стрибати без жодних проблем.
People say they do BASE jumping because the world is beautiful and you see it from above.
Люди стрибають для того, щоб побачити красу Землі і відчути екстрім.
P 2 SCUBA-DIVING is the greatest outdoor water sport. It is an opportunity to discover a new exciting world of marine life, caves, and shipwrecks, to see thousands of fish. Scuba divers in wetsuits, masks, scuba gear dive wherever there is water: in oceans, seas, lakes, rivers and canals.
Скуба-дайвінг – це розповсюджений підводний вид спорту. Дайвери, одягнені в гідрокостюми, маски з аквалангами, спостерігають дивовижний підводний світ, флору і фауну в океанах, морях, озерах.
Anyone can become a diver. Diving is an exciting hobby which does not require special skills. It is a sport open to men, women and children.
Before getting involved, you should be in good physical health. It`s also important to choose an instructor that you trust because scuba diving is a dangerous sport. You need proper training to be successful and safe.
Дайвером може бути кожний, але потрібно бути у хорошій фізичній формі. Це спорт для чоловіків, жінок та дітей, але потрібно мати гарного інструктора, тому що це дуже небезпечний спорт. До того ж треба мати спеціальні навички для небезпеки.
P 3 SNOWBOARDING is a relatively new sport which can be visually compared to skateboarding and surfing. But it is done on snow in the mountains, snow rocks and snow slips. The snowboarder stands on the board with his left or right foot forward, facing one side of the board.
Сноубордінг – відносно новий зимовий вид спорту, який можна порівняти зі скейтбордом та серфінгом. Сноубордіст катається на дошці, яка має носи та хвости для зручності катання вгору та вниз на схилах.
It`s a dangerous sport. It requires special skills, strength, the mastery of snowboarding techniques.
Це дуже небезпечний спорт, який потребує спеціальних навичок й майстерності. Як правило, одяг сноубордіста укріплений в колінах, плечах, долонях; деякий одяг оброблений пластиком.
P 4 MOUNTAIN CLIMBING or ALPINISM is an extreme sport. It is climbing up mountains, cliffs, buildings in special equipment. It involves two people: the climber and the belayer .The climber wears safety harness and is tired to a safety rope. The belayer also wears a harness and uses a special belay device. As the climber moves up the climbing wall, the belayer keeps the rope snug. Маунтін клаймінг або альпінізм – екстремальний та дуже небезпечний вид спорту. Зазвичай альпіністи працюють у парі: скелелаз одягає безпечні ремені і прикріплюється до безпечного канату або тросу. Другий альпініст (білеєр) також одягає ремені і використовує спеціальний пристрій для кріплення. Коли скелелаз піднімається у гору, другий альпініст міцно тримає канат.
P5 BUNGEE JUMPING – is jumping off the height (off bridges, mountains,
cliffs and equipped grounds) with the flexible cord which must be properly connected to the jumping platform. It involves precision [pri’si3n] skills.
Банджі джампінг звучить досить екзотично. Це стрибки на еластичному тросі або канаті з мостів, гір, скель, зі спеціально обладнаних майданчиків. Екстремальний і дуже небезпечний вид спорту, який потребує точних навичок. Для запобігання нещасних випадків необхідно, щоб джампер був міцно прикріплений до тросу, а трос до платформи, з якої стрибає джампер.
P 6 SURFING is a water sport in which a surfer rides on a wave on a special surfboard. Waves suitable for surfing are found in the oceans, sometimes in lakes and rivers.
Серфінг – водний спорт, коли серфер катається на хвилі на спеціальному серфборді.
A common problem for surfers is being able to catch the wave, to match (протистояти) the speed of the wave, to stand on the surfboard and to proceed riding the wave. It requires strength, the mastery of the surfing technique.
Проблемою для серферів є впіймати хвилю, протистояти швидкості хвилі, устояти на серфборді та продовжувати катання на хвилі. Для цього потрібна сила та спеціальні навички.
Surfing, like all water sports, carries the danger of drowning; the danger of collisions (surfer`s body can come in contact with rocks, reefs, sand bars etc.), the danger of animals (sharks, seals, jellyfish), etc.
Ризик: зіткнення зі скелями, рифами, морськими тваринами, небезпека затонути.
P 7 MOUNTAIN BIKING is jumping off mountains on a mountain bike which must be bought at special bike shops and tested as long as possible. It is an extreme sport. A biker needs to wear high-quality shoes, a helmet for protection the head, special biker’s gloves.
Маунтін байкін або гірський велоспорт – це стрибки з гір на гірському байку. Екстремальний та дуже небезпечний вид спорту, який потребує спеціальних фізичних навичок. Байки потрібно купувати у спеціальних магазинах та деякий час тестувати.
P 8 HANG GLIDING is an air sport in which a pilot flies a light an unmotorized foot-launching aircraft called a hang glider (also known as Delta plane). This is a very dangerous sport that requires good concentration and good physical training.
Modern technology gives pilots the ability to glide cross country for hundreds of kilometers. Pilots may carry a back-up parachute in the harness. In case of serious problems the parachute is deployed and carries both pilot and glider down to earth. Pilots wear helmets, have knives, light ropes, and first-aid equipment.
Хенг-глайдінг або дельтапланеризм – повітряний спорт на легкому немоторизованому літаку з ножним приводом. Дуже небезпечно, потрібна хороша фізична підготовка. Сучасні технології дають пілотам можливість планерувати країною на сотні кілометрів.
P9 UNDERWATER HOCKEY is similar to normal hockey. You have to score goals to win and you can`t touch the puck with your hands. The difference is you play underwater.
Хокей під водою подібний до звичайного хокею на льоду – потрібно забивати голи для того, щоб перемогти, не можна торкатися шайби рукою.
What equipment do you need?
A mask covers your eyes and nose. A snorkel helps you breathe when you under the surface looking for the puck. Flippers help you to swim quickly. Stick is only about 30cm long. You can wear usual gardening gloves, because flippers often hit you.
Потрібно мати спеціальне обладнання: маска захищає очі та ніс, трубка для плавання допомагає дихати під водою, в ластах можна плавати швидше, рукавички можуть бути звичайними садовими.
Who plays it? People of all ages and sizes play underwater hockey. You don`t have to be a great swimmer. It`s a great topic of conversation at parties.
Це дуже модний вид спорту у країнах Європи, в нього грають люди різного віку. Про хокей розповідають на вечірках. Щоб грати в хокей під водою, не обов’язково бути дуже хорошим спортсменом.
V. Final Part (Узагальнення і систематизація знань учнів).
T: Remember!
There are elements of risks in all extreme sports. If you don’t do things right you are asking for troubles.
To make these sports safer you should train a lot and have proper equipment.
Game. Think of the qualities a sportsman should possess. Complete the acronym “Sportsman” with the words meaning qualities.
(Вчитель роздає студентам картки з рисами характеру людини; вони підбирають ті якості, які на їх погляд повинен мати “sportsman” )
S trong, sociable (товариський), sympathetic (співчутливий)
P urposeful (цілеспрямований), persuasive (наполегливий), patient (терплячий)
O ptimistic, organized, open
R esponsible, reliable (надійний), respectable (порядний)
T ruthful (правдивий)
S trong-willed, scrupulous (добросовісний)
M atey (товариський)
A active, attentive, amiable (дружелюбний)
N imble (моторний, кмітливий)
Task: Tick the right answer
1. The sport of jumping off a very high bridge with a flexible cord is …
a) bungee jumping b) bowling c) base jumping
2. The sport of jumping off a high bridge or a building with a parachute is …
a) mountain climbing b) base jumping c) bungee jumping
3. … is a sport of swimming under water with a special equipment.
a) swimming b) scuba diving c) navigation
4. A person who rides on a wave on a special board is …
a) cyclist b) rafting c) surfer
5. A … climbs mountains for sport.
a) diver b) surfer c) climber
6. An … teaches people a practical skill.
a) trainer b) instructor c) coach
7. A … is a bicycle made for riding on hills and rough [raf] (нерівний) ground.
a) motor bike b) mountain bike c) motorcycle
8. Kayaking [`kaiэєkin] is an activity of traveling in a …
a) boat b) raft [ra:ft] (пліт) c) kayak (байдарка)
9. The sport of catching fish is …
a) hunting b) hiking c) fishing
10. This sport can be compared with skateboarding and surfing but it is done on snow. It is …
a) skateboarding b) surfing c) snowboarding
11. … is an air sport in which a pilot flies a Delta plane.
a) rafting b) hang gliding c) hiking
12. A person who rides a bicycle is a … .
a) motorcyclist b) racing cyclist c) cyclist
Name the person who does the following sports
Base jumping – Bungee jumping –
Surfing – Snowboarding –
Mountain climbing – Alpinism –
Scuba diving – Mountain biking –
Hang gliding –
Base jumping – base jumper Bungee jumping – bungee jumper
Surfing – surfer Snowboarding – snowboarder
Mountain climbing – mountain climber Alpinism – alpinist
Scuba diving – scuba diver Mountain biking – mountain biker
Hang gliding – hang glider
VI. Домашнє завдання: написати міні-твір про екстремальний вид спорту або про свій улюблений звичайний вид спорту.
VII. Підведення підсумків уроку.
T: I am so happy for having an opportunity of communicating with you. Your active and fruitful work made our lesson bright and full of sense.
Thanks for the lesson. You worked hard. Your marks...
VIII. Рефлексія