План конспект уроку з історії України 7 клас
Тема уроку:
Мета уроку:визначати як змінилось становище українських земель у складі Литви та Польщі наприкінці після укладення Кревської унії та за князювання Вітовта;характеризувати Грюнвальдську битву та остаточну ліквідацію удільних українських князівств; розвивати в учнів уміння аналізувати та систематизувати історичні події та факти; висловлювати власну думку;робитити висновки, працюючи з історичними джерелами та використовуючи ІКТ; виховувати в учнів патріотичні почуття.
Обладнання:. Історія України: підруч. для 7 класу загальноосвітніх навчальних закладів Ю.Ю. Свідерський, історична карта, роздатковий матеріал,презентація до уроку, ноутбук, телевізор.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття: Кревська унія, Грюнвальдська битва.
Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
-визначати послідовність подій української історії в складі Великого князівства Литовського та характеризувати їх;
-визначати наслідки укладення Кревської унії для українських земель;
- застосовувати та пояснювати історичні поняття;
- удосконалювати вміння працювати з ІКТ та історичними джерелами.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Робота з історичним джерелом
«Литовські княжата, засідаючи на українських та білоруських землях, старалися увсім приноровитись до місцевого життя, його порядків і культури. Вони приймали православну віру, місцеву культуру,мову, одним словом – ставали українськими або білоруськими князями, тільки з нової литовської династії, і по змозі старались далі продовжувати давніше заведені порядки місцевого життя Із другого боку, громадянству не раз таки приємно було, приймаючи литовського князя »
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
У ХУІ ст. історичні події мали несприятливий характер для українських земель. Після смерті в 1340 р. Юрія ІІ Болеслава розпочалась війна за наші землі між Угорщиною, Польщею,Литвою.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Робота з історичною картою
Завдання: 1.Покажіть кордони Г.-В. держави. 2.Назвіть держави, які були сусідами Г.-В. князівства на початку ХІV століття. 3.Покажіть польські володіння. 4.Окресліть кордони Великого князівства Литовського.
У квітні 1340 р. через дев'ять днів після смерті Юрія ІІ, король Польщі Казимир ІІІ удерся в Галичину. Проте приєднати її йому тоді не вдалося. Восени 1349 р. Казимир ІІІ знову здійснив похід на схід і захопив Галичину і Холмщину. І в 1387 онука Казимира ІІІ польська королева Ядвіга остаточно приєднала до Польської держави Галичину. У першій третині ХУ ст. поляки захопили західне Поділля з містами Кам'янець, Смотрич, Скала.
За результатами довготривалої боротьби між Польщею, Литвою, Угорщино більша частина території України ввійшла до складу Литви. На Волині остаточно утвердився Любарт.
Робота з ІКТ
Завдання: За посиланням (https://uk.wikipedia.org/wiki/Замок_Любарта) знайти в мережі інтернет відомості про князя Любарта та відповісти на такі запитання:
1.До якого міста була перенесена столиця за князя Любарта.
2.Який замок був споруджений за князювання Любарта із якою метою.
У 1345 році посів литовський престол син Гедиміна Ольгерд. У 1355- 1356рр. він підпорядкував Чернігово - Сіверські землі, а в1361-1362 рр. його влада поширилась на Київ, Київські та Переяславські землі.
Робота з історичним джерелом(Слуцкаялетопись // Полноесобраниерусскихлетописей. – Т.35: Летописибелорусско-литовские. М. 1980. – С. 74; Супрасльскаялетопись // Там же. – С. 66. )
У той час перекопські й кримські татари володіли Дикими Полями, що широко простяглися далеко за Києвом, та всім Поділлям, що межує з литовськими землями. У цих краях, де мешкали русини, вони утримували своїх баскаків або отаманів, наче старост, котрі збирали з них данину й на свій розсуд розпоряджалися християнами русинами як своїми підданими; частими нападами на литовські володіння чинили великі кривди Ольгердові. Через те 1331 року від народження Христа Ольгерд, уклавши на два роки угоду про мир з прусськими і ліфляндськими хрестоносцями, виправився у похід в Дикі Поля проти татар. Вони звільнили від татар Торговицю, залишки мурів якої ще й сьогодні стоять в гирлі ріки Богу, Білу Церкву, Звенигород і всі поля аж за Очаків, від Києва і Путивля аж до гирла Дону, та виплошили їх аж до Волги, а інших до Кафи й Азова і Криму, в середину Таврії або Перекопу, загнали. Потім з перемогою вони повернулися на Поділля, Коли Ольгерд одержав славну перемогу над татарами і, очистивши від розбою всі степи, що віддавна належали Києву, він з частиною добре заслуженого війська повернувся до Литви, а другу частину залишив на Поділлі на чолі зі своїми племінниками новогрудськими князями Коріатовичами: Олександром, Костянтином і Юрієм і доручив їм та дав під їхню владу і панування всі суміжні з Поділлям руські країни, бо вони добре заслужилися в тій татарській війні.
Завдання:
1.Про яку подію йде мова.
2. На боці кого виступали руські князі.
1.Які українські землі були приєднані до Литви внаслідок цієї битви.
Робота в групах
1 група
Завдання: Опрацювати сторінку 185 підручника історія України Ю.Ю. Свідерський
та відповісти на запитання: 1.Поясніть що змусило литовців обєднатися в єдину державу.
2. Хто очолив це обєднання.3. Поясніть вислів: "Ми старого не рушаємо, а новини не вводимо"
2 група
Завдання: Опрацювати сторінку 186 підручника історія України Ю.Ю. Свідерський
та відповісти на запитання: 1. Поясніть поняття магнат, окатоличення. 2. Окресліть адміністративну організацію українських земель у складі Польщі. 3. Проаналізуйте становище українців під владою поляків.
У.Закріплення та систематизація знань.
Заповніть таблицю
Назва українських земель |
Назва держави, до складу якої ввійшли |
Рік вступу |
|
|
|
УІ. Домашнє завдання.
Опрацювати сторінки підручника 183-187.