Методична розробка уроку з всесвітньої історії на тему: «Стародавній Єгипет». 6 клас
Мета:
Тип уроку: урок-експедиція. Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Стародавній Єгипет», відеофільм «Загадки історії. Таємниця семи пірамід».
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ Учитель. Наш сьогоднішній урок незвичайний. Я пропоную вам стати учасниками захопливої експедиції. Сподіваюсь, що серед вас немає жодного, хто б відмовився вирушити у мандри. Цю експедицію можна провести тільки завдяки вашій уяві і фантазії, шановні учні. Отож, зараз ми вирушимо в експедицію до країни, історію якої вивчали впродовж останніх п’яти уроків. Про яку країну, діти, йдеться? Звичайно ж, про Давній Єгипет. На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо й систематизуємо ваші знання з теми «Давній Єгипет». Давайте пригадаємо, яких сторінок історії Давнього Єгипту ми торкались упродовж вивчення теми? (Природно-географічне положення, заняття населення, виникнення держави, її розвиток і занепад, культура, релігія) Так, правильно, молодці! Саме ці питання будуть об’єктом дослідження нашої експедиції. Закликаю вас бути уважними, зібраними й активними. Отож, вирушаймо. ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА УРОКУ Учитель. Наша експедиція до Єгипту неможлива без знання термінології. Отож, почнемо її термінологічною розминкою.
Завдання: чітко і лаконічно дати визначення понять (презентація – 9 слів). Папірус – багаторічна трав’яниста рослина, зі стебла якої в Давньому Єгипті виготовляли папір, одяг, взуття, тощо. Шадуф – пристрій, схожий на колодяжний «журавель», для підйому води на вищий рівень. Піраміда – кам’яна споруда, гробниця фараона. Фараон – правитель Єгипту. Мастаба – поховальне приміщення, гробниця, вирубана в скелястому плато на невеликій глибині. Мумія – тіло померлого, просякнуте спеціальною смолою для запобігання його розкладанню. Номарх – правитель ному. Ієрогліфи – знаки єгипетської писемності. Саркофаг – мармурова чи золота поховальна труна. Ном – єгипетське селище зі зрошувальною системою, що було центром округу. Учитель. А зараз ми будемо досліджувати природно-географічне положення Єгипту. Для цього використаємо карту. Один учень біля дошки дає характеристику географічного положення Єгипту. А ви, шановні члени експедиції, будьте уважні.
Щоб мати можливість рухатися далі, давайте закріпимо знання географічного положення за допомогою контурної карти, виконавши на ній 3 завдання (один учень біля дошки, решта – на місцях). 1. Річка Ніл і його пороги. 2. Верхній Єгипет і Нижній Єгипет. 3. Столиці Давнього і Середнього царства (Мемфіс і Фіви). Учитель. Наявність сприятливих географічних умов давала єгиптянам можливість займатися господарством. Нашій експедиції потрібно з’ясувати, якими були заняття жителів Єгипту. Ваше завдання – заповнити схему.
Хоча ми з вами і проживаємо в селищі міського типу, але як ви думаєте, у якій галузі у нас переважно зайняте населення – у промисловості чи сільському господарстві? Звичайно ж, у сільському господарстві. Отож, нашу експедицію, я думаю, більше цікавитиме сільське господарство. Давайте дослідимо, що вирощували єгиптяни. (Пшеницю, ячмінь, льон).
Розвиток господарства сприяв накопиченню багатства, а це, у свою чергу, призвело до виникнення нерівності в суспільстві, а згодом і до утворення держави.
Завдання нашої експедиції – з’ясувати, яким був процес утворення єдиної держави в Єгипті, використовуючи опорну схему (один учень працює біля дошки, заповнює пропуски у схемі).
Із появою держави єгипетське суспільство набуло чіткої структури. Отож зараз ваше завдання – заповнити пропуски в схемі і зробити висновок (влада фараона безмежна – раби, «живі вбиті», найбільш безправні члени суспільства – чітка вертикаль).
Учитель. Ми вже з’ясували з вами, що вища влада в Єгипті належала фараонам. Серед них були ті, які своїм основним завданням вважали розширення кордонів своєї держави. Саме з цією метою вони й здійснювали завойовницькі походи. Проте були серед них і такі, що намагалися змінити становище в державі шляхом реформ. Увага, експедиціє, завдання – зясувати імена цих фараонів. Відповідь учнів. – Звичайно ж, успіх походів забезпечувало добре підготовлене й організоване військо. Яким воно було у єгиптян? У ХІ ст. до н.е. за часів Пізнього царства ситуація в Єгипетській державі погіршилася. Єгипет занепав, а 525 року до н.е. був завойований Перською державою. Відтоді самостійна держава Єгипет припинила своє існування.
Завдання для експедиції – зясувати причини занепаду Єгипту. (Учні висловлюють свої судження, один учень записує їх на дошці. Учитель, в разі необхідності коригує відповіді.) - Мабуть, найцікавішою сторінкою історії кожної держави є її культура! Тому нашій експедиції потрібно довести або спростувати думку про те, що культура Стародавнього Єгипту досягла високого рівня розвитку. Для відповіді на поставлене запитання використаємо метод «Прес». Нагадаю схему відповіді: я вважаю …, тому що …, отже … .
Єгиптяни вірили в потойбічне життя і прагнули потрапити до «країни мертвих», де існує повний достаток.
Серед членів нашої експедиції, як виявилося, багато істориків, географів, культурологів, археологів. Сподіваюся, є серед вас і журналісти. Уявімо, що вам вдалося взяти інтерв’ю у головного бальзамувальника єгипетських фараонів, який носив маску Анубіса. Що б він вам розповів?
Завдання нашої експедиції – дослідити, якими були головні боги Давнього Єгипту. Нам належить дописати у схемі імена богів.
-Отримати уявлення про релігійні вірування єгиптян нам допомагають міфи. Найбільш популярним серед них є міф про Осіріса. Давайте пригадаємо його зміст. Розповідь учня. Учитель. Здавалося б, історія Єгипту – це відкрита і вже прочитана книга. Але є в ньому велика загадка – піраміди. «Все боїться часу, а час боїться пірамід». У чому полягає суть цього вислову? У чому полягає таємниця пірамід? Спробуймо це зясувати за допомогою відеофільму. Перегляд фільму. -Як бачите, фільм додав нам ще чимало запитань. Я сподіваюся, що багатьох із вас ще більше захопила історія Давнього Єгипту, а також єдиного із семи чудес світу, що збереглося до нашого часу, - пірамід. ІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Провести дослідження «Чи є піраміди на території України?».