Розробка практичного заняття з англійської мови:
« Food culture in English – speaking countries and in Ukraine».
Підготувала викладач англійської мови
І кваліфікаційної категорії
Позднякова Вікторія Юріївна
2024/2025 н.р.
Методична розробка заняття з дисципліни Англійська мова (за професійним спрямуванням) на тему: “Food culture in English – speaking countries and in Ukraine”.
Курс: І, II (II. III семестр)
Спеціальність: « Сестринська справа», «Лікувальна справа».
Кількість навчальних годин : 2
Тип заняття : формування знань, умінь і навичок
Забезпечення заняття: ноутбук, презентація теми з використанням ШІ, онлайн сервіси:
Актуальність теми: актуальність теми полягає в тому, що кожен народ, нація мають свої звичаї, традиції, свою автентичну культуру. Це також стосується культури харчування та національної кухні.
Мета: 1. Навчальна: навчити вільно висловлювати думки англійською мовою на тему "Їжа", правильно вживати вивчену лексику, давати визначення понять з опорою на словник та здогад, давати відповіді на запитання.
2. Практична: практикувати в монологічному та діалогічному мовленні за темою заняття; тренувати в підготовленому переході від однієї системи комунікації до іншої, закріпити лексику та фразеологічні конструкції.
3. Розвиваюча: розвивати навички читання, письма, розповідь та слухання; розвивати логічне та аналітичне мислення, уяву та пам'ять; навички зв'язного мовлення та відчуття мови.
4. Виховна: виховувати свідоме ставлення до культури, традицій і звичаїв англомовних країн та Укоаїни, професіоналізм, позитивне та відповідальне ставлення до своєї культури та до культурних звичаїв країн, мова яких вивчається.
Тип заняття: введення лексичних одиниць
Тривалість: 90 хвилин
Обладнання: роздатковий матеріал з теми: “Food, Meals" (діалоги, таблички), відеозапис, мультимедійна техніка, презентація.
ІІ. Методи стимулювання та мотивації навчальної діяльності:
ІІІ. Методи контролю та самоконтролю за ефективністю навчально-пізнавальної діяльності:
6 Міжпредметні зв’язки: англійська мова, країнознавство, культурологія.
7 Очікувані результати реалізації заняття:
Студенти повинні знати:
- лексичний матеріал до теми «Їжа, харчування»;
Студенти повинні вміти:
- вживати лексичний матеріал під час мовлення та письма;
- знаходити зв'язок між лексичними одиницями та застосовувати їх у мовленні;
- вести мову про культуру харчування, традиції, національну кухню країн, мова яких вивчається та України, розбиратися в тонкощах та нюансах, розрізняти значення Food, Meals, Eat, Cuisine;
-здобувати необхідну інформацію під час аудіювання та читання тексту;
- усно і письмово висловлювати власні думки відповідно до теми.
PROCEDURE
I Greeting and Aim
II The Main Part
Warm up
The proverb says “You are what you eat”.
(Учні видають свої думки як вони розуміють дане прислів’я).
Хід заняття .
All I want is a proper cup of coffee,
Made in a proper copper coffee pot
I may be off my dot
But I want a cup of coffee
From a proper coffee pot.
T. Let`s remember the words which connect to our topic.
Food Meal Eating Cuisine
What is Food?
The term ‘food’ basically refers to anything you can eat or drink. A mango is food; a vegetable burger is food; mixed berry smoothie is food. The simple items such as fresh fruits, as well as complex food items that demand lots of culinary skills, all fall into the general category of food.
The food we consume gives us all the nutrients we need for the maintenance of a healthy human body. The food converts into energy and helps the human body to perform its functions properly.
What is a Meal?
In general, a meal refers to the planned or the customary intake of food. We generally take three principal meals per day: breakfast, lunch, and dinner. A meal also refers to all the food we consume during special occasions: a New Year’s lunch, a Christmas dinner, a Thanksgiving dinner, or a Birthday lunch.
Generally, a meal includes multiple dishes. For instance, imagine you are having a simple dinner at a hostel with your roommate. Your dinner may include tangerine chicken with jasmine rice, onion salad, and chocolate ice cream. You can eat these dishes as single food items separately; then they will be considered food items. However, if all the four food items are taken together on one occasion, it becomes a meal.
Conclusion.
The main difference between food and meal is that food basically refers to anything you can eat or drink, whereas a meal refers to the customary intake of food. A balanced diet may have many benefits to your health. Most importantly, a balanced diet will help you to feel better and look better.
2. Основна частина заняття. Активізація лексичного матеріалу.
Vocabulary Notes.
Food- Їжа
Meal- прийом їжі
Eat – їсти
Cuisine – кухня (національна)
Nutrition- харчування
Tasty/ delicious – Смачний
Porridge - каша
Cereals - пластівці
Snack – закуска
Borscht-борщ
Dumpling –вареники
Sour cream- сметана
https://test-english.com/vocabulary/a1/food-and-meals-a1-english-vocabulary.
Виконання вправ за посиланням.
- (Учні виконують декілька завдань з вправи за посиланням, виконують завдання, перевіряють себе, отримують результати та виправляють допущені помилки).
Т. Демонстрація презентації з теми.
3. Reading the text.
Read the text "You are what you eat".
You are what you eat. But can we eat properly? We can meet different cafes and restaurants in the each corner of the streets. So, fast food is very popular not only with adult people but in most of the cases with children. But how does this food influence the health?
Why do people prefer fast food? Firstly, it is a good chance to have a snack when you do not have enough time. This food is cooked very fast and you don`t need to wait for a long time being hungry. Secondly, fast food is not expensive and you can buy it almost everywhere. If you want to eat you don`t have to pay a lot of money for it. Thirdly, fast food is tasty and nourishing.
But some people don`t eat fast food. They think that it is very unhealthy and it is harmful for their health. This food consists of cholesterol, and because of it, people, who like fast food and eat it very often, suffer from the obesity and they are inclined to the heart disease, gastric disease and some other problems.
We should understand that food is an important part of our life. We should choose healthy food which is not harmful for us. I am against of fast food but sometimes I can allow to have a snack when I am terribly hungry and I do not have enough time to eat properly. Food must be useful but fast food destroy our health, but we know that "health is the greatest wealth".
4.While – reading activity.
Write true or false:
1. People choose fast food, because it is a good chance to have a snack.
2. Fast food is very expensive to buy.
3. If people eat too much fast food, they suffer from obesity.
T. Let` s do exercises for better understanding lexical materials.
https://learnenglish.britishcouncil.org/vocabulary/a1-a2-vocabulary/food-britain -1/
.
Food in Britain.
Task 1. Match the words with the pictures.
Task 2. Put the words in alphabetical order.
Task 3. Choose the best answer.
Task4. Put the words in the correct group.
(Foods made WITH ingredients made from an animal. (Foods made WITHOUT ingredients made from an animal).
Task5. Put the words in the correct group. (countable and uncountable).
V. Захист проектів за темою заняття (демонстрація презентацій).
- T. - And today they’ve prepared their projects and they are ready to share interesting information with us. But before we start, look at the screen. A little bit later we’ll use it in discussing your projects.
- Декілька студентів представляють свої власні презентації про культуру харчування в Англії, Америці та в Україні.
T. - What proverbs about food do you know? Your home task was to find proverbs about food.
https://dovidka.biz.ua/angliyski-prisliv-ya-pro-yizhu.
(Представлення прислів’їв за темою заняття).
|
Proverbs |
Translation. |
|
The appetite comes with eating. |
Апетит приходить під час їжі. |
|
Eat at pleasure, drink with measure. |
Їж вволю, а пий в міру.
|
|
Blind men can judge no colors. |
Сліпій курці все пшениця |
|
Forbidden fruit is sweetest. |
Заборонений плід – солодкий. |
|
Man does not live by bread alone. |
Не хлібом єдиним живе людина. |
|
Tastes differ. |
Про смаки не сперечаються. |
|
The nearer the bone, the sweeter the flesh [the meat]. |
Залишки – солодкі. |
|
There is a small choice in rotten apples. |
Хрін від редьки не солодший. |
|
All bread is not baked in one oven. |
Не весь хліб з однієї печі (Всі люди різні). |
|
To know on which side one’s bread is buttered. |
Знати, з якого боку твій хліб намазаний. |
|
Too much pudding will choke the dog. |
Від занадто великого шматка пудингу і собака подавиться. |
https://dovidka.biz.ua/zagadki-pro-yizhu-na-angliyskiy-movi
Clean, but not water,
White, but not snow,
Sweet, but not ice-cream,
What is it? (Sugar).
Clean, but not water;
Sticky, but not tar;
White, but not snow;
Sweet, but not honey.
What is it? (Milk).
I was made from milk but,
I can not change back.
Mice like me.
What am I? ( Cheese)
https://learningapps.org/18290307.
4. Reflection.
- What can you see on this picture? Are these pictures look like to each other?
- What part of picture do you choose? Why?
Summarizing.
Home assignment.
Learn by heart a vocabulary notes of topic. Do the test by the link. https://naurok.com.ua/test/difference-between-food-dish-and-meal-657887.html