Мистецтво - це галузь людської культури, в якій за допомогою певних знаків через конкретні образи світу виражається зміст, яким можна поділитися з іншими людьми.
У найзагальнішому значенні мистецтвом називають майстерність, застосування та результат якої приносять естетичне задоволення.
Мистецтво ніколи не копіює дійсність цілком, а лише більшою чи меншою мірою наслідує її, додаючи суто людських характеристик тому, що зображує.
Мистецтво створюється людиною для людини. Таким чином, головним критерієм визнання діяльності чи її результатів мистецтвом є здатність викликати відгук у інших людей за допомогою різних способів відчуття світу.
Традиційно види мистецтва поділяються за способом втілення художнього образу (за допомогою яких засобів, матеріалів створюється та передається образ) та за формою чуттєвого сприймання.
Розрізняють такі види сприймання: кінестетичні (дотикові), зорові, слухові, нюхові, смакові.
Також ми можемо сприймати простір, час, рух.
За способом втілення художнього образу розрізняють:
Просторові мистецтва, тобто ті, що формують і наповнюють простір навколо нас.
Вони мають певну фізичну форму, предметний характер, створюються в процесі обробки певного матеріалу і є статичними, а не динамічними (архітектура, скульптура, живопис, графіка, художня фотографія, декоративно-прикладне мистецтво та дизайн)
Часові види мистецтв — не мають фізичного матеріального втілення, існують у часі, мають певну тривалість (радіо, музика, література).
Просторово-часові — кіномистецтво, театр, танець, циркове мистецтво, відеогра тощо. Мають цікаву рису, притаманну, зокрема, мистецтву кіно, - здатність до
“стискання часу”, коли за короткий часовий проміжок можна бути свідком того, як змінюються події, епохи, проходить ціле життя персонажів та поколінь...
За формою чуттєвого сприймання розрізняють:
слухові - музика, спів, радіо
зорові - архітектура, скульптура, живопис, графіка, художня фотографія зорово-слухові - театр, кіно, відеогра
Часто надати чітку класифікацію якомусь з видів мистецтво буває складно, оскільки усі вони тісно пов’язані і, доповнюючи один одного, складають такий різноманітний образ нашого уявлення про світ.
Наприклад, мистецтво кулінарії, у якому поєднані і смакові, і нюхові сприйняття, і зорові, і кінестетичні… А взявши до рук нову книжку, ми одночасно сприймаємо
колір її сторінок, вагу, запах типографської фарби тощо. Усі ці зорові, тактильні, нюхові та інші відчуття, поєднуючись, складають цілісний образ книги.
В кожного з видів мистецтва свої засоби виразності:
Література - мистецтво слова, де зміст передається у тексті за допомогою усної чи письмової мови.
Література поділяється на роди і жанри: епос (поема, епопея, легенда, казка, дума), лірика (гімн, ода, елегія, мадригал, епіграма, епітафія), драма (філософська, історична, любовна).
Образотворче мистецтво - вид творчої діяльності, що відтворює дійсність за допомогою візуальних образів. Воно об’єднує живопис, графіку, скульптуру,
архітектуру, декоративно - ужиткове мистецтво, дизайн, сценографію (театрально - декораційне мистецтво), каліграфію, художню фотографію, пісочну анімацію тощо.
Музика - вид мистецтва, в якому засобом втілення художніх образів є певним чином організовані звуки. Звук — фізичне явище, що полягає у поширенні у вигляді хвиль
механічних коливань різних частот у твердому, рідкому чи газоподібному середовищі.
Основними елементами музики є лад, ритм, темп, гучність, тембр, мелодія, гармонія, поліфонія. Музика фіксується в нотному записі, сприймається у процесі виконання, або ж відтворення запису на спеціальних носіях. Музику поділяють на світську і духовну, інструментальну і вокальну.Музика розділяється на роди і види: опера, симфонія; на жанри: пісня, хорал, марш, сюїта, соната...
Танець - художні образи створюються засобами пластичних рухів людського тіла
Театр - вид сценічного мистецтва, головним засобом виразності якого є акторська гра
(актор втілює задум постановки) перед глядачами. Театр - вид колективної творчості, що об’єднує зусилля режисера, драматурга, акторів, художників, костюмерів і т. д. Твір театрального мистецтва - це вистава.Театральні жанри - комедія, трагедія і драма.
Окрім театрів, ролі в яких люди виконують безпосередньо, є театр ляльок, де головні герої — театральні ляльки, якими керують, та які не є іграшками в прямому розумінні.
Кінематограф - синтетичний вид мистецтва. Поява кіномистецтва зумовлена досягненнями науки й техніки в області оптики, хімії, електро- й фототехніки, фізіології зору (відкриття здатності сітківки ока на 1/10 секунди зберігати
зображення).Основні засоби кіно - монтаж, ракурс, план (загальний, середній, крупний). Кіно буває документальне і художнє (кінокомедія, драма, мелодрама,
епопея...)
Медіа-мистецтво, або ж медіа-арт — комп'ютерне мистецтво, кібер-арт — вид мистецтва, для створення і демонстрації якого використовують сучасні інформаційні та комунікативні, тобто медіа-, технології, такі як цифрові та віртуальні технології, комп'ютерну анімацію, відеоігри, робототехніку, 3D-друк, інтернет, біо- та мультимедійну технологію та ін.
В залежності від обраного засобу, розрізняють такі види медіа-арту, як комп'ютерна графіка , відео-арт, нет-арт, саунд-арт, медіа-перформанс, медіа-інсталяція,
електрографія (будь-які електронні зображення, включаючи ксерокс), цифровий друк (
або, з англійської, діджитал принт), гібридне мистецтво (будь-які синтетичні образи комп’ ютерного походження — візуальні, звукові й тактильні, що задіяні у створенні віртуальної реальності). Поява нових засобів комунікації збільшує кількість назв видів творчості, як от мейл-, смс-, мобайл-арт і т.і
Медіа-мистецтво часто передбачає інтерактивність, тобто взаємодію художника та спостерігача, а також спостерігача та твору мистецтва.