«МИ РАЗОМ ПРОТИ РАКУ» ВИХОВНИЙ ЗАХІД ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДЛЯ БОРОТЬБИ З РАКОМ

Про матеріал
Тема заходу: Ми разом проти раку Мета: Розширити та поглибити знання учнів про життєвий цикл клітини, поняття «онкологія», «рак» та мутації. Дослідити важливість профілактики онкологічних факторів; Формувати вміння обґрунтовувати судження щодо шкідливих звичок та мутагенних чинників; Закріплювати навички отримання достовірних даних із засобів масової інформації; навички ведення дискусії, вміння відстоювати власну думку; Сприяти реалізації здібностей обдарованих учнів
Перегляд файлу

Тема: «МИ РАЗОМ ПРОТИ РАКУ» ВИХОВНИЙ ЗАХІД ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДЛЯ БОРОТЬБИ З РАКОМ

Мета:

Розширити та поглибити знання учнів про життєвий цикл клітини, поняття «онкологія», «рак» та мутації.

Дослідити важливість профілактики онкологічних факторів;

Формувати вміння обґрунтовувати судження щодо шкідливих звичок та мутагенних чинників;

Закріплювати навички отримання достовірних даних із засобів масової інформації; навички ведення дискусії, вміння відстоювати власну думку;

Сприяти реалізації здібностей обдарованих учнів.

Обладнання: презентація у форматі PowerPoint, роздатковий матеріал,

https://facebook.com/tabletochki/videos/%D1%88%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%BA-%D0%B4%D0%BB%D1%8F-9-11-%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%96%D0%B2/1805522349506726/

Тип заходу: інтерактивний виховний захід

 

 

План

Спершу пропоную вам зіграти в гру «Вірю/не вірю»

(Під кінець пояснити учням їх помилки, які вони допустили)

  • Використання дезодорантів та антиперспірантів викликає рак молочної залози

(Деякі дослідження вказують на те, що антиперспіранти та дезодоранти можуть містити шкідливі речовини, серед яких алюміній та парабени. Ці речовини можуть потрапляти до організму людини через шкіру та порізи. Але науково не доведено, що в разі потрапляння в організм ці речовини підвищують ризик розвитку онкології. Переконливих доказів зв'язку між використанням дезодорантів та появою раку молочної залози насправді немає.)

  • Якщо розігрівати їжу в мікрохвильовій печі в пластикових контейнерах, це може призвести до раку

(Пластикові контейнери та пакування, на яких стоїть позначка про безпечне використання в мікрохвильовій печі, не становлять загрози для здоров'я людини. А розігрівати в мікрохвильовій печі пластикові контейнери, які для цього не призначені, звичайно, не рекомендується. Хоча б тому, що пластик, який не призначений для використання в мікрохвильовці, може просто розплавитися, а хімічні речовини потрапити в їжу.)

  • Зв’язок між курінням і раком легенів вперше був виявлений в нацистській Німеччині

(У 30-х роках минулого століття в цій країні була проведена масштабна державна пропагандистська компанія проти куріння. Цікаво, але в США до такого висновку прийшли тільки в 70-х, а до цього часу тамтешні вчені та лікарі не бачили ніякого зв’язку між курінням і онкологією.)

  • Людство знайоме з раком більше 1000 років

(Перші згадки про рак датуються 1600 роком до нашої ери в єгипетському папірусі Сміта. В одному з найбільш важливих медичних текстів Стародавнього Єгипту, описана процедура видалення пухлин молочної залози за допомогою вогняного свердла.)

  • Цукор прискорює зростання ракових клітин, тому людям з онкологією не можна його їсти

(Як стверджують автори статті, досліджень, які б підтверджували дане твердження, немає. Є дані деяких досліджень про те, що надмірне споживання цукру пов'язане з підвищеним ризиком розвитку деяких видів раку. Тому, як стверджують автори, додаткове вивчення взаємозв'язку між цукром в раціоні та раком необхідне. Річ у тому, що для всіх типів клітин, в тому числі й для ракових, цукор в крові слугує джерелом енергії. Але як збільшення цукру в ракових клітинах не змушує їх зростати швидше, так само і відсутність цукру не змусить ракові клітини сповільнити своє зростання.)

  • Рак заразний

(Заразитися раком від іншої людини неможливо, уникати людей, які хворі на рак, не варто. Навпаки, абсолютно нормально бути поряд із хворою людиною, підтримувати її. Сам по собі рак не заразний. Серед вірусів, які підвищують ризик розвитку онкології — ВПЛ, гепатит B або С.)

  • Онкологічні захворювання є основною причиною смертності у світі

(Це правда. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2020 році на їхню частку припало близько 10 млн смертей.)

 

Вступне повідомлення

За даними Міжнародного агентства з вивчення раку, число нових випадків раку в світі в 2020 році досягло 19,3 мільйона, а 10 млн людей померли від цього захворювання.  В даний час рак є другою за значенням причиною смерті в світі, причому 70% смертей відбувається в країнах з низьким і середнім рівнем доходу. За оцінками фахівців, до 2040 року число нових випадків онкологічних захворювань зросте на 47% і досягне 28,4 млн.

Я вважаю, що «рак» не вирок, а виклик. У разі ранньої діагностики та адекватного лікування 90 % хворих із першою стадією живуть понад десять років.

4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку.

 

Основна мета цього дня – це нагадати суспільству про існування такої глобальної проблеми, як онкологічні захворювання, привернути увагу до неї, нагадати, наскільки поширений та небезпечний рак і що треба робити, щоб запобігти цій хворобі, а саме – активно впроваджувати у життя заходи щодо його профілактики та ранньої діагностики, лікування.

Цікаво, що існують різні символи, які допомагають привернути увагу до боротьби проти різних форм раку. Наприклад, рожева стрічка асоціюється з раком молочної залози, помаранчева – з онкологічними захворюваннями у дітей, жовта – саркомою, блакитна – раком яєчника.

Давайте ж з’ясуємо що ми називаємо «раком», яку загрозу він несе, які є його різновиди, що сприяє розвитку онкологічних захворювань  і що потрібно робити, якщо у вас закрались підозри цієї недуги.

 

Отже, що ми уявляємо при слові «рак»? (мозковий штурм)

Злоякісна пухлина (рак) - це пухлина, яка має негативні властивості і становить велику небезпеку, як здоров'ю, так і життя людини (ця особливість стала основою її назви). Сама ж пухлина складається з злоякісних клітин.

Злоякісне новоутворення - патологія, яка протікає у вигляді неконтрольованого ділення клітин мають здатність проникати в сусідні тканини і пускати метастази практично в усі органи людини.

Але звідки беруться ці клітини?

У здоровому організмі панує тоталітарний режим, який не допускає відхилень від правил і диктує свої норми та методи. Організм контролює всі функції, які властиві клітинам: їхнє розмноження (розподіл), метаболічні процеси, які відбуваються всередині клітини і навіть клітинну смерть.

 

Коли в організмі тоталітарний порядок, людина активна, бадьора і весела, одно слово — здорова.

 

Але не всі клітини згодні виконувати правила і підкорятися. Ракові клітини — це «бунтівники», які вирвалися з-під контролю організму і почали жити за законами еволюції.

Звідки беруться клітини-бунтівники?

Усі механізми контролю (того самого тоталітарного режиму) закладено в генах. Тобто у молекулах ДНК записано так званий сценарій поведінки кожної клітини протягом життя. ДНК у кожній клітині однієї людини однакові, але прояви їхні різні.

Коли ці механізми хиблять, клітина та її поведінка починають змінюватися. Виникнення ракової клітини та, як наслідок, її зростання і розвиток — це тривалий і досить складний процес із подальшим відключенням безлічі захисних систем усередині клітини. Механізми різноспрямовані, і багато з ракових клітин, що утворилися, не встигають досягти бажаної свободи і гинуть ще на етапі свого виникнення.

Але деяким все ж удається вижити. Тоді вони послідовно починають ламати системи контролю (на сьогодні відомо близько семи таких систем) одна по одній. І в якийсь момент клітина стає злоякісною і починає розмножуватися.

А тепер пригадайте, що таке мутація та якими вони можуть бути? Які фактори призводять до мутацій? (Опитування у формі бесіди)

Варто розуміти, що рак як захворювання розвивається досить довго. Наприклад, рак молочної залози: від моменту передракового стану може минути 6–10 років, поки він перейде у небезпечнішу стадію, а відтак треба ще близько п’яти років, щоби перетворитися на рак молочної залози. Разом, від етапу передраку до раку молочної залози, це 11–15 років. Рак легенів розвивається протягом 20–40 років. Меланома — 30–40 років. Шкіра набирає дозу ультрафіолету, мієлоцити поступово пошкоджуються, і розвивається меланома. Рак — штука повільна, але підступна.

А тепер давайте переглянемо невелике відео про рак:

(Перегляд невеликого відео)

А тепер ук нас невелика групова робота, після того, як ви дізналися про рак:

Групова робота учнів над міні-проектами

Учні діляться на невеликі групи та за 7 хв знаходять інформацію та розказують її. На подану з тем:

  • Карцинома
  • Меланома
  • Саркома
  • Фібросаркома
  • Ліпосаркома
  • Міосаркома
  • Лейкоз
  • Лімфома

 

Отже ми дізналися про походження раку та його різновиди. А тепер спробуйте відповісти на таке запитання:

  • Яким чином дізнатися про рак? Коли потрібно бити на сполох?

(кожен висловлює свою думку)

Розповідь з елементами бесіди

Способів на 100% уберегтися від раку немає і бути не може. Можна говорити про зниження імовірності занедужати в порівнянні із середніми цифрами для даної місцевості і даної вікової групи. Проте, дані статистики, багатий досвід практичної онкології дозволив виявити багато закономірностей у виникненні і розвитку рака. Цей досвід використовується для рекомендацій з найбільш раціонального способу життя, що дозволяє значно знизити ризик захворюваності.

ПЕРВИННА ПРОФІЛАКТИКА - це насамперед усунення канцерогенних факторів, більшість з який обумовлені способом життя, і підтримки здоров'я в цілому. Відмовлення від паління, зміна дієти, добавки вітамінів і мікроелементів, своєчасне лікування хронічних хвороб реально знижують імовірність занедужати раком.

ВТОРИННА ПРОФІЛАКТИКА містить у собі виявлення, лікування і спостереження груп ризику - людей, що вже мають хронічні чи передракові захворювання, що знаходяться в тривалому контакті з канцерогенними факторами, що мають сімейну схильність до раку. Найбільш ефективні програми масового огляду по виявленню раку і передракових захворювань шкіри, слизової оболонки рота, губ (огляд і цитологічна діагностика), рака шийки матки (цитологічна діагностики), молочної залози (пальпація, мамографія, термографія), щитовидної залози (пальпація, УЗД), прямої й сліпої кишки (пальцеве дослідження кишки, аналіз калу на сховану кров).

Американське ракове товариство опублікувало шість основних принципів дієти, що сприяє зменшенню ризику розвитку рака:

  • Профілактика ожиріння. У деяких експериментах на тваринах було показано, що споживання більш калорійної їжі приводить до збільшення росту пухлини. Частота розвитку деяких пухлин у людини знаходиться в залежності від фізичного навантаження, що може приводити до витрати калорій, отриманих з їжею.
  • Зменшення споживання жиру з їжею. Епідеміологічні дослідження й експерименти на тварин свідчать про прямий взаємозв'язок між споживанням жиру і частотою розвитку рака молочної залози, товстої кишки і простати.
  • Включення в щоденну дієту різних овочів і фруктів. Доведено в експериментах на тваринах, що овочі і фрукти, що забезпечують організм клітковиною, вітамінами і хімічними речовинами (органічними), запобігають розвиток пухлин.
  • Споживання їжі, збагаченої клітковиною. Нерозчинна клітковина зменшує тривалість переварювання їжі, і в зв'язку з цим зменшується контакт між канцерогенами і клітинами слизової оболонки кишечнику. Волокниста рослинна клітковина є стимулятором діяльності кишечнику, вона поглинає і нейтралізує канцерогенні продукти розкладання жовчних кислот, що надходять ззовні й утворяться в організмі. До рослинних продуктів багатим клітковиною відносяться:

зернові (пшениця, кукурудза, гречка, жито, овес, ячмінь, рис),

бобові (волокниста квасоля, зелений горошок).

  • Обмеження споживання алкогольних напоїв. Надмірне споживання алкоголю приводить до розвитку раку ротової порожнини, стравоходу, печінки і молочної залози.
  • Обмеження споживання копченої й утримуючої нітрити їжі. Копчення може сприяти утворенню канцерогенних речовин у їжі. При взаємодії нітритів з білками в кислому середовищі шлунка утворюються високо канцерогенні нітрозоаміни.

Пам’ятайте! Запорукою профілактики раку є активний та здоровий спосіб життя, правильне харчування, відмова від тютюнокуріння та надмірного вживання алкоголю, своєчасне проходження медичних обстежень.

 

Підсумок позакласного заходу

А тепер пропоную вам висловити свої враження від проведеного уроку. Для цього я буду зачитувати початок речення, а ви подовжуєте його. Тож:

На уроці я дізнався ....

Я зміг навчитися ...

Я захотів дізнатися ...

Дякую за увагу

 

docx
До підручника
Біологія 9 клас (Остапченко Л.І., Балан П.Г., Поліщук В.П.)
Додано
15 березня 2023
Переглядів
1115
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку