«Узагальнюючий урок з теми «Еволюція органічного світу»

Про матеріал
Даний конспект уроку розвиває вміння працювати з роздатковим матеріалом; розвиває вміння застосовувати знання на практиці; навчає учнів аналізувати, узагальнювати інформацію, використовувати набуті знання у житті; систематизує знання про еволюцію органічного світу; перевіряє рівень навчальних досягнень учнів.
Перегляд файлу

Міністерство освіти і науки України

Центральноукраїнський державний університет

імені Володимира Винниченка

 

 

 

Кафедра природничих наук і методик їхнього навчання

 

 

 

“ЗАТВЕРДЖУЮ”

Груповий методист: Дефорж Г.В.

 

Вчитель біології: Забродський В.І.

 

 «_______»________________20__р.

 

 

 

КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ

 

з біології у 9 класі

 

«Узагальнюючий урок з теми «Еволюція органічного світу»..»

 

Соколівський ліцей Соколівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області

 

студентки-практикантки IV курсу

 

факультету математики, природничих наук та технологій

 

спеціальність 014 Середня освіта (Хімія)

 

Буйнової Юлії Русланівни

 

 

Дата проведення: «13» березня 2023 р.

 

Оцінка вчителя   _____ ________________

 

                                                                                                                                (підпис вчителя)

 

 

Кропивницький – 2023

Тема уроку: Узагальнюючий урок з теми «Еволюція органічного світу».

Мета: розвивати вміння працювати з роздатковим матеріалом; розвивати вміння застосовувати знання на практиці; навчити учнів аналізувати, узагальнювати інформацію, використовувати набуті знання у житті; систематизувати знання про еволюцію органічного світу; перевірити рівень навчальних досягнень учнів.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань і вмінь.

Обладнання: підручник, мультимедійні презентації, картки-завдання, відеопрезентації.

 

Хід уроку

 

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП         

                                                                

 Привітання учнів.

 Перевірка присутності учнів.

 Перевірка готовності учнів до уроку.

 

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

 

Слово вчителя

 

Сьогодні ми узагальнимо та перевіримо ваші знання з теми «Еволюція органічного світу». Ви зможете дізнатися ваш рівень засвоєння теми та виявити ваші складнощі.

 

Завдання уроку: перевірити рівень навчальних досягнень учнів.

 

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

Наші знання - це сума того, чого ми навчилися, й того, що ми забули.

                                                                        М.Ебнер-Ешенбах

 

ІV. ВІДТВОРЕННЯ ТА КОРИГУВАННЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

Фронтальне опитування

 

  1. Назвіть елементарну одиницю еволюції.
  2. Що таке адаптація?
  3. Які бувають адаптації?
  4. Хто створив теорію еволюції?
  5. Що таке паралелізм?
  6. Назвіть основні положення теорії еволюції.
  7. Еволюція – це оборотний процес чи необоротний?
  8. Як називається період, в котрому виник вид Людина розумна?
  9. Що таке міграція?
  10.  Яка наука вивчає походження та історичний розвиток людини?

 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

 

Самостійна робота

 

1 варіант

 

І рівень

(Завдання 1-8 мають чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний. Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 б)

 

  1. Загальна кількість особин на всій території або в усьому об'ємі (води, ґрунті), які належать до однієї популяції це:

 

А) Ріст популяції;                            Б) Щільність популяції; 

В) Чисельність популяції;              Г)  Розвиток популяції.

 

  1. Який вчений вперше ввів термін «еволюція» ?

 

А) Ш. Бонне;      Б) Ч. Дарвін;       В) К. Воуз;      Г) Ж. Кув’є.

 

  1. Для яких еволюційних поглядів характерне дане твердження – всі тіла і явища природи походять від матеріальних початків:

 

А) Стихійний матеріалізм;                    Б) Метафізика; 

В) Трансформізму;                                 Г) Еволюційна біологія.

 

  1. Як називається різниця між народжуваністю та смертністю у популяції:

 

А) Чисельність;        Б) Приріст;        В) Ріст;        Г) Всі відповіді вірні.

 

  1. Сукупність особин , подібних за будовою , що мають спільне походження, вільно схрещуються між собою і дають плодюче потомство , це :

 

А) Популяція;        Б) Вид;         В) Клас;         Г) Вірної відповіді немає.

 

  1. Стійкі зміни генетичного апарату, які виникають раптово і призводять до змін тих чи інших спадкових ознак організму, це :

 

А) Дрейф генів;        Б) Мутації;        В) Хвилі життя;       Г) Модифікації.

  1. 100 тисяч років тому в Європі жили:

 

А) Ардіпітеки;                           Б) Парантропи;

В) Сахельантропи;                    Г) Неандертальці.

 

  1. Вкажіть період, в котрому виник вид Людина розумна:

 

А) Юрський;       Б) Крейдяний;       В) Палеогеновий;       Г) Антропогеновий.

 

 

ІІ рівень

(У завдані 9-10 до кожного з чотирьох рядків інформації, позначених цифрами, доберіть один правильний, на Вашу думку, варіант, позначений буквою. Кожне правильне завдання оцінюється в 1,5 б)

 

  1. Встановіть відповідність:

 

А) Географічна ізоляція

1. Це сукупність еволюційних процесів, які призводять до виникнення нових видів.

Б) Мікроеволюція

2. Відбувається шляхом розриву одного ареалу на частини або розширенням ареалу.

В) Екологічна ізоляція

3. Сукупність еволюційних процесів в межах виду, що приводять до виникнення нових популяцій і підвидів.

Г) Видоутворення

4. Розмежування різних популяцій одного виду різними умовами середовища існування.

 

  1.  Встановіть відповідність:

 

А) Розривний  добір

1. Латимерія – реліктова форма риб, що зберегла незмінні ознаки далеких предків, що жили десятки мільйонів років тому.

Б) Стабілізуючий  добір

2. Через промисловий вплив стовбури дерев стають темнішими, через що світлі метелики стають краще помітними для птахів, а темні — гірше. В Англії за останні 120 років із 700 видів метеликів близько 70 змінили своє світле забарвлення на темніше.

В) Рушійний добір

3. Орхідея бджола. Джмелі сприймають обманку за собі подібних і підлітають до квітки, таким чином запилюючи рослини, переносячи пилок з однієї квітки на іншій.

Г) Мімікрія

4. Існування на одній території червоної і чорної форми сонечка двокрапкового.

ІІІ рівень

(Правильно виконані 11-12 завдання оцінюються в 3 б)

 

  1.  Опишіть утворення різних форм скелету хребетних за даними ознаками:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

За частиною скелету

За розвитком ознак

Основні форми макроеволюції

1. Нижні кінцівки

1. Аналогічні органи

1. Конвергенція

2. Верхні кінцівки

2. Гомологічні органи

2. Дивергенція

3. Тазовий пояс

3. Вірної відповіді немає

3. Паралелізм

 

Впишіть цифри

 

 

 

 

 

 

  1.  Прочитайте текст і виберіть правильні твердження до нього:

 

«….Це були високі, могутньої статури люди, у яких суцільного надбрівного валика не було, був підборідний виступ, що свідчить про розвиток мови. Жили в печерах, носили одяг, створю вали наскельні малюнки, гравюри, скульптури, прикраси та музику.…».

 

За латинською класифікацією

За територією знахідок

Назва виду

1. Homo sapiens

1. Ці люди з’явилися у Східній Африці

1. Людина неандертальська

2. Homo habilis

2. Залишки було знайдено в  Німеччині

2. Людина вміла

3. Homo neanderthalensis

3. Залишки було знайдено в  Франції.

3. Кроманьйонська людина

 

 

Впишіть цифри

 

 

 

 

 

 

2 варіант

 

І рівень

(Завдання 1-8 мають чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний. Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 б)

 

  1. Популяція є структурною одиницею:

 

А) Виду;                Б) Біоценозу;               В) Біосфери;               Г)Агроценозу.

 

  1. Еволюційні зміни що підвищують рівень організації організму:

 

А) Дегенерація;    Б) Ідіоадаптація;     В) Ароморфоз;        Г) Паралелізм.

 

  1. Наука що вивчає походження та історичний розвиток людини:

 

А) Анатомія;                                       Б)Історія; 

В) Еволюційна антропологія;           Г)Археологія.

 

  1. Найдавнішим мавпоподібним предком людини, що жив 4,4 млн., років тому вважається:

 

А) Неандерталець;                   Б) Кроманьйонець; 

В) Ардіпітек корінний;           Г) Австралопітек.

 

  1. Ознака зберігається незмінною внаслідок добору:

 

А) Статевого;    Б) Рушійного;       В) Стабілізуючого;       Г) Розривного.

 

  1. Схожість між захищеними та незахищеними видами:

 

А) Маскування;       Б)Мімікрія;      В) Застереження;      Г) Приваблення.

 

  1. Який вчений вперше ввів термін «еволюція» ?

 

А) Ш. Бонне;      Б) Ч. Дарвін;       В) К. Воуз;      Г) Ж. Кув’є.

 

  1. Укажіть елементарну одиницю еволюції:

 

А) Популяція;            Б)Вид;         В)Сорт рослин;        Г)Порода тварин.

ІІ рівень

(У завдані 9-10 до кожного з чотирьох рядків інформації, позначених цифрами, доберіть один правильний, на Вашу думку, варіант, позначений буквою. Кожне правильне завдання оцінюється в 1,5 б)

 

  1. Встановіть відповідність:

 

А) Розривний добір

1. Зумовлені особливостями життєвих циклів, сезонною зміною кліматичних чинників, або змінами різних екологічних чинників.

Б) Природній добір

2. Еволюційні зміни, що мають пристосувальний характер і не ведуть до підвищення рівня організації.

В) Хвилі життя;

3. Процес, спрямований на збереження і розмноження в ряді поколінь організмів, що мають корисні для їх життя і розвитку адаптивні ознаки, і знищення менш пристосованих.

Г) Ідіоадаптація

4. Проявляється у знищенні особин із середньою нормою реакції та збереженні крайніх відхилень від неї.

 

  1.  Встановіть відповідність:

 

А) Географічна ізоляція

1. Рослини лучних трав певного виду можуть цвісти в різний час залежно від весняної повені.

Б) Хвилі життя

2. Виникнення видів бурого та білого ведмедів.

В) Екологічна ізоляція

3. Масовий відстріл слонів в Африці в ХХ столітті.

Г) Дрейф генів

4. Комахи розмножуються переважно наприкінці весни – влітку, а наприкінці осені та взимку значна частина особин їхніх

популяцій гине.

 

ІІІ рівень

(Правильно виконані 11-12 завдання оцінюються в 3 б)

 

  1.  Розгляньте малюнок і вкажіть правильні твердження щодо нього:

 

 

 

 

 

 

 

Тварини на малюнку належать:

За розвитком ознак

Основні форми макроеволюції

1. До одного виду

1. Аналогічні

1. Конвергенція

2. До споріднених систематичних груп

2. Гомологічні

2. Дивергенція

3. До різних класів

3. Гомойологічні

3. Паралелізм

 

Впишіть цифри

 

 

 

 

 

 

  1.  Прочитайте текст і виберіть правильні твердження до нього:

 

«…Мавпоподібні предки, яким було притаманне прямоходіння.  Вони жили на відкритих просторах,  де займалися полюванням, збиранням рослинної  їжі,  не відмовлялись від залишків тварин, що були здобиччю великих хижаків….»

 

За латинською класифікацією

За територією знахідки

Власна назва викопних решток

1. Australopithecus afarensis

1. Останки були виявлені в Індонезії

1. «Георгієць»

2. Homo georgicus

2. Останки були виявлені на півдні Грузії, біля міста Дманісі

2. «Люсі»

3. Homo floresiensis

3. Останки були виявлені в Ефіопії, Танзанії, Кенії

3. «Хобіт»

 

Впишіть цифри

 

 

 

 

 

VI. ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

 

(оцінювання учнів)

 

VII. ПОВІДОМЛЕННЯ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

 

Повторити матеріал по темі.

Виконати тестові завдання (1- 23) на ст. 183-184.

docx
До підручника
Біологія 9 клас (Остапченко Л.І., Балан П.Г., Поліщук В.П.)
Додано
17 березня 2023
Переглядів
2941
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку