Восьмикласники!Сьогодні на уроці ви:поглибите свої знання про життя та творчість Михайла Коцюбинського;дізнаєтесь історію написання його повісті «Дорогою ціною»;пригадаєте, які твори за жанром називають повістю;прочитаєте та проаналізуєте уривки повісті «Дорогою ціною», з’ясуєте ідейну спрямованість та символізм;з’ясуєте значення назви твору;висловите своє ставлення, думки та міркування з приводу ідеї повісті, розкриєте її актуальність та значення.
Людську любов, і радощі , й жалі,І совість, що губилась на землі,- У серце взяв, у світ поніс з собою. Андрій Малишко А ще Михайла Коцюбинського називають СОНЦЕПОКЛОННИКОМ за велику любов до життя, волі і Правди. Під його пером оживали і українські хатинки, і вузькі вулички татарських селищ у Криму, і могутні Карпати, де народжувалося вічне і прекрасне кохання. Він умів зазирати не лише в маленькі віконця селянських осель, а й у людські душі.
«Бо життя безупинно і невблаганно іде на мене, як хвиля на берег»,- так сказав про себе Михайло Коцюбинський, який творив не лише українську – європейську літературу і культуру.Інтелігент і аристократ духу, людина високого морального обов’язку й рідкісного таланту, Михайло Михайлович залишив нам у спадок надзвичайно цікаві твори. Любив квіти, захоплювався їх красою і навіть умів з ними розмовляти.
Навчався в Барській початковій школі (1875 — 1876), Шаргородському духовному училищі (1876 — 1880). Після закінчення Шаргородської семінарії у 1880 р. Михайло Коцюбинський поїхав до Кам’янця-Подільського, маючи намір навчатися в університеті, але ця мрія не здійснилася через матеріальні обставини. З 16 років був у складі Одеської філоксерної комісії, яка боролася зі шкідником винограду — філоксерою. Працює в Бесарабії і Криму. Філоксе́ра (Daktulosphaira vitifoliae) — коренева попелиця із ряду рівнокрилих, що вражає листя і кореневу систему винограду.
У 1886–1889 Коцюбинський дає приватні уроки і продовжує навчатися самостійно, а 1891-го, склавши іспит екстерном при Вінницькому реальному училищі на народного учителя, працює репетитором. У 1885 р. Михайло Михайлович був притягнутий до судової відповідальності за участь у підпільній організації “Молода громада”.
Помер письменник 25 квітня в Чернігові. Останніми словами вмираючого були : “Я жити хочу!” Було тоді Михайлові Михайловичу лише 48 років. Похований на Болдиній горі в гаю Троїцького монастиря. Великому СОНЦЕПОКЛОННИКУми сьогодні приносимо квіти своєї вдячності за безмежну любов до світу , життя, Правди і Волі, за великий талант нести у світ тепло, доброту, ніжність і вміння залишатися собою у непростих життєвих обставинах.
В одній із своїх поезій в прозі «Пам'ять душі» Михайло Коцюбинський запитував: «Хто щасливий?» І відповідав: «Той, хто дає багато, а бере найменше. На чиїх слідах виростають найкращі квітки, хто по своїй дорозі розкидає для вжитку всіх самоцвіти…». Як ви розумієте ці рядки?Цікаво знати
Твір «Дорогою ціною» написаний у 1901році і надрукований у 1902 році. Події відбуваються в 1834-1836рр. Обставини цього періоду: ліквідація Задунайської Січі; втеча селян у Бессарабію і за Дунай. Паралельно у повісті відтворено часи Коліївщини (1768) і 30-х років ХІХ ст.Історична основа повісті «Дорогою ціною».
Задуна́йська Січ — козацьке військове формування на території Османської імперії 18—19 століть. Виникло після зруйнування російськими імператорськими військами Нової Січі й ліквідації Запорізького козацького війська у червні 1775 року в нижній течії Дунаю. Запорожці оселилися спочатку на лівому березі, а потім османська адміністрація переселила їх на правий берег. Історична довідка
Невелика експозиція, у якій окреслюється історична атмосфера часу. Динамічність розгортання подій. Велика кількість пригод, несподіваних поворотів сюжету. Прийом переодягання (Соломія переодягається в парубка). Пригоди й несподіванки під час подорожі: переховування біля переправи через Дунай, у плавнях, зустріч пораненого Остапа з вовком, екзотична сім’я циган. Несподівана кінцівка: загибель Соломії й виживання Остапа, незважаючи на поранення та пізніші випробування, про що дізнаємося з епілогу. Ознаки пригодницького сюжету
Зображення героїчної боротьби українського народу проти кріпацтва, непереможного прагнення селян-кріпаків до вільного життя. Оспівування волелюбності українського трудового народу, утвердження непримиренності інтересів багатих і бідних, заклик здобувати волю, хоча б і дорогою ціною. «Вільний дух народу ще тлів під попелом неволі. Пісня волі, споетизованої, може, в давні дні лихоліття, чаруючим акордом лунала в серцях молоді, поривала її туди, де ще не чуть кайданів, скованих на людей людьми». Літературний аналіз твору. Тема: Ідея: Основна думка:
Повість М. Коцюбинського «Дорогою ціною» починається прологом, а закінчується епілогом. Це — елементи композиції (будови) художнього твору. Пролог (з грецьк. pro — передмова, logos — слово) — вступ, що містить розповідь про події, які передували основній розповіді. Прочитавши пролог повісті «Дорогою ціною», ви відразу зорієнтуєтеся в добі, яка зображена, у її особливостях. Це допоможе глибше зрозуміти зміст усього тексту. Епілог (з грецьк. epi — після, logos — слово) — післяслово, заключна час тина твору, що розповідає про події, які відбулися після завершення розв’язки. Не кожен літературний твір має пролог і епілог. Необхідно знати. Елементи композиції
Графічний диктант «Так» чи «Ні» (з використанням сигнальних карток). Пан силоміць видав Соломію заміж за нелюба. Остап втікає, щоб бути разом із Соломією. Соломія першою залишає рідний край і йде у бесарабські степи, за нею рушає Остап.4. Український народ у повісті порівнюється із туром.5. Остап втікає у Бесарабію від рекрутчини.6. Соломія – ідеал жінки не тільки у творчості Михайла Коцюбинського, а й для сучасного покоління. Ключ: 1. Так. 2. Ні. Відповідь: 1.1, 2.2, 3.2, 4.1, 5.1, 6.1.